Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Materijali štetni po zdravlje u stambenim objektima
#18
NIXIE je u jednom ranijem postu spomenuo da su kule blizanci Trgovačkog centra bile građene sa azbestom. Da, ali samo delimično. Njihova gradnja je počela 1968., a već početkom 1970. je stupio na snagu novi zakon o upotrebi azbesta u građevini. U kulama je azbest korišten kao termička izolacija čeličnih elemenata, nešto u stilu više slojeva azbestne farbe. Nakon usvajanja tog zakona, izvođači radova su promenili način izvođenja dalje izolacije, tako da su obe kule imale donje spratove sa azbestom, a gornje sa nekim novijim, ali manje efikasnim materijalom.
Ne znam da li je to samo nesrećna slučajnost, ili je namerno tako ciljano, ali obe kule su pogođene u zonama te slabije izolacije, što je imalo kao posledicu brže urušavanje kula, koje su se urušile nakon 56 i 102 minuta. Teško je proceniti koliko bi se dobilo na vremenu da su obe zgrade kompletirane sa azbestnom izolacijom, ali je sigurno da bi broj žrtava bio osetno manji. Ali pošto je azbest prognan materijal, i to sa pravom, niko iz struke nije izašao sa takvom procenom. Uostalom, kao što niko nije rekao da je kardinalna greška pokušaj vatrogasaca da ugase požar, jer su tako blokirali puteve evakuacije. Nije fer javno reći da su 340 vatrogasaca i 131 policajac uzalud poginuli, jer su oni bili u iskrenoj i hrabroj akciji spasavanja civila. Nažalost, ta akcija je bila u startu osuđena na propast, jer se zgrade visoke preko 400 metara ne mogu gasiti sa nivoa prizemlja.
Sve u svemu, ostaje nepoznato da li su teroristi koristili i usluge izuzetno stručnih inženjera tokom planiranja napada.
Ne zna se tačna količina azbesta koja je bila ugrađena, ali se procenjuje oko 300-400 tona po kuli. Nažalost, dobar deo toga je raspršen po Donjem Menhetnu nakon pada kula. Ostatak je koliko-toliko bezbedno uklonjen kasnije sa poprišta.
Što se tiče štetnosti siporeksa, to je zlobna izmišljotina konkurencije. Blokovi od gas-betona su ekološkiji od tradicionalne opeke, i to nema nikakve veze sa radioaktivnošću, već sa repromaterijalom. Svojevremeno su Kinezi sračunali da, ako bi stanove za 200 miliona ljudi gradili opekom, da bi morali da unište 1/4 obradivog zemljišta koje Kina poseduje. U Srbiji dosad nije bilo radioaktivnih građevinskih materijala sa izuzetkom blokova od šljake (zgure) iz kosovskih termoelektrana, jer se u tamošnjem uglju mogu naći tragovi uranijuma. I to je oduvek bilo; nema nikakve veze sa bombardovanjem osiromašenim plutonijumom. U principu, treba izbegavati šljaku gde god je moguće, jer se u uglju javljaju po pravilu radioaktivni materijali. Jedan moj prijatelj, profesor Sagorevanja na Strojarskom faksu u Zagrebu, mi je rekao da TE Nikola Tesla izbaci u vazduh više radioaktivnosti nego NE Krško. A TENT koristi ugalj iz basena Kolubare, ne sa Kosova...
Reply


Messages In This Thread
RE: Materijali štetni po zdravlje u stambenim objektima - by Millan - 08-14-2020, 02:33 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 15 Guest(s)