Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jung/Wurcer pojačavač izobličenja
#95
Dragane, pre svega - nigde nisam našao vest da je Scott Wurcer umro.
On je negde u proleće o.g. ugasio svoju registraciju na diyaudio.com, ali je na ASR još uvek član i imao zadnji login u julu.
Velika je šteta što više ne učestvuje na diyaudio.com, od njega se dalo mnogo toga naučiti.

Što se tiče njegove šeme, ja sam se za test odlučio baš zbog šuma.
INA849 ima konstantan izlazni šum od 45nV/rtHz, koji se sa povećanjem pojačanja blago povećava, inače bi - sveden na ulaz - pri G=1000 bio 0,45nV/rtHz (po DS je 1nV/rtHz).
Wurcer-ova šema ima pri pojačanju od 6dB izl. šum od 11nV/rtHz (INA849: 45nV/rtHz), zatim njen šum nelinearno raste i nešto iznad G = 20 dostiže 45nV/rtHz.
Prema tome, na niskim pojačanjima (G < 20) Wurcer-ova šema je po šumu bolja od INA849, a mene interesuje baš pojačanje od 6dB radi automatske kompenzacije gubitka od 6dB u atenuatoru za podešavanje balansa.

Kod THD imamo sledeću situaciju: bez obzira da li kao SE koristim pozitivni ili negativni ulaz, izobličenje ostaje nepromenjeno, tj. drugi harmonik na oko -85dBc (važi za originalnu konfiguraciju, ova redukovana mi ne ispunjava zahteve).
Merenja pri bipolarnom ulaznom signalu su takođe urađena na originalnoj konfiguraciji.
Na izlazu iz servo-ampa imam oscilogram iz priloga (ul. napon u in-amp je 1Vrms).

OPA1655 sam isprobao već juče, o tome ću naknadno.
Reply


Messages In This Thread
Jung/Wurcer pojačavač izobličenja - by Braca - 02-12-2021, 11:54 AM
RE: Jung/Wurcer pojačavač izobličenja - by Braca - 12-08-2022, 11:51 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 28 Guest(s)