Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Diy duvaljka, jbc lemilica, led svetlo, mikroskop
#81
>>> Edit: U startu kad vidim nula na stanju muka me uhvati https://www.lcsc.com/search?q=dsPIC33EP128MC502 , necu ni da gledam dalje. Smile

Nadam se da je to bila sarkastična konstatacija?

Ja sam to razumeo kao:
"Nema da se kupi kod kineza koji pravi pločice dsPIC koji je u DIP kućištu i zato neću da gledam dalje oko tog rešenja"?

Ako je tako, izvini i nemoj da se ljutiš ali ja se isključujem iz ove teme i dalje diskusije.

PS: Da ne budem nekorektan, evo zaboraviću da sam ti nudio pločicu i dsPIC za taj most pre izvesnog vremena da probaš, možda si prevideo oznake, ali X-ti put ponavljam jedno isto odprilike ...
Reply
#82
Ma nije u tome stvar, dugo ja vec planiram da izaberem neki dobar i dugorocno dobar mcu na kojem cu da se zaustavim i da ga naucim do sitnih detalja kao sto je to pic12f1840 kojeg sam dobro prostudirao i svasta pravim sa njim, nije fazon da pozajmim neki mcu da bi ga probao nego trazim neki koji je uvek dostupan, kompatiblan sa programskim jezikom koji poznajem, da ne zavisim od pcb demo boarda vec da mogu jednostavno da napravim sam svoj pcb, znaci takav jedam mcu mi treba. DsPIC stvarno deluje super ali ga nema na Lcsc, Digikey izbegavam kao i Mouser jer su nekorektni kada je cena prevoza u pitanju, mislim da cu se ipak zaustaviti na rp2040 i na njemu poceti da radim neke stvari koje me zanimaju dok se ne pojavi nesto bolje sto ce biti dovoljno mocno u svrhu audio procesinga, ostalo me stvarno jako malo zanima, analogija pogotovo. Da vise ne davim mislim da cu malo da oladim i budem manje dosadan, osecam da sam malo preterao.
Reply
#83
Svi mi dugo tražimo te mikrokontolere, idealne, nema baš takvih, zna se odprilike ceo market i ponuda kontrolera i koji su dobri za neke odredjene stvari, konkretno za ove HR/PWM je dosta mala ponuda, samo probranih nekoliko modela to ima i da tako radi, sve proizvodjače sam spominjao, i MC, ST, TI i samo tih nekoliko modela to ima rešeno sa internim HW, svi ostali, i RPi sve varijante to nemaju ili imaju rešeno na drugi način ali ograničeno uglavnom zbog brzine clock na malu efektivnu rezoluciju.

Takvi kontroleri se koriste za sve moguće prekidačke pretvarače bilo koje topologije i zato su specifični.
Imaš moćno orudje u rukama i samo je stvar poznavanja tehnike kako da se iskoristi, i dugoroćno ti imas platformu gde te jedino znanje sprečava da to realizuješ dok za ovim drugim kontrolerima prvo ne može tako dobro da se realizuje ili ne može uopšte i na to sve ne poznaješ tehniku rada tog kola tako da je ukupan efekat diskutabilan.
Reply
#84
[Image: attachment.php?aid=38714]
Samo ovo pogledaj, vidiš kako je skockan taj kontoler, čak ima i OP-AMP i neke koparatore u sebi, generalno to je takva kombinacija periferija da ti ne možeš da postigneš da napraviš sve sprave koje inače mogu sa tim periferijama da se konstruišu i realizuju, da nabrajam je glupo sta sve može tako da samo mogu da kažem šta ne može a to je da radi kao Audio AMP sa manje od na primer 0.1% THD, eto to ne može, ostalo sve može Smile


