Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Diy duvaljka, jbc lemilica, led svetlo, mikroskop
Hvala savan, razumio sam sto mi kazes i upravu si oko 120x. Problem je sto gledam koji je kvalitetniji jer treba mi za lemljenje i zoom in i out. Ako bude samo jedna komponenta vidljiva onda je to nekoristivo za rad i popravak smd pcba..ili zamjena hdmi usb konektora...

Dragane100 sto preporucujes za mikroskop? Ima jos koji na aliexpress da preporucas a da je ono kvalitetno i da bude ono sto meni treba a to je lemljenje i odljemljivanje smd komponenti i chipova te da mogu zumirat da vidim oznaku chipa na plastici da je sve kristalno jasno i cisto za procitat oznaku.
Reply
Sto mislite o ovim mikroskopima? Ovaj prvi mi se cini bas ono sto mi treba i sto savan kaze da treba da bude.

Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! €76.23  28%OFF | ZONGMAI Industrial Video Microscope C-Mount Type 15-700X Interface Confocal Adjustable Magnification 0.7X-5.6X Optical Zoom Lens
https://a.aliexpress.com/_mMBHMAu
Reply
Možda bude korisno. Čovek uporedio nekoliko mikroskopa



PS  Ja koristim običnu kamericu
https://forum.yu3ma.net/thread-2541-post...#pid112690
Reply
Pa optika je to!
Ne govorim o digitalnom zoom-u,
što bi se išlo na manji monitor?
...to sam dao kao za uporedbu sveopšteg magnification!

Stavi se veči monitor, ima se detajle na večem, ili ako hočemo, udaljimo Working distance i samim tim uveličavanje smanjujemo,
vidimo više komponenti, ali je to na večem monitoru sve vidljivije.
Veča distanca i manji problemi oko detajla i njihovog oštrenja (savan pričao).
Ja sam gledao za tim crno/plavom optikom sa nekoliko Barlens TOP lense (x0,5, x0,75, x0,35), zato sam tu i predložio, inače nemam preference!
LP
Dragan
Reply
Hvala Dragane, uzet cu tu kameru i 300x crno/plavo jer kvalitetnije izgleda i ima zoom in/out. Kad to sve stigne postavim u temi slike pa cemo onda ako treba kupiti lens 0,35x 0.75x 1x ili koliko vec bude trebalo.

Hvala i tebi savane na detaljnim opaskama na sto treba paziti kad se ulazi u smd lemljenje i mikrosoldering posto nije optika nikad bila jeftin hobby ali ako imas pomoc forumasa koji ti kazu sto ti tocno treba, onda je lako kupiti.

Kad sve to stigne vidjet cemo sto se sve dobije, a jedino mi nije jasno sto znaci 300x tj ja mislim da se moze taj opticki zoom koristiti od 1x pa do 300x a ako je prevelik zoom stavi se 0,35x leca i smanji se vidno polje....kalkulaciju je Dragan savrseno izracunao.

Znaci sutra narucujem mos4k pro i 300x plavi/crni mikroskop pa cemo vidjet kako to radi, a onda kasnije cu se pozabaviti led osvjetljenjem i stalkom.
Reply
Ali dobro pogledaj taj poslednji plavo cni, nijedan od ponudjenih nema working distancu vecu od 160mm tako da si na istom kao sa crnim. : ) Razmisli jos jednom o onom od 1800din, ceka se dugo kada se kupuje preko Alija! Mozes i plavu traku zalepiti ako bas hoces da imas taj plavi detalj : )
Reply
Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! €24.62 23%OFF | HD 300X 450X 600X Adjustable Zoom C Mount Lens 0.7X-5.6X Continuously Monocular Lens For HDMI VGA USB Video Microscope Camera
https://a.aliexpress.com/_mOZPiBS

Gledam bas distancu iste su 80-165mm za 300x....ali mi ta plavo crna izgleda kvalitetnije izradjena, a za cekanje kad stigne stigne....barem se ceka sa nestrpljenjem Smile

Koja je preporucena distance izmedju mikroskopa i pcb? Po ovome za 300x je max 165mm....mislim da je to taman da stane izmedju hot air gun ili lemilica i pinceta.

