DIY Electronic projects
Sve i svašta - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Sve i svašta (/showthread.php?tid=650)



RE: Sve i svašta - Vlada021 - 01-27-2023

(01-27-2023, 11:36 PM)yugaja Wrote: Jedino da razdvojis u više kanala, tj (aktivna) skretnica +odgovarajući pojačavači. Za sub je par stotina khz više nego dovoljno, msm korsite  i IGBTve za velike stage mrcine. Za srednje/visoke onda moze da se optimizuje freq vs potrebna snaga.
Ne mogu da zamislim ništa drugačije smisleno..

Znam na šta misliš, ali ne, time i dalje imamo "stalnu" radnu frekvenciju..., znači amp na ulazu meri frekvenciju i u zavisnosti koja je - menja radnu. Ili ti: Radna freq=ulazna freq x 1000 (ili koliko god). Znači dobiješ malo analogniju D klasu... Ne znam dali ću se dobro izraziti ali Variable Sample Rate D class.
Kao što rekoh nemam znanja dovoljno ali kako ja mislim da radi je da je teže otvoriti gejtove kad puno struje treba (za basove) nego kad su visoke frekvencije u pitanju gde ne treba toliko snage.... Možda sam u zabludi.
Ali to je neko moje razmišljanje


RE: Sve i svašta - ddanijel - 01-28-2023

Ovo teoretski moze ako puštaš iz signal generatora 1 frekvenciju, medjutim muzika je sve ali nije 1 frekvencija vec zbir raznih instrumenata/frekvencija tako da u svakom momentu imas mix svega i svacega u audio signalu.


RE: Sve i svašta - Vlada021 - 01-28-2023

Znam na šta misliš to me je i kočilo nekih pola sata da uopšte i napravim prvi post 😉


RE: Sve i svašta - Braca - 01-28-2023

Vlado, dilema koju si opisao važi za sve procese pretvaranja analognog signala u digitalni i obratno.

Nyquist-ova teorema kaže da je za potpunu rekonstrukciju digitalnog signala u analogni neophodno da frekvencija diskretizacije Fs bude nešto više od dva puta veća od najviše frekvencije signala Fmax, dakle Fs > 2 x Fmax. Ako bi bi taj faktor bio tačno dva, onda može da se desi da validan signal na Fmax ima dva uzorka na nuli i tada nema rekonstrukcije.
Prethodno važi ako je signal oštro ograničen na kraju opsega.

Rekonstrukcija se obavlja u izl. filteru D/A konvertora (klasa D je takođe D/A konvertor), koji u slučaju jednopolnog filtera ima strminu od 20dB po dekadi. Prema tome, ako taj filter ima koleno (-3dB) na 20kHz, tvoja prekidačka frekvencija će u odnosu na 20kHz biti oslabljena za nešto više od 40dB.
Zašto sada pričam o prekidačkoj frekvenciji? Pa zato što između uzastopnih digitalnih uzoraka imamo strme prelaze i ravnine (zero-order hold) pa se prekidačka frekvenicja i njeni harmonici takođe pojavljuju u spektru i moraju da budu eliminisani.

Uporedi sada tvoju klasu D sa CD standardom koji za max. frekvenciju muzike od 20kHz ima Fs = 44,1kHz i zato predstavlja veliki izazov za dizajn rekonstrukcionog filtera.

Međutim, razlika između običnih i vrhunskih pojačavača klase D ne leži u prekidačkoj fekvenciji već u kvalitetu LC filtera i realizaciji povratne sprege.


RE: Sve i svašta - Vlada021 - 01-28-2023

(01-28-2023, 10:04 AM)Braca Wrote: ... Međutim, razlika između običnih i vrhunskih pojačavača klase D ne leži u prekidačkoj fekvenciji već u kvalitetu LC filtera i realizaciji povratne sprege.

E vidiš Braco ja to ništa nisam znao do sad! Hvala na odgovoru!


RE: Sve i svašta - Vlada021 - 02-01-2023

Dali je neko od korisnika Sprint-a probao ovo? 
https://github.com/cdhigh/sprintFontRelease


RE: Sve i svašta - Sir Oliver - 02-02-2023

[Image: 2ad5bafa69216d9c9ff56461dd81dc9c.jpg]
Svi verovatno znaju ali neka  ima i objavljeno. Ne može da škodi. A ako ne škodi onda je korisno.


