Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Materijali štetni po zdravlje u stambenim objektima
#3
Azbest se mešao sa cementom za pravljenje šindre i valovitih ploča, nije bio na površini. Imao je ulogu armiranja tako tanki cementnih ploča kako ne bi pucale. Azbest se nalazi u punoj debljini materijala. Bezbedan je dok je imobilisan u cementnoj smeši, međutim kada krene degradacija ploča zbog vremenskih uslova, azbest se oslobađa i udiše se. Pri tom nisu problem čestice azbesta koje se vide nego one koje su previše sitne da bi se videle okom. Ulazak u pluća rezultuje zabijanjem mikroskopske čestice u tkivo. Imuni sistem kreće da se bori protiv stranog tela ali mu ne može ništa jer ga je nemoguće razgraditi, a nije organskog porekla. Konstantan pritisak imunog sistema na delove pluća u kojima se nalazi azbest dovodi do mutacije okolnih ćelija pluća te to dovodi do azbestoze a kasnije kancera pluća. Da je azbest u vazduhu opasan jeste dokazano, ali nije dokazano da je štetan ako se unese u organizam oralno - stoga se u SAD i dalje prave azbestne cevi za vodovod, kojima menjaju olovne cevi koje su se koristile. Ne znam za masku ali u Velikoj Britaniji uklanjaju ovako:

https://www.youtube.com/watch?v=L_1xtqwfLrU

https://www.youtube.com/watch?v=OBoj6vl4hLg

Svakako mislim da nije baš dobroolako shvatiti opasnost od istog. Dosta truda da se ne bi čestice razletele po vazduhu. Kod nas ploče izgledaju ovako:

Azbestna šindra - 40x40 centimetara - ceo Cerak je pokriven ovim i jako mnogo zgrada na Novom Beogradu

Još je ova šindra i najbolja jer je beton, u kom je azbest, zaštićen otpornim slojem farbe pa se tek nakon 30-ak godina kreće kruniti.

Salonit azbestne ploče - ovoga po Karaburmi ima koliko hoćeš



Stan u Višnjičkoj koji se trenutno prodaje za preko 110 hiljada evra



Takođe, španski zid koji je rađen do 90-ih (a moguće i kasnije) je sadržao azbest u sebi kao vezivni materijal pa se prilikom uklanjanja toga jako treba voditi računa. SFRJ je imala ozbiljno veliku fabriku azbestnih proizvoda i mislim drugo po veličini nalazište u Evropi. Jeftin, termootporan a kvalitetan materijal je korišćen obilato dok nisu shvatili da je štetan - a i kasnije u republikama dok je trajao lov u mutnom zbog raspada SFRJ. Naselje Cerak je završeno 90-te godine, a nikom nije palo na pamet da ne bi trebalo da koriste azbestnu šindru.
Reply


Messages In This Thread
RE: Materijali štetni po zdravlje u stambenim objektima - by Zvu - 08-12-2020, 11:16 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 37 Guest(s)