Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda
(05-01-2014, 10:35 PM)Macola Wrote: Buco,

Dođeš sa tim jugićem u Kg, kod naše legende Zorana Rz-a, i on ti napravi to da ubija kako ide a da troši vrrlo prosečno.

Zoki je legenda za karburatore i motore sa takvim napajanjem.

Mnogo njegovih motora je zapržilo čorbu konkurenciji na kružnim trkama i reli vožnjama.

Nećeš se pokajati.

P.S.

On sa motorom koji je standardni, pravi to da ide bolje od toga što imaš, a neuporedivo manje troši.

Već ti je prva greška što si toliko kratio glavu. To jedino na plinu i može nekako da ide. Benzin ćeš za to teško naći u ovom veku.
Jedino negde da zdipiš onaj od 130 oktana sa nekog aerodroma, od onih što voze klipne aviončiće (Utve i tako to..).

Mnogo je 10.4:1.

Bolje bi bilo da vratiš standardni motor i dođeš kod čika Zokija :-)
Nabavim ti nov dvogrli "karterveber" (neraspakovan, znam gde ima, video sam dva komada za dž. pare), Zoki to skocka takođe za male parice, i ide bolje od toga, a kada normalno voziš troši kao upaljač.

Spržio sam dva takva, doduše oba posle više od 300.000 pređenih. Menjaš: ulje, pločice, filtere i ostalo što je potrošna roba, a kod čika Zokija svratiš na svakih 50.000 da ga malo posluša i eventualno čačne i tako dok se ne raspadne školjka...

I samo da dodam: ne zna se da li ide bolje na gas ili na benzin.

Nevidljiva razlika.

Što kaže Zoki: "Ne ide dobro auto zbog par krupnih modifikacija, već zbog mnogo perfektno urađenih sitnica."

Inače, gas sam na tom bivšem jugiću koristio "digitalno": ler i patos :-)

O tom teget Jugiću najpre može da se raspita Aca iz V.Plane, kod starijih radnika Elme, pa da ti ispriča.

Izvesni Brana, koji još uvek tamo radi, se vozikao sa mnom kada smo nešto preskakali neke "kocke 316" i slične lomatine koje hoće da se trkaju sa glupavim Jugom, i to na plinu :-)

Tako to pravi čika Zoki...
Ovo je meni sustina tog budzenja auta, sa nekim "krsem" kidas mnogo bolje masine.

Ne planiram da ga vozim jos dugo. Ovo je bilo cisto iz "zezanja". Stajao pokvaren motor kod burazea u radionici pa smo ga polako sklapali od delova sto su mogli da se nadju za male pare Smile, i dobili samo dobar zvuk. Big Grin
Ne mogu da kazem da ne ide bilje,ali ne ide kako bi trebao.
Na plin ide bolje preko pola,dok je na benz startniji,i cim predje pola obrtaja pocne da se gusi,isto je i sa benzinom od 100 oktana, zeza ga nesto vakum za 2.grlo nekad otvori,nekad ne.
Hvala na ponudi za karburator,za sad u juga ne planiram da ulazem nista vise,mozda na buducoj alfi33. Kad u nedelju budem stigao kuci vracam stari motor i tako vozim dok ga ne "ozenim".
Jel imas neke klipove od te tvoje azdaje?
Reply
Na žalost imam samo par fotki, i to tek kada je prodat i kada ga je novi vlasnik malo "picnuo".

Taj klinac što ga je kupio od moje žene, malo ga je prefarbao novom bojom, stavio druge felne, napisao "capricornus" na boku.

Dok je bio kod mene izgledao je sasvim obično sa malo spuštenim prednjim krajem.

Dakle 1.1, dvogrli karterveber, oko 68-70Ks. Motor na standardnim merama. Normalna visina glave motora (standard).

Jugo 1.3 "Ćao" je mogao da ga "drži" na pola dužine vozila do 4-5000RPM (oko 20 metara), a posle da mu gleda auspuh...
Vožen uglavnom na plin, benzin samo kao alternativa za zimsko paljenje ili kada nestane plina.

Evo jedine tri fotke koje imam i to kada više nije bio moj.

Što se tiče video klipova, nije mi tada palo na pamet da ih snimam jer su se sočne situacije događale ad-hok.
Uostalom to je bilo pre više od 10 godina, poslednji put, a pre toga sam ga imao srećnih 13 godina.

