PS: Za manje upucene, Voja Antonić je vrhunski inzenjer i programer, poznat je izmedju ostalog po prvom srpskom PC racunaru Galaksija iz 1984, autor nekoliko konstrukcija koje su se nasle u zvanicnim stampanim Microchip-ovim aplikacionim notama ("Vojina sonda") i svasta jos ... Imao sam prilike da ga upoznam na Hackaday skupu u Beogradu, veoma pozitivan lik!
Preporuka za jednu izuzetno korisnu internet stranicu: https://www.translatorscafe.com/unit-converter/RU/dbm/
Radi se o stranici na temu fizike, a za praksu je najvrednija zbirka kalkulatora svih vrsta - od jedinica za dužinu, pa do nuklearnog zračenja.
Autori su Rusi, a postoje i verzije na par drugih jezika.
Toplo preporučujem da ovu stranicu stavite u "Favorite", ovako bogatu i korisnu zbirku formula i objašnjenja još nisam video.
Ovo nije cela knjiga ali jeste besplatno poglavlje 15 - Grounding iz knjige 'Designing Tube Preampsfor Guitar and Bass'.
Tema poglavlja se ne odnosi i nije samo za ceFne uređaje već unizveralna
Radi se o merenjima preslušavanja u dvostrukim i četvorostrukim op-ampovima u jednom kućištu, izazvanim termalnom spregom preko zajedničke osnove (substrata).
Drugim rečima, pitanje je u kolikoj meri se signal u jednom op-ampu usled zagrevanja prenosi na susedne u istom kućištu.
Razlog za to merenje je činjenica da su takvi op-ampovi svojevremeno zamenili diskretne elemente u studijskim i koncertnim konzolama, pa se smatra da je to pokvarilo zvuk.
Zbog orijentacije na prošlost, u većini slučajeva izmereni su stari op-ampovi, mada su neki od njih i danas popularni (napr. 5532).
Navodi se i primer da su neki od poznatih snimaka Pink Floyd-a napravljeni pomoću konzola sa specijalnim jednostrukim op-ampovima.
The Signal e-book is a compendium of blog posts on op-amp design topics created to help answer some of the most frequently asked questions and help build your knowledge around topics such as offset voltage, stability, voltage range, and much more.
Audio tehnike skoro da nema (samo dva mikofonska predpojačavača), ali ima puno detaljno opisanih drugih aplikacija.
Za preuzimanje knjige je potrebna registracija kod TI.
Pozdrav
Edit: Tek sada sam video da nije "Upravo izašlo", već u martu prošle godine. Meni su tražiili da se ulogujem, ali vidim da gornji link funkcioniše i bez toga.
Redovni profesor na ETF u Beogradu, dobar profesor, ali nekad malo teži za ispratiti.
Ova predavanja su onako, nekome dobra, nekome ne... Ali ako nastavi ovako, i u sledećem semestru objavi predavanja iz Energetske elektronike i Energetske elektronike 2, e to će biti nešto...
PS: Za manje upucene, Voja Antonić je vrhunski inzenjer i programer, poznat je izmedju ostalog po prvom srpskom PC racunaru Galaksija iz 1984, autor nekoliko konstrukcija koje su se nasle u zvanicnim stampanim Microchip-ovim aplikacionim notama ("Vojina sonda") i svasta jos ... Imao sam prilike da ga upoznam na Hackaday skupu u Beogradu, veoma pozitivan lik!
Voja je sjajan pronalazač i ova mala enciklopedija je meni jako intersantna, ali ne mogu sa se slozim sa njegovom pristupom. Naročito kada je mehanizam verovanja u pitanju. Verovanje - ukoliko nije zasnovano na nekoj hipotezi koja se može dokazati ili osporiti je zasnovano na dogmatici.
Dogmatika- sa druge strane, predstavlja verovanje autoritetu, bez preispitivanja stavova zakonitosti itd. Na primer, Svetska zdrasvstevna organizcija u nekom radu objavi zaključke nekih istraživanja, bez kompletnih eksperimenata i metodologije kojom se došlo do tih rezultata. Znači nema načina da se nešto dokaže ili ospori, može samo da se usvoji kao takvo. Zašto? Pa zato što je to autoritet, a u to se ne sumnja.
Isto pravilo važi i za ostale grane nauke... Tako da je sve to daleko od naučne misli.
Što se tiče verovanja u religijskom ili nekom "nadprirodnom" smislu, to je stvar oscećanja. Zato što se te takozvane pojave još uvek ne mogu osporiti, dokazati ili objasniti na naučnom nivou. Međuti, većina filosofa i psihologa, u nekoj "zreloj" ,fazi je došlo do zaključka da je čovek ima i tu duhovnu komponentu koja kod čoveka stvara osećaj intuicje koja ga vodi ka verovanju.
Eto ja sam se intuitivno polakomio za "plavim pilulicama (stm 32)", na nagovor MikijaKg... i evo jos pokusavam da se skinem
Na 160 stranica sakupljeni su najvažniji podaci, formule, osnovne šeme i metode proračuna najčešće korišćenih parametara u analognoj tehnici - od Plankove i Bolcmanove konstante do multipleksera i A/D, odn. D/A konverzije.
Za preuzimanje PDF-a je potrebna registracija kod TI, ali se može dobiti i kod Apple App Store i Google Play.
Voleo bih i da je objavljeno i u štampanoj verziji sa spiralnim povezom, kao što priliči priručniku koji treba da stoji na dohvat ruke.
To sa linkovima im je "tracking kampanja", gledaju ko/sta skida pa prave neku statistiku, zato u emailovima ne salju direktne linkove iako je knjiga javno dostupna ...
Stalno tako rade, zato ako hocete da podelite ovde na forumu link ka nekom njihovom PDF, samo iskopirajte iz URL kada se otvori PDF sve sto je izmedju "httts://" i ".pdf" (https://*****.pdf), sve sto stoji u URL iza ".pdf" je nebitno, to odsetice/obrisite i onda samo direktan link kopirajte i podelite.
Trazeci nesto oko RPi i NGINX dosao sam do ovog dokumenta (Faculty of Computing, Blekinge Institute of Technology, Karlskrona Sweden) koji analizira perfomanse izmedju RPi koji vrti Apache ili NGINX i za referencu su uzeli klasican HP laptop koji vrti isto Apache i NGINX.
Sami protumacite rezultate ...
NGINX radi mnogo dobro, jos kad se predje na CGI/FastCGI ali da gadja C++ kompajlirane programe/komande (bez PHP, Node i slicno, ne treba to, samo suvi C++ linux kod) to ima da radi ko zmaj, a da ne pricam za opciju da se C++ kod prebaci u NGINX modul kako bi to tek radilo ...
Texas Instruments:
App. Note AN-1516 i zbirka simulacionih modela za analizu karakterističnih parametara operacionih pojačavača.
Postoje dve verzije modela: TINA i PSpice for TI. https://www.ti.com/lit/an/snoa475f/snoa4...o.com%252F
Teorija i Excel-formulari za proračun pojačavača sa diskretnim tranzistorima, zasnovano na Banwell-ovom modelu jakih signala.
U suštini, radi se o kursu modeliranja ponašanja bipolarnih, SiT i JFet trazistora.