DIY Electronic projects
Sve i svašta - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Sve i svašta (/showthread.php?tid=650)



RE: Sve i svašta - Macola - 08-20-2015

Tranzistor je definitivno proizveden od strane International Rectifier ili od nekog njegovog partnera, što je na kraju opet IR.
A može biti i neki plagijat što je ređi slućaj ali se ipak i to dešava.

Cena nište ne govori o kvalitetu neke komponente jer veoma zavisi od količine koju je distributer kupio pa potom dao na redistribuciju.
Može sasvim lako biti da je taj jevtiniji IRF250N deo nekog bivšeg velikog kontigenta, gde je neko naručio stotine ili hiljade istih i da je to višak iz te porudžbine pa distributer nije digao cenu u cilju da se ipak taj višak proda...

Kod nas u elektronici cene mogu pasti ispod polovine cene na komad, ako se radi npr o 1000 ili više naručenih.

Jednostavno, ako se radi o svega nekoliko komada onda ih kupiš i probaš. Ako prežive forsiran rad jedno 200 radnih sati onda je sve ok.
Tih 200 časova su inače period "dečje smrtnosti" kod većine poluprovodnika i oni skupi "militarci" pod obavezno prežive taj 200 časovni test u najsurovijim uslovima.
Takav test im višestruko poveća cenu ali je ta komponenta posle veoma pouzdana u radu jer je proverena.

Klase komponenti poput: komercijalne, industrijske i vojno-aerokosmičke, ne nastaju posebnim pravljenjem komponenti već rigoroznom selekcijom i testovima standardnih komponenti.
Retko kada postoje vrlo specifični zahtevi kao što je imunost na radijaciju ili slično, gde komponenta osim boljeg kućišta dobija i neke dodatne materijale u svom sastavu. Najčešće su to sasvim normalne komponente izabrane iz gomile.

Kod tih diskretnih tranzistora, ako kupimo na primer gomilu istih iz komercijalne klase, iz te gomile će jedan pozamašan deo zadovoljiti industrijski standard, a jedan manji deo vojno-aerokosmički.
Treba samo utrošiti silno vreme na testove, dobru opremu i ljude, što ozbiljno košta, i zato ono slovce "A", "M" ili slično, što ukazuje na test military klase povećava cenu drastično.

Niko ne može znati kakva je komponenta koja se kupi kod nekog domaćeg distributera. Prevare ima svuda u svetu pa tako i oni mogu biti prevareni.
Sitoštampa je čudo!
Čak ni nečija loša iskustva ne pomažu jer možda komponenta u sledećoj narudžbi bude odlična i ako je u nekoj bila falš.

Zato kupiš probaš i to je to.

Kao što rekoh, sa onim žigom je pouzdana komponenta, i takođe kad se nabavlja od nekog ozbiljnijeg mega distributera koji lageruje mnogo komponenti iste vrste. Kod njih ako postoji problem ubrzo dođe do reklamacije koja se tamo skupo plaća i oni obavezno onda zamene ceo lager konkretne komponente i to na štetu proizvođača.


RE: Sve i svašta - Macola - 08-20-2015

(08-20-2015, 06:41 PM)Khadgar2007 Wrote: Valjda me Macola neće "zatući" ča ću ovako samo laički prenesti mišljenje jednog kolege sa susjednog foruma koji je prije jedno godinu dana kada smo naručivali veće količine IRF240,IRFP9240,rekao da je jedan mosfet baš za svičere a ne za pojačala(mislim može ali slabiji je). Znam da je bio ili IRF240 ili IRFP9240 u igri ali je imao poslije oznake još nekoliko slova koji su određivali točan tip i njegovu svrhu. Također znam da je bio jeftiniji od onog koji se koristi u audio pojačalima.

He he drugar, neću te "zatući" :-)

Kad malo pogledaš karakteristike "svičerskih" i "audio" mosfeta, primetićeš da se veoma malo razlikuju. Odnosno onaj sa prefiksom "audio" je malo lineraniji (ali stvarno bedno malo) ali zato te tim prefiksom oderu sa cenom, posebno ako to neko u nekom časopisu "napumpa" kao "pravi izbor".

Ista priča važi i za cevi i naravno u oba slučaja se može zapaziti razlika samo bez NFB.
E sad, neko voli bez NFB jer mu se sviđaju određena izobličenja, i nemam ništa protiv.
Svako ima pravo da voli šta god zaželi.

