Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kontra-faza
#21
(02-11-2015, 06:37 PM)mikikg Wrote: Dakle, to NIKAKO ali NIKAKO ne moze da utice na zvuk, ni teoretski ni prakticno ukoliko ovaj pojacavac radi "solo" u prostoriji sa svojim kutijama.

Problem moze SAMO da se javi kada on radi zajedno sa jos nekim "drugim" (ne BatoMM) AMP koji ima ispravan polariter i onda bi se ta dva uredjaja "kosili", dolazilo bi do "ponistavanja" zvuka.

Svaka tvrdnja oko polariteta zvucnika van ove cu smatrati notornom gluposcu ili provokacijom i onaj koji to pokusava da opovrgne ce biti za pocetak upozoren warning poenima a ako se nastavi prepirka oko toga i eventualnim banovanjem sa foruma!

Toliko oko toga!
Reply
#22
(02-12-2015, 08:16 AM)mikikg Wrote:
(02-11-2015, 06:37 PM)mikikg Wrote: Dakle, to NIKAKO ali NIKAKO ne moze da utice na zvuk, ni teoretski ni prakticno ukoliko ovaj pojacavac radi "solo" u prostoriji sa svojim kutijama.

Problem moze SAMO da se javi kada on radi zajedno sa jos nekim "drugim" (ne BatoMM) AMP koji ima ispravan polariter i onda bi se ta dva uredjaja "kosili", dolazilo bi do "ponistavanja" zvuka.

Svaka tvrdnja oko polariteta zvucnika van ove cu smatrati notornom gluposcu i onaj koji to pokusava da opovrgne ce biti za pocetak upozoren warning poenima a ako se nastavi prepirka oko toga i eventualnim banovanjem sa foruma!

Toliko oko toga!
Ponistavanje ili bolje reci slabljenje je moguce samo na frekvencijama ispod 100Hz i to ako su zvucnici blizu.
Reply
#23
bilo bi interesantno tekstove vezane za obrtanje faze izdvojiti u zasebnu temu,pa da svako obrazloži svoju tvrdnju.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#24
pa da demokratski odlucimo kako radi fizika.
slazem se da treba povaditi postove ali samo da bi se ocistila ova tema
Reply
#25
(02-12-2015, 09:53 AM)Ubledeli Wrote: pa da demokratski odlucimo kako radi fizika.
slazem se da treba povaditi postove ali samo da bi se ocistila ova tema

da donesemo amandmane na omov zakon Smile
Reply
#26
ne zaboravimo Kirhofa... Big Grin
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#27
Ima tu malo i Džozefa Henrija i Majkla Faradeja... Big Grin
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#28
http://www.audioreview.it/news/fase-asso...cerla.html


I suoni naturali nascono con una loro fase assoluta, ovvero con una determinata sequenza di compressioni-rarefazioni dell’aria. Se sia lecito invertire questa sequenza, ovvero trasformarla in rarefazioni-compressioni, è dibattito che in alta fedeltà è aperto praticamente da sempre, con opinioni totalmente opposte e ben rappresentate in ambo le fazioni. In una catena di riproduzione del suono, il mantenimento della fase assoluta è trascurabile oppure è uno dei parametri che determinano la fedeltà percepita? Invertire la polarità dei cavi che collegano amplificatore e diffusori comporta delle variazioni in termini di ascolto? Qui potete scaricare un set di segnali utilizzabili per riconoscere quale sia la fase assoluta del vostro impianto (anzi, della combinazione tra la sorgente e quel che segue) ed altri segnali con cui sperimentare se siete in grado di riconoscere l’inversione di fase.