Jedan moj drugar je takođe sebi skockao jedan prelep 1.1, i ako ima dve mazde 626.

Evo fotki njegove makine:


Attached Files Thumbnail(s)


Reply
Fino mu cucnule ove felnice. Nisam neki ljubitelj nabudzenog izgleda, vise sam za fabricki, samo felne i nista vise. Dok napucavanje motora Angel.
Kad pazarim alfu,dogovoricemo se da je majstor Zoki cacne...
Reply
Kad već uzimaš matoru Alfu, mislim da ti je bolji izbor 75. Makar se meni više sviđa kako se ponaša.
Imao sam 155, i nisam neki ljubitelj te marke. Više volim Japance. Smile
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
(05-02-2014, 07:45 PM)buca33 Wrote: Fino mu cucnule ove felnice. Nisam neki ljubitelj nabudzenog izgleda, vise sam za fabricki, samo felne i nista vise. Dok napucavanje motora Angel.
Kad pazarim alfu,dogovoricemo se da je majstor Zoki cacne...

Sve što je sa karburatorom, kod čika Zokija. Tu i nigde više.
Reply
Ukusi su razliciti,nije losa 75,ali 33 ima lepsi zvuk i mnogo bolje lezi sa fabrickim vesanjem od svih iz te starije generacije.
Reply
Čini mi se da ima mnogo bolju raspodelu mase zato što je motor napred a menjač pozadi...
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
Na plinu je malo i igranje kad se frizira motor a i nije ok po meni...

Za normalnu upotrebu ok ali kad se gazi prebacis na benzin i reseno.

Nisu samo italijani pogodni za friziranje motora Wink
Reply
(05-03-2014, 07:01 PM)Aca93 Wrote: Na plinu je malo i igranje kad se frizira motor a i nije ok po meni...

Za normalnu upotrebu ok ali kad se gazi prebacis na benzin i reseno.

Nisu samo italijani pogodni za friziranje motora Wink

Nije to nikakav problem drugar, TNG je sjajno gorivo. Dobro podešen auto ide samo oko 5% slabije nego na benzinu, pri čemu to ne isključuje značajno pojačan motor, gde taj odnos ostaje i pri tako povećanoj snazi.

TNG ima ekvivalentnu vrednost oktanskom broju od oko 100-105 oktana, i dozvoljava veći stepen kompresije bez dodatnih aditiva.

Ima manju sklonost detonacionom sagorevanju, nego sadašnji standadni benzini, kada je smeša uredna u celom opsegu broja obrtaja.

Komotno se može reći da je TNG čak i prednost od momenta kada su zabranjeni benzini sa tetraetil olovom.
Naravno, prednost za obične smrtnike koji kupuju gorivo na stanicama za snabdevanje građanstva (za trke se već koriste posebne smeše i aditivi).

Bilo koji motor, od bilo kog proizvođača se može pojačavati na razne načine, ponekad i mnogo u odnosu na serijsku izvedbu.
Seti se samo Nissan Skyline, koga su "napucavali" do jezivih snaga sa njegovih svega 2400-2800 ccm, i to samo zato što taj blok motora i radilica mogu podneti 1000+KS a da dugotrajno prežive. Ili možda tojotice AR koju ima naš HMAP, koja je takođe ozbiljno "napucavana" samo tako...

Ne "tera" auto u sportske performanse blok klipovi i radilica, to ima svaki motor, sa manje ili više varijacija, već snabdevanje smešom i distribucija gasova, što će reći glava motora i napajanje gorivom.

Tu je od presudnog značaja količina punjenja i optimizovana smeša.

Ukupan promet goriva kroz motor je praktično merilo snage, gde je taj promet umnožak pojedinačnog punjenja (količina ubačenog goriva-smeše u cilindar) i broja punjenja u sekundi (broj obrtaja).

Ono što najpre "ubije" motor je siromašna smeša u nekom delu njegovog opsega rada, i što je najcrnje, to se može kod "napucanih" motora najpre pojaviti pri visokim režimima, gde to ne čuješ od već velike buke pri tom broju obrtaja.
Tada vozač nema pojma o detonacionom sagorevanju, a to je smrtonosno po motor, tj. drastično mu skraćuje upotrebni vek i naravno ne ide onako kako bi mogao.

To ne zavisi od vrste korišćenog goriva. Može se pojaviti kod raznih alkohola, preko benzina pa do nitrometan-metanola.