Jedino ne pise dali 300x dolazi sa lecama ili ne.
Reply
Savane prema kalkulaciji za IMX678 senzor je 1/1.8 pa prema Draganovoj racunici:

Magnefication_TOT = {(monocular_max)*(Barlow lens N°1)* (Barlow lens N°2)*(monitor)}/(camera sensor)
= {(x5,6 monocular)*(x1-samo zaštita monoculara)*(x0,35-dobivamo veču Working distance)*(27" monitor)}/(1/1,8")
= x95

Znaci na 27" led monitoru imat cu 95x (sto je manje od crnog koji je 120x), a udaljenost prema podacima pcb leca je 165mm.

Mislim da je to to Smile
Reply
Ok, srecno! Da cujemo utiske kad stigne! Usput palo mi nesto na pamet, sta mislite o opciji da se kupi jedan stalak za mikrofon, onaj za merenje zvucnika, kao nosac za kameru?? Moglo bi to fino da se prepravi! : )

Ili ovako nesto jos finije i prikladnije https://www.musiccentar.com/proizvod/gra...-mikrofon/
Reply
Ja uzeh skoro za mene i drugara po 1 komad ovoga:
https://www.aliexpress.com/item/10050052...pt=glo2ita

Ultra sam zadovoljan, što kvalitetom slike, što time da je max distanca cak 100cm tako da komotno dignem na oko 40cm iznad PCB koji se radi/lemi .
Uzeo sam full set i jedino šta treba paziti je da ne sme da bude nosač montiran na sto na kome se radi jer i najmanja vibracija stola pravi veliki problem. Znači mora ili na zid ili na neki susedni komad nameštaja koji nije povezan sa radnom povrsinom.



Evo jedan snimak koji nije reprezentativan jer je odradjen na samom startu po dobijanju uredjaja dok sam se upoznavao sa njime.
https://www.youtube.com/watch?v=2Wc4fGMiAYE
Da napomenem da je originalni snimak/fajl boljeg kvaliteta nego ovo na YT, a live slika na HDMI je još za klasu bolja i čistija jer kompresija videa na snimku uzima danak. Jednostavno na snimku je uvek za nijansu manja oštrina nego na live što dobijam ali ne bunim se jer live na hdmi je ono što je bitno.
Zoom se podešava približavanjem objektu i udaljavanjem. Na objektivu postoji samo 1 prsten i on je za podešavanje fokusa. Fokus je ručni naravno, osvetljenje je sa fabričkim led ringom sa slike i nije tačno da je neupotrebljiv i da ne moze sa njime (imate snimak na YT pa procenite), za 90% slučajeva završava posao, svakako dobro je imati pomoćno bočno svetlo jer se bočnim svetlom moze bolje da se izvuce kontrast za čitanje oznaki na čipovima.
Za neki svakodnevni rad visina je oko 40cm iznad predmeta, što mi je i najbitnije jer na taj način ne smeta u radu. Naravno daljinski je tu za aktiviranje screenshota i pokretanje video snimanja. Realno za ovaj novac i kvalitet slike koji je dobijen ne isplati se mlatiti sa opcijama RPI+kamera+neznamsta...
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
Danas cu naruciti mikroskop ali imam par jos nepoznanica pa krenimo redom:

Kamera MOS 4K PRO ima senzor Sony ImX678 pa prema stranici taj senzor ima opticku velicinu 1/1.8"

FSM-IMX678 Sensor Module | FRAMOS

Sto znaci da treba birati mikroskop za 1/1,8" i tu sam nasao ovaj mikroskop:

https://www.aliexpress.com/item/1005005698927364.html

Za taj mikroskop mozemo vidjeti da ima za senzore 1/1.3" i 1/1.8" i dolazi sa dvjema lecama - jedna gore druga dolje.