uglavnom prva tri snimka su za detektovanje apsolutne faze , dok su ostala 4 / 4-7 / sa kako i piše , klipingom ili pozitivne ili negativne poluperiode .
Upravo ova četiri zadnja navedena govore o tome šta se realno događa oko izmene faza ili polariteta .....sve je povezano sa tim da bez obzira što je odziv u principu zadržan isti , promene se dešavaju na malo komplikovanijim nivoima .
PS u principu frekfentni audio opseg i naša percepcija tog zvuka se može podeliti na pola , gde jedna polovina reaguje na promene u nivoima a druga polovina reaguje na promenu faze , iz čega se može zaključiti da je u sistemima male rezolucije ili prosečne teško zaključiti bilo šta .....stim da kod sistema visoke rezolucije gde je posvećena određena pažnja kako akustičnim fazama pojedinačnih zvučnika tako i relativnim fazama između njih može doći po pomeranja nekog prethodno projektom stabilisanog odnosa faza .
Za podsetiti je da se kod zvučnika za razliku od ostale elektronike u lancu , faze rotiraju 360 stepeni i to ponekad i više puta u audio opsegu . Posebno je važno za scenu koju kreiraju zvučnici kako idu te faze . Bez obzira na konfuziju oko rotiranja faza u audio opsegu jednom stabilizovano njihovo ponašanje direkno određuju detalje i scenu .... i nije isto i nikada neće biti kako one idu po prostoru ......i nije isto i nikada neće biti kako stoje između sebe , tj kolika je relativna faza i gde stoji na skali i kako stoji .

PS u jednoj tehničkoj analizi PRO-AC kutija u AR je napisano odprilike sledeće : Stewart Tyler je uspeo da u osi natera zvučnike da idu po ne baš idealnom odzivu / target respons / i da pri tome zauzmu relativnu fazu koja je perfektna za odziv u osi . Snimci izvan ose su pokazale da su zvučnici ušli u putanju idealnog odziva i pri tome je realtivna faza dovedena gotovo do nule , što je odlika svih monitora koji rade iz blizine . Pri tome se dobilo to da je odziv izvan ose koji je energetski ispod nivoa odziva u osi dobio detalje i to one detalje koji bi bili zauvek izgubljeni zbog svoje energetske inferiorornosti odziva izvan ose .....koji kao što svi znaju počinje da pada negde oko 1000 hz .
Za podsetiti je i to da ono što se realno čuje vrlo podseća na to kako ide odziv izvan ose .

PPS u sudaru DIY prosečnog pojačala i korektno urađenih DIY kutija i vrhunskog urađenog DIY pojačala i prosečnih kutija , batine obično dobija zadnje navedena kombinacija .......i tako
Reply
#29
Floyd Toole, Sound Reproduction: Loudspeakers and Rooms, 2008:

"Many investigators over many years have attempted to determine whether phase shift mattered to sound quality (lista istraživača). In any case, it has been shown that if it is audible, it is a subtle effect, most easily heard through headphones or in an anechoic chamber, using carefully chosen or contrived signals. There is quite general agreement that with music reproduced through loudspeakers in normally reflective rooms, phase shift is substantially or completely inaudible, etc."

Rod Elliott: "The audibility of absolute phase is nil." (http://sound.westhost.com/ptd.htm)

Od mene, toliko o tome.

Pozdrav
Reply
#30
Na dac-ovima obicno imate dugme za okretanje faze i to se izuzetno dobro cuje u pozicioniranju izvodjaca u prostoru. Kao i kod konektora, kablova, siljaka i slicnih stvari, oni koji ne cuju razliku medju njima kao i razliku u fazi ili imaju los sistem koji to ne moze da reprodukuje ili ne cuju dobro ili nisu naucili sebe da slusaju (kao i kad prvi put probate rakiju, sve su vam iste i bezveznog ukusa. Meni su sva piva ista, zato i ne pricam o njima ali i ne tvrdim onima koji ih piju da me ne mogu ubediti da se razlikuju kad je hemijski sastav svima isti). I u jednom i u drugom slucaju nisu odgovarajuci sagovornici. Na svu srecu Braca ce vrlo brzo da predje na nasu stranu kada prestane da koristi muljavi Nad, kog ja ne smatram za audiofilsku spravu vec vise od 25 godina..

