Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jung/Wurcer pojačavač izobličenja
#81
(12-06-2022, 09:26 AM)Braca Wrote: Dragane, proverio sam spojeve na servo-kolu i zamenio 2SK117 novim jer sam ovaj prethodni već ranije koristio, ali se ništa nije promenilo.
Inače, na tom mestu sam do sada isprobao LT1007, OPA117, OPA134, OPA627 i OPA827 i svi su davali isti rezultat.

OK, ...ajmo redom!
:-)

Ne sumjam u 2SK117 (može tu naravno i drugi tihi JFET),
nego baš u opamp.
Prije si ji sve isprobao, tada još kad su bili svi van svojih lin Vcm!
Sad je slika drugačija, sad se ima oko +9,5VDC na ulazima opamp servo koji se napajaju +/-15VDC,
i tu smo skoro sa svakim opampom u njegovom save Vcm.
Pa možeš PONOVO experimentirati sa servo opampom! (izvini, ali naglašavam test ponavljanja svih tih opampa koje imaš)
Na izlazu servo opampa trebaš dobiti AC amplitudu sličnu invertovanom ulaznom signalu.
Tako je zamišljen ovaj sklop!

(12-06-2022, 09:26 AM)Braca Wrote: Kod prethodnih merenja u servo-kolu je još bio i kondenzator od 0,47uF, a jutros sam i njega odstranio da bih imao istu konfiguraciju kao u tvojoj simulaciji.
Posle te zamene oscilogram na izlazu iz U1A se uopšte nije promenio.

C3 može biti 1femptoF ili 100uF+, ne menja se ništa, osim o "tvrdoti" REF, kond impedantno niža REF/freq,
i naravno u brzini StartUPa, jer se kond polako puni preko R9 i strujom CCSa (ranga 100uA++)
Jutros si skinuo C3, ali najverovatnije ostao OPA134, za kojeg si dao taj oscilogram ServoOUT,
koji, ponavljam, nije OK, 
na tom oscilogramu je dominantan širokopojasni šum, sa tek razvidnim residuom 997Hz, tvog Curiera!
Inače, tu TREBA biti prisutna AC komponenta, nivoa ranga ulaznom signalu, ali invertovanom!

Taj servo, iako se na prvu ruku nevidi, radi kao (DC+AC) ErrorCorrection samog ulaznog Bi-FET LTPja
i MORA "poglihati" harmonike THDja!!! 

(12-06-2022, 09:26 AM)Braca Wrote: Kad smo kod tog kondenzatora, već sam pomenuo da ga je Wurcer imao u svojoj originalnoj šemi, što meni govori da on nije ni hteo da ima AC komponentu na ulazu u servo.
@PMA i @JensH nemaju taj filter u svojim realizacijama, a ja vidim da on nema nikakvog uticaja na THD.

REF bez konda ili sa kondom, servo opamp "isto" vidi, vidi ga kao fix.tačku u potencialu, sad manje/više impedantno nisko,
ali u oba primera dovoljno nisko.
-IN je pravi nadgledavajuči ulaz, e tu nesmemo imati filtracije, kako bi bilo nadgledavanje DC+AC korektno,
u AC zailazi sve sa mogučnošču svojim OLG, BW, SR...parazitima do -IN ulaza!

Simulacije sam radio sa C3 (čak i 10uF, StartUP...duži, što se i vidjelo u analizi Transient, Start time 0,00!)
i bez njega, stavljeno tih 1femptoF...1pF
NIŠTA se mi nije promenilo u simulaciji, ni u AC izlazu servoa, pa ni uodradjenom THD!
I uvijek je na izlazu servoa bila prisutna AC komponenta amplitude cca ulaznom signalu (ali invertovana)

(12-06-2022, 09:26 AM)Braca Wrote: Moraću da napravim pauzu sa ovim prototipom dok ne uspostavim kontakt sa @PMA.

Pauzu si i zaslužio, koliko "maltretacije" si ovih dana "pokasirao"! ...evo šala na moj račun, koliko to mogu da zamaram!!! 
:-)

U to vreme pauze, experimentiraj različitim servo opampovima, dok ne dobiješ na izlazu servoa, vidnu i inverznu AC sliku ulaznog signala.
Radi za sad na 0,27Vrms ulaznom nivou
Izlaz servoa meri sa osciloskopom u AC modu.

Moram promeniti lokaciju, imaču nešto više vremena poslijepodne,
i ako ima dodatnih pitanja i nedoumica, evo me, ako ču naravno moči odgovoriti.
LP
Dragan
Reply


Messages In This Thread
Jung/Wurcer pojačavač izobličenja - by Braca - 02-12-2021, 11:54 AM
RE: Jung/Wurcer pojačavač izobličenja - by Dragan100 - 12-06-2022, 01:15 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)