Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda
= propaljen klip?
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
Losa je slika, ne vidi se na sta je bas tacno mislio...
Reply
istina,mada rekao bi da su tu dva žlijeba za ventile i rupa na mjestu gdje dođe svjećica...
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
Zljebovi treba da budu tu gde jesu ali ako je rupa sa leve strane onda ne valja...
Reply
(05-08-2016, 11:44 AM)Aca93 Wrote: Yugo i tng... Undecided

Druze, ovo ti blage veze nema sa TNGom. Davno bese kada sam skidao glavu motora na mom Golfu 1.3 koji je presao preko 100kkm bez bez trunke benzina i klipovi su bili sjajni kao ogledalo (nije trosio ulje).

U stvari prica ide ovako:

- nabavio sam delove za TNG uredjaj i resio da sam to sve ugradim, i skidao sam glavu jer su trebali da se obrade sicevi ventila i ventili (na brojacu je bilo oko 180kkm)
- kada sam skinuo glavu cela klipova su bila oblozena naslagama od sagorevanja (nije trosio ulje)
- motor je sastavljen i ugradjen plinski uredjaj
- drugi put je skidana glava (nakon vise od 100kkm bez i jedne kapi benzina utrosenog, samo plin) jer je motor prokuvao i prsla je glava izmedju prva dva cilindra iz razloga sto je moj otac zaboravio da vrati poklopac na posudu za rashladnu tecnost a ja krenuo na planinski put.
- tada sam ponovo otvarao motor i video da su klipovi apsolutno bez naslaga na celima.

Inace na tom motoru je pumpa za bencin membranska i ako ostane suva membrane propadnu i pumpa je nefunkcionalana. Zato stalno navodim da motor nije video benzin od kada je ugradjen plinski uredjaj, ko stalno da menja membrane Big Grin
Reply
Sa naslagama motor radi ali bez ventila tesko, niste dobro videli.
Reply
Nema posebno sta da se vidi. A i ne vidi se nista Smile.

Ako je i bio sudar klipova i ventila ne vidi se. Zljebovi na klipu za ventile vec postoje fabricki.
Reply
Na slici se vidi da se ventil zakucao u klip. Big Grin
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
U jbt tek sad provaljujem pecurku ventila zarivenu u klip...
Strasno.
Ali kakve to beze ima sa tng-om?
Reply
Evo malo bolje se vidi. Ima veze samo sa uglom paljenja.-

pOz


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Po mom neskromnom neznanju o motorima to je prvo otpala pečurka pa se onda zabila u klip.
To može verovatno da bude zbog ulja, nema ga, zbog bezolovnog benzina, a možda i zbog
pucanja zupčastog kajša. Slučaj kod mene od pre 6 meseci, doduše samo su bili krivi ventili.
Reply
Ugao paljenja je dobar na benzin nije radio ulje imao i zupcasti ceo.

Pukao odmah pri paljenju jer se nasao tng u usisu tako da ima veze sa njim.
Reply
Aco,

Imam bogato (i vrlo zadovoljavajuće) iskustvo sa TNG na više automobila i preko milion kilometara na isto gorivo.

Nema ti to veze sa radom na TNG, čim potvrđujem priče: Branka Tod, EmiSar-a, Ninje i tako dalje.

Motor na jugu je pravljen za korišćenje olovnog benzina. U olovnom benzinu, osim aditiva koji povećavaju oktanski broj, jedan od ključnih olovnih sastojaka je služio za podmazivanje vođica ventila.
Noviji motori koji su predviđeni za rad sa bezolovnim benzinima imaju drugačije materijale vođica ventila, te su automatski povoljniji za rad sa TNG.
TNG nema te aditive i "olovni motori" su unekoliko osetljiviji od "bezolovnih" na upotrebu TNG.
Ta "osetljivost" nije bog-zna-šta velika i lako se prevazilazi optimalnim uslovima sagorevanja TNG u "olovašima".
Sva je priča samo u kvalitetnoj podešenosti motora koji radi na TNG, gde je potrebno da tolerancije na sistem paljenja (njegovu ispravnost i podešenost) i podešenost smeše, budu strožije nego kod rada na benzin.

Međutim, višedecenijsko iskustvo raznih korisnika TNG beleži i različite utiske o tome. Neki su oduševljeni (poput mene), a neki pak smatraju da je to vrlo problematično gorivo (poput onih koje su regleri motora osakatili)...