Jako je tesko komunicirati sa ljudima koji nemaju dovoljno dobar sistem da bi mogli cuti nijanse u zvuku. Cesto se kod ovakvih sistema i vlasnici koji ih slusaju opuste i uopste i ne obracaju paznju na zvuk vec je dovoljno samo da im svira. Ja sam neke pesme na cd-ovima toliko puta cuo da znam svaki uzdah izvodjaca i svako naslanjanje ruke na gitaru. Nemoguce je vrsiti poredjenja sa razlicitim pesmama, uvek se slusa jedna ista samo sa malim izmenama u audio lancu. Prethodnihh nedelja sam intenzivno slusao samo strune kablove i konektore. Nisu mi jos stigli svi kinezi koje sam porucio ali skupi Furutech, Wattgate, ieGo su tu. Od Kineza Oyaide, Sonarquest, Vanguard, od brendova Dynavox, Kopp, nas Elid, Aling... Od kablova, nekoliko samograditeljskih, Lapp, Belden, Furutech, Acrolink i mogu reci da su ogromne razlike u zvuku. Testiranje konektora uglavnom ide na istim kablovima a isto tako testiranje kablova na istim konektorima.

Posto ovo poglavlje otvara Pandorinu kutiju na ovom forumu, zbog koje sam napadnut jos na pocetku, ovo napisano uzmite kao moje utopijsko razmisljanje a posto se nalazi u sve i svasta nikom nece smetati.
Reply
#31
Odakle su postovi 2101, 2102 i 2103 ? Vidim da se piše o fazama zvučnika ali ne znam odakle potiče priča - što može da bude bitno za ono što bih napisao ili ne bih napisao. Vidi se da su postovi premešteni odnegde gde bi imali veze sa pričom jer su pre njih neka pisanija o futerima O.o
Reply
#32
(02-14-2015, 05:39 AM)Jevrem Wrote: Na dac-ovima obicno imate dugme za okretanje faze i to se izuzetno dobro cuje u pozicioniranju izvodjaca u prostoru. Kao i kod konektora, kablova, siljaka i slicnih stvari, oni koji ne cuju razliku medju njima kao i razliku u fazi ili imaju los sistem koji to ne moze da reprodukuje ili ne cuju dobro ili nisu naucili sebe da slusaju (kao i kad prvi put probate rakiju, sve su vam iste i bezveznog ukusa. Meni su sva piva ista, zato i ne pricam o njima ali i ne tvrdim onima koji ih piju da me ne mogu ubediti da se razlikuju kad je hemijski sastav svima isti). I u jednom i u drugom slucaju nisu odgovarajuci sagovornici. Na svu srecu Braca ce vrlo brzo da predje na nasu stranu kada prestane da koristi muljavi Nad, kog ja ne smatram za audiofilsku spravu vec vise od 25 godina..

Jako je tesko komunicirati sa ljudima koji nemaju dovoljno dobar sistem da bi mogli cuti nijanse u zvuku. Cesto se kod ovakvih sistema i vlasnici koji ih slusaju opuste i uopste i ne obracaju paznju na zvuk vec je dovoljno samo da im svira. Ja sam neke pesme na cd-ovima toliko puta cuo da znam svaki uzdah izvodjaca i svako naslanjanje ruke na gitaru. Nemoguce je vrsiti poredjenja sa razlicitim pesmama, uvek se slusa jedna ista samo sa malim izmenama u audio lancu. Prethodnihh nedelja sam intenzivno slusao samo strune kablove i konektore. Nisu mi jos stigli svi kinezi koje sam porucio ali skupi Furutech, Wattgate, ieGo su tu. Od Kineza Oyaide, Sonarquest, Vanguard, od brendova Dynavox, Kopp, nas Elid, Aling... Od kablova, nekoliko samograditeljskih, Lapp, Belden, Furutech, Acrolink i mogu reci da su ogromne razlike u zvuku. Testiranje konektora uglavnom ide na istim kablovima a isto tako testiranje kablova na istim konektorima.

Posto ovo poglavlje otvara Pandorinu kutiju na ovom forumu, zbog koje sam napadnut jos na pocetku, ovo napisano uzmite kao moje utopijsko razmisljanje a posto se nalazi u sve i svasta nikom nece smetati.

