Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
All Pic programator
#21
Super Smile Samo napred...

Uzgred, pročitaj taj PIC i pogedaj na poslednje dve lokacije imaćeš umesto 0xFF neke druge vrednosti. Primera radi, 0xC3 0xF2 ili slično. Zapiši ih negde jer početnička greška kod tih PIC12F6xx mikrokontrolera može biti da obrišeš te koeficijente. Oni služe da se iskalibriše interni oscilator kako bi bio što precizniji. Međutim ukoliko korisnik obriše te vrednosti koje se upisuju još u samoj fabrici moguće je da se dobije značajno odstupanje od željene frekvencije, a što je još gore, imao sam situacije da oscilator uopšte neće da zaosciluje. Uvek možeš da ih uprogramiraš i ukoliko ih obrišeš, ali ih moraš znati, zato ih zapiši i sačuvaj negde Smile

Inače većina softverskih alata za programiranje ume da pre brisanja mikrokontrolera (koje je obavezno pre programiranja) da ih pročita, sačuva, obriše PIC i nakon programiranja koda vrati nazad. Ali da ne rizikujemo... bar za početak.
Reply
#22
E to nismo znali , ima na kraju pise samo 4pUndecided

je to uredu?


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#23
Bravo samuki! Smile
Brzinski projekat. Daj neku sliku da vidimo kako je ispao.
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#24
Takodje cestitam!

Evo @samuki je sjajan primer kako moze nesto da se odradi samo kad se hoce i odbace sve predrasude o "spanskim selima" Smile
Nije ta oblast nista strasna, bar u delu da se napravi programator i flesira neki PIC.
Pisanje programa je vec malo slozenija tema ali ovo je pocetni korak, polako, jedno po jedno.

Samuki, to sto pise 4P bi trebalo da bude "to". To je na zadnjoj memoriskoj lokaciji.
BTW: Da znas, levi deo gde su oni brojevi 3FFF, to je hexadecimalni prikaz onoga sto pise u desnoj koloni sde su upitnici (?) u ASCII formatu.
Prakticno ono sto ti je npejcic spomenuo da trebas sacuvati je "3450" sto je isto sto i "4P".
Poenta je u tome da se sad potrefilo da je to vidljiv karakter "4P" ali u mnogo slucajeva neki hexidecimalni broj nema reprezentaciju u ASCII formatu pa je to nesigurno da se tako cuva/barata.
Moras da se oslonis na to sta pise u HEX formatu!
Reply
#25
Kako i gdje ga sacuvati, ?

Ja mislim i da sam ga brisao i pisao neki Hex fajl ,skinuo sa neta itd a ovo je opet ostalo!
Reply
#26
>>> Kako i gdje ga sacuvati?

U glavi, na papiru, u nekom TXT fajlu na racunaru, kako ti zgodnije Wink
Dakle to je "za svaki slucaj" ako iz bilo kog razloga nesto krene naopako i to se obrise.
Taj broj je specifican za taj konkretan jedan primerak, za neki drugi ce biti druga cifra.

Posto tek pocinjes da se igras sa tom tehnikom, nije iskljuceno da greskom to obrises i onda ces bezveze da "zakljucas" taj PIC ako neznas sta je tu predhodno pisalo.
Reply
#27
Sacuvati ga na Forumu, kao sliku !

Nije komlikovano sa mikrokontrolerima kada imas gotov Hex file, otvoris u programu ubacis i gotovo a programiranje je druga stvar.


Attached Files
.hex   12f629.hex (Size: 74 bytes / Downloads: 1)
Reply
#28
Evo slika programatora i napajanje , nije nesto lijepo ali uglavnom radi Smile


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#29
Mozeli ovaj programator da programira Atmel procesore, treba mi za onaj tester poluprovodnika ?
Reply
#30
Ne može, nije isto
Reply
#31
Atmega 168 , znaci nemoze Sad
Reply
#32
Ne, ali trebalo bi da ima relativno jednostavnih programatora za Atmel koji bi završili posao
Reply
#33
Znaci samo treba program a hardware ostaje isti ?
Reply
#34
Ne, ne može isti hardver da se koristi, pod "programator" mislio sam na hardver
Reply
#35
Imaju oni jednostavni Avr programatori sto se spajaju preko 232porta i Pony software Smile . znaci mora se ponovo sve praviti Smile
Reply
#36
Ima i za paralelni, a pošto imaš već ovaj programator može i preko USB-a ako ti nije skup još jedan PIC za tvoje potrebe programiranja Atmela. Programator za Atmel s PIC-om. Nisam sada uspeo da izguglam nijedan takav projekat dostupan, ali nema razloga da ne postoji negde na internetu Smile
Reply
#37
Pročitah da u atmega može da se spuca program preko PicKit2, ali se koristi neki drugi software.

Ovde je to što sam našao.

Nisam probao, ali moraću uskoro i bilo bi dobro da neko ko je radio napiše nešto o tome, jer ne bih da punim kantu spaljenim atmega-ma Big Grin
"Ako kaniš pobjediti, ne smiješ izgubiti" - Grunf
Reply
#38
Ima i preko paralelnog porta al nemam taj port, a preko usb ea je jos skupo, tako da ostaje 232 port Smile
Reply
#39
Nadam se da nisam zakasnio i da ce ovo nekome biti od koristi Wink
Ovo je ispravljen PCB za allpic identican je sa originalnim samo su stavljeni veci padovi i podebljani vodovi Smile PCB je radio prijatelj sa elektronika.ba

Davno sam ovaj programator sastavio na originalnom pcb-u od autora cim iskopam slike postavim i to Wink

Pozdrav svima Wink


Attached Files Thumbnail(s)



.txt   readMe.txt (Size: 1,98 KB / Downloads: 2)
.txt   element.txt (Size: 804 bytes / Downloads: 1)
.doc   AllPICprog.doc (Size: 428 KB / Downloads: 1)
.pdf   ALPIC BEST.pdf (Size: 38,4 KB / Downloads: 3)
Reply
#40
Dobar programator radi jos uvijek, Smile e da je ovako nesto za Cnc masinu.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)