Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
UV lampa prrotiv moljaca pomoc
#1
Pozdrav svima.Nisam dovoljno u ovo upucen pa da bolje pitam.Ukratko cu,ponesto znam o tome ali mi nikad nije trebalo pa me zato nije do sada interesovalo.Posto se moji bave pcelarstvom na potkrovlju se odlazu ramovi sa voskom medjutim previse ih napadaju moljci pa me interesuje da li moze ovako:polomiti spoljno staklo na sijalici i onda sijalicu klasicno povezati preko prigusnice i tako se resiti moljaca? Da li bi to bilo efikasno i koliko bi i da li bi bilo stetno za ljude ?
Reply
#2
Znas li kako radi uv lampa za tjeranje komaraca i ostalo? Uv svjetlost privlaci komarce a mreza na lampi je pod naponom i ona przi ih, ili ima ljepilo na koje se zaljepe ! Tako sto ces razbiti neko staklo neces nista postici. Pozz


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#3
(08-26-2016, 01:50 PM)MILANNN Wrote: Pozdrav svima.Nisam dovoljno u ovo upucen pa da bolje pitam.Ukratko cu,ponesto znam o tome ali mi nikad nije trebalo pa me zato nije do sada interesovalo.Posto se moji bave pcelarstvom na potkrovlju se odlazu ramovi sa voskom medjutim previse ih napadaju moljci pa me interesuje da li moze ovako:polomiti spoljno staklo na sijalici i onda sijalicu klasicno povezati preko prigusnice i tako se resiti moljaca? Da li bi to bilo efikasno i koliko bi i da li bi bilo stetno za ljude ?

Znam šta pitaš Milane,

Ulična zivina lampa, zvana "živinjara" :-) ima dva stakla: jedno unutrašnje koje je u stvari lampa, drugo spoljašnje na kom je UV osetljiv fosforescentni sloj, koji u stvari vrši konverziju talasne dužine emitovane svetlosti u vidljivi deo spektra.

Taj beli prah po unutrašnjosti spoljnog stakla biva pobuđen (ekscitacija) veoma snažnim UV svetlom unutrašnje lampe, potom reemituje vidljivu svetlost na nižim frekvencijama, ili ti na većim talasnim dužinama, sve jedno.

Kada se razbije spoljni balon, lampa može i dalje raditi, klasično povezana preko pripadajuće prigušnice, ali sada emituje veoma snažno i veoma opasno UV svetlo pored dela vidljive svetlosti, koje je jako štetno za živa bića u okolini.
Ubija gljive, biljke, bakterije, ljude, životinje... sve živo što je duže izloženo.

Za obične ulične svetiljke snage 125 i 250W važi pravilo da se smeštaju na visinu od minimalno 5 metara iznad tla.
Jedan od razloga je i poprilična UV emisija kroz onaj maleni deo spoljnog balona, koji nije pokriven fosforescentnom prevlakom.

Takvom razbijenom "uličarkom" :-) svojevremeno sam brisao EPROPM-e i PIC kontrolere iz one stare serije 16F73, naravno u potpuno neprovidnoj kutiji za te svrhe, dobro ohlađenoj ventilatorom i tako sklopljenoj da skoro ni trunčica UV svetla ne izlazi napolje, inače ne bih sad pisao ovo...

Neko dugotrajnije izlaganje tom svetlu bez spoljnog balona, u kratkom periodu, reda par nedelja, može dovestri do razvijanja najmanje kancera kože, a kod baš prevelikih doza može uzrokovati i smrt, kao i svako drugo visokoenergetsko (jonizaciono) zračenje.

Visokoenergetska ili jonizaciona zračenja se sasvim lako prepoznaju po intenzivnom mirisu ozona u njihovoj blizini, i to je pouzdan znak da je veoma opasno.

Kada razbiješ spoljni balon te lampe, možeš je koristiti, ali pod strogim uslovom da ne budete ti ili druga živa bića do kojih ti je stalo, izloženi čak ni nekoj jačoj refleksiji te emisije od okolnih predmeta, a kamo li direktnom zračenju.

Od srca nikom ne preporučujem da uličnu "živinjaru" ni u normalnom, ispravnom, obliku, ne koriste za osvetljavanje radionica i slično, ukoliko je na niže od bar nekoliko metara iznad njih.
Moj prijatelj je ima iznad garaže, i dosta duboko mu lampa ulazi u krošnju jednog oraha. Svedok sam da je se ta polovina krošnje za manje od pola godine osušila od jedne uličarke snage 250W.

