DIY Electronic projects
Gramofoni,i sve vezano za njih: - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forum-9.html)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forum-41.html)
+--- Thread: Gramofoni,i sve vezano za njih: (/thread-2598.html)

Pages: 1 2 3 4

Gramofoni,i sve vezano za njih: - HomeMadeAudioProject - 05-24-2021

ekipa,šta može da se desi sa gramofonom pa da promeni brzinu tj ubrza reprodukciju? konkretno radi se o Thorens TD 105 gramofonu. našao sam ga u ponudi za 200e,a po rečima žene koja ga prodaje,treba da se zameni "gumeni prsten" (Gummiring für unter Plattenteller),i to bi trebalo da popravi situaciju.
kako sam video preko interneta,on ima neku elektroniku koja bi aktivno regulisala broj obrtaja,pa se sve nekako ne svodi na prosto trenje. ako je tako onda bi istezanjem gumice sam gramofon trebalo da uspori,a ne da ubrza?

RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - HomeMadeAudioProject - 05-24-2021

uz pomoć Google prevodioca:
"Hello, I have now consulted a good friend who has now ordered a new "rubber ring" for under the turntable. The old one was worn out. The turntable spun pretty quickly as a result. We hope that it will run normally again afterwards when it is connected to the speakers. Otherwise it is in very good condition. My husband was a collector of such things. So I have to wait until that part comes in the next few days. "

RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Braca - 05-24-2021

Aco, radi se o kaišu, kao kod TD125 i TD126. Sliike imaš ovde:
https://www.ukaudiomart.com/details/649459170-thorens-td-105-mkii-belt-drive-turntable/images/1980847/

Taj Thorens ima sinhroni motor koji se napaja iz elektronskog generatora, pa ako se okreće brže nego što treba, onda je problem pre u toj elektronici.
Nije isključeno da je potrebno samo podešavanje frekvencije trimerom u generatoru, a u najgorem slučaju možda će morati da se ispita cela elektronika (nije komplikovana).
Novi kaiš je u svakom slučaju dobra ideja.
U svakom slučaju, radi se o dobroj mašini.

Pozdrav

RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - nik - 05-24-2021

Prvo i pre svega cena je previsoka za TD105. Imaš na ebay.de klajne ajncajgen isti takav za 75 (osnova za pregovaranje) u ispravnom stanju (link ispod) 
Gospođa mi liči na jednu od onih iz priča za automobile, 'vožen samo do pijace, subotom'. A tom njenom primerku, biće da je elektronika u pitanju a ne samo rastegnuti kaiš.
Pozz.

https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/thorens-td-105-plattenspieler-gut-erhalten/1772895824-172-13483

EDIT: Korekcija, i ovaj je neispravan, nema napajanje.

RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Braca - 05-24-2021

Upravo nađoh šemu.
Prilično su je iskomplikovali u odnosu na TD125MkII, ali za dobrog elektroničara ne bi trebalo da bude problem.
[attachment=35901]

(05-24-2021, 09:53 AM)Braca Wrote: Aco, radi se o kaišu, kao kod TD125 i TD126. Sliike imaš ovde:
https://www.ukaudiomart.com/details/649459170-thorens-td-105-mkii-belt-drive-turntable/images/1980847/

Taj Thorens ima sinhroni motor koji se napaja iz elektronskog generatora, pa ako se okreće brže nego što treba, onda je problem pre u toj elektronici.
Nije isključeno da je potrebno samo podešavanje frekvencije trimerom u generatoru, a u najgorem slučaju možda će morati da se ispita cela elektronika (nije komplikovana).
Novi kaiš je u svakom slučaju dobra ideja.
U svakom slučaju, radi se o dobroj mašini.

Pozdrav

hvala na komentaru Braco! 

pratio sam malo po internetu i youtube-u oko ovog gramofona - i našao baš nešto poput tvojeg odgovora: kažu da je najmanja šansa i najbezbolnija stvar ako je loš kontakt na trimerima za podešavanje brzine na samoj pločici unutar gramofona. drugi mogući problem je kažu moguć slab ili nikakav kontakt između tahogeneratora što očitava brzinu okretanja elektromotora sa pločicom elektronike. 
tu je moguće kažu da je pukla licna kalema tahogeneratora unutar motora. ako je tako onda je to veći problem jer zamenski elektromotor nađoh tek na 100e,a nisam baš siguran da bi ga sam mogao otvoriti i bar donekle uredno zatvoriti. 
svakako,ako ne bude ispravan nakon što mu zamene kaiš,tražiću preteran popust (ponudiću 50e) i to sa odličnim izgovorom,jer postoje dve ponude na ebay za 199e (verovatno moguć neki popust) za garantovano ispravne i proverene primerke. 
račun je tu jasan - gramofon 50 elektromotor 100 i tom izađe na 150e još uvek negarantovanog uspeha.

ovako mi deluje kvalitetno napravljen,bez nekih velikih "štipanja" na kvalitetu zarad profita.