Sasvim uredno se može napraviti da motor bude ozbiljno "napucan" na TNG, a pri tom da na benzinu bude sasvim sličan, tj. da ozbiljno bolje ide na TNG nego serijska izvedba, sa onom istom razlikom od svega 5% kao i pre.
To je već umetnost onog ko ga sastavlja i pri tom tačno zna šta hoće.

Na ovom svetu se organizuju sportska takmičenja bukvalno na sve vrste ikad korišćenih goriva kod SUS motora, i najmoćnija za sada je smeša nitrometana i metanola u približnom odnosu 90:10% u korist nitrometana.

Za sada se na 8194ccm ostvaruje čak i do 10.000KS (top fuel dragsters).

--------------------------
Stara škola pojačavanja motora je se bazirala na značajnom povećanju kompresije (između ostalog), gde raste stepen iskorišćenja motora, ali to je tada podrazumevalo snabdevanje sa olovnim benzinima 98-100 oktana, kod kojih je mogućnost detonacionog sagorevanja (oktanski broj je vezan za temperaturu zapaljenja smeše) smanjivana tetraetil olovom i drugim aditivima.
Sada se više takav benzin ne može kupiti na standardnoj bezinskoj stanici.

Upotreba takvih i boljih benzina je postala rezervisana za sportska takmičenja i manje klipne avione. Avio benzini (plavi benzin u žargonu) imaju oktanski broj oko 130, i naravno da su olovni.

Razlika između detonacionog i običnog sagorevanja je takva da se obično sagorevanje razvija brzinom od oko 20 m/sek, dok detonaciono sa oko 200 m/sek, i deluje kao udarac čekića u čelo klipa (sa identičnim posledicama po: radilicu, ležajeve, bolcni itd...).

Samo malo siromašnija smeša ili manjak azota u usisanom vazduhu, eventualno visoka temperatura usisanog vazduha ili slojevi gareži unutar komore, i detonaciono sagorevanje je tu, podmuklo i brzo razara motor, a ne mora se uopšte čuti tek tako ušima...

U takvoj (sadašnjoj) situaciji snabdevanja gorivom, kada kupimo polovan auto iz "onih" vremena, sa višim stepenom kompresije, preostaje nam da vozimo TNG kada se k**čimo, a benzin samo kao pomoćno i poslednje sredstvo, jer pri sportskim režimima njegova upotreba postaje razorna po motor.
I tu se radi samo o višoj temperaturi zapaljenja TNG.
-----------------------------

Ovo što sam pisao nije nikakva replika tebi, niti bilo kom drugom, već samo skup korisnih informacija, ujedno i objašnjenje Buci 33 zašto mu motor sa višim stepenom sabijanja ide bolje na TNG nego na benzin.

Pozz

P.S.

Ono što zaboravih da napomenem je da: na detonaciono sagorevanje, tj. oktanski broj i siromašnu smešu, osetljiviji su motori sa kraćim hodom klipa i širom komorom, u šta spada i Alfa koju Buca namerava kupiti...

Oni koji imaju manji prečik klipa i duži hod, manje su osetljivi na to, i pored bitno većeg pređenog puta klipa i većeg habanja, često vek zna da im bude duži zbog manje šanse detonacionog sagorevanja...

I još nešto oko snage koja se može razviti sa TNG:
Bez obzira na manju kaloričnu vrednost goriva, to ne umanjuje mogućnost postizanja ogromnih snaga na SUS motorima.

Dokaz za to je upravo nitrometan kao gorivo, u najjačim "mašinama" na planeti:

Citat:
"While nitromethane has a much lower energy density (11.2 MJ/kg) than either gasoline (44 MJ/kg) or methanol (22.7 MJ/kg), an engine burning nitromethane can produce up to 2.3 times more power than an engine burning gasoline."

Uzeto odavde: http://en.wikipedia.org/wiki/Top_Fuel

Inače kod TNG je ta slika ovakva:
citat:
"Njegov oktanski broj se kreće u rasponu 90 ÷ 110, a (gornja) toplotna moć mu je između 25,5MJ/dm3 (za čisti propan) i 28,7MJ/dm3 (za čist butan) - u zavisnosti od sastava."

