Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Diy duvaljka, jbc lemilica, led svetlo, mikroskop
Covek se uci dok je ziv. Sad shvatam i da je VOM prespor da bi u pricu mogao da se ukljuci fazni zasek, nemoguca misija. Pic nema mesta jer sam hteo da imam veliki i lep font koji sam sam morao da pravim da bi sve to stalo tako kako je stalo, mogao sam da ga smestim na neki eeprom ali tako bi samo jos vise usporio i displej i sve ostalo. Pic je dobar za neke jednostavnije svari, nije on za ovakav dizajn, jasno mi je. Ovo mi je bila dobra skola ako nista drugo!
Reply
Moze li mi neko izracunati i reci kako je to izracunao i na osnovu kojih parametara iz sckrinshota datashita mosfeta sa slike iz post 248 , VOM ima turnoff time oko 24us, zanemaricu mcu instrukcije i vreme po instrukciji, koja bi struja protekla na 36V / 2 ohm grejac prelp ovog mosfetu ako bi odradili jednu brzu off-on-off tranziciju? To bi mi pomoglo puno da razumem neke stvari.
Reply
Nisam gledao ceo program ali glavna petlja ti nije dobra. Zapravo i nemaš kotrolu koliko dugo je aktivan taj fet.
Npr. ceo koncept upravljanja ti puca ako neko drži taster.
ZCD i paljenje/gašenje FET-a treba da budu pod kontrolom prekidne rutine. Taj PIC ima INT pin koji možeš da iskoristiš za ZCD i tajmer za kontrolu koliko će biti uključen fet. Probaj da to ispraviš.
@ddanijel je u pravu da ti je ovaj PIC sasvim dovoljan za to što želiš.
Reply
(12-28-2022, 09:04 PM)mikikg Wrote: @ddaniel Hehe, teško može da se napravi ZCD i fazna kontrola sa X86 a ni ARM64 nebi bolje prosao dok se tu tera neki standardan OS.
Tek sa nekim RTOS bi moglo nesto da se uradi i to je onako kljakavo, teško može da se poredi sa klasicnim 8bit i 32bit MCU koji to radi u realnom vremenu bez problema sa HW interaptima i tajmerima.

Sve mi jasno ali moje poredjenje je islo na to da je potrosio rom na neportebne stvari kao sto je font, zato sam i predlozio ono sta sam napisao, a ne da sa onim radi faznu kontrolu.
Za ovo sto on radi nema potrebe cak ni zcd da radi na nivou softvera vec je mogao lepo da uzme MOC3041 koji je zero crossing drajver za triak i posle njega jedan triac i zavrsi posao. Za kontrolu lemilice je prilicno nebitno raditi na nivou poluperiode (10mS) , a jos manje raditi fazni zasek. Sasvim bi bilo dovoljno paliti i gasiti u intervalima 50-100mS i da ga sa softverske strane ne dotice da li ce zbog zerocross zakasniti 1 ili 10ms kod aktivacije, ako me razumete.
U krajnjem slucaju ako je bas insistirao na mosfetu kao izvrsnom elementu moglo je da ide i sa DC naponom i da ga softverski secka na koliko hoce, ali opet ne sa onim VOM drajverom vec sa adekvatnim.
Ono gde sam se ja bio iskljucio iz dalje price oko ovoga je bio momenat kada nije moglo da se Savanu objasni da pomenuti VOM drajver ima veliki unutrasnji otpor tj. gotovo nikakvu struju drajva i da kao onakav nije ni najmanje predvidjen za bilo kakvo upravljanje mosfetom na onom nivou kakav on hoce.
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
(12-28-2022, 09:49 PM)gorankg Wrote: Nisam gledao ceo program ali glavna petlja ti nije dobra. Zapravo i nemaš kotrolu koliko dugo je aktivan taj fet.
Npr. ceo koncept upravljanja ti puca ako neko drži taster.
ZCD i paljenje/gašenje FET-a treba da budu pod kontrolom prekidne rutine. Taj PIC ima INT pin koji možeš da iskoristiš za ZCD i tajmer za kontrolu koliko će biti uključen fet. Probaj da to ispraviš.
@ddanijel je u pravu da ti je ovaj PIC sasvim dovoljan za to što želiš.

Tako je, ZCD ide na INT pin i u njegovoj ISR rutini se hendluje HW tajmer koji je vezan na izlaz za triak/fet.
To je jedina bitna stvar koju treba da radi taj MCU "u životu", 3-4 linije C code-a.

Sve ostalo je manje bitno i ide u main loop() i tu se obraduje "opušteno" sav ostali I/O i regulacija i šta god treba.
Hendlovanje I2C displeja je užasno spora operacija i ostalo kada se doda to je reda ne brže od 10-ak puta u sekundi glavna loop petlja i zato je neophodan nezavistan mehanizan sa ISR za ZCD da bi u glavnoj petlji mogli da obradujemo sta god treba bilo kojom brzinom a da ne utiče (bitno) na krajnju funkcionalnost.

