DIY Electronic projects
APEX AX11 : Simple 100W/4R Amp - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Hifi audio (https://forum.yu3ma.net/forum-3.html)
+--- Forum: Pojačivači snage - Power amps (https://forum.yu3ma.net/forum-16.html)
+--- Thread: APEX AX11 : Simple 100W/4R Amp (/thread-312.html)

APEX AX11 : Simple 100W/4R Amp : - HomeMadeAudioProject - 05-10-2013

<p>aauuu bre...kud ćeš više od 200W snage :drool: &nbsp;pa da je i za PA dosta je kad je u pitanju snaga koja se mjeri kako je Dude to radio a ne &nbsp;ona što se nalazi ispod cijene na rafu! ako već treba više oda ovako:četiri AX11 u jedno ojačalo sa moćnim napajanjem i to tako da po dva mogu u most i onda su kombinacije:</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>2 x satelit 200W + sub 400W</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>2 x 400W po želji</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>4 x 200W po želji</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>to bi bio amp zvani "sve u jedan" Wink Smile</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>&nbsp;</p>
<p> :frantics:&nbsp;&nbsp; 200W snage,200W snage,200W snage...&nbsp; :frantics:</p>

APEX AX11 : Simple 100W/4R Amp : - Marshall - 05-10-2013

APEX AX11 : Simple 100W/4R Amp : - HomeMadeAudioProject - 05-10-2013

<p>mnooogo dobra stvar! ha haa! prvi put kad naiđem na povoljan težak polovnjak sa pristojnim napajanjem pravim ovu kombinaciju, bravo druže bravo! Smile</p>

APEX AX11 : Simple 100W/4R Amp : - Marshall - 05-10-2013

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="HomeMadeAudioProject" data-cid="3748" data-time="1368191993">
<div>
<p>mnooogo dobra stvar! ha haa! prvi put kad naiđem na povoljan težak polovnjak sa pristojnim napajanjem pravim ovu kombinaciju, bravo druže bravo! Smile</p>
</div>
</blockquote>
<p>&nbsp;Yuhuuuu !!! i da uradis.. pa pogotovo ako ti se pogodi predpojacalo kako treba ..mh mh .. za merak ..Smile)</p>

APEX AX11 : Simple 100W/4R Amp : - apexaudio - 05-10-2013

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="HomeMadeAudioProject" data-cid="3748" data-time="1368191993">
<div>
</div>
</blockquote>
<p>Pristojno napajanje je vrlo vazno ovo pojacalo dosta dobro koristi napon napajnja u odnosu na neke druge topologije, u Japanskim trafoima su termicki osiguraci koji cesto crknu, ako uspete da ih premostite crkne trafo.</p>

APEX AX11 : Simple 100W/4R Amp : - samuki - 05-10-2013

sta se desi kada se izlazni tranzistori pregriju a sa njima i bc 517 ?

APEX AX11 : Simple 100W/4R Amp : - apexaudio - 05-10-2013

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="samuki" data-cid="3763" data-time="1368205016">
<div>
<p>sta se desi kada se izlazni tranzistori pregriju a sa njima i bc 517 ?</p>
</div>
</blockquote>
<p>crknu naravno Smile</p>

APEX AX11 : Simple 100W/4R Amp : - Dude - 05-10-2013

<p>Nisam mogao da odolim... Mada nesto mi to ne vata oko ovako kako je sad, ali mozda nekom da ideju pa uradi bolje. &nbsp;Jos jedan par tranzistora je zbog boljeg i rasterecenijeg rada ne radi postizanja/omogucavanja vece snage.</p>

APEX AX11 : Simple 100W/4R Amp : - apexaudio - 05-11-2013

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="Dude" data-cid="3780" data-time="1368222717"><br><div><br><p>Nisam mogao da odolim... Mada nesto mi to ne vata oko ovako kako je sad, ali mozda nekom da ideju pa uradi bolje. &nbsp;Jos jedan par tranzistora je zbog boljeg i rasterecenijeg rada ne radi postizanja/omogucavanja vece snage.</p>
</div>
</blockquote>
<p>Meni je to previse klasicno, probaj nesto ovako i bice u APEX fazonu Smile Rotiraj oznake 2N5401 i 2N5551.</p>

APEX AX11 : Simple 100W/4R Amp : - Dude - 05-11-2013

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="apexaudio" data-cid="3782" data-time="1368227838">
<div>
<p>Meni je to previse klasicno, probaj nesto ovako i bice u APEX fazonu Smile Rotiraj oznake 2N5401 i 2N5551.</p>
</div>
</blockquote>
<p>Interesantno izgleda, a cini mi se teze je resiti hladjenje. &nbsp;Nacrtao sam ver sa 2 para onako, pravicu sa jednim prema ovom layout-u, od nedelje da uradim filmove i da stignu plocke:</p>
[attachment=4368][attachment=4369]

APEX AX11 : Simple 100W/4R Amp : - viktor1986 - 05-11-2013

<p>Super izgleda Dude. Svidja mi se kako je ispalo.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Ne mogu sada da se setim, ali negde sam procitao da nije bas preporucljivo stavljati elektrolite posle osiguraca. Mozda je to Bora pisao a mozda sam procitao u Cordelovoj knjizi...</p>

