Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Diy duvaljka, jbc lemilica, led svetlo, mikroskop
To je znaci to, znaci jedan kvadratic horizontalno je 5ms? Onda je sve ok, kontam sad!
Reply
Ajd izmeri osciloskopom na gejtu pa pusti koju fotkicu da vidimo sta kaze drajver.
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
Na zalost nema vise otvaranja jer je toliko toga unutra zbijeno i na knap da nema prostora za pipalicu niti mi se rastura jer dok radi ovako dobro ne diram nista Smile Znate sta sam bio pokusao, kad nemam iskustva, zamalo da spalim osciloskop, stavio jedan kanal na AC napon a drugi kanal na ZCD, hteo sam da vidim kako izgledaju podudarno i kako radi zcd, nisam znao da su kanali na osciloskopu na zajednickom gnd, dali su? I kada sam pustio u pogon merenje izbio mi osigurac na lemilici. Zamenim osigurac i stavim malo jaci, primetim da trafo zuji i ne kontam sta se desava, vidim da se jedno uzemljenje sa pipaljke zagrejalo, brzo ugasim. Hmm kako bi se to moglo izmeriti uporedo? Ovde imamo digitalni ground preko 330 ohm otponika na earth, a ja sam umesto na gnd stavio na earth+zcd prvi kanal a drugi kanal direktno na ac liniju, i tu je prebacilo preko mase osciloskopa na drugi kanal i napravilo kratak spoj transformtoru. Zar nebi trebalo da su kanali medjusobno ne zavisni i izolovani jedan od drugog? Zar je tako i na bench oscoloskopima?
Reply
Znaci dzaba smo "krečili" 2 meseca unazad i čekali osciloskop da bi nam sad ti rekao da nećeš da izmeriš ?
Za ostatak pitanja koje imaš ne mogu da otvaram ovo malo mozga, ne rastura mi se, zapakovao sam ga i ne pipam dok imam Smile .
Razočarao si me i kao drug i kao član !
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
(03-10-2023, 07:33 PM)savan Wrote: Nisam znao da su kanali na osciloskopu na zajednickom gnd, dali su? 
Zar nebi trebalo da su kanali medjusobno ne zavisni i izolovani jedan od drugog?
Zar je tako i na bench oscoloskopima?

Dobro si prošao, ako osciloskop još uvijek radi!
Milijardu puta rekosmo, da je GND osciloskopa GND/EARTH napajanja!
Sad ako imaš betarijsko napajanje osciloskopa, onda OK
inače rastavni trafo ili diff.sonde...
LP
Dragan
Reply
Ivini ali ne kazem da necu nego jednostavno ne mogu da rasturam ponovo, ako ste pratili kako je kutija gradjena primeticete da su svi sarafi od dole, napravljen je nosac zavaren za rub gornjeg poklopca pa je zasmetao trafo, tu sam napravio zacep da moze da preskoci trafo, e onda su dosle zice na red, zacep povlaci zice, nabija ih, stipa a zica je brdo, zice su sve minimalne duzine, znaci kada se postavi poklopac pored podnozja jedno uz drugo zice su taman te duzine, i mnogo je zica i mnogo malo mesta da se spoji displej, prekidaci su vrlo blizu pcb, ako otvorim jos jednom sve ce se raspasti bukvalno, cim otvorim prvi put odradicu ovo merenje, sad ne mogu jer mi treba lemilica ona mi je jedina, stigle su mi plocice za ddpd i stvarno mi treba lemilica, drugu nemam za smd. I gledaj nije to tek tako izmeriti, da bi to uradio na ovako malenoj pcb moram cupati trafo napolje, odlemiti zice transformatora, odlemiti zice dugmadi, vaditi sve napolje, ponovo sve lemiti tako napolju, postaviti pcb vodoravno da bi mu prisao pipalicama, nije jednostavno, trebali ste to ranije traziti od mene ne sad kada je sve spakovano u kutiju, izvini.

Edit:
Dragane da radi osciloskop, nista se nije poremetilo, na baterije radi, ali mi je bezveze sto kanali nisu nezavisni jedan od drugog, misalim jesu ali in je gnd zajednicki a ja to nisam znao. Jel tako i na bench osciloskopima? Ne kontam ni kako bi sa rastavnim transformatorom uporedo izmerio ac i zcd kada bi opet sekundar rastavnog transformatora preskocio sa jednog gnd preko drugog gnd
Reply
Ovako sam spojio osciloskop, mrzilo me da trazim gnd jer nije bilo slobodnih pinova a zakaciti stipaljku na 0603 smd je chalenge pa sam spojio na earth kanal 1 gnd, i da je bilo na gnd verovatno bi izgoreo onaj 330 otpornik koji spaja gnd plocice na earth, eto to je bilo na brzinu a zamalo fatalno, nekako sam izgubio volju oko lemilice pa sam hteo sto pre da proradi da mogu da radim, a iz prve ruke sam znao da ce da radi na 12V jer smo toliko toga vec probali i preko faznog zaseka i ovako i onako jednostavno nisam imao vise zivaca oko lemilice. E sad kako ovo uporedo moze da se izmeri nemam predstavu, znam samo to da vise nemam nameru da uporedom merim nesto sto nije na istom gnd dok ne naucim kako se to radi

