Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PCB Design Routing
Dragane, nije bas skroz karikirano Smile
Nisam razmišljao o antibumpu, ali svakako je i to neophodno. Mada na mom Gain Clon LM3886 sam to rešio jednim blider otpornikom od + do - što je izjednačilo pražnjenje banke kondenzatora i bump je nestao. Na lampašu to nemam a samo njega slušam pa sam se i odvikao od bumpa Smile
Kad sam čitao o prqćenju AC napajanja stvarno sammislio o havariji sekundara Big Grin
Reply
(06-13-2021, 12:17 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: ma ime to je samo moje mišljenje,ne znači i da sam u pravu...

 Evo modificirane sheme APEX NE555 simple protecta, umjesto NE555 dodan je MJE340 koji daje više struje na kolektoru pa može lakše drajvati releje koji vuću veću struju špulne (NE555 ima strujni limit).....cijena je ista NE555 ili MJE340...a uštedi se još na 15nF kondu koji nam tu ne treba.

Drugo poboljšanje je da ovaj sklop može da radi od +12VDC pa do +100VDC samo se izračuna otpornik za startup delay (jer napon i vrijednost otpornika je različita za različiti napon napajanja) i otpornik koji obara +VDC napon na +24VDC koji je potreban za rad špulne releja....disipacija tih dviju paralelnih otpornika je ista kao i kod sličaja da se koristi BJT stabilizator napona sa 12V zenericom u bazi i još tražiti hladnjak za BJT....ovako imamo dva otpornika u paraleli od 2W svaki i lako su nabavljivi, hlade se lako na PCBu i time dobijamo veći raspon napajanja.

[Image: attachment.php?aid=36002]

Što se misli o ovoj modifikaciji? Ulaz može biti i AC ili DC...a GND se uzima sa zvjezdišta PSU-a...ovo je simple verzija za brzu samogradnju ako zatreba hitno a ovime postaje još univerzalnija....još da se doda jedan NTC pa da imamo dva NTC na shemi za levi i desni kanal, da se doda još jedan PRO priključak za detekciju i negativne prekostrujne zaštite...i imamo stereo varijantu simple protecta....sa dodatkom clipping indicatora to bi bilo to Smile

Nevjerojatno je koliko zener dioda u bazi pojednostavi shemu(bjt provede kad mu se na bazi pojavi napon 8V2+0.7V), jer bi inace da nema zener diode trebali naponsku referencu i jos jedan bjt kao komparator.

Ovako online kalkulatorom izracunati za ulazni DC napon koliko sekundi mu treba da dosegne 8V9 kada bjt provede i relej okine).

Pitanje...na koliko volti reagira ova DC detekcija?


Attached Files Thumbnail(s)

SAMO-BANOVAN OD 01.11.2024
Reply
Dali zna neko zašto nije prikazan kako treba gerber file sa navedene stranice?

http://mayhewlabs.com/webGerber/

Uploadam sam gerber filove koje sam generirao iz Sprint Layout v6 i fale par vodova na bottom strani....a silk screen je kompletno zbrljan.


Attached Files Thumbnail(s)


.pdf   SPEAKER PROTECTION - KIT.pdf (Size: 641,52 KB / Downloads: 6)
SAMO-BANOVAN OD 01.11.2024
Reply
Da skineš gerv i na njemu pogledaš a ne na tim online alatima?
Reply
Na gerv sve radi kako treba..no kod kineza online viewer i ovaj gore pokazuju isto brljotine....
SAMO-BANOVAN OD 01.11.2024
Reply
Prikači ovde smo gerber za silk da pogledam sa 3 razlilita viewer-a (trebalo bi da imam tiliko Big Grin)
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.

塞爾維亞文
Reply
Ako na grbv radi kako treba što uopće dalje pregledavaš. Tko zna kako su oni napisali taj online softver. Ja sam sve pcbe koje sam ikada radio sebi ili po narudžbi samo preledao u gerbv i nakon toga štancanje. Nikada nisam imao problema sa bilo čime osim jednom kada su kinezi nešto krivo napravili.
Reply
Hvala svima..u grbv radi sve korektno.
SAMO-BANOVAN OD 01.11.2024
Reply
Pošto nisam zadovoljan SoftStart sklopom za koji nisam predvidio priključke za taster/tipkalo red je da se nacrtan novi PCB sa poboljšanjima koja sam tek uvidio da mi nedostaju kad sam kutijao jedan amp.

Shema po kojoj će se crtati novi PCB je po ovoj shemi koja radi odlično i bez greške, a nalazi se - SOFT-START.

