Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tektronix 465 sa DM43
#1
Pre nekog vremena kupim pomenuti osciloskop, koji je vizuelno mehanički u solidnom stanju.
Ima sliku, pokazuje neke krivine, brljavi, gubi kontakte na preklopnicima ... Godine rada, stajanja, vlage i prašine učinili su svoje.

Očistio sam malo kontakte na preklopniku vremenske baze i pronenio jedan elektrolit u napajanju koji je imao katastrofa loš ESR. Bio je od 5500uF 30V. Takav nisam imao, Pa sam stavio 6800uF 50V.
Usput primetim da je ni sijalica od trigera ne radi, pa sam stavio LED 3mm sa SMD otpornikom od 560R (jer sam taj imao).

Stanje se umnogome popravilo.
Sad još da rešim i onaj DM43, koji pokazuje samo 3333 na displeju. ustanovio sam da ne dobiva napone 12V i da umesto 5V dobiva 4,8V...
E sad, napajanje za DM se nalazi pored Katodne cevi u nekom AL zaštitnom oklopu, malo se nezgodno vadi stim da se prethodno moraju odlemiti žičice sa transformatora. Sve sam to nekako i uspeo da uradim.
Rekao bih da je jedan tantal kondenzator u spoju, ako su to tantali, ono obeleženi bojama...

Nemam šemu, pa je muka...
Pitanje za vas je, da li da promenim i same elektrolite kad je već sve izvađeno,a koji usput rečeno imaju odličan ESR, bez obzira na godine...?
Ima li nelo šemu toga DM43 ili nekog drugog DM modela koji su ugrađivani na te TEK osciloskope?
Koje vrednosti bi bio taj "tantal" ?

.jpg   Tantal.JPG (Size: 1,3 MB / Downloads: 25)
Reply
#2
Da li si provjerio da neka od napajanja nisu u kratkome spoju? Boljka Tekova su tantali(onaj kojeg si označio) i oni kada vrisnu odu u kratki spoj. Ja bi promijenio sve elektrolite za nove i to ništa ispod ranga Nichicon,Kemet,Panasonic i sl. ,pogotovo ako misliš da živiš sa tim osciloskopom dulje vrijeme i uopće ne misliš na kupovinu nekog novog digitalca.

I kako to da "nemaš" šemu. Evo 5 sekundi googlanja i voila https://w140.com/tekwiki/wiki/DM43 , barem Tek ima online šeme za valjda njihovih 99% uređaja.

Inače tantali osim ovih "šarenih" obično su žućkaste boje i istog oblika. Također oni imaju polaritet pa pazi kada ćeš ih mijenjati kako ćeš ih zalemiti da ne bi bilo dima koji bi te itekako mogao udariti po džepu jer tantali nisu baš jeftini.
Reply
#3
Svaka ti čast, prijatelju.
Sad se sećam da sam već bio na toj stranici i nisam uspeo da otvorim manuale, ali sad je sve OK.
Nadam se da ću uspešno rešiti problem...

Hvala Khadgar
Reply
#4
Zaboravio sam reći. Ja bi OBAVEZNO promijenio sve tantale na koje naiđeš. Razlog je sljedeći. Tek ti je stavljao tantale sa naponskim vrijednostima blizu onima u napajanju, a tantali definitivno ne vole ako im se napon približi njihovom naponu i onda vrisnu. Zna se desiti da elektroliti zbog starosti ne isfiltriraju dovoljno napon i ripple postane toliki da DC+ripple prijeđe vrijednost napona tantala i evo ti vraga. Ja kada mijenjam stare sa novim tantalima definitivno uzmem da imaju barem 10V viši naponski rang od starih.
Reply
#5
Mislim da delimo isto mišljenje....
Nisu toliko skupi kokliki je gubitak vremena da se izvadi napajanje napolje.
Definitivno menjam sve i tantale i elektrolite.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)