Edit
Verovatno sam pogresno okrenuo gnd kanala 2 i spojio na vod gde je osigurac? Ne znam sta bi drugo dovelo do kratkog spoja


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Kod tog osciloskopa su zajedničke GND od sondi i tako je uglavnom za sve oscisoskope, samo posebni modeli imaju rastavljene kanale.

Za to merenje sa AC i ZCD, trebaš da se referenciraš samo na jednu GND tačku, bilo koju ali mora da bude jedna tačka, na primer GND od digitalije jer tu malo zgodnije i generalno ovako povežeš

1. kanal x10 AC, štipaljka na izabranu GND
2. kanal x10 (ili x1) DC, štipaljka na izabranu GND
Triger je na prvom kanalu u nuli (ili AC triger opcija ako postoji)
Vremenska baza 5ms/div.

Priključi tako i usnimi oscilogram.
Reply
(03-10-2023, 05:44 PM)mikikg Wrote: Podešavanja napona i vremena na osciloskopu se odnose na jedan "div/division" tj kvadrad, konkretno tu je postavljeno 5ms/div horizontalno i 2V/div vertikalno.

Opet mi je cudan oscilogram, zar je moguce da H11L1 drzi high stanje citavih 5ms? Zar nebi trebalo da je high stanje na apsolutnoj nuli i to vrlo kratak high zbog schmit trigera?
Reply
>>> Opet mi je cudan oscilogram, zar je moguce da H11L1 drzi high stanje citavih 5ms? Zar nebi trebalo da je high stanje na apsolutnoj nuli i to vrlo kratak high zbog schmit trigera?

Tako je kako pokazuje oscilogram, odatle kreće cela zaludjica jer si ti predpostavljao jedno a u stvarnosti je drugo.

Oscilogram je još i dobar, interesuje te samo rastuća ivica signala za triger ZCD/ISR dogadjaja, samo moraš još da proveriš gde je to sve vremenski u odnosu na AC ulazni napon i prolaz kroz nulu (opisao gore u postu) da bi tačno znao sva potrebna vremena koja se tu pojavljaju pa onda da kreneš na upravljanje i pratiš signale za gejt.

Čak sve možeš da probaš do nivoa upravljanja za gejt koji možeš da odkačiš od tranzistora ili kompletno da ih skineš.
Kada "složiš" signale sa ZCD i programom, postavi nam ovde rezultat za na primer 50% i 30% setovanog vremena provodjenja, dakle BEZ izlaznih MOS-FET da pogledamo i ako je sve OK onda da montiraš tranzistore.
Reply
Miki, evo par slika mislim da nema potrebe dalje bilo sta meriti, stvarno mi je mucno razlemljavati pistolj lemilicom a drugu lemilicu nemam, a nemoguce je da povezem sa ovako kratkim zicama i u isto vreme dodjem do gejta na tako malenim smd komponentama. Jasno se vidi da zcd nije dobar i sada mi je i jasno zasto fazni zasek nije funkcionisao i zasto su pregorevali oni silni mosfetovi, nema potrebe dalje meriti bilo sta ovo jednostavno nije dobar sklop i dobro je da funkcionise na 12V i da koliko toliko lemilica izuzetno dobro radi na 12V, nema potrebe da se vise ganjam oko ove lemilice dok radi radi, drugi put treba gledati drugacije odraditi celokupni koncept. I naucio sam da se nikad ne treba pouzdati u informacije sa interneta, https://www.bristolwatch.com/ele2/zcnew.htm

Ne znam koliko je grafikon tacan, merio sam uporedo. Sta mu znaci ovih -472mV , dali to znaci da graf nije dobar a da je na uporednom merenju u trenutku kada je zcd 4.96V na drugom kanalu -472mV, onda i nije toliko lose? To mu je ofset na AC vidim sad. Ali mi nije jasan graf zasto onda krive nisu podudarne sa -472mV nego je bukvalno na sredini zcd high pulsa gde po grafu ispada da je na pola od ac pika stanje high zcd-a, malo sumnjam u ovaj osciloskop da ipak vise vuce na igracku nego na realni osciloskop i da mu nije bas za verovati? Mada za zajednicku gnd tacku za oba kanala sam izabrao earth i vrlo je moguce da je iz razloga sto je udaljen gnd od earth na h11l1 citavih 330 ohm pa je vrlo moguce da iz tog razloga ne moze da se podudarno vidi tacan tajming zcd-a ?