(02-11-2015, 05:48 PM)Jevrem Wrote: vidim da ima mnogo onih koji ne razumeju struju i zbog toga ono sto je ovde uradjeno. Da li je ne izlazu koji je u fazi sa ulazom stavljen minus izlaz zvucnika ili plus nije uopste bitno. Bitno je da povratna sprega nije pogresno oznacena. A to sto ste okrenuli plus i minus an zvucniku moze da se cuje u vrhunskim sistemima u 3d sceni ali tek kad ustanovite da sve ostale komponente u lancu ne okrecu fazu. U praksi ako ja i Milojko uzmemo veliku testeru da pretesterisemo drvo, da li cu prvi potez povuci ja ili on nije uopste bitno, a to je situacija sa vasim okrenutim polovima.

.
zašto li sam sad zbunjen? je li svejedno da li je prvi povukao Milojko ili vi, ili ne?
.
od onih sam što su za otvoreno izjavljivanje utemeljenih stavova ali ovde sam zbunjen.
.
inače moj je stav da svako u svom sistemu treba da ušima praktično provjeri čuje li razliku ili ne (ja je sigurno čuti neću a pisao sam negdje već zašto) i da se ne opterećuje time što im sistem nije na nivou koji zadovoljava nečije tuđe kriterijume - naročito u vrijeme kad se i sam posao kupuje. ovo bi najbolje bilo da je hobi a ne opsesija-ako nije profesija.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#33
11277 ne vidim zasto sa takvom ogorcenoscu reakcija na moje postove. Ako Vas ja licno nerviram slobodno kazite ne moram vise nista da pisem i povucicu se.

Milojko je u ovoj prici da bi se opisalo prakticno sta znaci okretanje plus i minus kabla na zvucniku onima koji nisu elektro struke. Zakljucak bi bio da je svejedno kako se okrene samo ce prvi udarac membrane zvucnika biti u kontra smeru u kom je recimo bubanj krenuo kad je proizveo talas koji je mikrofon snimio. Zao mi je sto niste to razumeli, mislio sam da sam dosta prosto napisao.

Ne kazem da svi imaju lose sisteme, vise bih rekao da svako ima svoja mala zadovoljstva pa ce neko uloziti u audio komponente, neko u garderobu a neko u hranu. Pri tom bi bila velika steta ako se u to nesto ulozi a ne dobije zadovoljstvo u culima. Ja takodje uzivam u jelu, bik sam u horoskopu, ali mi je dovoljno i par zalogaja da zadovoljstvo bude potpuno a ne pun zeludac. Tako i kad je audio oprema u pitanju zelim da cujem bar jedan delic instrumenta sto pribliznije originalu i zadovoljim ta cula.

Meni je audio i hobi i opsesija i profesija i u cemu je tu problem. ne koristim forum da nesto uvalim , prodam i okoristim se vec da pokusam da komuniciram sa istomisljenicima, ako ih ima. One koje ne zanima moja oblast interesovanja ne moraju da komentarisu. Moja je opsesija da slusam komponente, bilo da su to aktivne, pasivne ili elektromehanicke, i u tome uzivam. A koliko vidim i moji prijatelji, i to poprilican broj, sa zadovoljstvom dolaze da slusaju sa mnom sve "snake oil" elemente. Tolika mi je opsesija da sam kupio 4 identicna cd plejera da bih mogao raditi promene na njima i uporedjivati dok bi jedan uvek bio u izvornom stanju. Sve u cilju izvlacenja maksimuma iz njega. Moj prijatelj je u poslednja dva meseca potrosio 1500 evra samo u razne zice za isprobavanje i ne kaje se, Verovatno bi se kajao da je potrosio u kafani. Isto tako vazi i za kafanskog coveka, nece shvatiti trosenje para u zice. To su sve sitna zadovoljsva i ne znam zasto nekom smeta sto se neko drugi raduje necemu sto je njemu nerazumljivo. Pre 35 godina kad sam sve pare trosio u audio komponente, moj otac je imao izreku: "svaka bena* ima svoje veselje". Moje je u slusanju elektronskih komponenti, mojoj zeni u cipelama, prijatelju u stapovima za pecanje a prijateljici u putovanjima...