(05-24-2021, 09:56 AM)nik Wrote: Prvo i pre svega cena je previsoka za TD105. Imaš na ebay.de klajne ajncajgen isti takav za 75 (osnova za pregovaranje) u ispravnom stanju (link ispod) 
Gospođa mi liči na jednu od onih iz priča za automobile, 'vožen samo do pijace, subotom'. A tom njenom primerku, biće da je elektronika u pitanju a ne samo rastegnuti kaiš.
Pozz.

https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/thorens-td-105-plattenspieler-gut-erhalten/1772895824-172-13483

EDIT: Korekcija, i ovaj je neispravan, nema napajanje.

radi se o prodaji preko FB-pijace. starija gospođa jeste u pitanju,i sama je napisala da ne zna mnogo oko toga i da joj je muž bio kolekcionar starih kvalitetnijih uređaja.
ovo "bio" me navodi na zaključak da je čovek pokojni i da gramofon prodaje stvarno osoba koja se ne razume toliko šta prodaje,ali ume da pretraži oglase da bi videla kako se kreću cene. 
nemica je u pitanju,nekako sam ipak sklon da im verujem na reč,svakako daleko više nego nekom Srđanu,Hrvoju,Emilu... Smile shvataš šta hoću da kažem

(05-24-2021, 10:09 AM)Braca Wrote: Upravo nađoh šemu.
Prilično su je iskomplikovali u odnosu na TD125MkII, ali za dobrog elektroničara ne bi trebalo da bude problem.

nađoh ja i OM i SM Smile ali nešto mi ne ide up-load...

RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - zbotic - 05-24-2021

Piitanje je je li radi normalno pa ubrzava ili stalno vrti brže. Ako stalno vrti brže to se lako podesi trimerom. Ako mijenja brzinu, najbolje zaobiđi taj gramofon jer taj problem možda rješiš jednostavno (promjena remena i sl.), a možda i nikad (problemi s parametrima tranzistora i opampova, oscilacijama sklopa itd.).

Motor je spojen sa tahogeneratorom i to zna biti iznimno osjetljiv sklop...

Bolje potraži kasnije modele 316, 318, 320 ili idi na 125.

prednosti - mane Technics SL-Q30? na šta kod njega obratiti pažnju?
https://www.turntableneedles.com/Audio-Technica-AT92E-aka-AT92ECD-Pmount-Phono-Cartridge_p_693.html

pročitah da je ovo zamena 1 na jedan za ovaj gramofon,tj njegova novija zamena https://www.turntableneedles.com/Audio-Technica_AT85EP_Pmount_Phono_Cartridge_T4P

Motor od ovog gore Thorensa i od Telefunkena S500 su vjerojatno isti tako da tu možeš uštedjeti, ako dođeš do te opcije (riskantne)
Taj Technics je sasvim drugi tip gramofona kod kojeg je važna kvaliteta plastike i slično. Može svirati dobro ali nikad odlično.

Koja cijena igra pa da ti predložim nešto pametno?

RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - vladd - 05-24-2021

To su P mount glave, i bilo koja P mount a ne pola cola ce odgovarati.
Drugo je pitanje sta ce ti takvi gramofoni, polovni krsevi sumnjivih delova komplikovane mehanike za velike pare samo zato sto je neko negde guglao popularnost imena Torens ili Tehniks.

Boji je izbor neka nova Rega za malo vise novca, bez glavobolja i sa novim pikapom

Od tih arhaicnih, treba izbegavati plastikance, razne automatike, prepuni su cudnih delova, sto unobtanijum sto na ebaju cenjenih kao suvo zlato, pa igra od zabave prelazi u mazohizam.

Kao sto Nik rece gospodja se zanela u neznanju, pa zacepila, a i zbotic spomenu pogan dc motor sa tahom koji ocito ne drzi povratnu spregu...
50 evra bez glave je plafon rizika za tog 105. Npr..

Ako je opcija što niža cijena npr. ovo je OK gramofon za 65 eura, trebaš naći neki pošteni headshel i uz pažljivo rukovanje jer se radi o gramofonu koji se izrazito ljuljuška na oprugama, to može svirati kao ozbiljan gramofon.

Bude toga po oglasnicima...
https://www.njuskalo.hr/gramofoni/rotel-rp1300-oglas-34658074

RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Zoksy - 05-24-2021

Plastikaneri,kvari se automatika, laki tanjiri,ako kupijes sa kaisem mora da zamenis kais, pa nova igla i opet se razocaras.
A da bi se ocarao to je tek u drugom koraku..
Moj ti je predlog ako nisi imao gramofon a imas nekoliko ploca, kupi neki jeftiniji ringispil ( mislim na gramofon) pa vidi da li ti to lezi. Ako je ok onda polako ulazis u svet narkovinila gde ces tesko da se skines sa igle.
Na forumu postoji tema o samogradnji i to bi bio pun pogodak.
Obavezno odvojen motor od kucista gramofona,pogon na kais, rucica 12" , tanjir od 5kg pa navise.
Jos ako uspes da nabavis stare a dobro ocuvane ploce ,uzivanju nema kraja.
Imam 5 gramofona i jedan pravljen rucno, i oko 800 ploca.
Pozdrav.

RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - HomeMadeAudioProject - 05-25-2021

(05-24-2021, 08:53 PM)zbotic Wrote: Ako je opcija što niža cijena npr. ovo je OK gramofon za 65 eura, trebaš naći neki pošteni headshel i uz pažljivo rukovanje jer se radi o gramofonu koji se izrazito ljuljuška na oprugama, to može svirati kao ozbiljan gramofon.

Bude toga po oglasnicima...
https://www.njuskalo.hr/gramofoni/rotel-rp1300-oglas-34658074

iskreno,i odgovara mi "cheap escape" varijanta. zapravo mi treba nešto čemu se može podesiti sila pritiska igle i zanošenje ruke,a da pri tom pristojno zvuči i da mi ne cepa ploče koje sam kupio.

još kad bi bila eliptičan vrh igle to bi bilo to . ovo sa rotelom izgleda primamljivo jer kako vidim ima sva podešavanja ruke. šta se predlaže kao nabavka novog kertridža,gde ga pouzdano kupiti i šta zameniti da bi se bilo koliko toliko sigurno i bez naročitih briga?
sve mi to treba za slušanje dok sam u inostranstvu,kući imam tone ekonomskih obaveza i nemam baš širok niti dubok džep za zezanje, uživanje ni traženje vrhunskih karakteristika.

RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Khadgar2007 - 05-25-2021

Za zvučnice,igle,remenje itd. imaš ove ovdje https://www.thakker.eu/en

Što se tiče gramofona ja bi izbjegao one jeftine plastikanere koje sada svi proizvode i prodaju u trgovinama sa špecerajem jer evo u modi su pa idemo naštancati nešto i probati zaraditi.
Gramofoni sa elektronikom su malo zeznuti kao što je već gore navedeno. Traži nekakav jednostavni sa remenim prijenosom i motorom na 220VAC i za početak ti ništa bolje ne treba. E sada od koje firme i koji model tu sam slab. Traži po oglasnicima gramofone pa kada naiđeš neki koji ti cijenovno odgovara progooglaj ga i vidi što se unutra nalazi.

RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - zbotic - 05-25-2021

Audio Technica AT95, Shure M75 ED, Nagaoka MP110, Ortofon RED, ADC QLM 34, bilo što i neka je eliptična igla.
Ručka na tom Rotelu je OEM model Jelco 50 i to radi bez greške.

RE: Gramofoni,i sve vezano za njih: - HomeMadeAudioProject - 06-01-2021

rekao bi dobar video oko podešavanja ruke i kertridža,sa objašnjenjima kako i zašto.
https://youtu.be/WM-aIDwfrhc

RE: Gramofoni,i sve vezano za njih: - vladd - 06-01-2021

Bas jezgrovit i dobar video sa dobrim bazicnim uputstvima.
Jedino bi oko antiskejtinga dodao primedbu da je ta pojava najizrazenija na unutrasnjem delu ploce, i cesto razlicita medju samim plocama, i narezanim materijalima na toj lokaciji. A sile kojima gramofoni pariraju su od konstantnih do linearno rastucih.
Pa je moguce i smanjenje sile na oko 0,7 ili cak 0,5 od "tezinskog" broja antiskejtinga. I spomenuti da neki audiofili tvrde da vole antiskejting na nuli, ali mislim da je ipak najbolja opcija odgovoriti potrebi konkretnog narezanog materijala, srazmerno mehanizmu gramofona, pa makar se antiskejting korigovao od ploce do ploce.

RE: Gramofoni,i sve vezano za njih: - HomeMadeAudioProject - 06-01-2021

hvala Vladd na komentaru. još uvek sebe nalazim među onima što uče,ali kroz fiziku pa onda nekako (valjda) prirodno smatram i da je antiskejting prosto fizička reakcija na opet fizičko dešavanje. "zatezanje" ruke bi samim tim trebalo da ima kontra mehanizam koji teži da ruku drži neutralnom,da bi pritisak na levi i desni kraj traga ploče tokom celog slušanja (cele ploče) ostao isti. u suprotnom "utisnuo" bi se više recimo desni trag snimka u nekom trenutku,u odnosu na levi,a to su pri samom snimanju matične ploče (kako sam shvatio) uspeli da izbegnu tako što je rezač zapravo išao baš od spolja ka centru ploče po jednom pravcu. po tome,i ruka na kojoj je zvučnica, bi trebala da ima isti ili što sličniji odnos geometrije i pritiska kao i ona kojom je snimano. opet,nisam audiofil,ali nešto kontam da logika ima smisao.