Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jung/Wurcer pojačavač izobličenja
Testirao sam i verziju sa kaskodom po Draganovom predlogu, ali bez strujnog ogledala.
Za to su bila potrebna dva adaptera - jedan za dvostruke op-ampove i drugi za dva uparena FETa.

Prvi adapter mi je omogućio da ispitam još par dvostrukih op-ampova, napr. OPA2192 zbog CM od ±0,1V na ulazu, ali nije bilo boljih rezultata nego sa 2156.
Konkretno, kod 2192 je drugi harmonik odskočio za skoro 10dB, a treći je ostao isti, na oko -74,5dBc (prvi prilog).

Poredeći rezultate još par op-ampova palo mi je u oči da treći harmonik skoro kod svih leži između -70 i -75dBc, što znači da je njegova vrednost zavisi samo od ulaznih FETova.
To je onda slučaj za primenu kaskode.
Prvi test kaskode pri 8,2V na gornjem paru (Draganova simulacija) nije dao poboljšanje, naprotiv: oba harmonika su se povećala za oko 8dB (drugi prilog).
Smanjenjem napona za 2V treći harmonik je pao ispod -70dBc, ali se drugi blago povećao (treći prilog).

Isprobao sam i kaskodu sa dva MMBF5486, ali pošto nisu bili upareni pojavila se razlika u Vg od oko 0,8V, praćena daljom degradacijom THD.

U zadnjem testu sam uporedio INA849 i Wurcerov kompozit u konfiguraciji koja odgovara predviđenoj primeni: na ulaz sam doveo signal sa direktnog i baferovanog signala iz Viktorovog oscilatora. Ta dva signala se po rms razlikuju za možda 0,1mV, što pojačano za 60dB u LNA daje na ulazu u ADC 100mVrms jer pri merenju nisam koristio atenuator na ulazu u INA modul.
Da bi imali iste uslove, INA849 je takođe imao pojačanje od 6dB.

Četvrti prilog pokazuje rezultat dobijen sa 849 a peti se odnosi na FET kompozit pri ulaznom naponu od 2Vrms.
Razlika u potiskivanju osnovnog signala je 25dB u korist 849 (-38 prema -12dB, bolja simetrija kod 849), a razliku u nivou harmonika ne moram da komentarišem.
Što se tiče šuma, razika je 12dB u korist kompozita, što odgovara očekivanju (šesti prilog).

Zaključak je da kompozit ovog momenta nije zreo za primenu, ali ima potencijal za čiju realizaciju će biti potreban dodatni napor.
Pošto je ovaj projekat zbog kompozita imao dužu pauzu, nastaviću ga na osnovu INA modula sa INA849, ali on neće biti na glavnoj, već na posebnoj pločici.

Sledi dakle razvoj ulaznih kola i kompenzacije fazne razlike između pobude i izlaza iz DUT-a, koja se do sada zasnivala na trimer kondenzatoru u atenuatoru signala DUT-a, ali pošto su oni postali retkost, pokušaću da to uradim na signalu oscilatora.
Reply


Messages In This Thread
Jung/Wurcer pojačavač izobličenja - by Braca - 02-12-2021, 11:54 AM
RE: Jung/Wurcer pojačavač izobličenja - by Braca - 02-24-2023, 03:03 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 19 Guest(s)