Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Diy duvaljka, jbc lemilica, led svetlo, mikroskop
Power Integration ima GaN u svojim Inoswitch  flybackovima vec nekoliko godina, od 2019/20 su dostupni za siroku potrosnju. ST/ onsemi su se drzali za sada active clamping flybackova, ali ipak i onu ce uskoro pustiti komponente sa integrisanim GaNovima. Kako inace spakovati >100W u malu kockicu? A USB-C  PD ce biti svuda..pa cak i obavezan.
Reply
Tako nešto, za praktičnu neku primenu sa gotovim adapterima treba da se doda ovaj ili sličan "Decoy" module sa muškim konektorom, to ide direktno u adapter i ima IC za PD QC 2.0 / 3.0 protokol koji adapteru kaže na koliko volti da radi, ima padovi za prebacivanje napona, na primer 20V je "cool", izlaze dva provodnika koji bez problema mogu da se na primer vezuju seriski da se dobije +/-20V za neki Amp poput Bato-MM, može i 3 seriska za BatoMM ali da se izvdede virtualna GND sa otpornicima, bitno je samo da adapteri budu isti da bi mogli seriski da se vezuju.

link


[Image: attachment.php?aid=39380]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Neverovatno, Navitas je malo komplikovaniji https://libattery.ofweek.com/2021-11/ART...849_2.html , Anker mi je zanimljiiviji cini mi se i jednostavniji, lemilica super jednostavna , bas bas dobro! Kad se ovo uporedi sa transformatorima, pa onda rectifierima, kondenzatorima za ovu istu snagu, stvarno neverovatno dokle to ide danas.
Reply
Ima gotovo sve ko to da pravi, bolje da se uhakuje Smile

Gledam ovaj moj BatoMM "slave" gde sam nekim slučajem izostavio napajanje i u ovoj maleckoj kutiji ima mesta za još 2-3 ovakve 65W kutice i to da ih lepo pričvrstim na hladjak da se manje greju + oni gore Decoy kablići/moduli i to je ceo BatoMM sa napajanjem!

[Image: attachment.php?aid=39381]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
To i ja razmisljam ali tamo kad pozavrsavam ove silne projekte koje sam zapoceo, kupiti jedan Anker pa ga rastaviti i napraviti skicu sheme, verujem da je vec ima samo je potraziti Smile Odlicna stvar za neke projekte
Reply
Pa ima šema eno onaj DER 601 što sam usnimio pre 3-4 god. To je PI pravio za Anker. Usb c kontroler je bio neki kinez, zaboravio sam koji, ali to je u principu nebitno, taj inoswitch može da se upravlja preko i2c. Samo, da pravimo sami nasu varijantu od 0, koštace ko 5 ankera.

https://www.power.com/design-support/des...switch3-cp
Reply
Ovo samo da kopamo po ovim adapterima ili da nadjemo samo te pločice Smile

PCB koja ima na sebi u primaru GaN polumost a u sekundaru ima Sync-rect MOS-FET i SR kontroler gde je sama PCB planarni transformator, levo dva kontakta su za ispravljen DC napon dok sa desne strane ima ukupno 6 kontakta, dva za HV bus, dva za upravljanje i ostala dva su verovatno monitori struje/napona.

Ostalo sve oko toga može da se razredi-razvuče po površini i upravlja nekim drugim kontrolerima i da se ovakvi moduli kaskadiraju seriski/paralelno po potrebi.

