(01-02-2016, 07:24 PM)Milan94 Wrote: Trazio sam po netu i naleteh na ovo sto se tice Microchip kako vam se cini.
Radio sam pre desetak godina sa dsPIC30F2010 neku motor control elektroniku za servo motore (DC motor sa enkoderom koga sam vezivao direktno na dsPIC30F2010) i to je radilo ok. Zatim par godina kasnije koristeći dsPIC30F4011 (isto kućište) radio sam 4-fazni kontroler za BLDC sa HALL senzorima i ovaj mikrokontroler se pokazao odlično. Moj omiljeni dsPIC kontroler koga i danas često koristim je dsPIC30F4013. Na poslu za kompleksne projekte koristimo recimo dsPIC33EP256MU806 ili dsPIC33EP512MC806 itd... Ovi poslednji su veoma moćni sa dosta periferija, pokazali su se stabilno i imuno na EMC smetnje, obzirom da smo neke projekte sa njima testirali po veoma visokim standardima industrijske primene po američkim propisima.
Znači, nećeš sigurno pogrešiti ako uzmeš dsPIC mikrokontrolere za namene koje si naveo. dsPIC30 serija je dosta stara ali je dobra da naučiš kako se koriste obzirom da imaš dosta gotovih aplikacija sa njima. Od kompajlera možeš koristiti Microchip C30 (sada su to XC16) kompajlere. U besplatnoj verziji su ograničeni da ne možeš koristiti optimizaciju, što ti verovatno u početku neće trebati. Razvojno okruženje PicKit2/PicKit3 i MPLABX će ti biti sasvim dovoljni.
Što se tiče ARM-ova, upravo na stolu imam STM32F103 kojim pogonim 2 BLDC 3PH motora i nakon prilagođenja sebe načinima kako je to kod njih rešeno, "ukrotio" sam i tu "makinu". Možda zbog navike, a možda i zbog usmerenijeg pristupa ipak bih za jedan bod više, preporučio Microchip mikrokontrolere.
I konačno, neki moj utisak je da su Microchip kontroleri nešto robustniji za industrijsku primenu.
U korist ARM-ova, to je svakako veliki izbor starter ploča koje su veoma povoljne sa cenom. Microchip je tu podbacio prilično, kao i razvojna okruženja koje proizvodi zadnjih par godina...
Koji god da izabereše od prethodno pomenutih, sigurno nećeš pogrešiti. Ako želiš da se ozbiljno baviš mikrokontrolerima onda svakako pod obavezno nauči C jezik, a kao što Miki reče možeš dosta algoritama da razvijaš i na PC računaru a kasnije ih samo prebaciš u željeni mikrokontroler. Nemoj se previše oslanjati na ugrađene specifične biblioteke, koje mogu da te "razmaze", već se trudi da koristiš što više koda koga sam napišeš.