Ako misliste da ovi postovi ne treba da postoje na ovom forumu, slobodno ih obrisite, ali koliko vidim ima i onih sto ih interesuje kao Zvu i Rade. Ako mislite da treba da ostane prebacite sve u onu temu o zicama, siljcima i kablovima pa cemo mi tamo da preklapamo bez ometanja drugih forumskih soba. Mada je i tamo kritikovano da nema konstruktivnih rasprava i da treba da se zatvori. Kao sto ne razumete tu temu i ova pisanja tako ja recimo ne razumem teme sa postavljenim linkovima sa youtuba jer mi smorno da ih otvaram i gledam. Kad hocu sa nekim da komuniciram odem kod njega ili nazovem pa pricam. Ne sedim sa drustvom drzeci telefon u ruci i tipkajuci ili gledajuci YT. Sto se manje komunicira svi postaju nesto nervozni i kratkog fitilja. Ako sam ja sibica tu, kazite i sklonicu se.

* bena je budala u lokalnom zargonu
Reply
#34
(02-14-2015, 01:15 PM)Zvu Wrote: Odakle su postovi 2101, 2102 i 2103 ? Vidim da se piše o fazama zvučnika ali ne znam odakle potiče priča - što može da bude bitno za ono što bih napisao ili ne bih napisao. Vidi se da su postovi premešteni odnegde gde bi imali veze sa pričom jer su pre njih neka pisanija o futerima O.o

Utvrdjeno je da su pogresno obelezeni + i - za zvucnike (zamenjena su im mesta) na plocici nz BatoMM pojacalo. Pa se sada diskutuje da li zamena polariteta utice ili ne utice na zvuk.
Reply
#35
(02-14-2015, 01:15 PM)Zvu Wrote: Odakle su postovi 2101, 2102 i 2103 ? Vidim da se piše o fazama zvučnika ali ne znam odakle potiče priča - što može da bude bitno za ono što bih napisao ili ne bih napisao. Vidi se da su postovi premešteni odnegde gde bi imali veze sa pričom jer su pre njih neka pisanija o futerima O.o

BatoMm je napravljen da ne obrce fazu izlaza u odnosu na ulaz ali je slucajno pogresno oznaceno na plocicama. Da bi nastavili pricu uzmite kao osnovu da su plus i minus na zvucnicima zamenjeni i da li to utice na zvuk ili ne. Valjda ce neko od moderatora to prebaciti u neku drugu temu koja je za to prikladnija
Reply
#36
(02-14-2015, 02:44 PM)Jevrem Wrote: 11277 ne vidim zasto sa takvom ogorcenoscu reakcija na moje postove. Ako Vas ja licno nerviram slobodno kazite ne moram vise nista da pisem i povucicu se.

Milojko je u ovoj prici da bi se opisalo prakticno sta znaci okretanje plus i minus kabla na zvucniku onima koji nisu elektro struke. Zakljucak bi bio da je svejedno kako se okrene samo ce prvi udarac membrane zvucnika biti u kontra smeru u kom je recimo bubanj krenuo kad je proizveo talas koji je mikrofon snimio. Zao mi je sto niste to razumeli, mislio sam da sam dosta prosto napisao.

------------------------------------------------
--------------------------------------------------------

--------------------------------------------------

vjerovali ili ne prema Vama sam skroz ravnodušan - ič se ne nerviram. 

ne radi se o ogorčenosti već sam bez-emotivno napisao svoje mišljenje - to što nema emotikona ne znači automatski i ogorčenost. prošlo je vrijeme moje uredničke uloge i to na moje insistiranje,pravo da Vam kažem i od tad mi je lakše i baš se daleko daleko manje nerviram oko ovakvih pisanja kakve sam naveo u svojem prošlom postu,i usmjerenim navodima iz Vašeg prošlog posta. kad je neko urednik onda mora da misli šta će svi ostali misliti o njegovim potezima (brisanje,pomjeranje,promjena postova...) a ovako pišem u svoje ime i dok se ponašam u okvirima pravilnika nemam nikakvih problema da napišem ono što mislim,i ne plašim se da ću biti kažnjen. ako me i kazne pravedno - normalno da ću se ponijeti kao saggit (veliki pozdrav i poštovanje drug! Smile)  i razumjeti razloge.

vjerovali ili ne,"na prvu" sam shvatio šta ste Vi i Milojko radili kad ste potezali-poguravali testeru i koja je bila paralela sa radom zvučnika u sistemu - sve dok je klada presječena Wink

ono što nisam razumjeo je smislena razlika između Vaša dva posta,iz dve različite teme. u prvom postu nema veze ko je prvi potegao testeru,da li Vi ili gospodin Milojko:

(02-11-2015, 05:48 PM)Jevrem Wrote: vidim da ima mnogo onih koji ne razumeju struju i zbog toga ono sto je ovde uradjeno. Da li je ne izlazu koji je u fazi sa ulazom stavljen minus izlaz zvucnika ili plus nije uopste bitno. Bitno je da povratna sprega nije pogresno oznacena. A to sto ste okrenuli plus i minus an zvucniku moze da se cuje u vrhunskim sistemima u 3d sceni ali tek kad ustanovite da sve ostale komponente u lancu ne okrecu fazu. U praksi ako ja i Milojko uzmemo veliku testeru da pretesterisemo drvo, da li cu prvi potez povuci ja ili on nije uopste bitno, a to je situacija sa vasim okrenutim polovima.

pa se dalo shvatiti da obrtanje faze NEMA uticaja na zvuk osim u nekim vrhunskim 3d sistemima i to tek nakon provjere faze ranije u sistemu.

zatim opet Vaš post koji barem meni kazuje nešto suprotno ovom gore:

(02-14-2015, 05:39 AM)Jevrem Wrote: Na dac-ovima obicno imate dugme za okretanje faze i to se izuzetno dobro cuje u pozicioniranju izvodjaca u prostoru. Kao i kod konektora, kablova, siljaka i slicnih stvari, oni koji ne cuju razliku medju njima kao i razliku u fazi ili imaju los sistem koji to ne moze da reprodukuje ili ne cuju dobro ili nisu naucili sebe da slusaju

pa sad iz ovog zaključujem - možda porešno/možda ne - da obrtanje faze IMA uticaja i to konkretno na pozicioniranje izvođača u prostoru.

ono što Ste nazvali ogorčenošću zapravo je (uvjeravam Vas) bila zbunjenost kontradiktornosti odgovora istog autora.

i dalje ne znam je li po vašem mišljenju važno ispoštovati fazu audio-signala unutar sistema ili nije - naravno niste u obavezi da odgovorite iako me interesuje.

(02-14-2015, 05:39 AM)Jevrem Wrote: .........................................
(kao i kad prvi put probate rakiju, sve su vam iste i bezveznog ukusa. Meni su sva piva ista, zato i ne pricam o njima ali i ne tvrdim onima koji ih piju da me ne mogu ubediti da se razlikuju kad je hemijski sastav svima isti). I u jednom i u drugom slucaju nisu odgovarajuci sagovornici. Na svu srecu Braca ce vrlo brzo da predje na nasu stranu kada prestane da koristi muljavi Nad, kog ja ne smatram za audiofilsku spravu vec vise od 25 godina..

-----------------------------------------

Posto ovo poglavlje otvara Pandorinu kutiju na ovom forumu, zbog koje sam napadnut jos na pocetku, ovo napisano uzmite kao moje utopijsko razmisljanje a posto se nalazi u sve i svasta nikom nece smetati.

(02-14-2015, 02:44 PM)Jevrem Wrote: 11277 ne vidim zasto sa takvom ogorcenoscu reakcija na moje postove. Ako Vas ja licno nerviram slobodno kazite ne moram vise nista da pisem i povucicu se.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Ako misliste da ovi postovi ne treba da postoje na ovom forumu, slobodno ih obrisite, ali koliko vidim ima i onih sto ih interesuje kao Zvu i Rade. Ako mislite da treba da ostane prebacite sve u onu temu o zicama, siljcima i kablovima pa cemo mi tamo da preklapamo bez ometanja drugih forumskih soba. Mada je i tamo kritikovano da nema konstruktivnih rasprava i da treba da se zatvori. Kao sto ne razumete tu temu i ova pisanja tako ja recimo ne razumem teme sa postavljenim linkovima sa youtuba jer mi smorno da ih otvaram i gledam. Kad hocu sa nekim da komuniciram odem kod njega ili nazovem pa pricam. Ne sedim sa drustvom drzeci telefon u ruci i tipkajuci ili gledajuci YT. Sto se manje komunicira svi postaju nesto nervozni i kratkog fitilja. Ako sam ja sibica tu, kazite i sklonicu se.

