Za USB 5V/3A preporučujem GaN charger Revo 30 Duo i preko USB-C daje maximalnu snagu 5VDC/3A.
Just found this amazing item on AliExpress. Check it out!
€12.25 71%OFF | VOLTME USB C Fast Charger 30W GaN Charger QC PD 3.0 Dual Port Portable Adapter For IPhone 13 12 IPad Xiaomi Fast Wall Charger https://a.aliexpress.com/_ExKazsH
Predlozeni LM su bolji od MT pa me zanima dali se moze dobiti tihi smps sa tim chipovima posto gledam sepic je jednostavna topologija, a dc izlazne dijagrame vidim da daje oko 50mV rippla sto je odlicno.
Sa USB adapterom 5V/3A mi nije jasno, zar nismo galvanski odvojeni u tom adapteru od AC mreze? Posto je GaN malo se grije i radi na brzi frekvenciji, mislim da je 5V/3A idealan ulazni i tih napon za booster i inverter.
01-25-2024, 11:26 AM (This post was last modified: 01-25-2024, 11:30 AM by Dragan100.)
(01-25-2024, 09:32 AM)ronovar Wrote: Za USB 5V/3A preporučujem GaN charger Revo 30 Duo i preko USB-C daje maximalnu snagu 5VDC/3A.
Just found this amazing item on AliExpress. Check it out!
€12.25 71%OFF | VOLTME USB C Fast Charger 30W GaN Charger QC PD 3.0 Dual Port Portable Adapter For IPhone 13 12 IPad Xiaomi Fast Wall Charger https://a.aliexpress.com/_ExKazsH
Predlozeni LM su bolji od MT pa me zanima dali se moze dobiti tihi smps sa tim chipovima posto gledam sepic je jednostavna topologija, a dc izlazne dijagrame vidim da daje oko 50mV rippla sto je odlicno.
Sa USB adapterom 5V/3A mi nije jasno, zar nismo galvanski odvojeni u tom adapteru od AC mreze? Posto je GaN malo se grije i radi na brzi frekvenciji, mislim da je 5V/3A idealan ulazni i tih napon za booster i inverter.
Predloženi ICji su za Boost i Čuk (koji če da radi Boost Inverting)
Rad jim je na 1MHz++ i u zavisnosti izlazne filtracije i vrlo malog izlaznog rippla,
Induktori se izaberu Shilded i drži se na PCBju prekidačka kontura/e što manje (što manje površine, jer ona onda kao loop i emituje smetnje...)
USB 5V/3A je več isolacijska bariera od gradske mreže. Ponajviše je to Flyback!
Iz tih 5V onda trebamo:
-za POS jedan Boost-er za potreban napon ActiveServo +20VDC/300mA
-za NEG jedan Inverting Boost-er, šta i Čuk jeste (Čuk je zapravo Inverting Buck/Boost u zavisnosti Duty), za potreban napon -20VDC/300mA
-ova dva imaju tako zajedničku GND, i ima se onda +/-20VDC/300mA na raspolazi
Prije si pominjao:
Spojimo takva dva MT3608 sa 5V ulaza da daju na izlazu +20VDC i onda imamo u sredini virtual ground a gornji i donji kraj je +20VDC i -20VDC.... i onda mozemo na ulaz AS sa LM-ovima....
ali ovo gore boldovano crveno (post #536) zamišljeno tako nemože!!!
Razumijem sada da nemoze ono gore sa onim cipovima, ali ovo skicirano je sto sam imao u mislima...bukvalno ova gore skica je zamjena za toroid sa duplim sekundarima+rc filter+diode+rcrc ogromna filtracija napona....to se i želi da se pojednostavi a posto imamo izolaciju od gradake mreze flybackom netreba nam izolacijski trafo na pcbu as nego samo smd induktori koji se zaleme na pcb, samo trebamo naci vrijednost smd induktora koji ima na tako visokoj prekidackoj frekvenciji mali otpor, jer vidio sam na youtube da kineski boosteri dolaze sa 3R otpora (DCR mjereno LCR metrom) na 100kHz, a boosteri rade ovdje preko 1MHz+ pa treba induktor sa cim manjim otporom na visoj frekvenciji.
