06-24-2020, 10:37 AM
(06-23-2020, 12:18 AM)elektropionir Wrote: Braca, naravno monitor output moze da nam prikaze spektralni sastav distorzije, ali za lakse pronalazenje i ispitivanje kola kojeg mjeris osciloskop je super.Uz rezervu da možda ne govorimo o istoj stvari, pri klasičnom merenju THD faza ne igra nikakvu ulogu jer samo zainteresovani samo za RMS iznose harmonika u odnosu na pobudni signal (dBc).
Na jedan kanal spajamo ulazni signal na drugi monitor output, i mozemo npr da pratimo porast distorzije ili ponekada iznenadni peak, tako da odmah vidimo sta najvise doprinosi distorziji po tome u kojem trenutku se ona desava. Da li je to u crossover trenutku ili na peakovima, da li je zbog ogranicenog slewrate-a pojacala i sl.
Nisam 100% siguran ali ne mislim da ovi uredjaji imaju bilo kakav nacin da se nose sa npr znacajnijim transportnim kasnjenjem.
Recimo da zelimo da mjerimo lanac Preamp/buffer->ADC->DAC->buffer, i recimo da je pojacanje 1, mislim da postoji sansa da zbog faznog pomaka instrument bi pokazivao distorziju mnogo vecu nego sto ustvari jeste.
Postoji i metod sinhrone diskretizacije, kada su pobudni signal i takt diskretizacije povezani celim brojem, pa nije potreban spektralni "prozor" da bi se oba kraja zapisa učinili kvazi-periodičnim. Tada je moguće numerički egzaktno osrednjavanje amplitude i faze harmonika, ali A/D hardver mora da omogući diskretizaciju proizvoljnim taktom.
Treći metod je off-line rediskretizacija snimljenog signala na sinhroni takt (to rade neki AP modeli), ali tada u igru ulazi i prenosna funkcija interpolacionog polinoma, što stvara izvesna ograničenja.
Pozdrav