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="Dude" data-cid="3784" data-time="1368254189">
<div>
<p>Interesantno izgleda, a cini mi se teze je resiti hladjenje. &nbsp;Nacrtao sam ver sa 2 para onako, pravicu sa jednim prema ovom layout-u, od nedelje da uradim filmove i da stignu plocke:</p>
</div>
</blockquote>
<p>Nije teze, cak moze da ispadne vrlo kompaktno u stereo varijanti. Pored moze da se smesti trafo sa cetiri elektrolita i da ne predje standardnu sirinu kutije. Mozda neko uradi i ovakvu verziju PCB.</p>
<p>&nbsp;</p>

APEX AX11 : Simple 100W/4R Amp : - HomeMadeAudioProject - 05-11-2013

<p>biće ovo jako dobro,sviđa mi se što su izlazni tranzistori međusobno udaljenuju pa će se lakše i bolje sama toplota rasprostirati po hladnjaku. nakon onog prošlog podatka o očekivanoj snazi to sad stvarno nije stavka za zanemarivanje.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>inače,i meni se više dopada ona klasična verzija pločice sa dva tranzistora Smile</p>

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="apexaudio" data-cid="3790" data-time="1368258345">
<div>
<p>Nije teze, cak moze da ispadne vrlo kompaktno u stereo varijanti. Pored moze da se smesti trafo sa cetiri elektrolita i da ne predje standardnu sirinu kutije. Mozda neko uradi i ovakvu verziju PCB.</p>
<p>&nbsp;</p>

</blockquote>
<p>&nbsp;</p>
<p>he ovaj Mile...taman nešto napišem pa me natjera da se predomislim! Smile lijepo izgleda,samo tako izlazni parovi nisu na istom hladnjaku a i teže je drajverski par mehanički namjestiti da se grije zajedno sa ostatkom. inače estetski - bombonica!</p>

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="viktor1986" data-cid="3786" data-time="1368257317">
<div>
<p>&nbsp;</p>
<p>Ne mogu sada da se setim, ali negde sam procitao da nije bas preporucljivo stavljati elektrolite posle osiguraca. Mozda je to Bora pisao a mozda sam procitao u Cordelovoj knjizi...</p>
</div>
</blockquote>
<p>Elektrolit povuce veliku struju punjenja pri ukljucenju i osigurac moze da izgori, ali mislim da je 1000uF dovoljno mala vrednost tako da nece biti problema.</p>
<p>Ja sam predvideo osigurace na plocici ispravljaca i zastite iza velikih filterskih elektrolita.</p>
<p>Najbolje resenje je bez osiguraca, ali da bi bilo bezbedno obavezan je soft-start za trafo i pravilno dimenzionisan mrezni osigurac.</p>

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="viktor1986" data-cid="3786" data-time="1368257317">
<div>
<p>&nbsp;</p>
</div>
</blockquote>
<p>&nbsp;</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>zbog mogućnosti "pucanja" osigurača ili je neki drugi razlog u pitanju?</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>ako je do osigurača,treba samo postaviti trome.</p>

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="HomeMadeAudioProject" data-cid="3792" data-time="1368258649">
<div>
<p>he ovaj Mile...taman nešto napišem pa me natjera da se predomislim! Smile lijepo izgleda,samo tako izlazni parovi nisu na istom hladnjaku a i teže je drajverski par mehanički namjestiti da se grije zajedno sa ostatkom. inače estetski - bombonica!</p>
</div>
</blockquote>
<p>Izlazni parovi ne moraju da budu na istom hladnjaku oni svakako moraju identicno da se greju. Ovde postoji prednost u raspodeli toplote: levi i desni kanal mogu razlicito da se greju recimo zbog razlicitih zvucnih kutija ili jedan moze da bude vise pojacan od drugog (basovi na jednom sateliti na drugom kanalu)... hladnjaci ce u svakom slucaju uvek imati istu temperaturu. Najocigledniji je slucaj ako radi samo jedan kanal klasicno grejao bi se samo jedan hladnjak drugi bi bio hladan, a u ovom slucaju bi se ta toplota raspodelila na dva hladnjaka i temperatura bi bila manja&nbsp; Wink Drajverski tranzistori mogu imati svoje male hladnjake za TO220.</p>

APEX AX11 : Simple 100W/4R Amp : - viktor1986 - 05-11-2013

<p>Drugi razlog je sigurno ali ne znam tacno. Pokusacu da nadjem to pa cu pisati ovde.</p>

<p> :thumbsup:</p>

APEX AX11 : Simple 100W/4R Amp : - ivanlukic - 05-11-2013

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="apexaudio" data-cid="3797" data-time="1368259279">
<div>
<p>Drajverski tranzistori mogu imati svoje male hladnjake za TO220.</p>
</div>
</blockquote>
<p>&nbsp;</p>
<p>Ako svaki drajverski ima svoj zaseban mali hladnjačić, da li i u tom slučaju tranzistori treba da se izoluju od hladnjaka ili samo ako su na zajedničkom hladnjaku? I da li to pomaže da hladnjačić ne proradi kao antena za radiofrekventnu interferenciju u kom slučaju bi moglo negativno da utiče na stabilnost? Ja treba da radim neko pojačalce, pa sam u dilemi da li da izolujem drajvere od njihovih posebnih malih hladnjačića. Ili da ostavim drajvere gole, jer će kroz njih da teče samo 10-15mA pri naponu napajanja od 35-40V. Valjda neće da crknu bez hladnjačića?</p>