Na pcb ulazni 5V/3A mora biti USB-C konektor jer preko njega moze ici 3A maximalno i dobar kabel jer 15W na losim kineskim usb kablovima ce se ugrijatvpošteno.
Kod izlaza bostera/invertera posto rade na 1MHz+, dali trebamo RCLC filter ili ne posto se radi o audio psu koji mora biti tih, niskošumanbi malog grijanja...
RC filtrira niske frekvencija tipa smetnje iz mreze
LC filtrira visoke frekvencije koje boost/inverter rade na 1MHz+
Sa tim filtrima bi zastitili opamp ili bjt ili mosfet preampa kojeg bi napajao jer smetnje iz mreze bi se cule u audio opsegu a visoka switching frekvencija bi mogla spaliti brze izlaze preampa?
Pitam dali nam treba RCLC ili moze samo izlaz iz boost/inverter direkt na ulaz AS?
Ovo izgleda vrlo jednostavna shema gore sa malo dijelova a vrlo efikasna i mislim da ce biti usporedba sa silent switcherom.
Naravno predlazem da se projekt nazove uSwitcher ako author teme odobri
01-25-2024, 03:05 PM (This post was last modified: 01-25-2024, 03:06 PM by Boban.)
I čemu sve ovo? Da bi se izbegao mali trafo i malo kondova u filtraciji? Ne bih gubio vreme na ovo, već akcenat bacio na sam uređaj, preamp. PSU je već i više no dobar. No, kako god... Uvo će na kraju odlučiti.
Odnesem kod drugara koji se bavi proizvodnjom uređaja za audio produkciju, i jako je uspešan u tome, DB1 mosfet amp predstavljen ovde na forumu. On se bavi već neko vreme aktivama, DSP, hypex pojačalima, skupim driverima, a sve u svrhu pravljenja referentnih zv kutija za studio. DB1 proban na svim pozicijama i oduvao je kvalitetom zvuka pomenute Hypexe, koji su fino plaćeni.
Bobane svako ima svoj gušt i svako svog konja hvali
Ovo nam treba jer danas da se razmisljalo da smd i smps su bespotrebni umjesto danasnjih smartphonea koji su cim manji i mocniji imali bi jos cigle od mobitela na tipke kao prve nokije
Cilj je sve to minijaturno skockat psu i preamp, napajat doma sa 5V adapterom gan, a kad idem voznjom bicikla ili setnja planinom power bank u djep i skockana lagana mala kutija sa uSwitcher+Preamp.
A da nosim u planinsku setnju toroide i motalice kabliva ima svoju velicinu i tezinu..zato jednostavno i minijaturno.
AS sto sam crtao i uspjesno je vecina sagradila uredjaj pogledaj koliko mjesta zauzimaju oni elektroliti grec i rc snubler...pola pcba.
Plocica je 136x66mm i teska je i velika a ovo moze da se skocka u obliku npr 75x50mm ako ne i manje, lakse i moze se napajat power bank ili smartphone adapterom...a i imali bi nesto sto niko nema na planeti u diy verziji s obzirom da smartphoni imaju smps kompleksne sklopove kako bi baterija trajala duze. Da tako razmisljaju razvijatelji inzenjeri smartphona ili oled tva jos bi imali cigle od mobitela i one debele katodne cijevi tv umjesto danasnjih tankoh oled tva
Razumijem da smo svi vezani za TH i stariju analognu elektroniku ali svijet ide dalje i treba se usavrsiti i pratiti sa tehnologijom..jer smps nije jednostavna topologija ali fascinira me kako izadje novi cip koji ima kompleksnu elektroniku u sebi i za diy zahtjeva mali broj komponenti..naravno pcb design je tu bitan jer imamo 1MHz+ prekidacke frekvencije ali idemo korak po korak...sad trebamo vidjet simulaciju pos i neg buck/invertera sa 5V/3A ulaza da se dobi +/-20VDC i zanima me ripple, jer u DS vidim da sinusoida Vout tih konverter izgleda slicno sinusoidi a nije, ali elkosi ce to popeglat, a treba vidjet izlazni ripple i smetnju ako je ima..jer zelimo cist signal ispeglan na ulaz lm regulatora
Znam za tu temu ali su navedeni IC u sitnijem kucistu pa nisu za diy clanova foruma a i pos radi na 1,2MHz a neg na 1,8MHz.