Preuzeto odavde: http://sr.wikipedia.org/sr/Te%C4%8Dni_naftni_gas

Ponovo pozdrav
Reply
@Macola,ti me covece uvek odusevis svojim pisanjem o bilo kojoj oblasti Big Grin, toliko korisnih informacija za tako malo teksta...
Sad mi je jasnije zasto pojedine alfe(sa TS motorima) lome klipnjace.
Jednom prilikom sam slucajno svojom greskom dosao u posed 50-ak ml toluena. Nista pametnije nisam znao da uradim sa njim pa sam ga sipao u rezervoar, i auto je jelo malu decu Smile.
Steta sto ne moze da se nabavi u slobodnoj prodaji.
Reply
Da li je neko video ovakvu na prodaju?


Ona je ostavljala iz sebe mnogo snažnije automobile. Sa oko 900kg i 120HP je do 100km/h stizala za 7,4s i gužvala asfalt iz sebe. Smile
Sećam se ortaka koji je vozio Astru GSI iz 1991 koja je imala 150HP. Mislio je da nešto nije u redu sa njim. Smile
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
O Buco! Pa srećan ti rođendan!!!! Smile
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
Hvala TDA
Reply
(05-03-2014, 10:16 PM)buca33 Wrote: @Macola,ti me covece uvek odusevis svojim pisanjem o bilo kojoj oblasti Big Grin, toliko korisnih informacija za tako malo teksta...
Sad mi je jasnije zasto pojedine alfe(sa TS motorima) lome klipnjace.
Jednom prilikom sam slucajno svojom greskom dosao u posed 50-ak ml toluena. Nista pametnije nisam znao da uradim sa njim pa sam ga sipao u rezervoar, i auto je jelo malu decu Smile.
Steta sto ne moze da se nabavi u slobodnoj prodaji.

Pa uvek imaš na raspolaganju metanol, koji možeš naći u farbarama pod imenom "razređivač za anilinske boje", posle one afere sa crnogorskom lozovačom :-).

Možeš dodati do max 20% u benzin, mada je bolje da ne radiš to stalno.
Razlog je što moraš imati gumene elemente na putanji goriva, koji su otporni na metanol, jer one gumice za benzin vremenom razloži.
Ako ga kao dodatak stalno koristiš (ako ti ne smeta cena :-), neće ti previše dugo trajati gumice :-). Ako to radiš povremeno i ne često, onda neće biti problema.

Najbolje je da umiksuješ omanju količinu goriva koje u jednom cugu potrošiš za neko dobro zezanje, potom sipaš opet samo benzin.
Tako gumicama i membranama ne bude ništa...

Metanol povećava oktanski broj benzinu, povećava propustljivost kroz dizne zbog manjeg površinskog napona (generalno raste snaga motoru, zbog većeg prometa goriva), poboljšava hlađenje čela klipa što je vrlo dobro kod kružnih trka gde je motor termički ugrožen, i upija svu zaostalu vodu u rezervoaru goriva, pri čemu je bez problema provuče kroz motor i auspuh.
To je odlična metoda "sušenja" rezervoara od ostataka vode (koja se nakupi jer je u benzinu ima).

Metanol je uobičajen dodatak za kružne trke.

Prilično je skup za svakodnevno zezanje, mada se uvek može koristiti mix do 5% u gorivu, za svakodnevnu upotrebu (ko ima viška love), a bez štete po gumene elemente.

Pozz

Srećan ti rođendan Buco!!!

Evo nađoh i nešto opširnije o miksevima benzina sa metanolom i etanolom:

http://en.wikipedia.org/wiki/Common_etha...l_mixtures
http://www.google.rs/url?sa=t&rct=j&q=&e...8261,d.ZWU
Reply
Srecan rodjendan Buco!

Ako plin ima 100-105 oktana zasto motor ima manje snage? Smile

Isto tako pomenuo si vecu temperaturu sagorevanja plina a to kod forsiranja na velikom broju obrtaja zna da bude kobno, kao i plinadzije koji cak kad ugradjuju u sportska fabricka vozila preporucuju da kad se forsira i vozi brze prebaci na benzin...

A sta cemo sa mojim omiljenim turbo benzincima Big Grin salim se malo, zavoli je valjda nesto radio oko ubrizgavanja tecnog plina preko benzinske instalacije...

Prvo se vozilo na plin pa su onda presli na benzin i dizel valjda sa razlogom.

