Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Diy duvaljka, jbc lemilica, led svetlo, mikroskop
(03-12-2023, 08:53 AM)savan Wrote: Nisam se jos uvek opredelio za mcu ...

Hehe, to je veoma interesantna tema za diskusiju, mogu da te poštedim nekih muka oko toga, jer da bi izabrao pravi kontroler za pravu aplikaciju mora da se svaki pojedinačno proba i potera IDE i kompajler i Hello World pa onda u sitna crevca da se pogleda šta koji kontroler specifično može dobro da radi i to je tako "zaglupno" da svaki od njih po nešto radi vrhunski ali ne sve zajedno i da košta ko kikiriki i da ima da se nabavi i da mu je SW podrška dobra i da ima DOKUMENTACIJU i PRIMERE ...

Evo ovde je cela EKIPA : )

Tu je Texas Instruments, ST, NXP i Microchip, stim što Microchip tu jedino obezbeduje regulatore za napajanje, nije u igri sa MCU jezgrima trenutno Smile

Dakle da skratim, STM32 ti je generalno platforma sa najboljom SW podrškom, posebno dobo poznati modeli poput STM32F103, F407, F429 i slični.
Ima gomila dobrih projekata sa tim kontrolerima, to M3 i M4 jezgro je skoro 20 godina u upotrebi i uglavnom radi kao sat i podržano je na svemu, svi GNU alati rade na svim platformama, prevodioci, debugger, flash-er.

Ovo sve ostalo je tehnički još moćnije od ST-ovog M4 jezgra koji se vrti na max 180MHz, na primer AM6442 ima isto jedno takvo M4F jezgro koje se vrti na 800Mhz u sebi ali zato ima jos 4 jezgra R5F tipa koji još dodatno imaju proširen set instrukcija i vrte se na 800MHz Clock i na sve to imaju još 4 specialne ISC-PRU jedinice i još preko toga dva Cortex-A57 jezgra Smile
Pomisliće neko da vas zaludujem ali taj AM6442 stvarno 
ima skoro 20 različit jezgra u sebi, pojavi se lista u sistemu i svakom može posebno program/firmware da se prosledi na izvršavanje.

Crnjak je taj što je AM6442 jeftiniji od STM32F429 ali tako samo izgleda jer AM nema nikakav fleš u sebi, imam samo nešto RAM-a i mora da se doda externi DDR RAM i Flash i prilično je skuplja implementacija i integracija takvog kontrolera tako da sve ima svoje.

Drž se STM-a, ovo ostalo samo ako moraš zbog nekih vrlo specifičnih potreba (uglavnom za specialnu industrisku primenu).

BTW: Ovaj setup je experimentalno okruženje na temu Real-time Ethernet komunikacije za industriske primene. Koriste se specifični protokoliko koji oprešu na nivou jednog Ethernet frejma, čak se ne koristi uopšte IP stak ni TCP stack zbog brzine kounikacije. STM32F407 i F429 na primer imaju integrisani ETH MAC kontroler ali mora da se doda i ETH PHY čip dok TM4C129XL ima i MAC i PHY kontroler u sebi za Ethernet i samo se tu postave "magnetics" tako da je to na primer dobra i kompaktna opcija ali eto STM32 to nema na sebi (bar ti modeli).
Ovi AM64x i AM3x na primer imaju "Software Defined" mrežni MAC kontroler koji radi preko PRU jedinica i upravo služe sa vrlo specifične industriske mrežne protokole i sa tim "rasterećuju" aplikativne procesore.

[Image: attachment.php?aid=39775]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply


Messages In This Thread
RE: Diy duvaljka, jbc lemilica, led svetlo, mikroskop - by mikikg - 03-12-2023, 12:19 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 6 Guest(s)