Dakle, pogotovo kad se razbije spoljni balon, ne izlagati se ni u kraćim periodima tom svetlu, već kada se ima neka svrha upotrebe, onda se držati van tog zračenja.
Uz pametno rukovanje, ta lampa sa razbijenim balonom je kvalitetani i vrlo snažan izvor UV svetlosti, a daleko jevtiniji od specijalizovanih UV lampi.
Samo zahteva mere predostrožnosti i zaštite, kao kod i bilo kog drugog izvora UV svetla, pogotovo tako snažnog.

Pozdrav
Reply
#4
https://sh.wikipedia.org/wiki/Ultraljubi...%C4%8Denje
Reply
#5
Hvala Macola.Znam za opasno delovanje te lampe samo nisam hteo da duzim moje pitanje. SAD OSNOVNO PITANJE ZA TEBE : lampa ce biti u potkrovlju , tu nesedi niko,samo stare stvari i ti ramovi sa voskom , prekidac je na mestu gde mogu da iskljucim lampu a da me neosvetli i sad najbitnije,ja zivim na spratu tako da me samo pelon (cigle i naravno omalterisano ) deli od potkrovlja gde je lampa. DA LI POSTIJI BILOKAKVA OPASNOST ? tj da li je plafon zastita za mene ? (naravno nevicem,velika slova su jer znam za moguce posledice i nesme biti greske)
Reply
#6
Jos nesto,da bi se to sa moljcima sprecilo da li dovoljno da lampa radi na pr. sat ili dva dnevno ili vise,mislio sam da napravim da se sama ukljucuje po nekoliko sata dnevno i onda iskljuci.Evo sta se dogadja gde ce moljac useli i nepomaze nista,cak ni sumporni stapici koji imaju katastrofalno stetno dejstvo kad se zapale neuspevaju da ga uniste.

http://spos.info/images/brndusic_1_5.jpg
Reply
#7
Biće bezbedno ako je neprovidno za UV. Zidovi te potpuno štite od takvog zračenja.

Ne znam kakav će efekat imati na moljce. Nisam nikad probao.
Reply
#8
Hvala Macola.Probacu pa javljam jer znam da to mnogima pravi problem mada sam ipak morao da pitam jer znam sta je UV iz te sijalice i za problematiku sa UV i zato sam se i poprilicno plasio da to postavim tek tako a da nepitam.
Reply
#9
MILANNN-e, samo naglas razmisljam, a ne znam bas nesto o tematici pcelinjaka.

Sve ovo sto je Macola rekao je tacno i u skladu s tim, ono sto je nepoznanica je sam uticaj UV zraka na te ramove sa voskom. UV zraci su "reaktivni" a i ozon - da li ce to dovesti do ubrzanog "starenja" ramova ili mozda i do hemijskih promena u vosku / stvaranja nepozeljnih materija, je nesto sto treba imati u vidu. Da ne ispadne skuplja dara nego mera.

Nisam siguran kako mislis da delujes lampom na moljce - ako mislis na rojenje insekata oko lampe, onda bi trebalo da ima efekta. Ako moljac samo prozuji i udje medju ramove, to je kao da prskas crvljivu jabuku. UV zraci imaju razorno dejstvo, ali nisu bas prodorni i treba direktna vidljivost za najbolji efekat, sto znaci da svi ramovi treba da budu "vidljivi". Sto se tice uticaja na vas ispod, ne znam kolika je proizvodnja ozona i mogucnost vaseg kontakta s njim.
Reply
#10
Ozon se stvara Kod razbijene "zivinjare" iz razloga velikog grijanja.
Germicidalne-providne fluoroscentne cijevi (uvjetno fluoroscentne jer nema sta da pretvara UV u svijetlost)
sluze za dezinfekciju operacionih sala-postavljene su iznad one velike armature sa halogenim sijalicama
koja osvjetljava operatorima radni prostor-tako da se operatori a i pacijent nalaze u sjenci za UV- a prostor iznad
lampi apsorbuje-ne reflektuje UV zrake.
"pobije" sve zivo-bacile i slicne stvari. Uticaj na neke materijale je znatan-dolazi do strukruralnih promjena,
Kako ce djelovati na vosak nije mi poznato. Ramovi su od dobro osusenog drveta i na iste nebi trebalo da
djeluje.
U vodovodnim sistemima, UV lampe velike snage sluze za dezinfekciju vode koju pijemo.-
Germicidalne cijevi spomenuh jer nema pretjeranog grijanja a time ni generisanja ozona. Rade na standardnim
fluo armaturama.-
pOz
Reply
#11
Ozon nece biti problem jer dosta tu ima promaje tako da je zanemarljivo nakupljanje bilo kog gasa,moljac se tu zadrzava dugo,bice osvetljen i znam da nece moci da opstane ali sam se plasio oko bezbednosti po ljude.Mislim da vosak nece biti ostecen a i ako bude pretopi se i sve sto nevalja se bukvalno izdvoji.Ja nisam zalazio u detalje oko talasne duzine-frekvencije i ostale tehnicke detalje te sijalice ali dosta dobro znam kavo sr**e moze da napravi ako se nemisli sta se sa njom radi.Skoro da sam siguran da ce delovati jer kroz taj vosak ce ipak da pomalo i prolazi svetlost a oni idu po povrsini pa nece biti problema.
Reply
#12
Milane, nemoj da lupaš lampu. Pogledaj malo ovde i napravi klopku:

https://www.google.rs/search?q=Moth+trap...h+trap+diy

https://moths.wordpress.com/how-to-see-moths/

Inače, kroz vosak ne prolazi UV, on se čak i dodaje kremama za zaštitu od UV zračenja.
Reply
#13
(08-27-2016, 08:31 AM)emiSAr Wrote: Ozon se stvara Kod razbijene "zivinjare" iz razloga velikog grijanja.

Uz izuzetno poštovanje tebe kao stručnjaka i čoveka, sa ovim se ne bih složio.

Luk između dva grafitna štapa, sa temperturom reda 20.000*C, neće stvoriti ni približan deo ozona koji će napraviti lampa sa razbijenim spoljnim balonom.

Ozon je tu najdirektnija posledica visokoenergetskog zračenja (već nekoliko sekundi po uključenju se namiriše prava "poplava" ozona).

A sa ostalim komentarima oko pravih germicidnih lampi koje su predisponirane za UW emisiju, savršeno se slažem, osim sa njihovom cenom.
Reply
#14
Upotreba u medicinske svrhe: cijena X5 do !0 od realne.-
Veliki pozdrav drugar
Reply
#15
Da. 0 x od realne cene ako ne uhvate nabavljača :-)

Pozdrav prijatelju
Reply
#16
Svojevremeno sam i ovdje na forumu postavio slike ociscene zivine sijalice. Postupak je slijedeci: na dijelu do grla
dijamantnim borerom za staklo, visokoturaznom busilicom se provrti rupa u spoljnjem balonu promjera reda 4-5mm.
U sijalicu se uspe kvarcni pijesak (moze iz topivog osiguraca vece amperaze). Treskanjem kvarcnog pijeska u spoljnjem balonu odstrani se fluoroscentni premaz koji je na bazi fosfora i jako je otrovan. Kad se otkloni sav premaz
pijesak se istrese i "sahrani" na bezbjedno mjesto, unutrasnjost sijalice se ispere destilovanom vodom i kad se voda
osusi, sijalica je spremna za upotrebu-naravno preko prigusnice. Nema generisanja ozona jer vazduh usljed topline ne dolazi do unutarnje zivine ampule. Takva ociscena sijalica izgleda kao na slici, a ako nekoga interesuje
mogu ponovo uslikati u dobrom makro modu da se dobro vidi.-
pOz


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#17
Dali je balon pod vakuumom ili mozda pod pritiskom, koliko je bezbedno tako busiti...?
Pitam jer mislim da sam negde procitao da prilikom razbijanja vanjskog balona treba sijalicu umotati u neko staro cebe ili sl., da se ne razleti staklo na sve strane...
I'm gonna live forever or die trying...
Reply
#18
Mnogo dobar štos EmiSar! Šteta što to nisam znao nekad pa sam morao jako da hladim kutiju brisanje čipova.
Reply
#19
Kod razbijanja komadici premazani fosfornim premazom su opasni ako bi se na iste posjeklo.
Blizu grla sijalica nema premaz i najlakse je tu probusiti. Ni sam ne znam koliko sam ih ovako
obradio, ni jedna nije pukla niti se rascvjetala. vanjski balon je maltene na atmosferskom pritisku,
sluzi pored svijetljnja premaza i kao toplotni izolator jer je zivina ampula kod praznjenja kroz istu veoma
vrela.
Kod razbijanja se zbog otrovnog premaza vrse te "bezbjednosne" mjere, ulijepljivanje selotejpom i
stavljanje u neku vrecicu i treba paziti da se ne osteti onaj otpornik vidljiv na slici koji sluzi za isparavanje
zive jer kod svijetljenja izboj ide kroz zivine pare visokog pritisla za razliku od fluoroscentnih cijevi koje su pod
niskim pritiskom.
Ovakvom obradom, ciscenjem lakse je rukovati sa sijalicom, moze se rukom uviti u grlo, za razliku od
razbijene gdje kod uvrtanja u grlo treba koristiti neku zastitu, rukavicu ili u najgorem slucaju krpu i
cuvati se od posjekotina i opekotina kod skoro ugasene sijalice-balon-ampula je veoma vruc-nekoliko
stotina stepeni *C.-
pOz
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)