Za POS uzme se LMR62421 1,6MHz
a za NEG uzme se LM2611 ČUK 1,4MHz
Ovi LM su lakse nabavljivi, u jednostavnom kucistu su pa ih i sa lupom mogu diy ljudi polemiti i rade na 1,8MHz zato bi njih..imaju ih u mouseru pa znamo da su originali.
Sutra cu njihov DS sheme precrtat i pridruzit footpri te i pozicionirat elemente pa cu postavit u temi shemu i pcb raspored da se odradi design za njih.
01-27-2024, 10:05 AM (This post was last modified: 01-27-2024, 10:12 AM by ronovar.)
Nasao sam ovaj USB-C konektor koji ce savrseno da sjedne na PCB (on nam je ulaz za nas uSwitcher 5V/3A) ali me bune oznake pina koja dva da uzmem da su +5VDC i GND?
Idealno bi bilo da prvi VBUS je +5VDC i da ide na POZ granu, a donji VBUS je +5VDC da ide na NEG granu buck/boost konvertera, tako bi pinovima imao razdvojene 5VDC railove za svaki pol napajanja posebno.
Prema ovoj tablici sa stranice USB-C specifikacije trebao bih povezati:
01-27-2024, 08:46 PM (This post was last modified: 01-27-2024, 09:06 PM by savan.)
Nisam siguran ali ovako je na cm4 io board, predpostavljam da su otpornici na cc1 i cc2 za podesavanje napona na 5.1V . Miki je skoro kacio negde minijaturni kontroler za podesavanje napona i struje na usb tip C i koristio ga je kao napajanje za BatoMM ako se ne varam, vidi potrazi negde taj post, mislim da je u onoj temi "class D..." ili u mozda u BatoMM temi, potrazi.
Quote:USB-C uses a technology called USB Power Delivery (USB PD) to negotiate and select the appropriate voltage and current for charging devices. USB PD allows devices to communicate with chargers to determine the optimal power level for charging. When a USB-C device is connected to a charger, they exchange information to determine the maximum power that the device can handle and the maximum power that the charger can provide. Based on this negotiation, the charger adjusts its voltage and current output to deliver the appropriate power to the device. This flexibility in power delivery is one of the key advantages of USB-C and USB PD, as it allows for faster charging and compatibility with a wide range of devices.
Da da, ti mali slični adapteri sa USB-C na 5V, 9V, 12V, 15V i 20V koji se biraju preko DIP prekidača, poručio sam 10 komada, ništa pametnije nisam skorije kupio, imam par GaN adaptera 65W do 20V i sve napone i sprave koja sam probao su mi završile posao, uključujući i onaj TPA Class-D 2.1 AMP koji je sa tim na 20V svira "za sve pare".
Crta se polako shema u FUSION 360 kao i footprinti i zanima me za VBUS kod USB-C konektora tu bi ja dodao pi filter jer vidim na netu da je preporucljivo dodati filter zbog usb kabla da se filtriraju smetnje...tu sam mislio na svaki VBUS dodati 100nF 120R 100nF jednostavan filter.
Za zavojnice koje se preporucuju ako moze link na mouser da precrtam footprint... ostalo na ulazu veliki kond ide 1206 a ostalo ce biti 0805.
Prema odlicnim Draganovim postovima oko izrade ovog vrhunskog mini PSU-a zanima me koje velicine komponenti R i C da stavljam?
