Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kontra-faza
#1
Exclamation 
izvedeno iz BatoMM i Sve i svašta teme,15.02.2015 HMAP/111277:


(02-10-2015, 06:54 PM)11277 Wrote: primjetio je čovjek kojem sam uzeo pločice (arhitekta-građevinac Milan) da su na šemi zapravo pogrešno označeni plus i minus izlaza za zvučnike - kad sam pogledao šemu skontao sam (koliko dobro - valjda dobro) da je čovjek u pravu! dva puta neinvertovan signal postaje istovjetan prvobitnom po pitanju polariteta...

dakle plus sa šeme(pa i pločice) bi trebao biti minus i obratno... ili čovjek i ja griješimo?




Znači li to u praksi da:
1. zamenim mesta na priključcima zvučnika + na - i obratno, što je minus, na plus, sa pripadajućim FB
ili
2. sa pločice krenem sa minusa na plus na terminalu ka zvučnicima i saglasno tome, sa pločice plus zvučnika povežem na minus terminala ka zvučnika,
i rešena stvar oko okretanja faze?

ILI:

na samoj pločici obeležim plus ka zvučnicima kao minus i minus kao plus zvučnika i dalje saobrazno tome novonastalo prosledim ka terminalima i zvučnicima?
Reply
#2
Huh nista nisam razumeo,
izgleda mi kao da si predlozio tri ista resenja 
bitno je da FB i izlaz ostanu upareni sa pripadajucim Exclamation
a posto nisi koristio eksluzivnu disjunkciju pretpostavljam da je odgovor 'da'  Angel
Reply
#3
Cool
To znači da je sve što ste do sada čuli bila laž.   Big Grin

Morao sam...
Reply
#4
Na šta misliš?
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#5
Pa sve je sviralo u kontra fazi. 
Reply
#6
(02-11-2015, 02:14 PM)elektropionir Wrote: Cool
To znači da je sve što ste do sada čuli bila laž.   Big Grin

Morao sam...

velika šarena laža od dvesta i kusur strana! Big Grin al' smo vas zeknuli macola,ja i mikikg Big Grin
.
šalu ja stranu,baš sam danas pisao čovjeku koji je ovo primjetio: od dvesta strana teme koju su češljali dobronamjerni,profesionalci,amateri i zluradi, ovde a i na nekoliko drugih foruma - ovu stvar je primjetio ni manje ni više nego čovjek građevinac-arhitekta! Smile zeznuo nas čovjek sve,i još me bojažljivo pita porukom da li dobro tumači to što gleda ili ne... Smile
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#7

Big Grin
Reply
#8
Hm, mislim da nema ovde većih problema. Ispravite me ako grešim, ali problem bi bio samo u slučaju da su dva stereo zvučnika jedan u odnosu na drugi u kontra-fazi. Ako istovremeno imaju obrnutu fazu, to ne bi trebalo značajno da bilo šta degradira? Da je nešto značajno, verovatno bi neko ko je izradio pojačavač to i primetio... Što se tiče elektronike u zvučnicima, jedino polarizovani elektroliti (kojih ne bi trebalo da ima u skretnicama) mogu da trpe ovo okretanje...
Reply
#9
vidim da ima mnogo onih koji ne razumeju struju i zbog toga ono sto je ovde uradjeno. Da li je ne izlazu koji je u fazi sa ulazom stavljen minus izlaz zvucnika ili plus nije uopste bitno. Bitno je da povratna sprega nije pogresno oznacena. A to sto ste okrenuli plus i minus an zvucniku moze da se cuje u vrhunskim sistemima u 3d sceni ali tek kad ustanovite da sve ostale komponente u lancu ne okrecu fazu. U praksi ako ja i Milojko uzmemo veliku testeru da pretesterisemo drvo, da li cu prvi potez povuci ja ili on nije uopste bitno, a to je situacija sa vasim okrenutim polovima.

