DIY Electronic projects
Sve i svašta - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Sve i svašta (/showthread.php?tid=650)



RE: Sve i svašta - branko tod - 03-20-2018

Surčinci su na početku karijere imali svoj pauk ofarban slično parking servisu. Tovarili su kola u po bela dana po
Beogradu i pravac u garažu u Surčinu. Tu je auto odmah išao, kako su govorili, u kobasice, pa na Bubanj potok.


RE: Sve i svašta - mikikg - 03-21-2018

(03-20-2018, 04:05 PM)Dragan100 Wrote:
(03-20-2018, 04:03 PM)mikikg Wrote: Ne Macko, nisi shvatio tu pricu, poenta je u tome ako ukrade takav automobil, prosto ga odnese nebitno, ne moze sutra da ga proda nikome jer nece moci da ga registruje, po digitalnog ugovoru ne moze da ga registruje drugo lice bez tvoje saglasnosti, moze samo da ga zapali i da kuka sto se baktao sa tim. Osiguravajaca kuca isto tako po digitalnom ugovoru moze da refundira toliko-i-toliko u slucaju da ga ne nadju za 45 dana i to je kraj price, nema tu preterane nauke kada se stvari u osnovi postave kako treba, to je bitna stvar vezana za blockchain tehnologiju.

Zarade više prodajuči dijelove, a "glavnu elektroniku" odmah unište...

Danas sam bas isao da menjam tablice (zbog slova) i popricao sa drugarom iz Dunav osiguranja i bas ga pitam koliko bi kostalo kasko osiguranje za moju sklopociju koja recimo da je procenjena na 150.000RSD, on mi rece da bi izaslo oko 4-5000 RSD za godinu dana dodatno pored standardnih troskova registracije. Za te pare dodatno "neka ga nose" ... Smile Ne vazi osiguranje ako si vozio pijan ili bez dozvole, sledece godine se za 50% povecava osiguranje ako si predhodne godine refundirao ceo iznos ...


RE: Sve i svašta - TDA - 03-21-2018

Koji prevaranti!
I meni su dali tablice sa kvačicama, pa sad moram da menjam tablice zbog zumbula!

Nego,
kod nas ne skoro nemoguće naći Wima 10uF RM5.
Šta mislite o tome da nabavimo jednu količinu kad budemo organizovali neki GB?
Pa skoro u svako pojačalo ih guram na ulaz, a pošto ih nema u nabavci moram da paralelelujem manje vrednosti ili ako nema mesta da stavljam bipolarce...
https://eu.mouser.com/ProductDetail/WIMA/MKS2B051001N00JSSD?qs=sGAEpiMZZMv1cc3ydrPrF7l45uRd9dVhWThBy0d3Dwg%3d


RE: Sve i svašta - BeliNinja - 03-21-2018

Bolje bi bilo da nabavimo neki MKP.


RE: Sve i svašta - BeliNinja - 03-21-2018

Ili FKP ili MKC.


RE: Sve i svašta - mikikg - 03-21-2018

(03-21-2018, 08:00 PM)BeliNinja Wrote: Bolje bi bilo da nabavimo neki MKP.

U SMD varijanti : )
Bez sale, skoro smo ih spomiljali, to je idealno za GB ...


RE: Sve i svašta - BeliNinja - 03-21-2018

A mosh i tako.


RE: Sve i svašta - TDA - 03-21-2018

Može i SMD, ali bi ja više voleo neki TH RM5...


RE: Sve i svašta - mikikg - 03-21-2018

TDA, nekom prilikom sam ti dao par uzoraka Nichicon bipolaraca, 10 ili 22uF zaboravih, ako ti treba imam ih jos ...

Ja sam za SMD varijantu koja bi eventualno mogla da se uglavi na plocicu Bato MM, to me najvise interesuje, zbog gabarita, sto je veci moguci kapacitet ...


RE: Sve i svašta - Braca - 03-21-2018

Nemački prodavci koriste oznaku RM (Rastermass) za rastojanje priključnih žica, tako da RM5 označava kondenzator sa rasterom od 5mm.

Koliko znam, takav kondenzator postoji samo u polyester verziji, a to nikome ne bih preporučio kao ulazni kondenzator, odn. za upotrebu na putu signala.

Nindža je u pravu, MKP (polypropylene) je sa aspekta THD najbolje rešenje pri većim kapacitetima, ali tada je raster 22,5 ili 27,5mm.

