Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Borin predlog brzog elektronskog osigurača
#9
probao,radi a kako ovih dana snimiću video čim skontam kako ga vještački promjenjivo opteretiti. sa izmjenom što koristim 20k trimer-potenciometar umjesto 25k i 0,47R umjesto 0,3R ,BD241‚/2 umjesto BD441/2 i 2SA1943/2SC5200 umjesto TIP35/6(to sam imao pri ruci), na 20V i 40W/230V sijalicu ne gasi uopšte dok sa druge strane izdržava oko 5A struje na vještačkom opterećenju. toga sam se nabrzaka sjetio i nisam išao dalje jer su komarci prišli k sijalici i meni pa sam morao da gasim.

skontao sam da se ovo može napraviti i sa skroz jednobraznim tipom šeme za obe grane jer zapravo u pitanju je samo smijer struja.
ako bi dio šeme za pozitivnu granu htjeli koristiti u negativnoj grani simetričnog napajanja samo bi ulaz i izlaz osigurača zamjenili mjesta i stvar radi jednako kao da je u pozitivnoj grani,tj ulaz u osigurač bio bi spojen za minus sa pojačala a izlaz iz osigurača na minus napajanja.



sutra kupujem dupli prekidač za resetovanje.

skontao sam usput i par stvari koje bi bilo zgodno izmjeniti na pločici prvenstveno zbog eventualne ugradnje negdje u neki uređaj tipa "stabilisano podesivo napajanje sa zaštitom",to ću izmjeniti pa postaviti na forumu (postavio na http://forum.yu3ma.net/showthread.php?ti...2#pid24062 --->veza dodata naknadno).

takođe,nacrtaću i pločicu za TO3 tranzistore pa će to biti još univerzalniji aparatić.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply


Messages In This Thread
RE: Borin predlog brzog elektronskog osigurača - by HomeMadeAudioProject - 06-23-2014, 09:05 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)