Naravno, ne radi se ni malo o samom TNG, već o majstoru koji je konačno podesio motor posle ugradnje TNG.

TNG je "gospodsko" gorivo, tj. zahteva da sve bude u savršenom redu oko smeše i sistema paljenja, kao i samog dovoda TNG (isparivač i ostalo uz njega), i u tom slučaju nikakvih problema sa motorom nema, čak mu naprotiv raste upotrebni vek zbog izostanka taloga i gareži (koji su na benzinu neizbežni), i ge vrlo često na čelu klipa garež postane izvor "površinskog paljenja" (stručni termin) i posledično uzrok detonacionog sagorevanja sa havarijskim ili posledicama skraćenja radnog veka motora.
Svakako da se na dobro podešenom motoru ni na benzinu ne javljaju te nuspojave, ali pošto benzin toleriše lošiju podešenost (taman koliko da neiskusan ne primeti skoro ništa), onda je opet uzrok tih pojava loša podešenost i na benzinu.  
Na TNG je sasvim primetna mnogo manja tolerancija na podešenost, i to je prvi znak da se mora odmah preduzeti nešto oko toga.
------------------------------------
Moje iskustvo je sledeće:
-Yugo 60, 1.1L, dvogrli elektronski "karterweber", podešavanjem Jugo napucan na možda 70-tak KS, sa dva motora, sojeručno pregaženo 650.000Km sa istom školjkom, i to isključivo na TNG.
Oba motora su bila domaći DMB, prvi je u sasvim radnom stanju zamenjen posle 320.000Km zbog toga što je počeo da troši iznad 0.5L ulja na 100Km, drugi, takođe DMB (polovan, "slovenac") je pregazio kod mene 330.000Km bez remonta, prodat nekom klincu pošto je školjka počela da se raspada, klinac ga sredio, prodao drugom klincu. I kako sam načuo, ovaj drugi ga je prikucao u banderu, srećom bez povreda, i tu je teget jugiću došao definitivan kraj. Nemam pojma koliko je posle mene kilometara pređeno, jer se radi o dodatne možda tri-četiri godine posle mene. U svakom slučaju onaj isti motor je ostao u njemu.
Vozio sam ga samo na dva načina: ler i patos (u prevodu j* sam mu kevu i vadio dušu, i to sve vreme, i svakom autu), ali srećom imao vrhunskog maestra za motore, koji ga je na svakih 50-tak hiljada malkice slušnuo i popravio nijanse podešenosti.
Autić koji je prošao od Ilirske bistrice do Kavadaraca, i jedne jedine sekunde me nije ostavio na putu (ni jedan me nije tako, bez ijednog kvara na putu poslužio, otkad vozim, a dugo dugo vozim). I ko mi kaže da je Jugić s*anje od auta, može slobodno da mi malo tiiiit!
Malo se uloži u vešanje i sve oko reglaže uradi na vreme i to služi kao budalu ona stvar: ključ u bravu, gorivo u rupu i ende, stižeš gde si hteo, a o udobnosti i opremi neću ni da raspravljam jer u toj cenovnoj klasi je i više nego dovoljna...
Mnogi moćni strani automobili su sa tolikom kilometražom i takvim silovanjem daleko ranije završili pod presom.

-Druga sprava je bio Nissan Primera, 1.6XLS, 16W, dvogrli karburator, kome je benzin bar 10 godina bio nepoznat pojam (raspala je se kompletna benzinska instalacija i rezervoar između ostalog). Tj. čim sam prvi put ukapirao da to pali na -27*C kao mina,  benzin više sunuo nisam. Naravno, suvoća benzinskog sistema ubrzo ima sasvim jasne posledice po isti :-).
Tom autu mi je jednom crkao komutator paljenja, jedan homokinetički zglob i jedan menjač. Lično skokao preko 400.000 njim a sumarno je auto "natovario" iznad 680.000Km, i da ne poveruješ, još se vozi a ni lanac na motoru nije nikad promenjen, naravno i dalje radi isključivo na TNG. Sadašnji vlasnik ga je limarski sredio i služi se njim bolnica-kuća, jer u bolnici radi, i ponekad ode njim na svirku pošto je harmonikaš. Prethodno je imao Audi 80 "jaje" i po njegovom iskustvu je ovaj drugi klasa iznad... Potrošnja TNG, na otvorenom, kod tog sjajnog motora je reda oko 7.5L na otvorenom pri 120Km/h. U gradu svega oko litar više. Definitivno manje nego kec ili jugo u istim uslpovima, a pri tom 98KS.