Za friziranje motora naravno da moze svaki samo kazem da je po meni bolje tako nesto uraditi na npr. datsun/nisan, alfa, honda, toyota, ford... jer sa njima ima mnogo vise mogucnosti tj. vise snage izvuci.
Reply
(05-04-2014, 06:39 PM)Aca93 Wrote: Srecan rodjendan Buco!

Ako plin ima 100-105 oktana zasto motor ima manje snage? Smile

Isto tako pomenuo si vecu temperaturu sagorevanja plina a to kod forsiranja na velikom broju obrtaja zna da bude kobno, kao i plinadzije koji cak kad ugradjuju u sportska fabricka vozila preporucuju da kad se forsira i vozi brze prebaci na benzin...

A sta cemo sa mojim omiljenim turbo benzincima Big Grin salim se malo, zavoli je valjda nesto radio oko ubrizgavanja tecnog plina preko benzinske instalacije...

Prvo se vozilo na plin pa su onda presli na benzin i dizel valjda sa razlogom.

Za friziranje motora naravno da moze svaki samo kazem da je po meni bolje tako nesto uraditi na npr. datsun/nisan, alfa, honda, toyota, ford... jer sa njima ima mnogo vise mogucnosti tj. vise snage izvuci.

Vidiš Aco93,

Kao i mnogi drugi, nepažljivo čitaš napisano (mada me to ne čudi, jer su tvoje generacije zagušene obiljem beskorisnih informacija).

Nađi, molim te, gde sam to izjavio da: "plin ima veću temperaturu sagorevanja"???

Naprotiv, TNG ima NIŽU temeperaturu sagorevanja, a višu temperaturu zapaljenja.

Oktanski broj nema bitne veze sa kaloričnom vrednošću goriva.
Na primer: benzin za pranje sa oktanskim brojem 60 ima veću kaloričnu vrednost od benzina za automobile sa 95 oktana.

Da ne objašnjavam opširno šta je i otkuda potiče oktanska vrednost benzina, eto, laički to možeš da shvatiš kao temperaturu (tačku) zapaljenja.
(a ako te dublje zanima možeš naći lako pomoću google)

Što je viši oktanski broj goriva, sve viša je tačka zapaljenja. Temperatura zapaljenja takođe nije povezana direktno sa temperaturom sagorevanja i obe zavise od hemijsko-fizičkih osobina goriva i uslova u kojima sagorevaju.

TNG ima NIŽU temperaturu sagorevanja od benzina, a VIŠU tačku zapaljenja od benzina i može zavisno od TNG smeše imati čak i 110 "oktana".

Pošto ćeš, pretpostavljam po slobodi, i ovo nepažljivo pročitati, eto neće mi biti teško da napišem ponovo da oktanski broj goriva nema nikakve veze sa energijom koja se sadrži u litru/kilogramu goriva.

Dakle, o energiji, koja se može dobiti sagorevanjem nekog tečnog goriva, govori onaj broj izražen u MJ/Kg ili MJ/dm^3 (opet ti je google na raspolaganju).

Oktanski broj, tj. tačka zapaljenja nekog goriva, osim tačke zapaljenja, indirektno govori o otpornosti tog goriva na samopaljenje, površinsko paljenje i detonativno sagorevanje (sva tri su su veoma štetna po motor).

Gorivo nikada ne može sagorevati samo. Za sagorevanje je neophodan kiseonik.
Kiseonik u čistom obliku je veoma nepovoljan za rad u SUS motorima, zato što je ekstremno oksidativan i munjevito bi razorio motor.

Dakle, pribegli smo korišćenju onog što nas okružuje u obilatim količinama -vazduhu, u kome ima oko nepunih 21% kiseonika.
Kiseonik, tako pomešan sa azotom (a azot je kod SUS motora najvažniji treći sastojak osim goriva i kiseonika), nije toliko agresivan (inače bi smo i mi pocrkali zbog udisanja vazduha), te se našao povoljnim za korišćenje u SUS motorima.

Smeša goriva i vazduha, kod uobičajenih naših motora, sagoreva u cilindru.

Osim samo vazduha, koriste se i smeše goriva koje imaju visok sadržaj kiseonika u sebi: neki alkoholi i raznorazna nitro (azotna) jedinjenja.

Azot je ključni sastojak koji sprečava detonaciono sagorevanje.
Primetio si da se uvek kod nekih "napucanih" mašina koristi nitro-ovo, nitro-ono itd... Zato što je kod povećanog unosa kiseonika, ma kojom metodom u motor, takođe neophodno unošenje azota u istoj ili većoj srazmeri.
Kada nema dovoljno azota u smeši, motor je "osuđen" na ubrzano razaranje zbog detonativnog sagorevanja (između ostalog) i tako to...