* bena je budala u lokalnom zargonu
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#37
Ne mozete da znate da li koja komponenta u sistemu okrece fazu ili ne sem ako je niste sami proektovali. Jedini ispravan nacin je da poslusate i ustanovite, moze da se cuje ako dobro obratite paznju. Zato su dac-ovi sa tasterom za promenu faze prakticni jer u delicu sekunde vec slusate drukciji zvuk pa se lakse ustanovi da li postoji razlika i kolika. Cuje se kao i okretanje utikaca mreznog kabla.
Reply
#38
Drustvo, moja izjava oko tih polariteta u BatoMM temi je mozda bila malo ostrija ali sa dobrom namerom za sve.
Mnogo bih vise voleo da diskutujemo o nekim drugim stvarima (koje ne dolaze iz Pandorine kutije) jer te svari su vezane za subjektivnu percepciju zvuka koja ne moze (ili veoma tesko) da se potvrdi u teoriji.
Naveo sa kad i kako ima tj nema veze polaritet i u svakom slucaju je potrebno da se ispostuje polaritet da ne bi u pojedinim situacijama (naveo sam kojim) doslo do problema.
Potrosicemo stranice tekstova oko toga, neko ce da se nadje uvredjen, neko da je u pravu, neko da nije i hajde da ostavimo tako kako jeste i da pricamo o drugim temama, ako se slazete.
Stvarno ne zelim da pokvarim dosadasnju skroz korektnu atmosferu na forumu.
Reply
#39
izvini miki ali još jednu stvar moram da pitam g-dina Jevrema: kako to da Vi niste čuli da je polaritet izlaza/faza obrnuta u odnosu na propisanu? kako to da Vi koji imate ne-muljavi sistem u svakom dijelu svog lanca,do najsitnijih tančina ispeglan (propisno okrenut mrežni kabel,međusobno propisno odvojeni unutar uređaja,konektori koji najviše prijaju vašem uhu,interkonekti vrhunskog kvaliteta...da ne idem dalje znamo svi kuda "pucamo") i fino istančan sluh - niste primjetili promjenu pozicije izvođača u prostoru uslijed primjene faze na izlazu BatoMM? ipak je to krupna promjena koju biste Vi u svim uslovima koje ste naveli,morali "na prvu" čuti već pri prvom makar i probnom slušanju?
.
moram da naglasim kako pitanje postavljam ravnodušno i bez emocija - naveo sam sve što ste Vi ranije pisali i na osnovu toga našao nedoumicu. samo me interesuje odgovor na pitanje,a dok me ne opovrgnete smatram da ima smisla.
.
takođe,ne nađoh u Vašem prošlom postu direktan odgovor ima li ili napokon nema veze da li Vi i Milojko gurate ili vučete?
.
ili možda ni Vi ne biste prepoznali razliku na slijepom testu?
.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#40
da ponovim .....prva tri fajla su test , i pazi sad besplatni , sa kojima se može odrediti apsolutna faza .....a pazi sad , na internetu postoje spiskovi firmi koje štampaju LP ili CD sa ovim ili onim polaritetom mada ne postoji zakon koji bi ih naterao da to objavljuju
Dakle nema potrebe za nekim skupim i specijalnim CD- ovima koji imaju taj test .

Sledeća 4 fajla su zasnovana na radovima Clark Johnsen " The Wood effect" koji tvrdi vrlo uporno da se apsolutna faza čuje .....dakle sa ta četiri fajla se može to proveriti .
Kod mene lično postoje promene u sceni koja se pomera nešto malo u levo gde mi Sara K uporno pokušava da sedne na zvučnjak a ja joj nedam ......bem li ga zašto baš u levo a ne udesno.
Kada uspete da izgovorite reč PIČKA u kontra fazi , možemo nastaviti razgovor oko toga zašto rade bolje kutije koje imaju srednjetonac u fazi u odnosu na ostale kojima je srednjetonac u kontra fazi Smile))))

Kada smo već kod pandorine kutije , koja pojačala i predpojačala rade bolje , sa ili bez povratne sprege Smile)
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)