Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Materijali štetni po zdravlje u stambenim objektima
#56
(05-11-2021, 10:49 PM)Zvu Wrote:
(08-13-2020, 01:20 PM)zbotic Wrote: ...
Kod zgrada građenih do 1985 trebalo bi paziti i na tanke međukatne konstrukcije (AB ploče) koje imaju lošu zvučnu izolaciju.

(05-08-2021, 08:38 AM)zbotic Wrote: Možda da je nadopunim da su zgrade u razdoblju od 1972 - 1981 još i imale dobru kvalitetu samog betona, ali su imale neke probleme vezane uz preveliku hrabrost inženjera tipa pretanke armirane konstrukcije i slično.

Kolika je minimalna debljina međuspratne konstrukcije/ploče koja se smatra bezbednom ? 

Mislio sam da zvučna izolacija zavisi samo od materijala koji se stavlja preko ploče u te svrhe (stiropor, kamena vuna itd.).

Nije baš samo jedan broj kao odgovor. U pravilu se ide na to da je armirano-betonska ploča deblja od L/30 gdje je L raspon konstrukcije. Glavni razlog je elastičnost tj. progib ploče.  To je okvirno za zgrade, stanove i slično. Debljina ne bi smjela biti manja od 14 centimetara zbog efekta zvučne izolacije. Ta debljina vrijedi za betonske ploče jer je ustvari izračunata po masi, tj. težini. Lagana ploča lakše vibrira, to znamo i iz priče o zvučnicima. Materijali poput stiropora ne štite od prijenosa buke velikim vibracijama npr. glasne muzike prepune bas frekvencija,  ali štite od prijenosa buke poput sitnih udaraca, npr. padanja žlice na pod ili slično.  Danas su i ti materijali poidosta napredovali pa i to pomaže u svim slučajevima. Ako su međukatne konstrukcije od drugih materijala npr. lagani beton tipa siporeks, ispuna opekom i sl. svaki takav materijal treba biti ispitan i homologiran i na utjecaj buke. Za nove materijale dosta se propisi razlikuju od države do države više kako koja štiti svoju proizvodnji ili uobičajenu gradnju.
Reply


Messages In This Thread
RE: Materijali štetni po zdravlje u stambenim objektima - by zbotic - 05-12-2021, 11:16 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)