Dakle, konačno merila koja pokazuju otpornost na detonativno sagorevanje, uvek se na kraju odnose na smešu dotičnog goriva i njegovog oksidanta, i to upravo za optimalnu smešu istog.
-------------------------

Sada malo o snazi motora,a povezano sa kaloričnom vrednošću goriva:

-TNG ima manju kaloričnu vrednost nego benzini. Za istu snagu motora je potrebno više kilograma goriva. Iz tog razloga uvek se troši nešto više litara plina nego benzina za isti pređeni put pri istim ostalim uslovima.

Takođe nas niko ne sprečava da povećamo ukupnu količinu usisanog goriva (ma kog), nekom intervencijom na motoru, pri čemu je UVEK neophodno da zajedno sa većom količinom goriva usisamo i srazmerno veću količinu oksidanta sa azotom, u našem slučaju vazduha (jer postoje i neki motori koji mogu raditi i bez vazduha, odnosno sa tečnim oksidantima, poput raketnih motora i slično).

Smeša gorivo-vazduh mora ostati ispravno dimenzionisana u relativno uskim okvirima bez obzira na ukupno unetu količinu i konačnu snagu motora.
-------------------------

Neki od pravaca koji se koriste za povećanje snage motora su sledeći:

-povećanje stepena sabijanja (kompresije), što se najčešće radi "kraćenjem glave", pri čemu raste generalno stepen iskorišćenja motora, bitno povećanje snage, što kao posledicu (nuspojavu) povlači neophodnost veće otpornosti smeše na detonativno sagorevanje.
Kod stepena kompresije viših od oko 10:1 već postaje neophodno koristiti gorivo sa višim oktanskim brojem od uobičajenog. To TNG-u daje izvesne prednosti kod upotrebe na motorima gde je već učinjeno takvo povećanje stepena kompresije koje ne možemo vratiti nazad, jer skraćenu glavu ne možemo rastegnuti :-), gde sadašnji benzini (kod nas uobičajeno prodavani) nemaju dovoljnu otpornost na detonativno sagorevanje (na rizičnoj je granici ili iznad), a TNG ima tu otpornost.
Posredno se može dobiti viša snaga sa TNG nego sa standardnim 95-oktanskim benzinom, samo zbog neispravnosti sagorevanja takvog benzina u tako preuređenim motorima.

-izmene faza distribucije gasova (bregaste osovine sa drugačijim fazama itd...).
Ta metoda generalno povećava ukupnu količinu usisane smeše u nekim delovima radnog opsega, tim i snagu motora, gde se to može naglasiti u određenom delu krive RPM vs snaga.
Izbor faza zavisi od namene vozila, pa se za vozila koja su više namenjena za prevoz tereta (pick-up, kombi, gradska vozila sl..) naglasak stavlja na srednji deo krive (srednje režime), dok se kod sportskih vozila to uobičajeno naglašava kod visokih režima.
Napredak tehnologije je doveo i do pojave vozila sa varijabilnim razvodom (aksijalnim pomeranjem bregaste koja ima složen profil), gde se mogu optimalne i dobre performanse postići skoro u čitvom opsegu rada motora.

-proširenjem usisnih i izduvnih otvora (gde to mogu biti i otvori ventila, takođe i broj ventila po cilindru, osim same usisne i izduvne grane) i/ili obezbeđenjem manjih otpora opstrujavanju vazduha i smeše, čim se opet povećava ukupna količina punjenja cilindra i eventualna isparljivost smeše.

