Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jung/Wurcer pojačavač izobličenja
#41
Konačno sam našao malo vremena da sredim prototip J/W sklopa (prvi prilog).
U desnom gornjem uglu je dvostruki relejni atenuator - desno je gruba jedinica sa 16 koraka od 1 ili 2dB (maks. arenuacija 16, odn. 32dB), a levo je fina atenuacija s korakom od 0,1, odn. 0,2dB. U sredini se nazire trimer od 200R za finalno fino podešavanje.

Ispod atenuatora je pločica sa INA849 i vazdušnim trimerom za podešavanje faze pri oduimanju pobude od izl. signala sklopa koji se meri. Taj sklop sa OPA627BM je na maloj pločici između oscilatora i separatora i ima pojačanje od 9,88x. Napajanje (SilentSwitcher) je skroz dole, a SS se napaja iz običnog USB punjača od 5V.
Reziduum se posle balansiranja mosta pojačava za 60dB Gronerovim LNA.

U drugom prilogu je spektar izobličenja na izlazu iz LNA. Osnovni signal je potisnut na nekih 28mVrms.
Obzirom da je sve na stolu, bez oklapanja, nivo mrežnih smetnji je znatno viši nego kod merenja pomoću elim. filtera i LNA, ali ne ugrožava tačnost rezultata.

Evaluacija rezultata je kod ovog metoda znatno komplikovanija nego kod klasičnog merenja s filterom.
Za proračun nivoa THD+N potreban je iznos šuma na izlazu iz DUT-a, koji u konkretnom slučaju iznosi 57,2nV/rtHz, ali je on u separatoru oslabljen za 20dB (toliko je pojačanje DUT-a), pa na ulazu u LNA iznosi 0,572nV/rtHz. Na istom mestu nalazi se i izlazni šum INA849 od 45nV/rtHz, pa vidimo da se šum DUT-a potpuno utapa u šum mernog sklopa.
To znači da se pri proračunu THD+N ne možemo osloniti na rezultat merenje šuma u REW, već šum DUT-a mora doći iz proračuna. Srećom, za to postoji Excel tabela:
https://www.ti.com/tool/OPAMP-NOISECALC
u kojoj se nalaze podaci za preko 100 Texas-ovih opampova.

Tabela proračuna THD+N je u trećem prilogu. U donjem desnom uglu vidimo konačan rezultat: izmereni THD+N iznosi -107,65dBc, što je za oko 3dB "strožije" od DS.
Obzirom da šum konkretnog OPA627 nije meren već je proračunat na osnovu tipične vrednosti od 4,5nV/rtHz, rezultat je veoma dobar.

Biće interesantno videti da li se ovaj rezultat može ponoviti pri pobudi oscilatorom manje spektralne čistoće.

Pozdrav

.pdf   OPA627_THD_7V1rms_Load_600R_03.pdf (Size: 431,3 KB / Downloads: 8)
Reply
#42
U prilogu su dva spektra, snimljena u razmaku od nekih 15 minuta i pri istom naponu pobude.
Prvi je izmeren pri pobudi DUT-a iz generatora iz Motu interfejsa (DAC), a drugi pri pobudi iz Viktorovog oscilatora.

THD+N izračunat u REW je isti (-60,5dBc), ali vrednosti individualnih harmonika nisu iste. Pored toga, drugi harmonik u verziji s Viktorovim oscilatorom (VB na početku naslova iznad spektra) ima vrednost od -62,5dBc, a ja na dijagramu vidim oko -67dBc, što je prošle godine već bio predmet diskusije na diyaudio.com.

Imam utisak i da mi je DUT malo nestabilan, verovatno zbog kontaktnih problema u DIP podnožju - OPA627 koji koristim ima kontakte po krugu koji su savijeni u dva reda, a pošto su vrlo kratki nije isključeno da kontaktni otpor nije stabilan. Juče sam pod istim uslovima izmerio drugi harmonik od -74dBc, a danas -62,5, odn. -67dBc.

