Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Class D Amplifier - High Quality Power Audio Amplifier
Imam pitanje oko D klase pojačala...malo čitam po netu i vidim komentare da je D klasa pojačala bolja od AB klase...a uz manji hladnjak i manji trafo...pa me zanima misljenje ko je čuo i usporedio ampove iz ovih dviju klasa dali je ovo istina ili mit.
Reply
Ja slušam klasu D od 2014. godine (Hypex UcD180HG). Tada je po THD bio na nivou boljih pojačavača klase AB:
https://www.audiosciencereview.com/forum...iew.27852/

Današnji modeli (Purifi, Starkrimson) su po laboratorijskim rezultatima u samom vrhu, a o Starkrimsonu će biti i na forumu jer se nadam ću tokom zime uspeti da izlemim i testiram prvi par modula.

Pozdrav
Reply
Odlicno...znaci chipovi za D klasu napreduju po kvaliteti.
Zanima me jos posto istrazujem...dali ima kvalitetna javna shema D klase pojacala za DIY ili je jeftinije kupiti gotov modul D klase?
Reply
Ima raznih šema i modula, ali nisam u toku s cenama i performansama, a na forumu ima članova koji to mnogo bolje znaju od mene.
Ja sam do pre nekoliko meseci mislio da mi neće trebati ništa bolje od ovoga što imam, a onda se pojavila šansa za Starkrimson.
Reply
neko vrijeme sam ima na raspolaganju Hypex FA253 i FA502 i mogu ih samo hvaliti. Za te novce (iako poskupili ove godine oko 15-20%) dobiti 3 kanala sa toliko wati plus odlican DSP i DAC je nenadj....o. Bili su spojeni na OB (tema je na forumu) i (subjektivno) ta kombinacija je najbolje sto sam ikad slusa.
Reply
U prilogu projekt shema za D-class pojacalo, objavljeno u casopisu 2013 godine, pa sam mislio da je malo prokomentiramo i abartiziramo sa boljim performansima ako se mogu izvuci, i naravno TH elementima...gledao sam u mouseru sve imaju osim BS250P i IRS2092 ali vjerujem da mu se moze naci TH zamjena.

[Image: attachment.php?aid=36675]

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Postoji plocica za ovo ?
А у руке Мандушића Вука биће свака пушка убојита ...
https://www.youtube.com/user/Marshallov/videos

Reply
Postoji sa elementima...pa bi trebalo precrtati u sprintu da se dobije pcb.....

https://drive.google.com/file/d/1kaS93VK...sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1TC5G0d5...sp=sharing
Reply
Jedna stvar mi se ne sviđa kod ove šeme, a to je da induktor nije u povratnoj sprezi.
Bruno je svojevremeno pisao da je induktor jedna od najvažnijih komponenata, a pošto je nelinearan, mora da bude u petlji povratne sprege.
Kod UcD180HG zavojnica induktora je izrađena od široke bakarne trake.

Pozdrav
Reply
Braca je u pravu za induktor koj nije u povratnoj petlji. To i jeste prednost Putcijevih pojacala u odnosu na druge D klase. 
Postoji UM10155 pojacavac koj je Putzey razvio pre 20-tak godina i na njemu je induktor u povratnoj vezi. Cak su dati i nacrti plocica za taj pojacavac. To je samooscilujuci histerezisni pojacavac.
Mi smo napravili dva komada. Mali Viktor je iskopirao PCB-e i izlemio komponente, Macola je poklonio meni nekoliko RM10 jezgara i dao mi korisne savete, a Papak i ja smo napravili GAP na induktorima i namotali ih  pravljenom pletenicom. Moram reci da to radi jako dobro!
Na internetu se mogu naci unapredjene verzije tog pojacala, a moze se napraviti i u Bridge modu povezivanjem dva pojacala i okretanjem faze na jednom od njih. Ko zeli i ima vremena da se igra moze da unapredi taj pojacavac.

.pdf   UM10155_2_Discrete_ClassD_Amp.pdf (Size: 386,37 KB / Downloads: 32)
Reply
TPA3255 kažu da je zvučno dobar čip. Nisam lično čuo ali postoji mogućnost. Znam čoveka koji ima neki modul iz Rusije (sa diyaudio.com) sa ulaznim LME49720 buffer-ima i integrisanim napajanjem. Tu je bilo u startu nekih sitnih problemčića, ali kad je zamenjen neki kondenzator u napajanju problemi su nestali.

https://www.audiophonics.fr/en/amplifier...14690.html
Reply
Pročitati prvi pasus sa linka:
https://www.audiosciencereview.com/forum...iew.27852/
Reply
Nema šeme za taj modul koji pravi Rus, tako da ne znam. Znam samo da bih D class koristio možda za neki SUB gde taj izlazni filter nema nikakvog uticaja, ali ima velika snaga.