Edit
Nisam kalibrisao drugi kanal, moram to uraditi pa ponovo izmeriti!

Edit:
Kalibrisao sam , nema bitne razlike, mea: na drugom kanalu prikazuje nekih -500mV


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Nema poboljsanja, ovaj put sam upotrebio gnd+zcd na kanalu 1 a na drugom kanalu earth+ac, i dalje je zcd signal tacno kroz sredinu ac amplitude sto je pokazatelj da 330ohm smaknuce nema bitan znacaj i da H11L1 nije prikladan za zcd funkciju ako se ne varam?


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Gresim ja u vezi h11, super je on samo nisam ga upotrebio na dobar nacin, trebalo bi tu dodati jos par komponenti da moze da se podesi delay i prvo podesiti zcd pa onda sve ostalo, al ok gotovo je za sad, sta mu je to mu je

Edit:
Mozda razmisliti o BM1Z002FJ za buduce projekte zbog jednostavnosti
Reply
(03-11-2023, 12:20 PM)savan Wrote: Gresim ja u vezi h11, super je on samo nisam ga upotrebio na dobar nacin, trebalo bi tu dodati jos par komponenti da moze da se podesi delay i prvo podesiti zcd pa onda sve ostalo, al ok gotovo je za sad, sta mu je to mu je

Edit:
Mozda razmisliti o BM1Z002FJ za buduce projekte zbog jednostavnosti

Zanimljiv i koristan integralac ali ako si već u PIC svetu nema potrebe za tim, spominjao sam modele poput PIC16F15313 koji imaju to sve interno u sebi, pravi ZCD modul sa internim strujnim biasom sa kojim preko par otpornika može da se utrimuje bolje od 1us tj skoro tačno u nulu, nikakvi optocopleri nisu potrebni, dva otprnika i to je sve.

Ovde su svi ZCD podržani PIC modeli:
https://www.microchip.com/en-us/parametr...h.html/637

Ti modeli koji imaju specifično ZCD podršku na odredjenim pinovima imaju dodatnu ESD/klamp diodnu zaštitu tako da je implementacija stvarno svedena na dva otprnika čak i za HV-AC primene, dobije se veoma precizna detekcija + lepo se aktivira IRQ rutina u SW i sve na svom mestu.
Reply
Nisam se jos uvek opredelio za mcu, nabavio sam rp2040 misleci da cu na njemu da radim neke stvari ali sam se razocarao upropascenom pure c podrskom, poredio bi to sa macos gde su upotrebili klasican linux koji se razvija tolike godine a ne neko pametan i svemoguc se drznuo da za bazu uzme taj linux i pravi neki svoj koji odstupa od standarda, isto tako c za rp2040, nemam nameru ni da ga probam nego i dalje tragam za platformom tj mcu koji ne odstupa od pure c a mislim da ce to da bude neki stm32 tj trazim nesto user friendly nesto klasicno ako je arm64 da bude do kraja tako i da sa klasicnim kompajlerima moze da se radi a ne tamo nekim sdk... a ne da gubim vreme trazeci sleep funciju koja je promenila naziv u tamo neki sdk sleep. Pic je ok, drzi se standarda, videcu, moram naci nesto odakle cu poceti i na cega cu se osloniti na neki period dok ne bude prevazidjeno i ne pojavi se nesto bolje.
Reply
(03-12-2023, 08:53 AM)savan Wrote: Nisam se jos uvek opredelio za mcu ...

Hehe, to je veoma interesantna tema za diskusiju, mogu da te poštedim nekih muka oko toga, jer da bi izabrao pravi kontroler za pravu aplikaciju mora da se svaki pojedinačno proba i potera IDE i kompajler i Hello World pa onda u sitna crevca da se pogleda šta koji kontroler specifično može dobro da radi i to je tako "zaglupno" da svaki od njih po nešto radi vrhunski ali ne sve zajedno i da košta ko kikiriki i da ima da se nabavi i da mu je SW podrška dobra i da ima DOKUMENTACIJU i PRIMERE ...