U svakom slučaju, ovo je dobar rezultat.

Pozdrav
Reply
#43
U verziji sa relejnim atenuatorom, J/W sklop je  u stanju da meri samo uređaje (DUT) čije je pojačanje veće od 6dB. Razlog za to je što relejni atenuator na svom izlazu ima razdelnik od -6dB.
To slabljenje se može kompenzirati tako što bi diferencijalno kolo (INA) radilo s pojačanjem od 6dB, ali je moguća i jedna bolja varijanta, o kojoj je već ranije bilo reči:
https://forum.yu3ma.net/thread-2543-post...#pid112855
koja takođe popravlja debalans impedanse na ulazima INA.

Tu varijantu sa jednim opampom (OPA134A) u liniji iza atenuatora sam već ranije isprobao u verziji sa potenciometrom, ali mi rezultati nisu bili konzistentni, pa sam temu odložio za kasnije.
Sada sam taj dodatak realizovao na posebnoj pločici kao pojačavač od 6dB, pri čemu je aktivni element u DIP podnožju da bi se mogli porediti različiti opampovi.

Ovde su rezultati koje sam dobio sa tri opampa: LME49990, OPA827 i AD797, pri čemu je u J/W separatoru radio AD8429 jer mi je INA849 iz nepoznatih razloga "otišao u večna lovišta".
Danas ga niigde ne mogu dobiti (nema čak ni kineskih "lažnjaka) - Mouser ih očekuje u junu, a TI naredne nedelje, ali mi sigurno neće prihvatiti porudžbinu (već su me više puta odbili).

Numerički rezultat THD je u sve tri verzije praktično isti (max. razlika je 1dB), prag šuma je identičan, ali postoje male razlike u vrednosti drugog i trećeg harmonika kod verzije sa AD797 u odnosu na druge dve.
Kod OPA827 se primećuje i jedna dodtana smetnja malo ispred 21kHz koja nije od značaja za THD.
Prema tome, ova verzija će biti osnova za dalji razvoj instrumenta.

Sada ova merenja treba uporediti sa referencom, odn. rezultattima dobijenim pomoću filtera i GLNA.

Pozdrav
Reply
#44
Pade mi na pamet slogan kojim je nekada cirkus pravio reklamu: "Posle dužeg vremena u vašem gradu...".

Kod mene je to INA849 Smile .

Danas zalelmljen na pločicu i proveren THD.
Odlična prilika i za proveru merene opreme jer je TI u DS naveo detaljne podatke o drugom i trećem harmoniku (ostali se praktično ne vide).
Merenje je obavljeno pod istim uslovima: Pojačanje 0dB, ulazni napon 10Vpp, opterećenje 10k.

Ne slažemo se loše (u zagradi su podaci iz DS): drugi harmonik -128,3dBc (-127), treći -142 (-157).
Podsećam da Cosmos ADC ima znatno jači treći harmonik nego što je to slučaj kod drugog, tako da je razlika neminovna. Na tom nivou to i onako nije od značaja.
Lepo je videti da su mrežne smetnje uprkos pojačanju LNA vrlo slabe.

Dolina koja se na spektru vidi oko 1kHz znači da je šum koji generiše INA849 jači od onoga koji ma elim. filter. Nije čudo, izlazni šum je 45nV/rtHz, a generišu ga interni otpornici od 3k i 5k u povratnoj sprezi.
Sa diskretnim elementima bi se mogao napraviti sklop s manje šuma, ali i slabijim potiskivanjem zajedničkog moda (interni otpornici su laserski utrimovani).

Ovo merenje istovremeno znači da se projekat sada (konačno) nastavlja...


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#45
(08-15-2022, 02:26 PM)Braca Wrote: Dolina koja se na spektru vidi oko 1kHz znači da je šum koji generiše INA849 jači od onoga koji ma elim. filter. Nije čudo, izlazni šum je 45nV/rtHz, a generišu ga interni otpornici od 3k i 5k u povratnoj sprezi.
Sa diskretnim elementima bi se mogao napraviti sklop s manje šuma, ali i slabijim potiskivanjem zajedničkog moda (interni otpornici su laserski utrimovani).
Gore istaknuti tekst mi dade dobar šlagvort za tekst koji sledi...