[Image: attachment.php?aid=39382]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Razvalio sam zaliveni sekundar na trafojcetu, prvo sam mislio da cu uspeti da ga odmotam par krugova ali posto je radjen sa dva sekundara sa cntralnom tackom za split supply to je toliko zbijeno i zaliveno da sam na kraju morao da ga razvalim, nisam hteo da rastavljam lim nego sam motao provlacenjem, nekih sat-ipo muku mucio da to namotam novom zicom na 12V, ostaje mi jos jedan sekundar da namotam na 8-9V za digitaliju i da se saceka novi mosfet i malo prepravi sw na soft switching od zcd do zcd, nadam se da ce konacno da bude kako treba. Mogao sam da kupim torusni trafo ali sam namerno hteo ovaj da iskoristim da ga vise ne preskacem, lepih je dimenzija za neko malo kuciste. Inace ovo mi je prvi put da modifikujem neki transformator Smile
Reply
Trafojce sam sredio, 1x13V + 1x7.8V, uz malo muke jer nisam rastavljao jezgro i boje sto nisam, ali sam ga bas lepo sredio kao fabricki, cak sam i teflex stavljao izmedju slojeva kao i zavrsni sloj, od kartona napravio nosac za izlazne zice i na kraju sve zalio epoksi smolom. Narucio konektore za sasiju, mrezni kabal, tastere, samo jos kutija, ona ide od medijapana sa specijalnim farbanjem da izgleda kao eloksirani aluminijum, bice to lepa spravica, sa zadovoljstvom cu da je koristim u narednom lemnom periodu :-)
Reply
Jel iko ima od vas Mechanic RX-510, kakva je kamera? Resio sam da rasturim skalameriju iz teme, necu da se vise maltretiram sa rpi budzevinama, posluzio je sasvim korektno, hocu da nabavim mozda ovu kamericu ako je ok
Reply
Malo grubih "pure" rucnih radova na kutiji, nosac za https://www.mikroprinc.com/sr/proizvod/t...crni-fi7mm , dobro je ispalo sa obzirom da sam rucno sve savijao i sto mi je nestalo co2 gasa pa je malo prstalo Big Grin
Kad se lepo obrusi, tanko poravna gitom, i na kraju moja specijalnost farbanja licice to na nesto.


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Ostaje mi da zamenim mosfet i da izbusim rupu u gornji levi ugao za sasijski prikljucak. Solidno je ispalo sa obzirom na ne toliko truda i ne ulazenja u sitna crevca i detalje, bitna je funkcionalnost i dobro ce da me sluzi!

E sad je na redu da se napravi stalak za mikroskop. Bice nesto vrlo jednostavno, radna povrsina ce da bude od medijapana preko koje ce da bude lim a preko lima silikonska podloga, lim ce imati funkciju da privuce 4 jaka magneta koji ce imati funkciju drzaca pcb. Jedna cev od rosfaja koja ce da nosi mikroskop i koja ce moci da se prelomi levo-desno da mikroskop postavi pod uglom i na nju jos jedna cevka sa nosacem mikroskopa i lepeznim srafom za fiksiranje podizanja-spustanja. Dodaje se i led svetlo-dva sa fleksibilnim crevom i to bi trebalo da bude to sto se funkcije mikroskopa i radne povrsine tice. Za mikroskop cu razmisliti, skida se rpi4 pa se postavlja ili Rpi ZW ili cu najverovatnije da pricu zavrsim sa Mechanic RX-510. Treba razmisliti i o postavci jos jedne gore-dole cevke sa nosacem za duvaljku jer desi se da nekad nije dovoljno dvoje ruku da se neka akcija preciznog lemljenja i pozicioniranja komponente na mesto uradi kako treba duvaljkom


Attached Files Thumbnail(s)


Reply
Lemilica zavrsena konacno, jedan projekat manje. Odlicna lemilica! Nikad bolju nisam imao! Ovde vam je novi gerber gde sam modifikovao sense pin koji je bio spojen direktno na out sto je bilo pogresno, sada je spojen kao na shemi. Bom je isto modifikovan naspram modifikovane sheme. Sve sto vam treba jeste 100VA transformator, mislim da je dovoljan, sa dva sekundara, 12V i drugi sekundar 9V i to je to. Tasteri se spajaju jedan taster na gnd i na PGD pin (temperatura plus) a drugi taster na gnd i na MCLR (temperatura minus). Pickit3 programator i kako se programira pic mikrikontroler necu o tome imate toga na Jutjub, firmare je u atachmentu kao i source code. Inace switching je napravljen tako da na zcd se aktivira mosfet, mcu spava 100ms i na sledeci zcd mosfet off, tako sam podesio kao optimalno. Zagrevanje od 40 do 260 nekih desetak sekundi, verujem da moze i bolje ali mislim da je ok, meni je stvarno super, verujem da bi kada bi se izbacilo prikazivanje realne temperature na displeju ubrzalo zagrevanje na nekoliko sekundi, ali tako je kako je mozda ni ne moze bolje na 12V, bilo je zanimljivo raditi na ovom projektu, ja tu vise nista ne diram sto se lemilice tice Smile

Tu je i font i font generator ako nekom zatreba da menja font.