Pozdrav


RE: Sve i svašta - TDA - 03-21-2018

Da.
Moguće je kod nas naći MKP 10uF sa rasterom 22,5 i 27,5mm, ali je problem kad na pločici nema toliko mesta ili je u blizini previše "zagađivača" pa nema mnogo mesta za tolike kondenzatore.
Onda mi ostaju samo dve mogućnosti.
Ili da ih postavljam van pločice, na samim ulaznim konektorima, ili da koristim bipolarce.

@mikikg
Ostala su mi dva para.
Taman za SR20 i SX9. Wink
Hvala!
Jedan par sam iskoristio za AX11 i uporedio sa klasičnim elektrolitom na ulazu.
Čini mi se da ima čujne razlike, ali odavno više ne verujem subjektivnom osećaju...
Autosugestija zna da bude opaka stvar. Smile


RE: Sve i svašta - mikikg - 03-21-2018

22,5mm ili vece je prilicno nezgodan raster, konkretno za Bato MM ja bih savetovao da se takav kondenzator stavi u posebnu metalnu kutiju/konstrukciju sa zidovima bar 3+mm ili MU-metal ili Nanokristalin za oklapanje + eventualno koaksialni reed releji (za AC/DC) sa propisnim konektorima, drugacije ne moze da se odrzi potreban nivo integriteta signala a to kooosta ...

Trebalo bi da potrazimo nesto efektnije, Braca je spominjao neke nove kondenzatore/dielektrike, kako tu stoje cene?


RE: Sve i svašta - Braca - 03-21-2018

Na žalost, nema mnogo alternativa.

Cornell Dubilier ima nove kondenzatore (FCA, idu do 1uF) za koje tvrde da imaju vrlo niska izobličenja, ali to su SMD elementi koji ne idu preko 12Vrms.
Za male rastere stoje na raspolaganju samo elektroliti u obe verzije, tj. polarizovani i obostrani (nepolarizovani).
D. Self je obavio iscrpna merenja sa elektroliitima i preporučuje što veći kapacitet (čak do 270uF) i što manji napon na kondenzatoru. Pod ovim poslednjim se ne podrazumeva signal, već DC napon koji eventualno treba blokirati. Pod tim uslovima elektroliti imaju takodje vrlo niska izobličenja.
Ja sam koristio oba tipa elektrolita u RIAA preampu koji sam napravio pre par godina, ali u to vreme nisam imao opremu za merenja na tako niskim nivoima, pa ne mogu da prezentiram nikakve rezultate.
Pri slušanju nisam primetio nikakve anomalije osim vrlo slabog bruma na jednom kanalu, ali to nema veze sa sprežnim kondenzatorima.

U novom RIAA preampu imam PP kondenzatore u filteru buke i u RIAA korekciji.

U mernim pojačavačima koristim isključivo PP (polypropylen) kondenzatore, i to ne veće od 1uF.
Čini mi se da se sa tim kapacitetom može pokriti najveći deo audio primena sa relativno visokom ulaznom impedansom.

Pozdrav


RE: Sve i svašta - TDA - 03-21-2018

Možda da se SMD kondenzatori leme na mesto TH? Smile
I to je opcija.


RE: Sve i svašta - deksi - 03-22-2018

TDA, to je i meni palo na pamet na SR20 da umesto 10p i 56p stavim jedan smd.


RE: Sve i svašta - mikikg - 03-22-2018

(03-22-2018, 01:40 AM)deksi Wrote: TDA, to je i meni palo na pamet na SR20 da umesto 10p i 56p stavim jedan smd.

Tu bi valjalo da ide NP0 SMD, za to su odlicni.


RE: Sve i svašta - deksi - 03-22-2018

Ok, miki, verivatno će biti tako.


RE: Sve i svašta - TDA - 03-22-2018

Što da ne. Uklapaju se.
Ja za te potrebe koristim višeslojnu keramiku.


RE: Sve i svašta - deksi - 03-22-2018

Videću TDA, šta budem nakupio od delova. Za sledeću nedelju planiram jednu malu narudžbu, poruzdžbu, kako li se već kaže, iz prolektronika.


RE: Sve i svašta - Braca - 03-22-2018

(03-22-2018, 02:52 PM)TDA Wrote: Što da ne. Uklapaju se.
Ja za te potrebe koristim višeslojnu keramiku.
Višeslojna keramika je u redu, pod uslovom da dielektrik nije X7R, Y5V i sl. Zapravo, jedina višeslojna keramika koja se bez straha od THD može korisiti u audio tehnici je NP0, odn. C0G, što je isto.
Na žalost, nema je u opsegu većih kapaciteta Sad .

Pozdrav