Scott Wurcer je pre nekih osam godina predstavio ideju jednostavnog instrumentalnog pojačavača (inampa) sa ekstremno niskim šumom:
https://www.diyaudio.com/community/threa...st-3862538
(šema sa BF862 je u prilogu 1, za one koji nisu članovi).
Radi se o šemi sa FET ulazom i pratećim opampom u strujnoj povratnoj sprezi. Radnu tačku ulaznih FET-ova definiše servo, takođe sa FET ulazom, ali u linearnoj zoni (Ids od 100uA).

Pavel Macura (@PMA) sa velikog foruma je upotrebio tu šemu da napravi audio pretpojačavač sa THD reda -130dBc:
https://www.diyaudio.com/community/threa...st-7030728
Na ulaz je stavio uparene 2SK170, a opamp je AD797.
Meni se ta šema izuzetno dopala, pogotovo što danas postoji idealan ulazni par - JFE2140 Smile .

Simulacija u PSpice for TI (OPA1611 + OPA827 kao servo) daje prag šuma na izlazu od 12nV/rtHz - uporedite to sa INA849 Cool  (prilog 2)
Wurcer je tada napisao da je šema došla iz odbačenog projekta za novi FET opamp kod ADI. Razlog da se ta ideja ne realizuje je bio relativno mali CMRR i nemogućnost da se dobije jedinično pojačanje (sklop ima min. pojačanje od 6dB).
Međutim, meni za projekat separatora izobličenja upravo treba ulazno diferencijalno kolo sa pojačanjem od 6dB koje automatski kompenzira minimalno slabljenje ulaznog atenuatora od 6dB. CMRR takođe nije problem jer će se iu budućem instrumentu spred ulaza nalaziti još jedan atenuator.

Prototip na perforiranoj pločici (v. prilog 3) ima izlazni offset od 3mV (svi kritični otpornici su 0,1%) koji se još može utrimovati (FET u servo kolu je 2SK117).

Analiza merenja šuma pomoću Cosmos ADC.-a potvrđuje rezultat simulacije.
Spektrogram šuma (v. prilog 4) pokazuje razliku od oko 1dB između sopstvenog šuma ADC-a (crvena linija) i šuma sa inampom na njegovom ulazu (zelena linija). Za crvenu liniju REW računa integralni šum od 3,952uVrms (22 - 22k UNW), a rezultat simulacije u istom BW je 1,8uVrms (šum inampa je po naponu dvostruko niži od šuma ADC-a Smile ). Zbir ta dva šuma daje 4,33uVrms i računsku razliku između crvene i zelene spektralne linije od 0,8dB, što se poklapa sa onim što vidimo na slici.

Na žalost, sada dolazi ono Njegoševo o čaši žuči i čaši meda Confused .
Moj prototip ne postiže THD koji je @PMA izmerio i to ne za malo, već za celih 50dB (drugi harmonik na -84dBc, v. prilog 5).
Očekivao sam da prototip na perforinaoj pločici neće imati isti THD kao uradak na propisno urađenoj pločici sa obostranim GP, ali je razlika baš drastična.
Kontrolisao sam sve veze nekoliko puta, ali ne nalazim nikakvu grešku, a rezultat vrlo malo zavisi od toga koji opamp imam iza FET ulaza (isprobano sa OPA827 i 627).
Servo opamp ima neki uticaj na THD, napr. LT1007 pogoršava THD za nekoliko dB u odnosu na OPA134, što je u odnosu na iznos razlike u THD zanemarljivo.
Isprobao sam i verziju sa dva neuparena 2SK170 ali se rezultat nije promenio (offset na izlazu je bio skoro 0,5V, ali to nije od značaja za THD).
Ako ne nađem grešku na prototipu, moraću da idem na rešenje sa PCB, Khadgar2007 se već ponudio da je nacrta Smile .
Reply
#46
Meni je ovaj zaokruženi detalj na slici ne jasan i sumnjiv.Levi otpornik u zaokruženom polju je verovatno R11 ili R12 i ako je tako ovo definitivno ne valja po meni.Praštaj Braco ako grešim.
Reply
#47
Ako su to R11 i R4 onda grešim.
Reply
#48
Zahvalan sam za svaki komentar!