U toj loop petlji se stavi i dodatni signal za reset za zaštitni Watch-dog tajmer da spreči dodatno eventualno zaglavljivanje te main petlje i to bi generalno bila interna SW zaštita.

Za dodatne HW zaštite od kratkoj spoja grejača neophodni su dodatni šent otpornici i OP za detekciju strujnog limita ili bez toga da se stavi TOPLJIVI OSIGURAČ koji u suštini treba da se postavi u svakom slučaju.
Reply
@ddaniel znam tačno šta našta si mislio, sve se slažem, moje poredjenje je bilo vezano za brzinu procesiranja signala jer je ta situacija poznata ali na primer traže ljudi 1ms ili bolje sa Linux-om za RT potrebe, sa tim smo na "rubu znanosti" sa Linuxom i granicom od 1ms, ispod te granice neophodno je drugo MCU/CPU jezgro koje nema Linux i totalno neki drugi koncepti, konkretno odatle kreću 8bit PIC-evi i ekipa pa nadalje do Cortex-M3 i M4 koji se vrte na 100-200MHz ...

[Image: attachment.php?aid=39106]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
(12-28-2022, 09:49 PM)gorankg Wrote: Nisam gledao ceo program ali glavna petlja ti nije dobra. Zapravo i nemaš kotrolu koliko dugo je aktivan taj fet.
Npr. ceo koncept upravljanja ti puca ako neko drži taster.
ZCD i paljenje/gašenje FET-a treba da budu pod kontrolom prekidne rutine. Taj PIC ima INT pin koji možeš da iskoristiš za ZCD i tajmer za kontrolu koliko će biti uključen fet. Probaj da to ispraviš.
@ddanijel je u pravu da ti je ovaj PIC sasvim dovoljan za to što želiš.

Gorane na pocetku petlje je ZCD i tu se vec gasi mosfet tako da do tastera tu je mosfet vec ugasen, ako bi drzao taster ohladio bi se grejac, nego mozda bi i mogao da upotrebim interupts i da to odradim tako, samo ne znam dali smem da gasim grejac na AC kada nije ZCD? Ovaj mosfet se brzo puni, a VOM ima fast turn off u sebi i treba mu nekih 25us da skroz ugasi mosfet, nego me interesuje koju bi tu imao struju na mosfetu ako bi odradio brzu off tranziciju odmah nakon on tranzicije? I do koliko us/ms smem da drzim mosfet upaljen ako bi recimo vratio 36V transformator? Kako ovo da izracunam? I jos nesto dali sme da se radi okidanje kada nije ZCD ?
Reply
Sa 36V 100VA transformatorom @2Ω nebi trebao da prelaziš nekih 30% snage, tj sme da bude uključe triak/fet samo 3ms (od 10ms za jednu poluperiodu) pa do ZC momenta gde treba da se ugasi.

Triak ima fundamentalnu prednost što se sam ugasi (jednom kada se upali vrlo kratkim ali snašnim impulsom) kada napon prodje kroz nulu, sa MOS-FET mora "explicitno" da se forsirano pali/gasii što generalno prilično komplikuje priču i dodatno se pojavljuju zahtevi za floating-napajanjima.

[Image: attachment.php?aid=39109]

[Image: attachment.php?aid=39110]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Generalno što se tiče pouzdanosti u radu za AC potrebe, triak i tiristori su nezamenjivi jer imaju tu osobinu da se aktiviraju kratkim impulsom i često se drajver projektuje tako da je "AC-coupled" ili preko Gate Drive Transformatora tačno limitira potreba doza energije za aktiviranje komponente tako daje fundamentalno otporan na "zaglavljivanje" drive sistema, otporan je zaglavljivanje drajvera u HI ili LO stanju, to znači da povezanom potrošaču neće ništa da se dogodi što je najbitnija stvar ako ceo driver i MCU otkaže i zaglavi u nekom statičkom stanju.

To isto sa MOS-FET je izvodljivo ali tek sa upotrebom GDT transformatora za drive tranzistora, sa statičkim izolovanim ili ne-izolovanim drajverima u slučaju zaglavljivanja kontrolera ili odtkaza drajvera na kraju STRADA POTROŠAČ što je u celoj ovaj našoj priči najbitnije i najvrednija stvar.
Reply
A što se tiče "grejanja" tog famoznog našeš prekidačkog elementa, mislim hehe, pa šta, "Greje mi se lemilica!?" ... pa i treba da se greje lemilica, i transformator neće da bude hladan i cela PCB će imati odprilike istu "početnu temepraturu" koliko i trafo ... : )
Reply
(12-29-2022, 01:51 PM)mikikg Wrote: Sa 36V 100VA transformatorom @2Ω nebi trebao da prelaziš nekih 30% snage, tj sme da bude uključen triak/fet samo 3ms (od 10ms za jednu poluperiodu) pa do ZC momenta gde treba da se ugasi.