Oled 1.3 inch 4pin vam treba sa drajverom SH1106, ne preporucujem ni sa jednim drugim drajverom jer nije isti kao SSD1306 niti inicijalizacija niti pikseli niti vpp napon niti ovaj pic firmware!


Attached Files Thumbnail(s)


.zip   T245_final.zip (Size: 310,58 KB / Downloads: 11)
.zip   font.zip (Size: 439,96 KB / Downloads: 3)
Reply
svaka ti čast - sve komplet na jednom mestu,bravo!
nisam detaljno pratio temu - koji štap lemilice koristiš ovde?
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
Stap je JBC-T245-A kupljen ovde https://www.batronix.com/shop/soldering/...ndles.html ima dodatno i sundjer, uglavnom prava stvar zbog mnogo razlicitih cartridga za tu rucku. Planiram da nabavim i manju ruckicu T210. Rucke su toliko kvalitetne i toliko mekan kabal da je to neverovatno lepo lemiti sa njom, kao hemijska olovka stoji u ruci a kabla kao da i nema toliko je mekan i fin, za sve pare vredi. Sad je oko 66eur a bila je oko 46eur, poskupile su malo. O uloscima da ne pricam, stvarno kvalitet. Postoje i kineske kopije, ne znam kakve su, gledao sam neke review na YT pa sam naleteo na uporedo poredjenje i preporucuju da se ne kupuju kopije jer nije verno napravljeno pa ne odgovara ulozak i moze da napravi haos na elektronici kada se vadi ulozak i ponovo stavlja valjda pravi neki premost gde strada elektronika, ako pronadjem video okacicu! Tako da ako neko planira da pravi preporucujem originalnu rucku i originalne uloske, Batronix je ok ja kupujem preko njega neke stvari, jeftin prevoz takodje.
Reply
Uz malu izmenu na firmware moze da se doda funkcija, posto nema viska pinova, recimo na oba dugmeta da se aktivira AC ili DC opcija, kada je DC opcija radi bez ZCD a kada je AC onda radi normalno, tako da lagano moze da se prepravi da radi i na baterije, recimo mogla bi ona Lidl baterija 12V da se predvidi za neko novo kuciste gde moze da se turi bateriju pa da se doda i ova opcija u firmware, moglo bi mozda da se uradi jedno pint kuciste na Jlcpcb samo bi trebalo dizajnirati ga, ja cu to pokusati prvom prilikom kad malo budem radio u Solidworks pa ga naucim do detalja, radio sam nesto na limu ali nisam ga jos savladao kako treba da bi se upustio u 3d crtanje njime.
Reply
Koje snage je ta ručka koju koristiš? Na linku kojeg si dao nema baš nikakvih tehničkih podataka a bome je ista situacija i na JBCovoj stranici. Vidim samo kod baznih stanica da piše snaga koju mogu da isporuče.
Reply
Nebi znao stvarno, grejac je oko 2 ohm koliko moj unimer ne laze, pa izracunati koliko ima njihova stanica od 24V. U ovoj temi sam poceo sa 36V i imao grejanje za 2 sekunde do 250c ali je problem pokrenuti to sve adekvatno ovako kako je odradjen sklop i sa ovim mosfetom, nemoguce, ja sam sve zivo probao i ustanovio da ovaj mosfet ne voli bas velik duty ratio kao sto je i pokusano sa faznim zasekom i vecim dutyjem, niti trpi velike struje a sa manjim duti ratio, pregori mosfet brzo. Idealno je ovako na 12V, verovatno bi radilo i na 24V ali nebi da probavam, ne razlemljava mi vise nista, to je zavrseno i ovako je super na 12V
Reply
Moze li mi neko reci sta ovde nije u redu? Naime merio sam ZCD dok sam pustao u rad lemlicu, na slici se vidi frekvencija 100Hz sto je ok i pokazatelj da zcd radi kako treba, ali horizontalna skala je podesena na 5ms, kako je moguce da postoje 6 pikova a skala je 5ms, mozda ja ne razumem ovu sliku kako treba ali mislim da osciloskop ima problem sa horizontalnom skalom? Zar nebi trebalo da bude skala podesena na 5ms da pocetak skale bude nula i kraj da bude 5ms i da se vidi samo jedan pik na displeju?


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Podešavanja napona i vremena na osciloskopu se odnose na jedan "div/division" tj kvadrad, konkretno tu je postavljeno 5ms/div horizontalno i 2V/div vertikalno.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 18 Guest(s)