-forsiranim povećanjem punjenja cilindra, nadpunjenjem, gde imamo najčešće korišćeno nekoliko metoda:
1) mehaničkim kompresorima, koji za svoj rad koriste snagu sa radilice (kolenastog vratila). Rutsov kompresor i slični zavojno-zupčasti punjači.
Koriste se masovno kod dvotaktnih dizel motora u lokomotivama i brodovima, takođe i u dragster vozilima (znaš ono Mad Max, ovo ono).
2) turbo kompresorima, koji koriste energiju izduvnih gasova.
Koristi se od kosilica do Sulcerovih gigantskih brodskih motora.
3) talasnim nadpunjenjem, gde se koriste zvučne rezonantne karakteristike posebno oblikovanih usisnih cevi i levaka. Postizanje natpritiska se generiše stojećim talasom u cevi. Često je primenjeno kod sportskih vozila sa prirodnim usisavanjem ili kod regularnih vozila sa "sportskim srcem". Jedan od primera lepo (i na oko izgleda lepo) izvedenog talasnog nadpunjenja je Mazda MX3 24V:
6 cyl, 24 valve, 1750ccm, 145Ks (zavisno od izvedbe i godišta).
4) samim kretanjem vozila, gde se ostvaruje izvestan natpritisak pri velikim brzinama kretanja. ta metoda se uglavnom koristi kod trkačkih i drugih vozila koja razvijaju veće brzine, eventualno kod mlaznih, turbomlaznih, statoreaktivnih, pulsoreaktivnih i raketnih motora.
5) kombinacijama ili udruživanjima svih prethodno navedenih metoda u raznim oblicima i kombinacijama...
Ovom metodom (nadpunjenjem) se povećava količina usisanog vazduha, što nam automatski (i nužno) daje pravo na ubacivanje veće količine goriva.
Konačni rezultat je opet (sada već veoma značajno) povećanje snage i stepena korisnog dejstva.

-otimalnom regulacijom svih uslova rada motora posle intervencija koje se tiču povećanja snage, bez čega sve prethodne intervencije "padaju u vodu".

Pretpostavljam da sam neku metodu i zaboravio da pomenem, ali biće dovoljno i ovo.

Zaključak je sledeći:
Ako motoru na bilo koji od prethodnih načina omogućimo veći ukupni promet goriva i vazduha (sa obaveznim prisustvom potrebne količine azota), pri ispravno podešenim ostalim uslovima, neminovno dolazi do povećanja njegove snage.

To pak znači da ako se autromobil predisponira na korišćenje TNG kao osnovnog, a benzina kao pomoćnog (u slučaju nužde) goriva, možemo izvesti povećanje snage motora a da pri tom povećamo čak i stepen kompresije iznad granice za benzin 95. To definitivni znači veću snagu na TNG nego na benzinu 95.
Benzinom se tada može na istom motoru dobiti za 5-10% veća snaga od TNG jedino upotrebom visoko oktanskih benzina (oktanski broj >100).
A to se malo teže kod nas kupuje.

U slučaju da tražimo kompromis, gde se oba goriva ravnopravno koriste, moramo se držati stepena kompresije koji je manji od granice za benzin.
U tom slučaju imamo oko 5-10% manje snage na TNG (zavisno od dobre podešenosti za oba goriva, tj. dobre optimizacije).

Inače, kompromis je rešenje koje podeli performanse "ni po babu, ni po stričevima", već negde između... (privatno mi se kompromis nikada nije ni sviđao...)

Osim toga, povećanje snage, u odnosu na početnu snagu dotičnog motora, ne zavisi od proizvođača i tipa vozila, već od sposobnosti određenog tipa motora, granica njegove izdržljivosti, održanja termičke stabilnosti u takvim režimima i tako to...
To, od kada postoje automobili, nije predisponiralo neke firme niti neke veličine motora.
Svaka od ikad nastalih firmi je imala po neki "biser" koji je se dao žestoko "napucati", od 1,5ccm za aeromodele, pa do 50000ccm u bivšoj ratnoj avijaciji.
Uvek je se radilo o određenom tipu motora koji se u praksi pokazao kao pogodan.

Dakle, od malenih mopeda i skutera, pa do dragstera, bez obzira na firmu koja ga pravi.

Ne znam kako ti o tome razmišljaš, ali bar meni je nekada bilo mnogo simpatičnije kada Fićom ili Jugom "obrijem" na primer "kockicu" 316, nekog kadeta 1.3 ili 1.6, mečkicu, i slično tome...
Posle toga sam imao više komada mnogo jačih automobila, i to je prestalo da ima tu draž.
Stvarno nije zanimljivo kada me "omlati" neki R8 i tako to, jer sasvim sigurno znam da on to ladnjaka može, uz to i nije moj :-)

Uostalom, voleo bih da se "susretneš" sa Abarth 1000-tcr, i to u Fići, sa njegovih "jadnih" 1050ccm i 115Ks, pa bi ti sve bilo jasno osim ako nemaš nešto jače od BMW535 turbo benzinca sa više od 330Ks.
Gledao bi mu u auspuh do možda 180Km/h, onda bi ga posle 20Km stigao zbog bolje aerodinamike :-), i konačno ostavio do 250Km/h (zbog limita), jer on "jedva" može mučenik oko 210-220Km/h.