Za npejcica: kondovi u zvucnicima dobijaju naizmenicni signal a nikako jednosmerni i ne smeju biti polarizovani. Signal iz BatoMM je na oba izlaza naizmenicni i sasvim je svejedno koji izlaz dovedete na plus zvucnika. Ono sto ne smete kod bridge pojacala je da ne smete da spojite minus izlaze dva zvucnika zajedno jer to nisu mase vec isto izlaz pojacavaca
Reply
#10
ne mogu da trpe i nema uticaja.
takodje se ne bi smeli nalaziti na putu cisto prostoperiodicnog signala.
a da smo mogli ranije videti, mogli smo, sto kaze izreka:
200+ pari ociju za 200+dana na 100+strana ne vidi +/- pred okom!
Big Grin
Reply
#11
(02-11-2015, 05:21 PM)11277 Wrote: ovu stvar je primjetio ni manje ni više nego čovjek građevinac-arhitekta! Smile zeznuo nas čovjek sve,i još me bojažljivo pita porukom da li dobro tumači to što gleda ili ne... Smile



Smile Teraš me da prepravljam
Mali izgubljeni vanzemaljac, 3.000.000.000.000.000 svetlosnih godina udaljen od svog doma
Reply
#12
za takve situacije smišljen je :p smajli Smile
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#13
(02-11-2015, 05:48 PM)Jevrem Wrote: Za npejcica: kondovi u zvucnicima dobijaju naizmenicni signal a nikako jednosmerni i ne smeju biti polarizovani. Signal iz BatoMM je na oba izlaza naizmenicni i sasvim je svejedno koji izlaz dovedete na plus zvucnika. Ono sto ne smete kod bridge pojacala je da ne smete da spojite minus izlaze dva zvucnika zajedno jer to nisu mase vec isto izlaz pojacavaca

Upravo tako, možda nisam bio dovoljno jasan, ali na to sam mislio. Znači nema razloga posmatrati ovu kozmetičku omašku na šemi/PCB-u kao problem. Jednostavno, prosto je rešiv okrenuti žice na klemama zvučnika. FB+ i FB- i dalje idu na OUT+ i OUT- u istom sledu. A i ako ostane kao i do sada, ništa strašno.
Reply
#14
Ma dobro, bilo sta je bilo. Ali me cudi da to niko nije cuo, tu nema nekog fokusa, scene. Mada ne znam koliko ima napravljenih pojacala. Ja i dalje imam samo plocice Smile .

Sada da se obelezi sta treba prevezati i to je to.

A sto se tice kontra faze, koliko se ja secam, ne moze se to bas uporedjivati sa testerom Smile. Ako zvucnik vezete u kontra fazi, membrana ce umesto da ide napolje ici unutra, i obrnutno. A to nije bas zanemarljivo. Da jeste ne bi bilo obelezavanja plus i minus zvucnika nego bi svi vezivali kako stignu. 
Reply
#15
@11277 Klasika Smile To je kao kod mene gde radim sa programima, praksa je da onaj koji pise program nebi trebao i da ga testira vec neki drugi ljudi jer ne moze da mi padne napamet sve situacije (da ne kazem gluposti) koji mogu da padnu napamet testeru koji to gleda iz totalno druge perspektive nego ja.
Reply
#16
da,druga perspektiva znači itekako mnogo - drugačije se sve sagledava. što se mene tiče benigna stvar,jedino se plašim da se ostali koji su pravili ili prave ovo pojačalo ne pobrkaju nešto pa krenu da spaljuju izlazne stepene jedan po jedan.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#17
Tako ti je to kada se covek udalji iz cele price pa zaboravi osnovne stvari... Problem kontrafaze se javlja kada su zvucnici medjusobno vezani razlicito. A kretanje membrane napred/nazad je pri ispitivanju polariteta jednosmernom strujom tj. baterijom.
Reply
#18
Pa pazi, desava se to stalno, ne samo nama i zbog toga su u neke (mnoge) miksete pocele da ugraduju PHASE prekidac i moze da se prikljuci kako hoces, da ne razvrces kablove bez potrebe Smile
Reply
#19
Ma ja sam mislio na sebe da sam zaboravio osnovne stvari Smile.
A ko radi taj i gresi, nema tu niceg neobicnog Wink.
Reply
#20
pa nebi trebalo da je baš isto ako se okrene polaritet zvučnika ...mislim da se to po malo i čuje .
 jeste ono što se kaže veliko , 5khz je 5000 puta u sekundi se okrene polaritet , ali sekunda je ogromna bar što se tiče akustike .
 Sa druge strane ako se recimo akustična faza visokotonca rotira tačno na rezu , obrtanjem polariteta se rotiranje pomera ko zna gde .
Ponekad okretanje polariteta donosi i poboljšanje jer postoje velike šanse da je nešto u liniji okrenuto .
 To traži 10 minuta vremena ...jedna pesma sa i bez okretanja polariteta pa kako  radi bolje Smile

PS okretanje faze sa prekidačima na mikserima nema mnogo veze sa ovim problemom jer u principu svi konektori na takvoj opremi su tako urađeni da se ne može promašiti polaritet i da se hoće Smile
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)