Tu mislim da bi mi najbolje odgovarao:  Color: TV0.75-050 sto u prijevodu znaci:

TV Lens Parfocal je 0.75x (gornja leca)
Optional Objective je 0.50 (donja leca)
Working Distance je 160mm
Magnification je: 18 do 130x
Visual Field: na 0.7x je 30mm a na 5.6x je 3.6mm

Posto savan preporuca 0.35x tu lako kupim kasnije 0.35x i zamjenim sa 0.5x

Prema racunici:

Magnefication_TOT = {(monocular_max)*(Barlow lens N°1)* (Barlow lens N°2)*(monitor)}/(camera sensor)
= {(x5,6 monocular)*(x0,75-samo zaštita monoculara)*(x0,5-dobivamo veču Working distance)*(27" monitor)}/(1/1,8")
= x102,06

Dali bi taj model (oznacen boldanom bojom bio dovoljan za lemljenje i citanje oznaka sa cipova?)

Fali mi samo objasnjenje za navedeni mikroskop da obavim shopping Smile


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Nisam siguran ali ova dva parametra ti govore sve:

Working Distance je 160mm
Visual Field: na 0.7x je 30mm a na 5.6x je 3.6mm

Sto znaci da ces na 160mm udaljenosti = max udaljenost, videti 30mm pcb-a u precniku. Vrlo slicno ovom sto ja imam na video snimku iz prvog posta, dali ce ti ta vidljiva povrsina biti dovoljno za inspekciju pcb-a ti odluci. Vidi sta ddanijel savetuje, i ja sam takvog misljenja! Ja sam spomenuo da mi vise odgovara manual fokus sto moze da se zakljuci i zasto iz njegovog video snimka, pa otud i moja potreba da mozda kupim novu rpi high quality kameru jer mi ne treba autofokus. Recimo rad sa duvaljkom i kamerom, potrebno je da vidis vecu povrsinu pcb jer mozda neces moci da vidis okolne komponente kojima je lem omekanio na primer pa ces centriranjem te komponente koju duvas pomeriti okolne komponente koje mozda neces videti u okolini i eto ga problem.
Reply
Savane ima 0.3x najmanja leća tako da se dobije jos vece odstojanje 

Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! €14.93  52%OFF | Professional Monocular Microscope Auxiliary Objective Barlow Lens 0.3X 0.5X 0.75X 2X Install Thread 42mm For 10A 120x 180x 300X
https://a.aliexpress.com/_mMZyHhi

Nisam nasao kako se racuna udaljenost od pcba ali sa 0.5x je 160mm onda bi sa 0.3x trebalo biti oko 220mm sto bi bilo dovoljno jer sve preko 200mm je taman za ugodan rad.

Sto se tice 30mm vidljivosti tu treba uzimat sa rezervom da je dovoljno za pcb inspekciju i lemljenje jer imx678 je 1/1.8 a imx385 je 1/2" senzor a northridgefix ima 180x i barlow lens 0.5x i prema njemu duzina izmedju pcba i visine mikroskopa mu je 8 prsti na ruki ili ti 80mm a ja sa 0.5x na 1/1.8" senzoru imam duplo vise tj 160mm.

Crni mikroskop 130x sto savan preporucas ima gore 0.5x zbog senzora 1/2" a ja na plavo crnom gore imam 0.75x zbog senzora u imx678 koji je 1/1.8"

Tako lemi northridgefix i razmak mu je dovoljan za ugodan rad.

Za imx385 i 180x sa 0.5x je point of view pcba 22mm a za imx678 i 130x sa 0.5x prema tablici od kineza za plavo crni mikroskop je 30mm sto znaci 8mm je vidljivo vise na ekranu povrsine pcba oko chipa.

Razlika izmedju kamere i mikroskopa ovisi i o senzoru velicine u kameri i prema njome se bira mikroskop i lece.

Vidimo iz prilozenog da je imx678 bolji od imx385 i dobija se duplo veca udaljenost od pcba i 8mm veci prostor oko chipa.