Poboljšanja:

- izostaviti BD139 jer nam je nepotreban (mosfet može da gura relay)
- IRF3205 zamjeniti u malom kućištu jer su jeftiniji a i netrebaju nam tu u TO220, tu bih stavio BS170 (TO92 kućište)
- dodao bih 4 pin priključak na pcb za S1 i LED STDBY kako bi se te četri žice spojile na TASTERPREKIDAC.
- dodao bih i na PCB priključke za uzemljenje pojačala pa me tu najviše zanima kako se izvodi uzemljenje?

Dali sa dvije antiparalelne diode 1N4007, 10R/2W i 100nF MKP kondenzatorom ili moraju jače diode npr P400?
Te gdje u shemu se spaja to uzemljenje? Planiram da se na dva M4 šarafa spoji na PCB vodovima na svaki od ta dva M3 šarafa, pa kada se M3 šarafi na kućište odmah je uzemljeno, a mi samo dovedeno GND iz STAR-GND glavnog PSU na te M3 šarafe na SOFT-STARTu i time imamo manje petljanja oko dodatnih žica unutar kućišta. A ko ne želi uzemljenje, doda samo ispod tih dviju padova izulator i to je to, ili izostavi sa ulaznog konektora uzemljenje žicu koju ne spaja na softstart i time je uzemljenje onemogućeno.

Dakle što se korisiti za uzemljenje i kako ga spajate?
Reply
Sredjujem jedan PCB za PSU pa bih htio dodati i Common Mode Choke....pa me zanima dali je ovako dobro spojeni Common Mode Choke?

Common Mode Choke je ovaj (1mH/1A/250VAC):

https://si.farnell.com/kemet/sc-01-10g/c...dp/2364231

[Image: attachment.php?aid=36080]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Nije dobro spojeno. Jedna prigusnica ide u plus, druga u minus granu. Ovako ti je samo plus grana prekinuta, a prigusnice
kratkospojene. Mozes je spojiti izmedju filterskih elektrolita, ali uzemljenje ide poslije kompletne filtracije.-
Ovo je za neki PSU za neki predstepen, sa strujom reda 100mA???
pOz
Reply
(07-16-2021, 09:46 AM)emiSAr Wrote: Nije dobro spojeno. Jedna prigusnica ide u plus, druga u minus granu. Ovako ti je samo plus grana prekinuta, a prigusnice
kratkospojene. Mozes je spojiti izmedju filterskih elektrolita, ali uzemljenje ide poslije kompletne filtracije.-
Ovo je za neki PSU za neki predstepen, sa strujom reda 100mA???
pOz

 Sada je spojeno kako se napisalo, gornji kraj prigušnice na + granu a donji dio prigušnice na - granu. Izlazi iz prigušnice gornji kraj ide na + granu a donji dio izlaza iz prigušnice ide na - granu.

Sredjujem jednostrani PCB za Auto Adaptive Shunt PSU, pa sam ubacio RN60D otpornike i CFP2 otpornike (jer su većih dimenzija nego klasični metal film otpornici), pa sam dodao i SK18-50mm visine sa 3.3K/W tako da će current limiter biti podešeni na 150mA (jer toliko dopušta taj hladnjak kada se pojavi na izlazu KS da bude temperatura hladnjaka od 60C).

Planiram napraviti 2komada tog PSU-a i napajati FlatBT svaki sa svojim PSU gdje je mirna struja FlatBT na 24V@50mA a oko 50mA troši i sam SHUNT PSU tako da 100mA mi je taman za jedan kanal....ovih 150mA je na current limiteru 50mA viška da ima zbog hladnjaka i da nebudemo na limitu već na 100mA.

Hoće li gore navedeni choke sa 1mH i 1A biti dovoljan za + i - granu koja svaka vuće 100mA@24VDC izlaznog napona ili da stavljam veći choke za recimo 10 ili 16A? Pitam zvog rasporedan na PCB jer veći choke imaju i veće dimenzije.

Mislim si staviti ovaj choke za 1.2mH i 16A malo je većih dimezija ali sada kada radim mjesto na PCB mislim da bi on bio bolji izbor...također bih izbacio iz sheme onaj bypass kond od 2200uF/100V i na njegovo mjesto stavio choke pošto trebam samo jedan choke za plus i minus granu.