Pozz

P.S.

Evo čim nađem malo viška vremena postaviću performanse jedne tipično "svičerske" komponente i paralelno jedne "audio" komponente, pa polako potražite kolika je razlika :-)


RE: Sve i svašta - Khadgar2007 - 08-20-2015

Inače to nisu bili neki IRF/IRFP za "audio" već jednostavno onaj sa nekim prefiksom je bio nekih 10-30W slabiji od onog bez tog prefiksa. I kupljeni su u TMEu, razlika u cijeni je možda bila nekih 0,5€,pa rekoh da uzmemo jeftinijeg. Vidim sljedeći dan čika Ilimzn kaže pogledaj koje je snage taj jeftiniji i točno ča piše u datasheetu,a ja blago rečeno pokrio se ušima. Blush  Zamalo da kupim krive, a naravno da su bili kupljeni za razno razne Passance,što znači cijeđenje svakog atoma snage iz njih. Tongue

Evo ako netko hoće imam 8 komada IRF240 "za audio",upareni do daske pri struji od pola ampera. Ako može proći pod onu selekciju za vojsku cijena je "prava sitnica". Tongue


RE: Sve i svašta - Dragan83 - 08-21-2015

Danas sam ih zvao i rekli su mi da je i jedan i drugi od IR proizvodjaca i da nisu upuceni o tome dali su sto posto originalni ili ne, ali kazu da nisu imali neke reklamacije i slicno, narucicu par komada pa cu videti kakvi su , vama hvala na informacijama...


RE: Sve i svašta - saggit - 08-22-2015

TDA8571J 4x40W

 



RE: Sve i svašta - HomeMadeAudioProject - 08-22-2015

postoji mogućnost nabavke dokumenata?


RE: Sve i svašta - saggit - 08-23-2015

(08-22-2015, 08:23 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: postoji mogućnost nabavke dokumenata?

Kako da ne.


.rar   TDA8571J 4x40W.rar (Size: 213,05 KB / Downloads: 11)


RE: Sve i svašta - TDA - 08-23-2015

Lep rad saggit.
Kakvi su utisci?


RE: Sve i svašta - saggit - 08-23-2015

(08-23-2015, 07:02 AM)TDA Wrote: Lep rad saggit.
Kakvi su utisci?

Iskreno, neznam. U pitanju je porudžbina.


RE: Sve i svašta - mikikg - 08-23-2015

Neunistiva legendarna Nokia 3310 se vraca na trziste i to po ceni od 6E Big Grin
http://balkans.aljazeera.net/vijesti/legendarna-nokia-3310-ponovo-u-prodaji


RE: Sve i svašta - samuki - 08-23-2015

Prodaju je na Aliexpresu Smile valjda one sto su im ostale pa ih sada prodaju !


RE: Sve i svašta - Omegakg - 08-23-2015

Hehe stara dobra Nokia.

E evo slucajno sam prebacivao neke narezane snimke , zezao se nesto leta 2012. Snimao sam ove oblake sto su bili razdvojeni u dve kocke i tek juce primetim jednu mnogo brzu pticu na 13. sec. A da primetim i valjda Veneru ili nesto sto sija ali ova ptica je toliko brza  Huh  lici na neko "koplje" kada uhvatim frame. 

Vidi li ko bolje sta je ovo. 

[Image: image.jpg]