Džaba bi ti bilo "datsun/nisan, alfa, honda, toyota, ford...", kada ga ne možeš stići od Mladenovca do Bubanj potoka.

Ovim postom završavam o ovome i ne pada mi na pamet da se raspravljam sa tobom.

Možemo malo više o tome nekom drugom prilikom, puno kasnije (koju godinu), jer je tema strahovito opširna, ali tek kada se snabdeš znatno većom količinom informacija, ili eventualno učestvuješ u pojačavanju nekog motora sa konačnom upotrebom istog u svrhe "objašnjavanja na putu da nije sve u ceni, "kubikaži", snazi i veličini vozila i njegovog pogonskog agregata..." ili eventualno za kružne i brdske trke...

U suštini ovako opširan tekst pre svega smatram korisnim za mnoge, a ne kao neku repliku tebi.

Moj pobratim je u Jugu imao Lančiju Dedru 1.6, odrađenu na oko 100+Ks, i to prvo sa kraćim menjačem, pa je on posle vratio duži zbog buke i potrošnje.
Dosta često sam vozio taj Jugo (sa oba menjača), i samo da znaš kakva je milina kada bukvalno pravougaono preskoćiš neku moćnu makinu (posebno sam "lovio" bembare koje se tipično mnogo k**če), i to na auto putu pri 150Km/h.
Moraš da shvatiš da to bolje ubrzava u četvrtoj nego oni razni nabrojani u drugoj...
Sa tim kraćim menjačem (13:53, zaostao od prošlog 1.3 motora) prva brzina je bila besmislena na tom jugu, sve se počinjalo drugom, pa i na semaforu (pogotovo tu).
Mnogo je to lepo drugar :-)

Nema ljutiš, srdačan pozdrav,

Macola

P.S.

Zaboravih oko metoda pojačanja snage motora jednu veoma zanimljivu, a to je rezonantni izduvni sistem, što je skoro ključna stvar kod većine dvotaktnih motora. Metoda počiva na sličnim efektima kao kod talasnog nadpunjenja, osim što se ovde koristi potpritisak...
Ima još puno toga ali ne mogu svega da se setim. Uostalom nisam mašinac već elektroničar pa nisam dužan da znam baš sve o tome.
Samo koliko mi je bilo potrebno svojevremeno.
Reply
Hvala svima na cestitkama.
Ma Aco, sve je to bacanje para. Sto macola kaze, dobau modifikaciju motora ne cine nekoliko velikih modifikacija vec mnogo malih. Uzmimo za primer apen4. Ispolira se usisna grana i skrati klip,stave L karike, malo se doradi karburator,malo paljenje,malo auspuh, i to ide ko ludo za svoju klasu.
Kod slozenijih motora imas jos vise zezalica.
Sa plinom se vise energije trosi na sagorevanje nego na eksploziju pa verujem da je zato i manji stepen iskoriscenja-neko moje shvatanje. Macola ce da objasni...
Vise se isplati da se uzme auto za klasu-dve jaci nego li da se budzi slabiji. Al kad nekim "krsem" oduvas "opasne" masine... Neprocenjivi osecaj.
Ista stvar i sa nama na ovom forumu koji se bave audioelektronikom iz hobija(neki i profesionalno),za te pare koje se uloze u bilo koji uredjaj moze da se kupi pristojni uredjaj iste klase mozda cak i vise. Ali u svemu tome postoji i neki licni dozivljaj koji ne moze da se iskaze kroz novac...
Evo i jedan klipcic za laku noc


Edit:Macola vec objasnio Big Grin
Reply
Pretpostavljam da je već bitno jasnije.

poz Buco

He he, a na klipu nije u pitanju zapremina motora već zapremina m*da :-)
Reply
Hvala na opsirnom objasnjenju Big Grin
Pozz
Reply
http://www.youtube.com/watch?v=rbAAb3KNFoE

http://www.youtube.com/watch?v=02T3v4y-aK4

Moraš priznati da je ovo mnogo cakano :-)

Šta ima veze koji je motor unutra i da li će baš da pobedi, ali buva protiv golijata, he he :-)
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 139 Guest(s)