-Treće TNG iskustvo je sadašnji Saab 900s, 2.0, sisavac, 131KS, sekvencijalni TNG "Stag 4". kupljen prošle godine sa 280.000Km, u međuvremenu pređeno oko 40.000Km. Još ga vozim i zadovoljan sam.
-----------------------------------

Automobil, koji je ispravno podešen na TNG, MORA da ide skoro isto kao što je NEKADA išao na benzin, razlika je jedva primetna i to samo kod naglog dodavanja gasa u prvih par sekundi, inače ako nije tako, NEŠTO OZBILJNO NIJE U REDU SA REGLAŽOM MOTORA!
(velikim slovima ne želim da vičem, već ekstremno naglašavam stvar od vitalnog značaja)
Ko ima uslove da izvrši podešavanje na motornoj kočnici, može utvrditi oko svega 5% manje maksimalne snage u odnosu na idealno podešen benzin.

Zašto "nekada na benzin"?
Zato što posle ugradnje TNG u bilo koji auto, ugrađeni elementi neminovno smanjuju promet vazduha, tim automatski kvare nominalnu podešenost na benzin, i auto više ne ide na benzin kao što je išao, osim ako ga vešt majstor ne optimizuje na nove uslove (ponovno podešavanje ispravne smeše za benzin).

Kod karburatorskih sistema se za nijansu smanjuje nivo plovka u karburatoru, zato da bi se iz novonastale prebogate smeše namestila optimalna, jer elementi za TNG, koji god bili (dizna zabušena u karburator - bolja verzija, ili nadploča, koja je majstorima ugrađivačima jednostavnija i lakša, ali lošija verzija), neminovno umanjuju poprečni presek i promet vazduha kroz difuzor. Smeša benzina postaje bogatija od potrebne, i auto ide na benzin lošije nego pre.
Kod sistema sa ubrizgavanjem se malo toga može po tom pitanju učiniti, osim ako nemaš majstora koji je sposoban i zna da prepravi digitalnu mapu.

Ugao pretpaljenja OSTAJE ISTI za oba goriva, tj. kao na benzin. Pomeranje toga za TNG je predrasuda onih koji ne znaju dovoljno!

Podešavanje samog TNG (karburatorska verzija) je naoko laka stvar, međutim, pošto to gorivo može da radi (kao i benzin) i sa siromašnom i sa bogatom smešom, i razlika se primeti najpre na hladnom startu motora, i po tome kako ide, a to baš nije tako lako izmeriti, podešavanje TNG u stvarnosti zahteva znanje, dobar osećaj ili instrumente, i nekoliko iteracija u nekoliko desetina sati korišćenja.
Možeš komotno smatrati da se trenutno na našim putevima nalazi možda preko 90% loše podešenih "karburatorskih"
TNG vozila. Odnosno, neznanje oko toga je kod nas u takvoj meri visoko da postaje opasno, a i većina vlasnika voli da malo okrene "onaj šraf", ne bi li bili pametniji i od možda dobrog majstora...


-Posledice bogatije smeše TNG su: viša potrošnja, auto lošije ide, lakše pali na "minusu" napolju i ne havariše motor.

-Posledice siromašne smeše TNG  su: auto više troši (i ako smo mu "zavrnuli" TNG), naravno lošije ide i teže pali na minusu.
Ali najstrašnije posledice su druge prirode.
Siromašna smeša se odlikuje vrlo visokom temperaturom sagorevanja i značajnom sklonošću prema detonacionom sagorevanju kod viših režima (a to se tada zbog dovoljne buke motora NE ČUJE). TNG takođe teško detonuje pri nižim režimima jer mu je tačka paljenja ekvivalentna benzinima reda 100-110 oktana.
-------------------------------------------------

Posledice siromašne smeše upravo gledaš na svom klipu.
temperatura sagorevanja je bila previsoka zbog siromašne smeše, vođica ventila pregrejala i sagorela ono malo podmaza (sa već prisutnim nedostatkom podmazivača iz olovnih benzina), zaribala, otkinula se i eto...
Dodatno detonaciono saorevanje je donelo stresne udare po svim elementima koji su izloženi pritisku sagorevanja (klip, mala pesnica, velika pesnica, radilica, ventili...)