Jedan kasniji komentar na to kako zvuči je:
The result is very positive. The sound is very good, with excellent bass control, balanced tonality, very good resolution of instruments, no sound melting, no coloration. More than enough power to play very loud and the amplifier remains, of course, cold under any conditions as also verified in the post #1
The result is very positive. The sound is very good, with excellent bass control, balanced tonality, very good resolution of instruments, no sound melting, no coloration. More than enough power to play very loud and the amplifier remains, of course, cold under any conditions as also verified in the post #1.

Znači suština ovog je: jeftin modul solidne snage i pristojnog zvuka, koje se minimalno greje.
Reply
Drago mi je da ima raznoraznih rjesenja D klase kao i modula, pa bih zamolio sve clanove koji nadju shemu ili clanak bilo sto u vezi DIY gradnje D klase pojacala sa vrhunskim performansama zvuka da postave ovdje u temi, jer mi je svrha teme bila komentari i naravno prezentacija raznoraznih shema koje su javne za D klasu, pa da imamo topologije i vrlo zanimljiva rjesenja sa vise shema pa onda polako skockati D klasu pojacivaca sa natpisom yu3ma foruma Smile

Dakle za D klasu je bitno puno toga, a nedostatak prve sheme kako je Braca i napisao je povratna sprega za LC izlazni filter....pa bi bilo dobro postavit sheme sa tom povratnom spregom cisto da se vidi topologija izlaza...a onda mozemo poceti sa simulatorima.
Reply
Mislim da bi trebalo da tražiš noviji čip od IRS2092
Reply
Publikacija na donjem linku predstavlja dobar uvod u tehniku i tehnologiju klase D:
http://www.irf.com/product-info/audio/cl...orial2.pdf
Koliko vidim, ni jedan od brojnih kontrolera firme IR nema direktnu mogućnost realizacije povratne sprege sa izlaza induktora.

Bruno je u jednom radu za AES konferenciju objasnio ulogu pov. sprege u klasi D:
https://www.hypex.nl/img/upload/doc/an_w...lifier.pdf
Taj rad zapravo dokumentuje pristup dizajnu njegovih UcD modula, a sadrži takođe i rezultate merenja koji su vrlo slični onima u DS konkretnih proizvoda.

Pozdrav
Reply
(12-08-2021, 03:48 PM)ronovar Wrote: Odlicno...znaci chipovi za D klasu napreduju po kvaliteti.
Zanima me jos posto istrazujem...dali ima kvalitetna javna shema D klase pojacala za DIY ili je jeftinije kupiti gotov modul D klase?

Gotov modul i to Hypex ili IcePower. Sve to zvuči OK, ali ne bolje od nekog solidnog mosfeta u AB klasi tipa Sigma što si radio. Nema takvu transparenciju i životnost.

Ja sam nedavno baš danima u sekundarnom sustavu komparirao IcePower 2x50W sa ampom koji sam napravio sa LM4702 i Toshiba 2SK1529/2SJ200. Ostavio sam moju samogradnju a IcePower je otišao na amplifikaciju televizora.
Reply
(12-09-2021, 02:55 PM)zbotic Wrote:
(12-08-2021, 03:48 PM)ronovar Wrote: Odlicno...znaci chipovi za D klasu napreduju po kvaliteti.

Gotov modul i to Hypex ili IcePower. Sve to zvuči OK, ali ne bolje od nekog solidnog mosfeta u AB klasi tipa Sigma što si radio. Nema takvu transparenciju i životnost.

Ja sam nedavno baš danima u sekundarnom sustavu komparirao IcePower 2x50W sa ampom koji sam napravio sa LM4702 i Toshiba 2SK1529/2SJ200. Ostavio sam moju samogradnju a IcePower je otišao na amplifikaciju televizora.

Nema, a uzrok tome je verovatno neizbežni izlazni LC filter i sužen FR opseg. Taj mosfet u AB klasi garant radi čiste četvrtke na 20kHz, ovaj drugi to ne može.
Reply
Sto bi bila transparentnost i zivost.
U usporedbi sa Batom I Sipijevim F5, ja kod Hypexa nisam cuja nikakve nedostatke, dapace ima sam dojam da su svi detalji pa i manjkavosti snimka dosli jos vise do izrazaja
Reply
Dali je shema Hypex modula javna?

Zanima me sto je to toliko savrseno kod Hypex modula...jer evo vec drugi forumas hvali hypex...moze i koji info o kojem modelu se radi?
Koju topologiju koristi...ili cake?
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 3 Guest(s)