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#85
Jeste nema sta, svega po malo na tako malenom ic-u. Meni je i pic12f1840 bio zanimljiv zbog jednostavnosti i mogucnosti sto sa njime mogao lagano da uradim, i2c slave, neki displej da poteram, ir kontrolu... itd ali to je sad vec prevazidjeno i treba naci nesto savremenije sto i trazim.
Reply
#86
Iskreno mene trenutno zanima pdm modulacija i dok se toga ne zasitim ili nesto uspem da napravim pa udjem u to jos dublje onda verovatno cu na tome i da ostanem, do tada ne zanima me puno bar jos uvek pwm. Ovu temu sam otvorio jer treba da napravim stalak za tu skalameriju iz prvog posta, znaci treba mi funkcionalan mikroskop, svetlo, ergonomski polozaj, stega, da mogu mikroskop da naginjem na odredjeni ugao... itd da olaksam sebi rad. Sad dali ce to biti iz komponenti ili ce biti sve u jednom videcu. Nacrtam kako zamisljam to da bude eventualno dobijem od nekog neku ideju za jos bolje. Ja sam tu dodao nepotrebnih stvari, recimo nije mi trebao uopste touch button za paljenje i gasenje. Ideja je bila da ploca bude staklena sa onom folijom sto izgleda kao ogledalo a preslikava displej na samu foliju pa se ima utisak da je displej folija, tu sam mislio da uglavim i ekran i svetlece touch dugme gde bi se sve oslikavalo na foliju, ali otom potom to su bile neke ideje koje nisam ostvario jdnostavno sam zastao sa tim, dosla druga ideja i ostvarila se sa touch ekranom.
Reply
#87
Spomenuti dsPIC čak i u 28pinskom kućištu ima 3 HR-PWM modula tako da se to super uklapa i u ovu priču sa kontrolerom za lemnu stanicu a to je da imaš još jedan DC/DC stepen ispred mosta ali da se odradi izolaciona varijanta konvertera tako da ti cela ručka bude galvanski rastavljena čak i sa DC napajanjem, dakle 2 HR-PWM modula odu na Full-bridge i treći ide na izolacioni konverter i eventualno istovremeno i Boost (zbog spominjanih 12V/baterije) i sa time je zaokružena priča, iskorišćen je MCU za vrlo korisnu stvar da radi na najbolji način i u SW si potpuno "opušten" jer je u pitanju temperatura tako da imaš slobodnog vremena na CPU da se igraš sa displejom i butonima i BT/WiFi šta god.
Reply
#88
BTW jel' si video Macolinu fotku šta sve može da vozi jedan BluePill? Onaj dsPIC može nesto manje od toga jer ima manje nožica ali zato radi i SMPS kakav god hoćeš Smile

Čak je sad u igri i novi Macolin PICPill u istom 40-DIP podnožju jer nestašica ST-ova a Microchip i ima da se nabavi i to po smešnim cenama u odnosu na ARM, PIC24 izabran, može Goran68 da podeli više detalja Wink

[Image: attachment.php?aid=26247]
Reply
#89
I još ovo samo pogledaj da bi imao predstavu o kakvim stvarima pričamo, RM10 jezgro od N87 materijala, velićine bombone koju sam sačuvao samo radi poredjenja da bi stekao utisak o kojim dimenzijama se radi.

Sa tim jezgrom i predloženim konceptom može da se napravi 100-200W izolacioni konverter pri 200-300kHz prekidačke frekvencije, prosto se sve upravlja i može neregulisano da bude jer ćeš regulaciju na drugom mesto kod H-mosta da kompletno upravljaš i regulišeš na kraju po temperaturi.

[Image: attachment.php?aid=38715]

Kad se potrudi malo sa istim jezgrom se prave i 300W Isolated DC-DC Converter-i ovako na primer, profi odradjeno i zato sam rekao da 200W u amaterskoj izradi nije nikakav problem samo da se zna šta treba da se odradi uz minimalno komplikacije i utroška materijala da se dobije set funkcionalnosti koje ipak za korisnika znače.

[Image: attachment.php?aid=38716]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#90
Evo i neki konkretni primerci izolovanih boost konvertera, ovo je sa 12V na +/-40 tj 80V (fotka sa hladnjakom) i posle sam napravio sa 12 na +/-24V regulisanih.