RE: Sve i svašta - Khadgar2007 - 02-02-2023

I pištoljka itekako treba u nekim situacijama. Bitno je samo znati koji alat gdje upotrijebiti i na koji način i sve će biti dobro. Smile


RE: Sve i svašta - Bocko - 02-02-2023

Bez Montera od pre 45 leta i od 100W, teško da bi ja sinoć polemio pločku sa snap in kondovima... velike površine umeju da odvode toplotu...


RE: Sve i svašta - Vlada021 - 02-04-2023

Kupih pre par msseci 10 parova 2sc4793/2sa1837 u australiji za nekih skoro 40 eura (novi 20 komada). Danas gledam cene u UK i hoću da padnem u nesvest. Jedini problem - ne znam dali su original. Gledajući po kućištu i štampi čini se da jesu, pojačanje se vidi na slici. 
Ako valjaju da se nakupujem dok ima.... 



RE: Sve i svašta - mikikg - 02-04-2023




RE: Sve i svašta - Ebe - 02-04-2023

(02-02-2023, 11:04 PM)Bocko Wrote: Bez Montera od pre 45 leta i od 100W, teško da bi ja sinoć polemio pločku sa snap in kondovima... velike površine umeju da odvode toplotu...

Kad se dizajnira plocica, to se resava ovako:

[Image: DefaultDesignRule_Plane_PolygonConnectSt...46x220.png]

Naucio sam na tezi nacin. Smile


RE: Sve i svašta - 1van - 02-04-2023

Pažnja veb sajt http://mikroprinc.com je kompromitovan. Budite pažljivi sa interakcijom čak i putem mejlova. Detalje ćemo objavljivati na forumu Bezbedan Balkan, ovde: https://bezbedanbalkan.net/thread-424.html.

[Image: attachment.php?aid=39414]


RE: Sve i svašta - mikikg - 02-04-2023

Hvala za info!


RE: Sve i svašta - Braca - 02-05-2023

Ustanovljen uzrok samopražnjenja litijum-jonskih baterija: radi se o hemijskoj reakciji između PET trake koja osigurava unutrašnju strukturu baterije i metanola.
https://iopscience.iop.org/article/10.1149/1945-7111/acaf44/pdf

Da vam uštedim čitanje članka, ovde su dve zadnje rečenice njegovog zaključka: 

"According to the proposed formation mechanism, DMT stems from the LiOMe catalyzed reaction of
methanol with PET. The former can be formed by hydrolysis of DMC with residual water, the latter is found in the tape used to
secure the ends of the jelly roll after winding."

Radi se o značajnom saznanju, pa se očekuje brza modifikacija procesa proizvodnje, odn. zamena PET-a drugim materijalom.


RE: Sve i svašta - 1van - 02-05-2023

Da li je neko dobio e-mail obaveštenje od MikroPrinca povodom incidenta? I ako nije da li može neko od vas kupaca da ih upita šta se desilo, da li su Vaši lični podaci iscureli i zašto nema obaveštenja? Hvala.


RE: Sve i svašta - mikikg - 02-06-2023

Nismo primetili, nije ništa doslo na e-mail od njih a teško će bilo šta i da stigne jer butaju po sistemu debelo ...

[Image: attachment.php?aid=39437]


RE: Sve i svašta - 1van - 02-06-2023

Pitam za mejl jer na osnovu Zakona o zaštiti ličnih podataka, a i GDPR, treba da obaveste korisnike o incidentu. Između ostalog i bilo bi lepo da kupci znaju ako su šifre ili bankovni podaci ugroženi.


RE: Sve i svašta - branko tod - 02-07-2023

(02-05-2023, 03:18 PM)Braca Wrote: Ustanovljen uzrok samopražnjenja litijum-jonskih baterija: radi se o hemijskoj reakciji između PET trake koja osigurava unutrašnju strukturu baterije i metanola.

"According to the proposed formation mechanism, DMT stems from the LiOMe catalyzed reaction of
methanol with PET. The former can be formed by hydrolysis of DMC with residual water, the latter is found in the tape used to
secure the ends of the jelly roll after winding."
.

Svi znaju da je мetanol otrov, etanol snagu daje!


RE: Sve i svašta - Braca - 02-07-2023

Ali samo ako je razblažen Big Grin 

Pre nekih 20-tak godina vršio sam merenja na liniji za proizvodnju etanola u jednom nemačkom hemijskom gigantu.
U blizini mernog mesta bilo je nekoliko slavina za uzimanje uzoraka, a tip koji je svakih par sati navraćao sa epruvetama uvek je ponavljao gornju rečenicu.
Imao sam utisak da se stvarno pridržavao tog pravila Wink