Evo objašnjenja:
- Orijentacija: pin 1 (S1) od JFE2140 je levo gore
- Zeleni otpornik je R7 (125R) na +vs
- Levo od njega je R11 (100k) sa G1 na masu (+in)
- Desno je R4 (1k) sa S2 na masu
- Pinovi 3 i 7 su slobodni jer ne koristim ugrađene zaštitne diode

Oba FET-a imaju identičnu struju Ids od 2mA, podešeno trimerom R8.
Kondenzator C3 je privremeno otkačen - Wurcer ga je predvideo, PMA je svoj preamp napravio bez njega.
Moja provera: C3 nema uticaja na THD.
Reply
#49
Braco, probaj da iskljucis op A i da struju kroz J1 i J2 regulises dodatnim
trimerom izmedju Vs i R2 i R3, pa onda izvrsis nova merenja.
Reply
#50
Ne bih očekivao da je servo u pitanju, ali sam za svaki proverio i varijantu bez njega.  Pri istoj struji Idss THD se blago pogoršao (v. prilog).

U suštini, tada se dobija šema iz DS-a za JFE2140 (Fig. 9-6), koju TI preporučuje kao mikrofonski pretpojačavač.
Interesantno je su u DS-u date dve šeme kompozitinih pojačavača za primenu u audio tehnici, ali se nigde ne pominje THD.


Probllem (ili moja greška) je u osnovnom sklopu, tj. u kompozitnom pojačavaču.
Reply
#51
(12-01-2022, 11:14 AM)Braca Wrote: Simulacija u PSpice for TI (OPA1611 + OPA827 kao servo) daje prag šuma na izlazu od 12nV/rtHz - uporedite to sa INA849 Cool  (prilog 2)
Wurcer je tada napisao da je šema došla iz odbačenog projekta za novi FET opamp kod ADI. Razlog da se ta ideja ne realizuje je bio relativno mali CMRR i nemogućnost da se dobije jedinično pojačanje (sklop ima min. pojačanje od 6dB).
Međutim, meni za projekat separatora izobličenja upravo treba ulazno diferencijalno kolo sa pojačanjem od 6dB koje automatski kompenzira minimalno slabljenje ulaznog atenuatora od 6dB. CMRR takođe nije problem jer će se iu budućem instrumentu spred ulaza nalaziti još jedan atenuator.

Prototip na perforiranoj pločici (v. prilog 3) ima izlazni offset od 3mV (svi kritični otpornici su 0,1%) koji se još može utrimovati (FET u servo kolu je 2SK117).

Analiza merenja šuma pomoću Cosmos ADC.-a potvrđuje rezultat simulacije.

JFE2140 u differ.ulaznom paru imaju skupa oko 2nV/sqrt(Hz) ulaznog naponskog šuma.
Rg nije upotrebljen (inače ide izmedju Source-a oba JFETa),  pojačanje je tako min 2V/V,
a 1K//1K na oba Source-a daju dodatnih cca 1K+ term.šuma, što je nešto više od 4nV/sqrt(Hz) na sobnoj temp.

tako da je tih 12nV/sqrt(Hz) na izlazu sasvim za očekivati.
:-)

(12-01-2022, 11:14 AM)Braca Wrote: Spektrogram šuma (v. prilog 4) pokazuje razliku od oko 1dB između sopstvenog šuma ADC-a (crvena linija) i šuma sa inampom na njegovom ulazu (zelena linija). Za crvenu liniju REW računa integralni šum od 3,952uVrms (22 - 22k UNW), a rezultat simulacije u istom BW je 1,8uVrms (šum inampa je po naponu dvostruko niži od šuma ADC-a Smile ). Zbir ta dva šuma daje 4,33uVrms i računsku razliku između crvene i zelene spektralne linije od 0,8dB, što se poklapa sa onim što vidimo na slici.