To je LLC topologija pretvarača reda oko 100-120W tako sklepano na proto board sa IRFZ44N i IR2110, l kontoler je malo pikantan 8-PIN UCC25600 i generalno to radi više nego dobro za nivo primenjene tehnike i za krajni efekat koji se dobije jer može da se ostvari DALEKO bolje izolacione margine sa minimalnom parazitivnim kapacitetom izmedju primara i sekundara koji se kod ovih LLC meri u par desetina pF dok se kod onog 100+W torusa to meri u nekoliko nF dok ni naponska izolaciona margina ne može da bude ni približno dobra na torusnom transformatoru koji čak za ove stvari nije ni preporčljiv upravo zbog toga nego ima 50Hz trafo ali sa segmentiranim telom za primar i sekundar pa je to onda malo bolje ali i dalje kod LLC može još 10x da se sve poboljša i to na manjem prostoru.

Na kraju smo pravili i svoje kompletne LLC izolovane AC/DC pretvarače 200+W i to radi sjajno kao koncept. Treća fotka je sa edukativnog prototipa sa jednoslojnom PCB. To kada bi neko imao vremena da precrta lepo na dvoslojnu PCB i da se "štancuju" ti LLC pretvarači, samo da menjamo komponente kome kakav napon treba ...
PS: Tu je ceo kontroler i izlazni stepen u onom crnom FSFR integralcu ispod cvenog Wima kondenzatora, za 200W tom IC ne treba hladnjak, deklarisan je za 400W i tad mu treba hladnjak. DIode se više greju ...

https://forum.yu3ma.net/attachment.php?aid=12317

https://forum.yu3ma.net/attachment.php?aid=12933

[Image: attachment.php?aid=22059]
Reply
#91
FSFR LLC odradio i Zoky2 i umesto dioda postavio SR_mosfete za sinhrono usmjerivanje:
https://forum.yu3ma.net/thread-10-post-1...#pid112925
...pa nadalje


[Image: attachment.php?aid=35344]
LP
Dragan
Reply
#92
Jel pravio neko CUK2 ? Ima na google patentu i shema sa delovima, jedan dan cu pokusati da ubacim u Tina da vidim sta se tu desava da pokusam da razumem
Reply
#93
Ja nisam uspeo da ga pokrenem u simulatoru, nesto sam pokrenuo ali nisam dobio očekivane rezultate ...

https://forum.yu3ma.net/thread-2192-post...#pid117555
Reply
#94
Finalna verzija, savakakko cu je napraviti, pa kome bude trebalo ovde je u arhivi. Izabrao sam dupli N chanel NTMFD6H846NLT1G. Firmware za pic cu okaciti cim zavrsim


Attached Files Thumbnail(s)


.rar   T245_final.rar (Size: 514,88 KB / Downloads: 7)
Reply
#95
Dobar izbor mosfeta, sa ovim bi trebalo da radi bez greske.
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
#96
Da, uz pomoc vasih linkova brzo sam razumeo koji u stvri treba da trazim, ima i jos boljih ali nema potrebe bolji od ovoga, ima da radi kao singerica. Smile
Reply
#97
VOM1271 u akciji
jeda  IRFZ44

dva IRFZ44

dva CSD19534KCS

kanal 1 led VOM1271
kanal 2 gejt fetova
Reply
#98
Narucena plocica i delovi i drugi delovi za nesto drugo sto nisam zavrsio, gde ima nekih lepih tastera sa aluminijumskom kockom napred da moze da se uklopi u ravan ploce ako bi ih zavrnuo na unutrasnji limeni nosac, video to neko negde?

Hmm ovde bi moglo da stane sve i trafo i plocica, displej, dva tastera, nazad ima lepo upustenje za poklopac, prekidac, kabal, bas lepa kutijica! Metalna pa jos moze i da se dovari po koji nosac https://www.ebay.com/itm/195118892464 mada najverovatnije cu sam da je pravim od crnog lima takvu jednu kockicu
Reply
#99
(11-07-2022, 02:23 PM)savan Wrote: Jel pravio neko CUK2 ? Ima na google patentu i shema sa delovima, jedan dan cu pokusati da ubacim u Tina da vidim sta se tu desava da pokusam da razumem

Reply
https://www.youtube.com/watch?v=2O7Q6vhp7wM
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 14 Guest(s)