DIY Electronic projects

Full Version: Foto-postupak sa "uradi sam" oslojavanjem : Iskustva
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
<div>&nbsp;</div>
<div>
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="ZerO" data-cid="17259" data-time="1389196786">
<div>
<p>Samuki</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Nije mi jasna boja te pločice. Najviše mi liči na sloj bakarne patine. Jesili sam oslojavao pločicu ili je</p>
<p>fabrički oslojena foto lakom.</p>
</div>
<div>&nbsp;</div>
</blockquote>
</div>
<p>&nbsp;</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Da fabricki oslojena plocica, sva je od bakra zato sto je nisam u kiselinu stavio, samo u Naoh razvijac.</p>
<p>Sticajem okolnosti znam gđu Vesnu iz Centrohema, uzimao sam od njih neke hemikalije, (pravio piro...), kaže, šta ti radiš, nemoj da nešto pukne u glavnom gradu...he, he, nije...&nbsp;</p>
<p>Boro, nije problem, napiši na mail, šta ti treba, završićemo to. Jedina začkoljica je, što nemaju maloprodaju, nego idem preko poljopr apoteke +PDV, plus nešto čast čoveku i završava se trgovina... Možemo prebaciti komunikaciju i na mob...Pozdrav!</p>
<p>Upravo mi je pre nekih sat-dva Vesna Aleksandrovski i odgovorila, ali na zalost negativno jer nemaju maloprodaju i ne rade sa fizickim licima. Pokusao sam da joj objasnim da ja nisam nikakvo "fizicko" lice jer nista fizicki ne radim vec sam lenjivasto-dzabalebarosko lice ali... uzalud. Kaze tek sa takvima ne bi da imamo posla!&nbsp; Big Grin</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Javljam ti se direktno na mail ili PP pa da vidimo moze li drugim putem tj. na "Srpski nacin" u stilu: Znam coveka....</p>

bilo bi dobro vidjeti koje su količine otrebne i za koju se cijenu to može dobiti pa da od jednom uzmemo neku veću količinu.

koja je hemija i kakav postupak u pitanju?

<p>Količina, koja se može najmanje poručiti, je najmanje postojeće pakovanje, ako je kg, ili litar, no videćemo, kako će proći: "znam čoveka"...</p>
<p>Hemija je sledeca:</p>
<p>-5gr Kalaj2-hlorid</p>
<p>-20gr Tiourea</p>
<p>-30gr Sulfaminska kiselina</p>
<p>-1l destilovane vode</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Sve stvari su u kristalno-praskastom stanju. Sve se pomesa (<span style="color:#ff0000;">jako paziti tokom rada</span> - sve te stvari su dosta ozbiljne ako se previse opustite i zezate!!!). U takav rastvor se potopi savrseno ociscena i odmascena plocica i kroz 10-tak minuta se dobija savrseno kalajisana ... nema lemilice, nema elektrolize... samo se potopi u rastvor.</p>

Količina, koja se može najmanje poručiti, je najmanje postojeće pakovanje, ako je kg, ili litar, no videćemo, kako će proći: "znam čoveka"...

znači destilovana voda nam neće biti problem! Smile

<p>Nece, vidis da zna coveka....</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Naisao sam na ovu metodu i nesto verujem da bi to moglo dobro da radi, ali ipak bi bilo glupo da se kupuje &nbsp;ko zna kakva kolicina dok se ne proba i ne potvrdi da je to to 101%.</p>
sad sam je drzao sat vremena na sijalici, i vide se vodovi ali kad sam stavio u razvijac i poceo muckati vodovi su se poceli skidati !
znači predugo. nađi u Lutovčevom tutorijalu kako se određuje vrijeme osvjetljavanja,bacićeš parče pločice ali više ni jedno jer ćeš dobiti potrebno vrijeme.
<p>kod mene se skida sav lak, da je nisam izvadio &nbsp;otisao bi sav lak sa plocice &nbsp;.</p>
<p>Ok. Definitivno predugo osvetljavanje. Na ovoj fotografiji se dobro vide vodovi i ostale površine. Kada gurneš pločicu u razvijač, (dodaj malo vode u razvijač da ti uspori razvijanje) posmatraj pločicu. Kada razvijač &nbsp;ukloni lak sa površina sa kojih inače treba da ukloni, izvadi pločicu iz razvijača jer se sada rastvara lak i sa vodova.&nbsp;</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Ukoliko se skoro istovremeno rastvara lak sa i sa vodova i ostalih površina definitivno ti je loš film i kroz njega prolazi dovoljno svetlosti da razvijač slida lak i tamo gdje ne treba.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Pročitao si šta je napisao Bora, Isto mu je ako se osvetljava i 10 i 15 minuta. To govori samo o kvalitetu filma i naravno ako nije sijalica prejaka što u njegovom slučaju nije 2x8W.</p>
<p>Da, film mi je stvarno dobar. To je neka sasvim providna termo folija za laserske stampace a samo stampanje mi je obavljeno u jednoj modernoj fotokopirnici na nekakvoj XEROX masini vecoj od kucnog sporeta. Verovatno neka dobra profi masina. Ono sto je crno cak i prema svetlu gotovo da se ne providi. Bitno je i da se fajl pre stampanja okrene tako da kad se odstampa na foliju sama crna boja-emulzija bude na onoj strani koja ce pri osvetljavanju biti u kontaktu sa foto-lakom. &nbsp;</p>
<p>Zahvaljujuci BOCKO-u vec danas sam saznao cene hemikalija. Kad se sve preracuna, za 1 litar tog rastvora treba ukupno oko 1300dinara+PDV+mozda jos nesto kao nagrada tom nekome za uslugu da se to preko njega dobavi. Ja ne znam kolika povrsina bakra se moze prekriti sa 1 litrom takvog rastvora pa ne mogu reci da li je isplativo. To u ostalom zavisi i od jos nekih faktora koji su kod svakog od nas razliciti - koliko cesto to radimo tj. koliki broj plocica, koliko nam je bitno da nam plocice izgledaju lepo ili koliko je vazno da budu na taj nacin zasticene...</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Ja u sledecih nekoliko dana ne verujem da cu narucivati, a mozda bi bilo lakse da nas se sakupi vise zainteresovanih pa da podelimo i hemikalije i troskove.</p>
<p>Ja sam jedan od kandidata za ovu narudzbinu.</p>
<p>I ja.</p>

Takođe... Wink

pola "kile" i za mene čisto da "opipam puls" tj da vidim kako izgleda i kako se radi. vjerujem da je moguće i kasnije grupno poručivanje ako budemo zadovoljni.

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="HomeMadeAudioProject" data-cid="17396" data-time="1389298707">
<div>
<p>pola "kile" i za mene čisto da "opipam puls" tj da vidim kako izgleda i kako se radi. vjerujem da je moguće i kasnije grupno poručivanje ako budemo zadovoljni.</p>
</div>
</blockquote>
<p>&nbsp;</p>
<p>Valjda je pola "kile" dosta za 6 pločica za "Modus/Techno"? Smile</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>(Edit: valjda je jasno da i ja hoću pola "kile"...)</p>
eksperimentisao sam sa vremenom za osvjeljavaljanje , po 2 min i po 1cm i vidi se da preko 6 minuta isto , i opet sam drzao dugo u razvijacu pa su se vodovi poceli skidati !
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15