RE: Sve i svašta - saggit - 08-23-2015

OVAKO JE BILO KADA JE BOG STVARAO SVET…

Bog reče magarcu:
Ti ćeš se zvati magarac.
Ti ćeš rintati po celi dan i zvaće te glupim.
Žiećeš 20 godina.
Magarac odgovori:
Uh, to ne zvuči kao dobar život.
Mogu li ja da živim 5 godina?
I Bog pristane.
__
Onda je Bog stvorio psa.
Bog reče psu:
Ti ćeš se zvati pas.
Žiećeš kao potčinjena životinja.
Žiećeš od ostataka sa stola i čuvaćeš kuću.
Žiećeš 35 godina.
Pas odgovori:
Mogu li ja onda da živim 15 godina?
I Bog pristane.
__
Onda je Bog stvorio papagaja.
Bog reče papagaju:
Ti ćeš se zvati papagaj.
Sedićeš u uglu dnevnog boravka,
ponavljaćeš sve što ljudi kažu,
i iritiraćeš svakoga.
Žiećeš 75 godina.
Papagaj odgovori:
A kako bi bilo da ja živim samo 50 godina?
I Bog pristane.
__
I onda je Bog stvorio muškarca…
Bog reče muškarcu:
Ti ćeš biti ljudsko biće, muškarac i žiećeš odličan život.
Ti ćeš biti mudar i pametan, vladaćeš i odlučivaćeš na ovom svetu.
Živećeš 20 godina.
Muškarac odgovori:
To zvuči kao jako dobar život, ali zar ne bih mogao živeti malo duže?
(ovdje je muškarac po prvi put iskoristio svoju inteligenciju) Mogu li dobiti onih 15 godina što magarac nije hteo, onih 20 što ih je pas odbio i onih 25 što papagaj nije želeo?
I Bog pristane.
__
Zato muškarac živi odličan život dok ne napuni 20 godina. Onda se oženi.
Sledećih 15 godina rinta po celi dan i zovu ga glupim. Onda dobije decu, živi od ostataka sa stola i čuva kuću sledećih 20 godina.
Poslednjih 25 godina sedi u uglu dnevnog boravka, ponavlja sve što drugi kažu i iritira svakoga..


RE: Sve i svašta - HomeMadeAudioProject - 08-23-2015

ha ha ha haaa - ijao istine... Smile


RE: Sve i svašta - TDA - 08-23-2015

Surova istina... Smile


RE: Sve i svašta - saggit - 08-25-2015

Na ovim velikim vrućinama, ne ostavljajte decu i kućne ljubimce u kolima.
Svekrve i tašte možete, jer aždaje podnose visoke temperature.


RE: Sve i svašta - Macola - 08-25-2015

Nešto o stvaranju Sveta...

Stvori Bog Adama i spusti ga u raj.
Adamu beše dosadno i zamoli Boga da mu stvori društvo. Stvori Bog Evu i ona poče da se umiljava oko Adama.

Pogleda je Adam, kad ima šta da vidi, dole ni jedna dlačica. Počne Adam da je grdi i otera je od sebe.

Lutala jadna Eva po životinjskom svetu tražeći utehu i ugleda majmuna kome je čupava zadnjica.
Iščupa mu ona te dlake i zalepi sebi dole.

Od tog momenta majmun ima ćelavu i crvenu zadnjicu...

Ode ona kod Adama i on na kratko bi zadovoljan. Međutim, kad je stavio ruku dole vidi on da nigde rupe nema.
Popi*di Adam i otera je od sebe.

Lutala jadna Eva po životinjskom svetu tražeći sebi utehu i ugleda detlića. - Batice, molim te prokljucaj mi jednu rupu dole.
Prokljuca joj detlić rupu i ona ode ka Adamu.

Od tog momenta je detliću crven vrh kljuna...

Adam na kratko beše zadovoljan no u jednom momentu prmeti da je dole potpuno suvo.
Poludi on i otera je od sebe.

Lutala jadna Eva po životinjskom svetu tražeći rešenje i ugleda ribu.
- Sestro, molim te mahni repom i ovlaži mi ovo dole.

Mahnu riba repom i ovlaži Evu.

E od tog momenta se ne zna da li pi*ka smrdi na ribu ili riba na pi*ku :-)


RE: Sve i svašta - Khadgar2007 - 08-25-2015

Znači niti njih ne možeš da utamaniš ostavljajući ih u autu? Prokletsvo...


RE: Sve i svašta - tesla017 - 08-25-2015

Kada su se sreli Adam i Eva pala je prva zvanicna ševa Big Grin

Riblja Corba je to rekao koliko se ja secam?

Smile


RE: Sve i svašta - saggit - 08-26-2015

LETO JE GOTOVO, NEMA VIŠE:


- Gde je otišlo leto?
- Nema više devojaka u bikinijima!
- Nema više lubenica i letnjeg voća
- Dani postaju kraći, a noći hladnije!
- Žene će početi da se ponašaju kao pećinski ljudi (neobrijane noge i ostalo Angry )
- Oprostite se i od onih tankih letnjih haljinica...
- Nema više ni smešnih tragova od sunčanja
- Nema više noćnog kupanja...goli
- Uskoro ćemo morati da čistimo lišće!
- Spremite se da budete "bombardovani" sa popustima za kraj letnje sezone!
- Počinje škola...
- Muškarci će početi da liče na Big Futa...(neobrijani i zarasli Big Grin )
- Nemojte da plačete. Još samo 290 dana dok se sneg ne otopi i leto počne opet.