Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dr.Borin "starinski" frekvencmetar
#21
(10-01-2024, 09:46 AM)mikikg Wrote: Nisam imao te WS2812 da probam ...

Ovo nije losa ideja sa ovom vrstom led, i treba samo jedan pin da ih potera. Samo ja nisam uspeo preko gpio bitbang da ih dobijem na stm32, ne mogu da savladam logiku kako funkcionisu, a probao sam kako je stojalo u dokumentu za bit 1 i za bit 0, tako sam odradio, cak ni Openai nije mi dao wroking example i zavrslilo se na spi i i dalje mi nije jasno kako funkcionisu te diode. Na primer kada posaljem rgb bytes na prvu led po dokumentu bi trebalo da isto to ta prva led prosledi na sledeci led ali nije tako, tu se nesto mora shiftovati i pripremiti pre slanja na sve sledece i nije onako kako ja vto razumem da se prvi rgb samo prosledi i da se to prebacuje sa diode na diodu, nije tako. Ao bude zatrebao kod za spi vicite pa da okacim!
Reply
#22
(10-01-2024, 12:55 PM)gorso69 Wrote: Pajo,Pajo imam ideju,
Sledeći projekat kad uzmožeš da se napravi etalon frekfencije 1kHz,10kHz,100kHz i 1M sa GPS modulom pa da kompletiramo  baždarnicu

Ova trenutna postavka sa deliteljima je sposobna to da radi, malkice se prepakuju tajmeri jer treba još deljenja, tada bi se GPS postavaio na 1MHz kada je u Sync i 2MHz za non-sync, na izlazu se dobije 500Hz ili 1kHz ili bilo koja druga podeljena frekvencija, šta se na Button izabere, samo treba negde da se signalizira to stanje.

Za prikaz kako god hoćeš, može i 2x16 LCD preko I2C linija, ili seriska veza na drugi kontroler ili expander.

BTW: Roradio je i RA5, treobao je EXTERNI oscilator da se posebno isključi za to i MCLR radi, dakle ima svih 6 I/O i pošto je MCRL specifičan Button bi išao na tu liniju preostale dve linije na I2C za recimo LCD 2x16 pa po njemu pišemo šta hoćemo, stim što ako pogledaš internu organizaciju koju sam napravio to već ima frekvencmetar u sebi samo fali ekran da ispišem rezultate Big Grin
Reply
#23
Ako već imaš i2c meni lično je bolje PCF8574.Imao bih četiri izlaza za kontrolne led i četiri za dp na displejima.I sync/nonsync da bude 1Hz/5Hz
Reply
#24
Adresa za PCF8574 je $40 , a data bajt za 5Hz = $11, 50Hz = $22, 500Hz = $44 i 5kHz = $88
Meni je ružno da pored LED displeja stavljam i LCD 2*16
Reply
#25
Ok, napraviću tako. Biće u narednim danima, dok osposobim taj PCF za probu ...
Reply
#26
Sto ne stavite neki smart knob? Mislim da je najprakticnije resenje, tu je rotary knob i ekran i mcu, sve u jednom. Ovo se pojavilo od skoro, nisam video do sad da stm32 bziran smart knob moze ovako brzo da animira na ekranu https://www.aliexpress.com/item/1005007261678442.html , moracu ga kupiti pa probati. Jos sta je tu dobro jeste ima i source kod na git! I verovatno nema potrebe za jos jednim mcu kao u situacji u kojoj sam ja sa Levetop baziranom smart knob u Saviola 2. A mozemo zajedno kasnije da dizajniramo jedan smart knob forumski, ja sam zapoceo jedan pre pola godine, do pola, ali cu da sacekam da probam prvo ovaj novi stm32 baziran i eventualno prekopiram po nesto : )
Reply
#27
(10-02-2024, 09:59 PM)mikikg Wrote: Ok, napraviću tako. Biće u narednim danima, dok osposobim taj PCF za probu ...