6 ovog mjeseca budu kuponi pa onda cu kupit posto kamera sa mikroskopom i lecom od 0.5x koja dolazi sa njime je oko €193 eura....
Reply
Tu pogledati za barlow lens koju koristi i sto preporuca odstojanje pcba od mikroskopa..jako informativan video....s tim sto on ima kameru imx385 i 180x a ja cu imat imx678 i 130x.

On preporuca 0.5x Smile ali ja cu narucit 0.3x jer hocu vecu udaljenost od pcba....

https://m.youtube.com/watch?v=NfkXitg5R4...Nyb3Njb3Bl
Reply
Pogledati Touptek

Odabrati sebi adekvatnu kameru prvo, sa svojom veličinom senzora, 
na bazi veličine senzora kamerice odabere se gornji TV lens ili EyeLens
onda biramo donji Barlow lense za svoje potrebe Working distance i veličine pregleda AxB površine

Za tu kamericu sa 1/1,8" senzorom zatreba TV lens od x0,75 (ako ima još svoje micro podešavanje, super)

Vidi ovaj komplet
LP
Dragan
Reply
Da, na to nismo obracali paznju oko senzora posto IMX678 je 1/1.8" pa ide i druga kalkulacija...TV mora biti 0.75 i taj sam odabrao - to je onaj gore lens

Za donji da imam najvecu udaljenost sam odabrao 0.5x jer taj jedino nudi, a morat cu dokupiti 0.3x da bude udaljenost. Dragane dali ima gdje formula da se izracuna kolika bi bila udaljenost od PCB-a sa 0.3x?

Jer kinezi za mikroskop 0.75x TV i dolje lens je 0.5x daju max udaljenost 160mm (vidi tablicu)

Pa me zanima koliko bi bila udaljenost sa 0.3x jer 0.75x je TV gornja leca.

https://www.aliexpress.com/item/1005006219214614.html
https://www.aliexpress.com/item/1005005698927364.html

Evo specifikacije za 0.75x TV i odabir najmanji barlow lens od 0.5x jer nemaju u ponudi manji (0.3x cu kupiti od drugog prodavaca kasnije a mozda se nadje i 0.1x mada zasada ne postoji).

[Image: attachment.php?aid=41728]

Evo slike sto sam odabrao modele pa iz gornjih linkova se lako odaberu ti modeli koje cu kupiti:

[Image: attachment.php?aid=41727]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Neces naci manji tv lens od 0.35, dok donji lens ti je za uvelicanje koje ti nece biti potrebno uopste jer ce ti i sa najmanjim tv lens sve biti jako uvelicano, govorim o crnom mikroskopu, ovaj plavo crni verovatno ne moze da radi bez donjeg leca ali crni moze jer ima vec na sebi taj default neskidivi lens, tako da u sustini dobijes isto kao sa crnim a kod crnog moze da se dodaje i jos taj donji preko vec postojeceg donjeg. E sad samo se postavlja pitanje kolika je razlika u working distance kada se imaju dve razlicite kamere, ona 1/1.8" ili ona 1/2", trebalo bi da nema neke mnogo bitne razlike sto kazes od par milimitera ili neka bude i 10mm vise opet je malo, recimo 30mm vidljivog pcb videces i sam bice ti jako mala povrsina pogotovo na velikom ekranu videces tih par komponenti preko celog ekrana bez neke potrebe. Ja cu gledati sebi da uzmem mikroskop onaj 130x sa kontinuous zoom i sa working distance > 500mm jer sam zakljucio da ne mogu to da dobijem ni blizu sa ovim crnim mikroskopom koji imam a bio sam ubedjen da cu dobiti nesto ako napravim veci stalak koji ce moci da se vise izdigne, jednostavno taj nekontinualni zum sa manualnim fokusom ne dozvoljava da se mikroskop izdigne vise od neke granice jer ne mozes dalje da uradis manuelni zum od te granice koja mu je max. Ali zato sa onim mikroskopom koji cu verovatno i sebi da kupim nema mlacenja sa mauelnim fokusom zato sto ima kontinualni zoom, samim tim i vecu distancu je moguce napraviti, bar tako bi trebalo da bude kao sto i specifikacija tog mikroskopa kaze. Sa plavo crnim li sa crnim bukvalno ces da vidis kao u videu iz post 494 jako malo povrsine pcb-a i bice ti kao i meni sad dok ne dokupim tih par stvari, problem da lemis i da vrsis inspekciju jer je jako malo povrsine na ekranu a nema uopste potrebe za tolikim zumom. Meni bi bilo idealno da postavim jedno obicno socivo da imam uvecanje 2x, ne znam dali bi moglo nesto tako da se kupi za kameru, uopste mi ne treba da mogu da imam na ekranu pad od neke komponente preko celog ekrana, jednostavno samo mi treba za lemljenje da ne moram da koristim rucnu lupu i kvarim oci, nista vise od toga mi ne treba. To ces i sam shvatiti kad krenes da radis sa smd da ti ne treba veliko uvelicanje nego samo tek toliko da vidis komponentu i da mozes da je zalemis ali i da vidis 10 do 15 cm okoline. Obavezno pogledaj jos jednom ddanijelov video, lepo se vidi kako to lepse izgleda sa manjm uvelicanjem a i dalje jasno vidis svaku komponentu i sa velike udaljenosti od pcb, to meni treba a veruejm i tebi.