Evo ovde je cela EKIPA : )

Tu je Texas Instruments, ST, NXP i Microchip, stim što Microchip tu jedino obezbeduje regulatore za napajanje, nije u igri sa MCU jezgrima trenutno Smile

Dakle da skratim, STM32 ti je generalno platforma sa najboljom SW podrškom, posebno dobo poznati modeli poput STM32F103, F407, F429 i slični.
Ima gomila dobrih projekata sa tim kontrolerima, to M3 i M4 jezgro je skoro 20 godina u upotrebi i uglavnom radi kao sat i podržano je na svemu, svi GNU alati rade na svim platformama, prevodioci, debugger, flash-er.

Ovo sve ostalo je tehnički još moćnije od ST-ovog M4 jezgra koji se vrti na max 180MHz, na primer AM6442 ima isto jedno takvo M4F jezgro koje se vrti na 800Mhz u sebi ali zato ima jos 4 jezgra R5F tipa koji još dodatno imaju proširen set instrukcija i vrte se na 800MHz Clock i na sve to imaju još 4 specialne ISC-PRU jedinice i još preko toga dva Cortex-A57 jezgra Smile
Pomisliće neko da vas zaludujem ali taj AM6442 stvarno 
ima skoro 20 različit jezgra u sebi, pojavi se lista u sistemu i svakom može posebno program/firmware da se prosledi na izvršavanje.

Crnjak je taj što je AM6442 jeftiniji od STM32F429 ali tako samo izgleda jer AM nema nikakav fleš u sebi, imam samo nešto RAM-a i mora da se doda externi DDR RAM i Flash i prilično je skuplja implementacija i integracija takvog kontrolera tako da sve ima svoje.

Drž se STM-a, ovo ostalo samo ako moraš zbog nekih vrlo specifičnih potreba (uglavnom za specialnu industrisku primenu).

BTW: Ovaj setup je experimentalno okruženje na temu Real-time Ethernet komunikacije za industriske primene. Koriste se specifični protokoliko koji oprešu na nivou jednog Ethernet frejma, čak se ne koristi uopšte IP stak ni TCP stack zbog brzine kounikacije. STM32F407 i F429 na primer imaju integrisani ETH MAC kontroler ali mora da se doda i ETH PHY čip dok TM4C129XL ima i MAC i PHY kontroler u sebi za Ethernet i samo se tu postave "magnetics" tako da je to na primer dobra i kompaktna opcija ali eto STM32 to nema na sebi (bar ti modeli).
Ovi AM64x i AM3x na primer imaju "Software Defined" mrežni MAC kontroler koji radi preko PRU jedinica i upravo služe sa vrlo specifične industriske mrežne protokole i sa tim "rasterećuju" aplikativne procesore.

[Image: attachment.php?aid=39775]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Ovako nesto bi bilo ok ili ima jos bolji sa 64pin?

https://www.lcsc.com/product-detail/Micr...69336.html

Edit:
Da ima DSI u sebi
Reply
Taj nije loš, ima i fine podrške za Audio (SPDIF receiver, SAI, I2S).

Uglavnom ako hoćeš sa njim malo da se poigraš i isprobaš sta sve može/ne može moja preporuka ti je da uvek kreneš sa EVALUATION MODUL-om, konkretno na primer Nucleo F446RE
https://estore.st.com/en/products/evalua...446re.html

Modul košta 13$ kod proizvodjača i to ti je garantovano dobro i uskladjeno sa njihovim primerima i proradiće ti praiktično sve na prvu.
U tu cenu dobiješ i USB ST-LinkV2 programator/debugger (dodatni SMT32F103 na pločici) tako da od toga nemaš pismeniju i sigurniju varijantu za probu tj evaluaciju nekog kontrolera.

Kad to malo savladaš onda ideš na varijantu svoje neke PCB ali kad malo to sve isčačkaš i probaš prvo u DEV okruženju.
Reply
Ok, znas sta mi je bitno da mogu lako da ga spojim na lcd, na primer da ima podrsku Embeded Wizard to bi mi bilo super. Naleteo sam upravo na PORTENTA X8 uh deluje mi mocno, sta mislis o njemu, kakvo mu je gnu okruznje... ?
Reply
Vrhunski je taj PORTENTA X8 samo modul košta 199$ Smile

Ako hoćeš i grafikom da se baviš onda ti odprilike kompromisno rešenje STM32H7 serija.

Inače dok ne probaš bar jedan taj M3 il M4 kontroler ne možeš da dobiješ sliku šta sve taj malac može da radi.

Serija H7 je još bolja i iskreno sada da izabereš tu platformu ti narednih 5 do 10 godina nećeš imati potrebe da menjaš kontreoler tj da dodješ do tačke da ti "fali ili ne može" nešto da se uradi.

Samo ću ti kažem da NE MOŽE DSD NFB da se napravi, sve ostalo u glavnom može Wink
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 6 Guest(s)