Na žalost, sada dolazi ono Njegoševo o čaši žuči i čaši meda Confused .
Moj prototip ne postiže THD koji je @PMA izmerio i to ne za malo, već za celih 50dB (drugi harmonik na -84dBc, v. prilog 5).
Očekivao sam da prototip na perforinaoj pločici neće imati isti THD kao uradak na propisno urađenoj pločici sa obostranim GP, ali je razlika baš drastična.
Kontrolisao sam sve veze nekoliko puta, ali ne nalazim nikakvu grešku, a rezultat vrlo malo zavisi od toga koji opamp imam iza FET ulaza (isprobano sa OPA827 i 627).
Servo opamp ima neki uticaj na THD, napr. LT1007 pogoršava THD za nekoliko dB u odnosu na OPA134, što je u odnosu na iznos razlike u THD zanemarljivo.
Isprobao sam i verziju sa dva neuparena 2SK170 ali se rezultat nije promenio (offset na izlazu je bio skoro 0,5V, ali to nije od značaja za THD).
Ako ne nađem grešku na prototipu, moraću da idem na rešenje sa PCB, Khadgar2007 se već ponudio da je nacrta Smile .

Servo opamp treba da bude iz familije CMOS ili FET ulaz, jer nam zatreba tu ulazni strujni šum minimalan.
Tako da taj dodatni šum utiče na THD+N
C3 donekle dodatno filtrira CCS, ali daje i duži StartUP do smirenja.
Za to vreme smirenja na ulazima servoa, može na izlazu serva biti i -RAIL, što daje oko 20mA I_LTPja.
To možemo limitirati uguranom diodicom od GND prema izlazu servoa 
i dodatnim cca 330R otpornikom na izlazu servoa, da limitiramo max struju servoa (da neide u protekciju/limitaciju).
Tako smo tu limitirani do max -650mV i strujom I_LTP do nekih 6mA_max za vreme StartUPa.

125R kao strujni shunt do +Vcc daje sa 4mA tek 500mV pada napona, pa treba servo opamp odabrati i da su mu ulazi Rail-to-Rail.
Slobodno se postavi tu 250R ili viši, dobijemo pad napona ranga 1V+, pa je lakše pronači poslije odgovarajuči opamp.

Ulazi opampa na drainovima ulaznih JFETa takodjer bivaju sada na nekom naponu skoro do Raila POS
4mA*125R + 2mA*1K = 500mV+2V =>>ulazi su tada biasirani na RAIL-2,5V, 
gdje imamo sa pojačanjem 2V/V i AC signal 1/§ ulazne amplitude (§ = gain FET ulaznog LTPja),
pa možemo brzo iz bezbednog rajona CommonMode Voltage input Range, koji zna biti i par V ispod RAILova!!!
Ovo dodatno korigira i servo-opamp, sve u svojim mogučnostima brzine SR i BW,
jer radi u CurrentFeedback-u sa Rshunt!

Te otpore komotno staviti 2K2...3K3 što tačnije vrednosti medjusobno, 
pošto direktno učestvuju u bildovanju izlaznog DC offseta 
i/ili predvidjeti tu još dodatan trimmpot izmedju ulaza opampa+otpornik od trimmpota do +VCC 
za fino podešavanje izlaznog offseta.

[Image: attachment.php?aid=38910]

Za loš THD (daleko od očekivanog vrlo malog) sumljam baš u taj CommonMode Voltage input Range opampa iza FET ulaza!
Current mirror kasnije, umesto samo ta dva otpornika u drain-ovima, takodjer bi nešto dodatno poboljšao situaciju THDja.

LP
Dragan
Reply
#52
Dragane, puno ti hvala na iscrpnoj analizi!

