Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 4.33 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sve i svašta
@Zare Hehe, sve bi to bilo lepo i postoje tacno definisane granice da nam strujna mreza / infrastruktura nije u totalnom rasulu koja se ne odrzava!
Ja sam kod mene u naselju merio i po 280V na fazi! Posto znam za "jadac" (jednom prilikom mi je izgorelo nekoliko sprava) bez online UPS-a vise nista od osetljive opreme ne vezujem direktno u mrezu.
Prolazim sporednom ulicom gde vidim dovodne bandere, to grane od drveca preko onih vodova padaju i prespajaju faze … blagi uzas Sad
Jednom prilikom sam video iste te grane kako prave masivne varnice, puca na sve strane, vatromet … mislis da se neko setio da to prijavi a kamoli popravi …
Da sam zvao ED i priavio to, sigurno bi bilo "gde si sad nasao da zoves, nisam jos kafu popio i procitao novine, zovi komunalno …" Da sam pozvao komunalno bilo bi "covece hladi mi se burek, zovi sanitarnu inspekciju …" … i tako u nedogled … uzas ...

Tako da ako nesto planiras, racunaj na najgore moguce scenarije, od 100 do 400VAC (adekvatne under i over voltage zastite) Smile
Reply
Ma ne planiram nista nego pitam cisto informativno. Znam da je sigurno pre bar 3-4 godine zvanicno napon povecan samo nisam siguran da li bese na 230 ili 240 V a trofazni sigurno na 400 V. Jedino sto se to kod nas javno ne prica a koliko cujem i u Evropi je zvanicno povecan napon jos pre nas.

Kome zbog napona nesto u kuci pregori ili od udara groma kroz strujnu mrezu, moze da dobije odstetu, znam ljude koji su naplacivali stetu.

Inace mi je skoro nov UPS pre 5-6 godina spasao potpuno nov komp. UPS popravljen u garanciji, od tada ga ne skidam sa kompa Smile.
Reply
Samo proveri bateriju. One traju oko 2 godine a onda se rasuše i ubiju punjač na UPS-u.
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
Vec sam menjao bateriju cini mi se 2 puta.
Reply
(01-06-2015, 03:20 PM)mikikg Wrote: Jednom prilikom sam video iste te grane kako prave masivne varnice, puca na sve strane, vatromet … mislis da se neko setio da to prijavi a kamoli popravi …

Vidis moj komsija je pre nekoliko godina valjda prijavio takav slucaj ali nisu dolazili ili sta i covek se setio da se sam popne i isece tu granu, kazu drugi da je bio i popio malo...

Scenario nulta zica prekinuta u celoj ulici dalje nemam potrebe da pricam sta je bilo sa aparatima.

Ali na kraju ulice zadnja bandera treba da ima nulu u zemlji ukopanu sto nije bio slucaj kod nas a to je greska ed, ali retko ko iz ulice je hteo da se upusta u to a moja steta nije bila velika napajanje racunara(grec i elektroliti), punjac lap topa (isti kvar) i trafo fiksnog telefona tako da sam i ja odustao.
Reply
Iz mog ugla .............. mozes smatrati da si srecnik. Kod mene zimi zna da dodje i do 170-180v . Leti je manje vise ok ali je realno tada 215-220v
Reply
Sad sam izmjerio sa ovim Dt 830b unimerom i pokazuje 238 Acv! valjda je to uredu izmjericu i po danu kolko je. pozz
Reply
Kod mene oko 226V AC V
Reply
Kod mene je vatromet!
Komšije se pomamile... Vaistinu

Mrzi me da merim napon.... Big Grin
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
Hahahaha!
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
Hristos se rodi!
Reply
e valaj vaistinu! sve naj i ovo ono! Smile svima bez obzira na vjeru i naciju! Smile
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
Vaistinu se rodi!

Svima najlepše želje od srca, bez obzira slavili sada Božić ili ne!
Bili: žuti, zeleni, ljubičasti, plavi, ili kakvi god.

Postoji samo dve vrste ljudi na ovom belom svetu: dobar čovek i loš čovek! Nema drugih vrsta!

Zdravlja, sreće, mira i veselja, od srca svima želim!

Živi mi i veseli bili!
Reply
(01-06-2015, 04:03 PM)zare Wrote: Ma ne planiram nista nego pitam cisto informativno. Znam da je sigurno pre bar 3-4 godine zvanicno napon povecan samo nisam siguran da li bese na 230 ili 240 V a trofazni sigurno na 400 V. Jedino sto se to kod nas javno ne prica a koliko cujem i u Evropi je zvanicno povecan napon jos pre nas.

Kome zbog napona nesto u kuci pregori ili od udara groma kroz strujnu mrezu,  moze da dobije odstetu, znam ljude koji su naplacivali stetu.

Inace mi je skoro nov UPS pre 5-6 godina spasao potpuno nov komp. UPS popravljen u garanciji, od tada ga ne skidam sa kompa Smile.

Zare,

Dobili smo evropski standard od 400VAC međufazno, odnosno 400/1.73= 231VAC monofazno (grubo 230VAC).
Reply
Znaci 230 V, da znamo na cemu smo Smile. Od sinoc pa do sada mi je napon oko 220 V =/- par Volti. Secam se da sam i ranije merio zimi i da je cesto znao da bude ispod 210 V.
Reply
Po danu ,sad mjerio 240 v sa ovim unimerom dt380.
Reply
Da li je moguće ova napajanja za led rasvjetu preraditi za napajanje pojačala ili vezati dva ako je to moguće da se dobiju 2 grane napajanja i srednja masa?

[Image: pl406903-built_in_emi_filter_standard_le...gb4943.jpg]
Reply
Lično mislim, da nema problema, i sam o tome razmišljam, čekajući na Macolin SMPS Smile
Postavlja se pitanje pouzdanosti tih jeftinijih smps?
Nešto kvalitetnije, u industrijskoj izvedbi, može da košta i oko 100Eur po paru...
Reply
Može bez prepravke.
Probao! Big Grin

Imaš ih u verzijama od 12V, 24V i 48V snaga od 50w do 350w.
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 19 Guest(s)