Ovo sad ne razumem, na tvom grafu vidim da je mosfet ON u momentu kada je sinus na +36V ili -36V ili tu vec negde blizu, zar nebi trebalo da se pali mosfet kada je zero kros? Koliko ce struja narasti za tih 3ms? U ds stoji da je rise time tog mosfeta 40 ns, dali je on za tih 40 ns vec na 36/2=19A? Pulsed Drain Current 10us max 115A, kontam da je nama maksimum 19A na ovih 2 ohm grejaca ali Vom je spor da ugasi nakon 10us nego mu treba 20-30us... Ne mogu nikako da skontam. Kod audio pojacivaca snage nema uopste zero kros, pa pokusavam da povezem to i ovo, zar ovde u ovom dizajnu uopste treba da bude ZCD? Kontam da triak ne moze da ode u off ako se ne ugasi na zero kros pa mu treba ZCD, kontam i da mosfet na DC moze da se pali i gasi u svakom trenutku, ali ne mogu da skontam kako dva mosfeta funkcionisu na AC, dali treba ili ne treba ZCD? Konkretno sta uraditi na ovom dizajnu kakav je sad? Mogu pokusati da ubacim u pricu tajmer i interupts ako oslobodim mesta izbacivanjem fonta. Vom je ubacen jer nema potrebe za floating napajanjem, jedina mana mu je sto ima malu struju na izlazu i sto mu treba tridesetak us da potpuno ugasi gate, pa smo zato odabrali mosfet koji se brzo puni i kojem treba par uA za gate charge pa ga uparili sa Vom, jos bolje ako mogu da iskoristim trafo 36V to bi bilo odlicno, ali jos uvek ne kontam na koji parametar da obratim paznju i kako to racunate
Reply
(12-29-2022, 01:51 PM)mikikg Wrote: Sa 36V 100VA transformatorom @2Ω nebi trebao da prelaziš nekih 30% snage, tj sme da bude uključe triak/fet samo 3ms (od 10ms za jednu poluperiodu) pa do ZC momenta gde treba da se ugasi.

Triak ima fundamentalnu prednost što se sam ugasi (jednom kada se upali vrlo kratkim ali snašnim impulsom) kada napon prodje kroz nulu, sa MOS-FET mora "explicitno" da se forsirano pali/gasii što generalno prilično komplikuje priču i dodatno se pojavljuju zahtevi za floating-napajanjima.

[Image: attachment.php?aid=39109]

[Image: attachment.php?aid=39110]

Output signal (negativna perioda )neće biti da tako izgleda ako se ne varam.
Pre će biti kao u maloj tabeli.
Reply
Okrenuo je Miki ali ok jasno je kako treba da izgleda. Nego sad kako gledam u taj graf, mosfet se gasi na zcd, ako bi okrenuli funkciju zcd-a pa umesto da gasimo mosfet mi ga palimo, dali je svejedno?
Reply
Nije okrenuto, tako treba da izgleda diagram za triak, isti može i za MOS-FET.
Isto je ako se radi paljenje posle ZCD ili gašenje što se tiče MOS-FET-a, bitno je ukupno vreme koje si odvojio za uključeno stanje, slično kao PWM.

Jeste malo zabrjan veći grafikon, nije baš idealno prikazan oblik, malkice je drugaciji:

[Image: attachment.php?aid=39123]

Specifično za triake i tiristore gate pobuda se radi sa kratkim impulsom, nije neophodno da impuls traje duže pošto se smatra da je triak/tiristor tada već proveo.
Radi neke sigurnosti da će se triak/tiristor sigurno aktivirati, umesto jednog impulsa se pošalje više (5-10) kratkih impulsa.
To sve rade da bi smanjili potrošnju gate-drive kola.

[Image: attachment.php?aid=39124]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
(12-29-2022, 04:43 PM)savan Wrote: Okrenuo je Miki ali ok jasno je kako treba da izgleda. Nego sad kako gledam u taj graf, mosfet se gasi na zcd, ako bi okrenuli funkciju zcd-a pa umesto da gasimo mosfet mi ga palimo, dali je svejedno?

Nije okrenuto nista.
Nego, ako ja dobro pazim na casu, ti imas mnogo veliku struju i to ti pravi problem.
Pada mi na pamet ideja da mosfet palis nesto prije nule i gasis nesto poslije nule, odnosno da pravis PWM a da je nula mreznog napona na sredini impulsa tog PWM-a.
Reply
Samo da se malo korigujem, vezano sa MOS-FET i pitanja da li se pali ili gasi nakon ZCD dogadjaja, odgovor je da je isto što se tiče plasirane snage na potrošač ali nije isto što se tiče "naprezanja" komponenti.