Vidi i ovaj video

https://www.youtube.com/watch?v=fF65DBtsaEo

koliko visoko je izdigao mikroskop a i dalje mala povrsina pcb-a, jednostavno takav je mikroskop i ne moze vise od 5cm pcb-a da se vidi, totalno nepotrebno da se moze videti sastav bakra na pcb-u a da se pri tom ima ogranicenje na 5cm pcb-a. Razmisli, nije mala investicija. Ja sam dodatno limitiran jer moja kamera nema autofokus, ja mogu maksimalno da izdignem toliko koliko mogu da izostrim na mikroskopskom manuelnom fokusu, tako da od ove moje igracke nema nista nego moram gledati drugaciji mikroskop da nabavim ako zelim da koristim novu rpi kameru i da imam vecu povrsinu na ekranu.
Reply
Mislim da je best baj za kamere sa autofokusom ovakav mikroskop, sesta slika sa sivim prstenom -> https://it.aliexpress.com/i/32952453410.html , ima minimalnu working distancu od 50mm i maksimalnu beskonacnu, sa minimalnom distancom sasvim dovoljno da se pogleda neki sitan 2mm velinine objekat a ima mogucnost i da se udalji do beskonacno da se pogleda ceo pcb. Nije za ovu moju kameru bez autofokusa jer moja kamera zahteva mikroskop sa manuelnim fokusom.

Jel naleteo neko na ime senzora sa PDAF, ovde ima tekst https://www.sony-semicon.com/en/technolo...index.html za PDAF ali ne i oznaka senzora.
Reply
Ta 130x sa sivim prstenom jel ima c mount navoj da ide na mos4k pro ili mi treba adapter gore i dolje?

Nije skupi pa razmisljam da uzmem taj koji predlazes, samo bih volio da se usarafi sa c type u kameru (kamera ima sa imx678 autofokus), i da mi ne trebaju nikakve barowlens dolje..znaci samo usarafim taj mikroskop u kameru i kako povecavam visinu kamere sama se fokusira na komponente na pcb a kako se radi ostrina? Nevidim da ima za izostravanje mikroskop ko ovi plavi mikroskopi.

I trece pitanje zasto je ta kamera 4x jeftinija od ovih plavih i crnih koje imaju rucno zoom in out?
Reply
Nebi trebalo da ima problema sa ostrinom jer autofokus ce to da resi, za mount ne znam stvarno dali odgovara navoj, uglavnom sve sa tog linka imaju c mount navoj, samo je pitanje dali kamera ima c mount navoj. Ali nejasno je i dali postoji manuelni fokus na toj crnoj sa sivim prstenom, na slici se vidi da ima onaj brazdavi tockic mada nije ni bitno ako je kamera sa autofokusom, ona bi trebala da napravi ostrinu automatski i bez tog tockica.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 7 Guest(s)