Konfiguracija s kojom sam uradio merenja ima OPA134 kao servo i OPA1611 kao CM opamp.
1611 je u konkretnom slučaju unutar svog ulaznog zajedničkog moda (±2V u odnosu na napajanje), tako da sa te strane ne očekujem probleme.
Servo takođe nije problem za THD jer bez njega (Ids podešen trimerom) imam čak i nešto gori THD.

Wurcer je takođe pisao o CM opsegu na ulazu:
https://www.diyaudio.com/community/threa...st-3866478

Moj problem je što je PMA napravio taj preamp sa istim vrednostima kao i ja:
https://www.diyaudio.com/community/threa...st-7032487
(ok, on ima 797 na desnoj strani, ali je taj po ulaznom CM na ±3V, što je gore nego kod mene) i izmerio drugi harmonik na manje od -130dBc:
https://www.diyaudio.com/community/threa...st-7030728

Pored toga, @JensH (QuantAsylum) ima sličan sklop u svom instrumentu za merenje THD, što znači da ta šema funkcioniše.
Reply
#53
Shema funkcioniše, tu nema primedbi.
Ja bi probao sa R7 = 560R, 4mA nam je onda tu deltaU_R7 od 2,24V i ponovio merenje.
Razlika samo u jednom otporniku i ponovnom podešavanju struje ulaznog FET LTPja.

Ovako interpretira Tina ukupan THD, ulazni signal je sinus 1kHz 1Vpeak,
izlazni na +6dB, II.i III.harm na -87dB, IV. na -92dB ...

[Image: attachment.php?aid=38913]



LP
Dragan
Reply
#54
Probaću sutra, pa ćemo videti.

Pokušao sam da simuliram osnovnu šemu u "PSpice for TI", ali bez uspeha jer je model JFE150 verovatno loš: za vrednosti koje mi na pločici daju Ids=100uA kroz J3 (R9=5,1k, R8=3,8k), simulacijom dobijam 270uA Huh .
Reply
#55
Puno zavisi koji Idss (Ugs=0) ima odabran u spice modelu, po DS varira od 12...23mA,
pa imaš zato toliko odstupanja.
Probao sam u Tina macro model za JFE2140 sa 15V Uds, Ugs=0 i ima 12,8mA Idss
tako da sa 3K8 u source-u i sa Ugs=0 imamo CCS sa cca 225uA

Kod JFE150 po DS čak Idss od 24...46mA, u spice modelu stavili su Idss 32mA...

Za simulaciju J3+otpornik zamjeniš CCSom željene vrednosti, tu nam je bitno da imamo referentni napon na tom R9=5K1
LP
Dragan
Reply
#56
Dragane, moja greška: na pločici imam 2SK117, a ne JFE150. Za 2SK117 nemam trenutno model u PSpice.

Kod 2SK117 i 2SK170 dobijam struju od 100uA sa R8 oko 3,8k (izmereno).
Pošto ta struja mora ostati gde jeste (FET u servo kolu mora biti u linearnom području), struja kroz J1 i J2 se mora menjati pomoću R7, odn. R5 i R6.

Smanjenjem R7 dobio sam I(R5) i I(R6) od oko 3,2mA, ali nije bilo nikakvih efekata na THD (nisam mogao da čekam do sutra).
Reply
#57
(12-02-2022, 10:05 PM)Braca Wrote: Dragane, moja greška: na pločici imam 2SK117, a ne JFE150. Za 2SK117 nemam trenutno model u PSpice.

Kod 2SK117 i 2SK170 dobijam struju od 100uA sa R8 oko 3,8k (izmereno).
Pošto ta struja mora ostati gde jeste (FET u servo kolu mora biti u linearnom području), struja kroz J1 i J2 se mora menjati pomoću R7, odn. R5 i R6.

Smanjenjem R7 dobio sam I(R5) i I(R6) od oko 3,2mA, ali nije bilo nikakvih efekata na THD (nisam mogao da čekam do sutra).

