(02-15-2017, 08:45 PM)Khadgar2007 Wrote: Bifilarno sam i namotao dummy load.
Na žalost i kod bifilarnog motanja je nemoguće sasvim poništiti induktivitet. Može se doći do ekstremno malih vrednosti ali ne do nule ni u kom slučaju.
Jednostavno, od dummy load moraš imati i neke komade žice, koji se izvedu kao predena parica, ali ih na kraju moraš koliko-toliko razmaći da bi ih prikačio na terminale pojačala. I eto novog induktiviteta.
Osim toga, kada između terminala imaš lim od kutije, tj. samo izbušene rupe kroz koje su protnuti izlazni terminali ampa, onda ti taj delić kutije bude i dodatno jezgro... Tu je dobra praksa da se terminali izvedu na izolacionoj pločici koja se zašrafi na kutiju u kojoj je isečen popriličan pravougaoni otvor, gde su metalni delovi par cm udaljeni od terminala.
Utešiću te malo da ne juriš neke posebne ekstreme:
Zvučnički kablovi klase 2+Keura po metru imaju induktansu reda 1.5 do 2uH po metru :-)
Nema potrebe da se "plašiš" tih 1,1uH :-)
1.1uH na 20KHz ima reaktansu od 0.138 ohma. Kada je dummy load, ili zvučnik, impendanse na primer 4 ohm, onda to pri 20Khz dodaje dodatnih tih 0,14R. Tj. od DC do 20KHz ta dodatna otpornost linearno narasta od 0-0.14R.
Pri 20KHz, sa 4R tereta 1.1uH će uneti pad od oko -0.3dB, što i nije tako strašno, moraš priznati.
Naravno, pri 10KHz je pola te reaktanse, odnosno upola manji uticaj i tako dalje...
Ima tu još puno ostalih efekata koji, osim induktiviteta, smetaju: skin, proximity, transformatorski efekti, modul impendanse samog zvučnika, parazitni kapaciteti kablova, dielekrtrične performanse izolacija, i tako dalje...
Ko sve to da pobedi? :-)
P.S.
Svakako na 8R tereta to upola manje smeta, osim parazitnih kapaciteta...