Za C1 sam stavio X7R 22uF/10V X7R kako je i u DS preporuceno i to je ovaj 1206 MLCC.
Otpornici na shemi (kao i oni 5k1 na gornjoj shemi USB-C konektora) mislim staviti 0805 ili 0603 ko sto savan stavlja na svoje projekte ako nema potrebe za vecom snagom.
Za sada sam na precrtavanju pozitivnog buck convertera pa se crtaju novi footprinti, dok dobim odgovor za velicinu R i C sa sheme ja cu nacrtati shildanu zavojnicu i footprint u FUSION 360.
01-29-2024, 06:31 PM (This post was last modified: 01-29-2024, 06:46 PM by ronovar.)
Dragan100, sve mi je jasno oko toga jedino za 2,7nF se nije dao podatak koje dimenzije treba da bude ( na shemi je to CF 2,7n), da stavljam sve 1210 footprinte za kondove ili mogu i manji?
A ovako zasada izgleda footprintovi na PCB, dakle za otpornike stavio sam MELF 0204, X7R 1210, i USB-C sa pinovima samo za napajanje i podesavanje CC1 i CC2 kako bi uopce VBUS davao +5VDC napona...
(01-29-2024, 06:31 PM)ronovar Wrote: i USB-C sa pinovima samo za napajanje i podesavanje CC1 i CC2 kako bi uopce VBUS davao +5VDC napona...
Ako se ide sa "pametnim" punjačem USB-C koji ima Power delivery negotiation protocol,
zašto ne iči onda sa višim ulaznim naponom?
sa protokolom 9V, 12V, 15V, 20V???
Ja sam odabrao ovaj USB-C prikljucak da bude na PCB, tako da imamo cim jednostavnije prikljucivanje jer svako doma ima smartphone sa USB-C na USB-C kablom pa da se samo usteka u uSwitcher i to je to.
01-29-2024, 08:21 PM (This post was last modified: 01-29-2024, 08:22 PM by Dragan100.)
(01-29-2024, 07:33 PM)ronovar Wrote: Ja sam odabrao ovaj USB-C prikljucak da bude na PCB, tako da imamo cim jednostavnije prikljucivanje jer svako doma ima smartphone sa USB-C na USB-C kablom pa da se samo usteka u uSwitcher i to je to.
Pa neče baš svaki punjač za smartphone da radi sa ovim uSwitherom,
zatreba barem 15W+ ili ako je lakše razumjeti zatreba +5VUSB-C sa barem 3A
Da, ti 5K1 +/-10% (ili bolji) otpornici iz CCx pina USB-C prema GND omogučuju 5V izlaza iz punjača sa max 3A bez PD protocol negotiation!
ronovar Wrote:Pa bi ja na ulaz stavio filter ako treba a mislim da treba
Može taj PI filter,
ili staviti prsten-ferrite bead na sam USB kablič prema uSwitcheru
ronovar Wrote:Takodjer bi trebalo staviti i SMD 500mA/30V FUSE osigurac samo gdje da ide prije ili poslije boost/inverter IC-a?
Tako da imamo zastitu ako gdje potegne previse struje da prvo ode osigurac da ne popali okolo SMD komponente...
USB-C charger več ima strujni limiter u sebi,
onda imamo tu Boost +18,5V, koji u peakovima ima i po 3Apeak skroz kalem, na ulazu imat če 2x22uF koji če nekako odraditi Iavg_input,
da se nema velikog Vin_rippla.
Boost IC ima i svoj current limiter
tako da možda pre sam ActiveServo stavimo osigurač 500mA, ako uopšte zatreba!!!???
Slično i kod Buck-Boost Invertera -18,5V, ima IC svoj strujni limiter, kalem če u peakovima imati i do 3Apeak struje,
takodjer čemo mu staviti pred sam ulaz 2x22uF...itd, pa ako hočemo pred sam ActiveServo NEG staviti 500mA osigurač SMD