Nije mi jasno jedino ovo oko gnd...ja virtualni gnd spajam u jednu točku na izlaznim klemama u GND...dali se na to mislilo ili izlaz choke negdje (i ako gdje) mora biti spojeni u GND?

https://hr.mouser.com/ProductDetail/Bour...YYWQ%3D%3D

[Image: attachment.php?aid=36081]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Opet ne valja. Comon mode prigusnica ide u plus i minus granu jednog PSU, pazeci na smjer motanja da se DC komponenta struje ponistava, da jezgro ne dodje u zasicenje. Dva PSU-dvije comon mode prigusnice, izmedju filtarskih kondenzatora. Paralelno elektrolitima treba dodati neinduktivne-plocaste-čip blokove da otklone RF ako se odkuda pojavi. Uzemljenje ide poslije kompletne filtracije.-
pOz
Reply
Ovako
https://refsnregs.waltjung.org/Regs_for_...udio_4.pdf

Reply
Dali je sada OK? Pored elektolita imam 100nF MKP od 160VDC, pa dali su oni dovoljni za taj L ili da se dodaje direkt SMD dolje na padove elektorlita da se doda 100nF?

Postavljam kompletnu shemu u PDF-u da se vidi gdje se spaja GND i kako izgleda RCLC filter za niske (100Hz smetnje iz mreže) i visoke (reda većeg od nekoliko KHz) filtera.


Attached Files
.pdf   AUTO ADAPTIVE SHUNT - SCHEMATIC.pdf (Size: 37,11 KB / Downloads: 35)
Reply
A ovako sam zamislio "filterski" dio i hlađenje izlaznih mosfeta i bjt-a. Plan je dvostrani PCB preurediti na jednostrani PCB sa većim i profi komponentama, a i plus jednostrane verzije je lakše odljemljivanje elemenata kada se budu s vremenom morali mjenjati elektorliti (na dvostranim PCB je mjenjanje elektorlita jako komplicirano).

Pitanje drugo: koliko utječe "zujanje" choke zavojnice kada se nalazi pored elektorlita kao na slici? Te dali je potreban kakav redni otpornik choke filtru ili je dovoljan njegov sopstveni otpor kalema žice koja iznosi sitnih 70mohma za DC signal.

[Image: attachment.php?aid=36084]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
(07-16-2021, 11:50 AM)ronovar Wrote: Dali je sada OK? Pored elektolita imam 100nF MKP od 160VDC, pa dali su oni dovoljni za taj L ili da se dodaje direkt SMD dolje na padove elektorlita da se doda 100nF?

Postavljam kompletnu shemu u PDF-u da se vidi gdje se spaja GND i kako izgleda RCLC filter za niske (100Hz smetnje iz mreže) i visoke (reda većeg od nekoliko KHz) filtera.

Nešto mi se čini da ovaj Elko preko railova ne treba da bude tu u sličaju filtracije sa prigušnicama. Neka to potvrde stručniji Big Grin
Reply
Ako su ti rupice "knapiguz" za elektrolite, onda imaš problem kod zamene. Ukoliko ostaviš malo "komocije" zamenakomponemata na DS pločicama nije nikakav problem
Sinoć/jutros sam menjao elektrolite (13 komada) na jednoj staroj DELL ploči (P IV) i sa dobrom lemilicom je sve prošlo bez problema a ploča mnogoslojna Smile
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.

塞爾維亞文
Reply
(07-16-2021, 04:50 PM)ZASto Wrote: Ako su ti rupice "knapiguz" za elektrolite, onda imaš problem kod zamene. Ukoliko ostaviš malo "komocije" zamenakomponemata na DS pločicama nije nikakav problem
Sinoć/jutros sam menjao elektrolite (13 komada) na jednoj staroj DELL ploči (P IV) i sa dobrom lemilicom je sve prošlo bez problema a ploča mnogoslojna Smile

 Za rupice elektolita kod dvojslojnih PCB ostavljam 0,1mm veću rupicu, npr RN60D po DS je rupa nožica 0,7mm ja stavljam 0.8mm i još jedno 0,1mm jer se izgubi oko 0,05mm kad se radi metalizacija rupa pa tako 0,7mm postaje 0,9mm.

Pošto niko ništa ne kritikuje oko RCLC filtra krenut ću večeras sa novim routingom jer je stari routing koji se koristio za RCRC neodgovara više shemi pošto je dodani na svaku stranu pola napajanja po jedan Common Choke Mode zavojnica od 1mH i 1A (1A će biti dosta pošto je max izlazna struja limitirana na 150mA tako da imamo više od 6x jači choke nego nam je izlazni napon).
Reply
Sta radi C9?
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 8 Guest(s)