Kada se posle ZDC pali tranzistor onda je to soft-switching režim rada (Zero Voltage Switch - ZVS), u suprotnom je hard-switching i generalno to je lošija varijnta.

Kada se radi fazna kontrola, tehnički je uvek hard-switcing režim, ne može da radi drugačije, ako upalimo u ZCD dogadjaju onda nas čeka isključenje koje neće da se desi u nuli i praktično imamo isti problem na obe strane.
Reply
Tako sam odradio da se pali i da se gasi na ZCD, ali je problem nemam odgovarajuci trafo i nije bezbedno na 24V ako bi grejac imao 1ohm u najgorem slucaju jos ispod toga, tada bi zalepio mosfet i pregoreo grejac. Mozda najbezbednije odraditi sa 12V, mada cu ipak u pricu da postavim timer0 koji ce da se aktivira preko ZCD interupta i koji ce da broji 1.5ms tako da mosfet bude ON na ZCD tacki i da drzi tih 1.5ms, to bi tako trebalo da bude ako je sekundar 36V na 50Hz kako sinus ide u +- tako bi dosao do tacke +-12 do +-15 volti i tu treba mosfet da okinem u OFF, jedino sto jos uvek ne znam koliki je stres za mosfet kada na toj tacki mosfet krene u off stanje? Ovako bi onda mogao bilo koji trafo 100VA >12V
Reply
To sve zavisi od drajvera, treba da bude brz i snažani na sve to moraš da nadješ kompromis.

Na primer, kada neku induktivnost napuniš energijom i kreneš da se odkačiš/isklučiš sa tog kola, akumulirana energija u induktivnosti ne može tu da ostane, MORA negde da ode, na krajevima te induktuvnosti neminovno će težiti da se ta energija isprazni tako što bi "pumpalo" napon do veličina praktično bez limita jer pokušavaš da isprazniš eneriju na mnogo velikom "potrošaču/otporu", Giga i Tera Omi koliko ima vazduh, napon bi mogao da ide u više desetina kV i penja bi se sve dok negde na kritičnoj tački ne izbije VARNICA i tu akumuliranu energiju na taj način potroši.

Ista je priča sa hard-switcing režimom, isto bi se to sve desilo da neki pametni ljudi nisu smisli da u MOS-FET tranzistore ugraduju ZENER kao body-diodu koja praktično u tranzicijama ON->OFF ustvari "skuplja" tu akumuliranu energiju i neminovno pretvara u toplotu tako što greje sam tranzistor.

Da nema te body-ZENER-diode u MOS-FET, praktično svi hard-switcing pretvarači, od Flyback preko Class-D i gomila drugih topologija nebi uopšte mogli da rade, svima bi pregoreo MOS-FET odmah nakon uključenja da nema te zenerice koja to sve štiti.
Sa dodatnim "snuberima" se deo te energije prebacuje na R/C komponente da one malo discipiraju kako bi "rasteretio" MOS-FET.

Kompromis koji spominjem je vezan uglavnom za vreme koje moraš da isprojektujes/ufasuješ za obe tranzicije sa ON->OFF i OFF->ON stanje i generalna zavistnost je ta da što si duže u tranziciji to je bolje za potrošač jer je manji stres za njega ali je lošije za tranzistor jer se povecava discipacija.

Ovo se sve odnosi na prekidački režim gde zbog 38V napona moramo da seckamo poluperiode - hard switching.

Da je napon transformatora adekvatan projektovanoj snazi grejača onda ne mora da se ulazi u taj režim i isti HW onda radi u soft-switching režimu.
Reply
Probam tako, imam jos dva rezervna mosfeta, krenem sa 1.5ms pa smanjim ako se bude grejao mosfet, uspe uspe, ne uspe ne uspe, sta da mu radim
Reply
Glupo je da te MOS-FET pržiš kao petarde za novu godinu : )

Probaj prvo umesto grejača postavi sijalice, nadji klasične žarulje sa vlaknom i to priključi umesto grejača, može na primer 3 redne auto-sijalice od 12V/20W ili jedan od 60W/230V samo da vidiš da to radi, to ti je sigurno za eperimentisanje dok ti to sve lepo ne proradi jer si nekako limitirao struju.

Osigurač obavezno postavi, 10A, brzi/spori koji god, to treba da imaš.

Kad ti sa tim proradi fazna kontrola sa sijalicama onda se prebaci na grejač i tada ćeš već znati šta/koliko smeš da pustiš sa tim "setup" koji trenutno imaš.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 4 Guest(s)