Iskopao sam 3 komada PIC16F1509 (dobiješ primerak-dva), u tom smislu iskreno ne stavlja mi se dodatan PCF, ovaj veći pic DIP-20 ima dovoljno nožica da gura sve LED koje hoćeš i da radi onu ostalu logiku koju je redio "mali" PIC iz predhodnih postova, ima sve te periferije unutra iste i još potrebne nožice.
Lako se prebaci code na njega jer je isti HW samo ima više nožica.
Malo mi daj samo vremena da mapiram nožice, imaće sve kao i do sad i dodatnih 8 izlaza za signalne LED.
Reply
#28
U redu,Hvala
Reply
#29
>>> Adresa za PCF8574 je $40 , a data bajt za 5Hz = $11, 50Hz = $22, 500Hz = $44 i 5kHz = $88

Ne znam kako si sve zamislio da odradiš ali postavljaš ista stanja na dve grupe nožica, 1. i 5., 2. i 6. i ostale, tako ništa nisi dobio jer je to isto kao da si postavi dve LED na jednu nožicu, ista stanja postavljaš.
Jedino ako ti je druga grupa invertovana pa ti tako više odgovara da ne dodaješ spoljne delove ali ako je ista logika nema razloga da se koriste ostale nožice.

U tom smislu da se ipak mi vratimo na PIC12F683 kao mali expander sa seriskom vezom preko jedne linije i 5 izlaza, to je optimalno i kompaktno i da potrošimo te PIC-eve.

Pogledao sam PIC16F1509, na žalost on ne može da radi ovo kao PIC16F15313, ne može ni jedan PIC koji je stariji od ove serije, nema PPS i CLC koji može da se rutira na HW nivou, ni DSPIC-ovi neki malo stariji nemaju to.

Za sad se držimo PIC16F15313 i za expandere da se potroše stari PIC-evi i planirati nabavku novih PIC-eva poput PIC16F17115 i par modela iz te nove serije sa više nožica za neke buduće projekte.


.png   RAZLIKA.png (Size: 268,79 KB / Downloads: 9)
Reply
#30
u redu ,naručiću PIC12F683 i treba svakako da naručim 18F2550
Reply
#31
(10-06-2024, 07:03 AM)gorso69 Wrote: u redu ,naručiću PIC12F683 i treba svakako da naručim 18F2550

Nemoj da poručuješ PIC12F683, poslaću ti isprogramirane primerke, imam 5 komada, SOIC-8, da to potrošimo jer su to stari modeli i fale im vazdan funkcija koje sad imaju novi modeli.

Novi 8-PIN nasledink PIC16F17115 je sjajan mali kontroler, iz iste serije ima sa 14-PIN i 20-PIN kućištima (u DS ima uporedi pregled modela). 
Te PIC-eve bi bilo dobro poručiti, ako si raspoložen možemo zajedno da uzmemo, 5-10 komada od 2-3 modela.
Reply
#32
(10-06-2024, 06:42 PM)mikikg Wrote: Te PIC-eve bi bilo dobro poručiti, ako si raspoložen možemo zajedno da uzmemo, 5-10 komada od 2-3 modela.

Može dogovorićemo se
Reply
#33
Napravio SW za expander sa PIC12F683, vrlo lepo radi, 9600 seriska ulazi na MCLR (GP3) i ostalo su izlazi koji se postavljaju jednom komandom/karakterom, 0x00 do 0x1F pali/gasi izlazi GP0 - GP5.

Uštelovana lepo SW rutina za prijem, gadja tačno po sredini jednog bita kada uzorkuje, pri 9600 Baud 1 karakter traje oko 1ms i dekoder može da prima tom brzinim i osvežava izlaze istom tom brzinom.

[Image: attachment.php?aid=43644]


Attached Files
.png   12f683-usart-expander.png (Size: 180,29 KB / Downloads: 88)
Reply
#34
Naručene PIConje,stižu krajem oktobra
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 4 Guest(s)