Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jung/Wurcer pojačavač izobličenja
#57
(12-02-2022, 10:05 PM)Braca Wrote: Dragane, moja greška: na pločici imam 2SK117, a ne JFE150. Za 2SK117 nemam trenutno model u PSpice.

Kod 2SK117 i 2SK170 dobijam struju od 100uA sa R8 oko 3,8k (izmereno).
Pošto ta struja mora ostati gde jeste (FET u servo kolu mora biti u linearnom području), struja kroz J1 i J2 se mora menjati pomoću R7, odn. R5 i R6.

Smanjenjem R7 dobio sam I(R5) i I(R6) od oko 3,2mA, ali nije bilo nikakvih efekata na THD (nisam mogao da čekam do sutra).

FET za taj CCS ima i svoj Idss (Ugs=0) i u linearnom području je sigurno do njegovih nekih 1/2 Idss struje, 
tako da se može iči slobodno do nekih 300uA FETom 1mA Idss.

OK, neka ostane tih podešenih 100uA, što daje na R9 5K pad napona od svega 500mV, što i vidi +IN opampa servoa (+Vcc-500mV),
za kojeg smo predvidjeli OPA134, koji po DS sa napajanjem +/-15VDC ima Input CommonMode voltage range od nekih (+Vcc-2,5V)
-IN opampa servoa ima deltaU_dc na R7 125R takodjer od 500mV + moduliran AC signal smanjen za (1/§) ulaznog FET LTPa.

Servo zapravo radi sa ulazima "Out of range", najverovatnije i donekle korektno odradi strujnu DC radnu tačku biasiranja FET LTPja,
ali sumljam da uopšte (i to zapravo kako?) odradi moduliranje AC signala, koji je zapravo u strujnoj povratnoj vezi (CF)
i veča pojačanje (tranconduktancu) ulaznom FET LTPju, znači sad imamo veči (§`)>(§), i time i veči OLG kompozitnog pojačavača.
Veči OLG>>>manji THD!

[Image: attachment.php?aid=38921]

Sad smanjenjem R7 dobili smo struju po FETu od 3,2mA i ulazi opampa iza LTPja su nam na naponima od cca 11,3VDC
i tu smo u bezbednoj coni Input voltage range!
Inače JFE2140 ima najmanji ulazni naponski šum sa strujama od 2mA (vidjeti DS slika 6-14), pa i 1/f koljeno je takodjer tada freq nisko!

Servo opamp okruženje treba podesiti, da smo takodjer u bezbednoj coni Input voltage range.
Neka je to barem 3V ispod POS Raila, znači ulazi neka su oko +12VDC.
Struju CCSa možemo povečati na 500uA i staviti R9 od 6K8, što nam daje 3,4V ispod POS Raila
R7 nam je onda sa 4mA (po 2mA za LTP FETove JFE2140) = 3,4V/4mA = 850R, 
stavimo 820R i podesimo trimmpotom CCSa odgovarajuču struju za LTPja.

Opamp poslije FETova nam ima sada ulaze na cca +10VDC, a FETovi su na nešto manjem naponu Uds (što jim odgovara).

Ja bi probao tako.
U1A ulaze (strijelice crveno/zelene) trebamo naponsko spustiti i onda podesiti odgovarajučustruju za FETove (po 2mA/FETu)
Iako je za vreme probe CCS čak i izvan linearnog režima, to-jest več bliže koljenu Id/Uds


LP
Dragan
Reply


Messages In This Thread
Jung/Wurcer pojačavač izobličenja - by Braca - 02-12-2021, 11:54 AM
RE: Jung/Wurcer pojačavač izobličenja - by Dragan100 - 12-04-2022, 08:25 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 21 Guest(s)