Optimalnost smeše ja najlakše videti na svećicama posle nekih 5-6000Km.  Boja keramičkog izolatora treba da bude nešto svetlija od miš-sive. Drugačije boje ukazuju na neoptimalno sagorevanje.

Pozdrav drugar, i gledaj da ti neko ko zna o tome podesi TNG, jer kad na TNG najbolje ide auto, onda i najmanje troši, i najverovatnije je da je smeša ok.

Naravno, postoji i druga moguća rekonstrukcija događaja, da sama vođica nije bila fabrički dobro napravljena (naprsline, šupljine i slično), što je opet sasvim bilo moguće u osiromašenoj i razlupanoj Zastavi, posebno posle 90-tih i bombardovanja 99. kada je se sklapao auto od onog što je bilo pri ruci, na žalost.

P.S.

Ono što drastično brže strada kod TNG nego na benzinu je izduvni sistem, i to se događa zbog taloženja vode u istom.

P.P.S.

Kada auto na bilo koje gorivo najbolje ide, što bi naš narod rekao "na vrh gasa", onda i najmanje troši jer je sve podešeno na optimum i stepen iskorišćenja goriva je najveći za taj motor.
Reply
(05-09-2016, 11:52 AM)Aca93 Wrote: Ugao paljenja je dobar na benzin nije radio ulje imao i zupcasti ceo.

Pukao odmah pri paljenju jer se nasao tng u usisu tako da ima veze sa njim.

A gde bi se to inače našao TNG nego u usisu? U karteru možda?
Reply
Ja na prste jedne (sakate Smile ) ruke mogu da prebrojim ljude kojima auto na plin ide priblizno kao na benzin. Pa ko jos normalan vozi auto na plin da bi isao dobro. Valjda se vozi na plin da kosta manje  Tongue .

Zato svi zavrcu onaj famozni sraf da bi smanjili potrosnju pa zbog toga i ide ranije paljenje zbog svega sto si vec naveo za siromasnu smesu. 
Znam ljude koji su ranije toliko zavrtali da uzbrdo nisu mogli da prebace 70-80 km/h. Ali vazno je da ne kosta. Meni je to potpuno debilno mada se ja ne vozim mnogo a i auto mi trosi malo benzina pa me plin nikako ne interesuje.
Reply
TNG mora da ide 10% vise u odnosu na benzin za identicne performanse inace nece d'ide Tongue
Reply
Upravo to sam i rekao Zare. Veoma mali broj automobila ima korektno podešen plin.

E sad, malo li je skoro upola manje novca nego na benzin, nego se još i zavrće "slavinče" :-)

Famoznim šrafom, kad se zavrne, ne samo da se ne štedi gorivo, nego em loše ide, em se lako havariše motor, a gorivo se pritom ne štedi, već naprotiv.

Gorivo se najmanje troši kad auto najbolje ide (važi za bilo koje gorivo, a ne samo za TNG), a broj cipela na pedali gasa striktno definiše potrošnju.
Kad dobro ide, niko te ne tera korbačem da ga žestoko i voziš. To što dobro može da ide nije dovoljan razlog za divljanje, onom ko želi da štedi.
A ko želi da uštedi, takođe vozi tih 80-90Km/h, meko i nenapadno, sa što manje kočenja, tečno i sliveno, i uštedi ozbiljno više od onog kom auto nije podešen i ne može da ide više od tih 80-90...

Podešavanje na ranije paljenje je notorna glupost, bez obzira da li je smeša siromašna ili ne, i to je kod nadrimajstora uglavnom posledica neznanja ili loše informisanosti, sve jedno.

Ako motor iz bilo kojih razloga ima sklonost ka detonacionom sagorevanju, onda nikakvo pomeranje ugla paljenja neće pomoći.
Ugao pretpaljenja se podešava (na tačan, za konkretan motor) samo sa jednim ciljem, a to je da maksimum pritiska fronta sagorevanja nastupi neposredno posle gornje mrtve tačke, tegovi, vakuum i (ili) elektronika regulišu pomeranje tog ugla prema radnim uslovima, a optimalna smeša je samo jedna, za svako gorivo jedinstvena i data radnim dijagramima dotičnog motora.

Razlika između normalnog sagorevanja (oko 20m/sec) i detonacionog (oko 200m/sec) je tolika da deluje na motor kao kada bi čekićem tukao po čelu klipa! Dodatno pri tom su i temperature visoke, višak kiseonika jako i brzo oksidiše ulja i delove i naravno dovdi do brzog naprezanja i trošenja materijala.

