Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jung/Wurcer pojačavač izobličenja
#11
Evo rezultata koje sam priželjkivao...

Ovaj sklop bi trebalo da bude u stanju da meri THD i pomoću generatora koji nemaju spektralnu čistoću Viktorovog oscilatora (v. prvi prilog, moja merna tehnika nije u stanju da izmeri njegovu nelinearnost).
Umesto njega, uzeo sam prototip jednog Gronerovog oscilatora iz 2009. godine, kod koga se izvršni element u AGC sastoji od dva LDR-a. Njegov najniži izlazni napon je oko 2,5Vrms, tako da na izlazu iz DUT-a (BP preamp, pojačanje 6dB) dobijam 5V. Prema DS za LM4562, pri tom naponu i opterećenju od oko 4K5 u mernom sklopu, mogu se očekivati izobličenja od oko -128dBc. Gronerov oscilator ima niži THD, tako da bi u rezultatu morali da vidimo samo izobličenja DUT-a.
Na drugom prilogu se vidi spektar dobijen primenom eliminacionog filtera i Gronerovog LNA (0,39nV/rtHz). Dobio sam očekivanu vrednost po DS, ali je to slučajnost - kod ovakvih merenja su normalna neslaganja od po nekoliko dB.

Merenje pomoću Jung/Wucer-ovog sklopa daje istu numeričku vrednost THD (treći prilog, od vrednosti THD od -67dB treba oduzeti pojačanje LNA od 60dB, ergo -127dB). Međutim, spektar izgleda sasvim drukčije: postoje samo dva harmonika, pa rezultat nije prihvatljiv.

Problem je u mernom sklopu: instrumentalni pojačavači zahtevaju simetriju na ulazu, a u ovom slučaju debalans je bio vrlo veliki. Jedan ulaz gleda u relativno nisku izlaznu impedansu oscilatora (direktna veza), dok se na drugom nalazi potenciometarski razdelnik napona od nekoliko kilooma. Time se ugrožava CMRR i utiče na linearnost prenosne funkcije.
Zato sam šemu dopunio jednim FET-opampom (OPA134A), koji je vezan kao jedinični bafer između čvorišta R1/R2 originalne šeme i drugog ulaza u AD8429. Na pločici se već nalazi lemno mesto za jedan jednostruki opamp, ali za sasvim drugu svrhu, pa je bila potrebna mala adaptacija.

Rezultati dobijeni modifikovanom šemom prikazani su na četvrtom prilogu. Numerički rezultat THD se nije promenio, ali izgled spektra jeste. Vizuelno, samo peti i šesti harmonik ne prate opadajući trend harmonika, a prva četiri i numerički dosta dobro odgovaraju prvom prilogu (drugi: -127 vs. -127,7, treći: -141 vs. -148 Confused , četvrti: -151 vs. -156,6). Moglo bi biti i bolje, ali obzirom na to da -140dBc u konkretnom slučaju znači napon od 0,5uV, mogu biti zadovoljan, tim pre što mislim da se rezultat još može poboljšati.
Primećuje se i da su smetnje između 1 i 2kHz smanjene, što govori o boljem CMRR (špic na 500Hz i -158dB mi je skoro uvek prisutan, sumnjam na SMPS u MOTU kartici).

Ovo predstavlja skok u preformansama šeme, ali je to istovremeno tek prvi rezultat. Biće potrebno još razmišljanja i ispitivanja.

Prototip je prikazan na petom prilogu. Merni sklop se napaja Didden-ovim SMPS-om "Silent Switcher", koga sam sada prvi put upotrebio (imam ga već nekoliko godina, kada je Didden imao "crowd funding"). Taj ispravljač spada u najtiše koji postoje, ali je cena vrlo "glasna":
https://diyaudiostore.com/products/linea...dca8&_ss=r

Na kraju, nešto privatno.
Dugo sam se lomio da li da ovo što sledi napišem, ali imam potrebu da ove rezultate posvetim prijatelju, elektroničaru, radioamateru i iznad svega izuzetnom čoveku, koga verovatno niko sa ovog foruma ne poznaje, i koji od prošle subote nije više među nama:
https://www.hamradio.hr/forum/index.php?topic=8778.0
Darko je 1977/78. služio JNA u Kragujevcu, upoznali smo se u radio-klubu i poznanstvo je preraslo u prijateljstvo koje je sada višom silom prekinuto.
Bili smo stalno u vezi i kada se geografski prostor iz koga potičemo pretvorio u "tamni vilajet", viđali se ovde i u Kragujevcu, zadnji put u u Kg, oktobra 2017. god. na venčanju naše mlađe ćerke. Pola godine kasnije javio se da ga je opaka bolest već zahvatila na tri mesta. Borba je trajala tri godine.
Čini mi se da se ni sa kim nisam tako dobro razumeo kao sa Darkom.

Ne zamerite ovu privatnu digresiju, ponekad osećanja nadvladaju razum.

Pozdrav
P.S. Još jedno izvinjenje: u legendi iznad spektra u četvrtom prilogu stoji "Victor", ali se u stvarnosti radi o oscilatoru "Groner_r1".
Reply


Messages In This Thread
Jung/Wurcer pojačavač izobličenja - by Braca - 02-12-2021, 11:54 AM
RE: Jung/Wurcer pojačavač izobličenja - by Braca - 02-19-2021, 08:37 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)