Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Izrada PCB Fotopostupak, SolderMask - HaSl
#17
Malo sam proguglao i evo teksta (translate) :

Прво морате направити концентрат за развијање силиката. Иако сам сигуран да га можете купити негде, прилично га је лако направити сами. Узмите 1 део (у мл) воденог стакла и 4 дела (у мл) дестиловане воде. Сада, додајте ово заједно и добро промешајте. Најбоље је да ово ставите у стаклену флашу. Немојте користити метал за мешање. Мала стаклена или пластична шипка је идеална.

Затим измерите 2 дела (у г) НаОХ и почните да додајете мало у смешу. Немојте додавати превише, реакција развија много топлоте. Затворите боцу и протресите. Када се сав НаОХ у боци раствори, додајте још мало и поновите. Урадите то док се сав НаОХ не раствори у смеши. Ако постане вруће, сачекајте мало да се охлади. Сада имате концентрат за развијање силиката. Мислим да је то натријум метасиликат пентахидрат (На2СиО3*5Х2О), мада нисам сигуран. Сваки пут припремим 50 мл овога, што значи да ми треба 10 мл чаше за воду, 40 мл дестиловане воде и 20 г НаОХ. (Хвала Мајку Харисону.)

Сада, можда се питате зашто су све ове невоље потребне када бисте могли да користите НаОХ као програмер. Фантастична ствар у вези са силикатним развијачем је то што скоро не можете да се превише развијате, тако да можете да убаците своју плочу и оставите је да стоји цео минут, а да не морате да бринете да ће трагови 8 млин нестати. Такође, делује прилично независно од температуре, а концентрат као и раствор могу да се чувају годинама. Ако користите НаОХ као развијач, температура раствора и време када је ПЦБ у њему су веома важни. Ставите га предуго или учините раствор превише врућим и ваша плоча или бар део је уништен. Прилично је тешко сваки пут то постићи савршено. Иако је СМД штампана плоча коју видите на фотографијама развијена са НаОХ програмером, не могу то баш препоручити јер не добијате сјајан резултат сваки пут. Са силикатним развијачем нема таквих проблема. Можете га користити на собној температури и само пустити ПЦБ да седи у њему и сваки пут ћете добити одличне резултате. Ова ствар је одлична, пробајте! Ок, доста је величања за данас Smile.

Сада, да бисте добили употребљив раствор, узимате један део силикатног концентрата и 4 до 8 делова воде. Што је већа концентрација, брже ће се ваша даска развијати, наравно. Узмите свој ПЦБ и ставите га у раствор и мало га протресите. Требало би да видите црвене "трагове" који долазе са ПЦБ-а. Протресите док не нестану, ово вероватно неће трајати више од пола минута за већину ПЦБ-а, а затим исперите ПЦБ водом. Немојте га трљати, јер ће то уклонити фотоотпорни слој и уништити ПЦБ! Сада више не морате да држите ПЦБ у мраку. Програмер можете задржати за каснију употребу.
Reply


Messages In This Thread
RE: Izrada PCB Fotopostupak, SolderMask - HaSl - by Želja - 02-10-2022, 08:45 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 6 Guest(s)