Sve nadri filozofije tu otpadaju jer su dijagrami konkretnog motora mesecima snimani u fabrici i tačku po tačku su optimizovani uslovi rada na motornoj kočnici, raznim temperaturnim uslovima, visinskim uslovima i slično, i sad će neko ko nije ni deset strana o motorima pročitao da podesi bolje od tima koji je radio mesecima kao konj oko optimizacije!

I to "na uvo"!

Neće moći ove noći!

Pun mi je bio ***** nadri stručnjaka dok nisam naleteo na pravog, srećom još pre nekih 20-tak godina...

Pozdrav drugar
Reply
Macola tng je napunio usisnu granu dok je motor bio ugasen.

Jos da kazes da prodajes opremu za tng pa da mi bude jasno.
Reply
A TNG je izuzetno zahvalno gorivo, posebno za one koji iz nekog razloga prelaze mnogo kilometara.
Jedine mane su umanjenje zapremine gepeka i brže stradanje izduvnog sistema.

Oseti se po džepu i te kako, jer je ispod cene vožnje čak vrlo modernog dizela u istoj klasi vozila.
Evo, Saab mi sa 2.0 motorom i 131KS, prilično oštrom vožnjom, na otvorenom putu troši reda 10.5 litara TNG, pa ti preračunaj to u novcu u odnosu na benzince i dizele slične kategorije (1450Kg i 4630mm dužine vozila, dakle približno klasa Pasata).

BMB 95 je 129.50 dinara,
BMB 95+ je 132.20 dinara,
EUD je 132.70 dinara,
EUD+ je 135.0 dinara,
TNG je 64.50 dinara

Ovo su službene cene goriva u srbiji, osvežene 06.05.2016.

Dakle, 10.5L TNG x 64.50 dinara je 677.25 dinara na 100Km.
677.25/132,7(EUD)=5.1L odnosno moja kanta od tonu ipo troši finansijski ekvivalent od 5,1 litar eurodizela, sa bezuslovno daleko jevtinijim održavanjem motora (jer i to naravno spada u godišnje troškove vozila).
Meni sasvim opravdana potrošnja i da ga pri tom šibam po putu kao tuđeg...

Pozz
Reply
(05-09-2016, 07:46 PM)Aca93 Wrote: Macola tng je napunio usisnu granu dok je motor bio ugasen.

Jos da kazes da prodajes opremu za tng pa da mi bude jasno.

Ne Coa, ne prodajem ništa, već sam sam se samo za svaki auto do sada potrudio da me služi kao budalu ona stvar, a ne da me ostavi negde u vuko*ebini, na milost i nemilost u neko doba noću, kad se vraćam sa terena. A teren mi je bio cela EX YU (sada sam se već malo primirio u rasponu od +- 500Km od mesta boravišta).
A to nije teško uraditi ako se oko vitalnih stvari sve drži u korektnom stanju, a da ga perem, ne perem, to radim jednom mesečno ili na dva plafon (boli me uvo za to). Šta da uradim ako negde u kanjonu Morače stanem sa gepekom punim skupocenih alata? Da se ubijem na mestu ili pored mesta?
Preventivom to svodim na minimum verovatnoće takvih događaja.

Takođe sam svojevremeno, pre koju deceniju, više puta na*ebao od nadri majstora i od tada sam se uzeo u pamet.
Provereno znam da tačno podešena smeša, dobar kvalitet ulja, nominalna temperatura i ispravan sistem paljenja ili ubrizgavanja najviše utiče na radni vek motora, ma šta mu pri tom radio, a da to ne bude krajnji ekstremizam silovanja.

Provereno sa nabrojanim krševima i baš mnogo kilometara na TNG.

TNG nije smeo da ti napuni usisnu granu i da tu eksplodira ako je sve ispravno na TNG instalaciji i paljenju. Takođe sumnjam da je to moglo tako da otkine ventil.
Mrtav sam ubeđen da je to posledica siromašne smeše, od zamora materijala zbog toga, i da blage veze nema sa upotrebom TNG.

Pozdrav drugar

P.S.

Pucanj iz usisne grane može isto tako da se dogodi i sa benzinom, i to majstori i te kako znaju. Dovoljno je da nešto ne bude u redu sa sistemom paljenja.
Recimo prezupčen razvodnik, probila razvodna kapa, pomešani kablovi i td...
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 16 Guest(s)