FET za taj CCS ima i svoj Idss (Ugs=0) i u linearnom području je sigurno do njegovih nekih 1/2 Idss struje, 
tako da se može iči slobodno do nekih 300uA FETom 1mA Idss.

OK, neka ostane tih podešenih 100uA, što daje na R9 5K pad napona od svega 500mV, što i vidi +IN opampa servoa (+Vcc-500mV),
za kojeg smo predvidjeli OPA134, koji po DS sa napajanjem +/-15VDC ima Input CommonMode voltage range od nekih (+Vcc-2,5V)
-IN opampa servoa ima deltaU_dc na R7 125R takodjer od 500mV + moduliran AC signal smanjen za (1/§) ulaznog FET LTPa.

Servo zapravo radi sa ulazima "Out of range", najverovatnije i donekle korektno odradi strujnu DC radnu tačku biasiranja FET LTPja,
ali sumljam da uopšte (i to zapravo kako?) odradi moduliranje AC signala, koji je zapravo u strujnoj povratnoj vezi (CF)
i veča pojačanje (tranconduktancu) ulaznom FET LTPju, znači sad imamo veči (§`)>(§), i time i veči OLG kompozitnog pojačavača.
Veči OLG>>>manji THD!

[Image: attachment.php?aid=38921]

Sad smanjenjem R7 dobili smo struju po FETu od 3,2mA i ulazi opampa iza LTPja su nam na naponima od cca 11,3VDC
i tu smo u bezbednoj coni Input voltage range!
Inače JFE2140 ima najmanji ulazni naponski šum sa strujama od 2mA (vidjeti DS slika 6-14), pa i 1/f koljeno je takodjer tada freq nisko!

Servo opamp okruženje treba podesiti, da smo takodjer u bezbednoj coni Input voltage range.
Neka je to barem 3V ispod POS Raila, znači ulazi neka su oko +12VDC.
Struju CCSa možemo povečati na 500uA i staviti R9 od 6K8, što nam daje 3,4V ispod POS Raila
R7 nam je onda sa 4mA (po 2mA za LTP FETove JFE2140) = 3,4V/4mA = 850R, 
stavimo 820R i podesimo trimmpotom CCSa odgovarajuču struju za LTPja.

Opamp poslije FETova nam ima sada ulaze na cca +10VDC, a FETovi su na nešto manjem naponu Uds (što jim odgovara).

Ja bi probao tako.
U1A ulaze (strijelice crveno/zelene) trebamo naponsko spustiti i onda podesiti odgovarajučustruju za FETove (po 2mA/FETu)
Iako je za vreme probe CCS čak i izvan linearnog režima, to-jest več bliže koljenu Id/Uds


LP
Dragan
Reply
#58
Dragane, bravo!!
Uopste nisam shvatio da su ulazi OP na tako visokom naponu. OP ulazi u "opasno" podrucje
za njega i pri ulaznom naponu  od 0,5-1v, ulazi u nelinearni rad. Moja preporuka je da se doda
novi izvor napona 6-9v umesto 15v koji bi napajao samo R7 i R9.

[Image: attachment.php?aid=38922]

Reply
#59
Hvala Branko,
da, servo opamp onda radi u tom "out of range"/nelinearnom delu i nekorektno odradi strujnu povratnu vezu (DC+AC) sa ulaznim LTPjem.
Time i (možda) pogoršava THD, kojeg bi dobili klasično sa tim LTPjem bez CF servoa.

Ovako bi pripremio za daljni test kompozitni sklop!

[Image: attachment.php?aid=38923]
Kasnije odradim takvo "out of range" servo opamp simulaciju, pa da se vidi taj izobličen DC+AC na izlazu iz servoa.

LP
Dragan
Reply
#60
I popravljena shemica sa @Branko predlogom, uguranom 9V baterijicom za vreme testiranja...

Ako je moguče VCH na +RAIL i VCL na -RAIL, jer su niskoimpedantni izvori, pa tako JFE2140 dodatno lokalno "shilduju"!

[Image: attachment.php?aid=38924]


LP
Dragan
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)