Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pitanja u vezi tutorijala | Programiranje PIC mikrokontrolera u jeziku C
#41
<p>Da li je poželjno da sve globalne promenljive zajedničke za više modula i nezavisnih procesa budu volatile?</p>
<p>Kod promenljivih čija vrednost se menja u interapt rutini na primer, imao sam situaciju da za neke ne mora da se naznači volatile, a za druge ispada da je neophodno. Kako onda znati da li je potrebno ili nije dok se ne vidi da ne radi, ili da li će prestati da radi sa većim nivoom optimizacije? Ili za sve staviti volatile sa svaki slučaj i ne razmišljati o mogućim problemima?</p>
Reply
#42
<p>@mikikg</p>
<p>hoce li &nbsp;tutorijal&nbsp;</p>

Programiranje PIC mikrokontrolera u jeziku C
<p>ici dalje,vidim da je trenutno nesto stao.</p>
Reply
#43

Miki je rekao da će dopunjavati kako mu vreme dozvoljava, pošto je malo u gužvi...

Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#44

Nije stao, nisam zaboravio na to Smile

Morao sam malo da se pripremim tj da nabavim neke PIC-eve kako bi mogao da prakticno probam neke programe koje planiram za primere.

Imao sam samo dsPIC-eve na lageru a da vas "forsiram" da njih nabavljate nije zgodno nego sam pribavio ove modele (www.comet.rs):
- PIC16F684

- PIC16F886

- PIC16F1509

Ideja mi je da pored primera i objasnjenja postavim i kompletan source i kompajlirani code za svaki primer.

Koliko veceras ili sutra planiram da nastavim tutorijal sa konkretnim pisanjem programa, main() while(), if/then/else i nesto oko toga.

Inace tu temu mogu odprilike samo za vikend da pisem kada imam malo vise vremena, preko nedelje sam bas zauzet i mogu samo "na brzaka" da pratim i pisem na forumu.

Reply
#45
<p>A od mene dobiješ i jedan PIC18F4620, kao komad sa podosta memorije...</p>
Reply
#46
A od kuma: televizor! Smile
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#47

Pih izgubih silno vreme, krenuo da pisem ove primere i napisao nesto i krenuo da upucam program u PIC16F886 ...

Uzeo PK3, prikljucio, i nece i nece i nemam pojma sto Sad

Pomislio sam da sam spalio PIC, a znam da je to tezi slucaj, cak i ako se "potrudim" da okrenem napajanje naopako ...

Pa posle pomislio zeza me SW, ajd da probam neki drugi PIC18F2550 i djubre radi, pise/cita sve OK.

Ajd reko "spalio" sam ovaj prvi PIC ...

[attachment=7704:IMG_3471.JPG]

Ne budem lenj, uzmem stari dobri PK2 klon, isti kablici, ZIF podnozje i djubre proradi!!!

Znaci ne mogu da verujem sta se tu desava, lepo ga je Dejv sa EEBlog "opisao", tj dobio je "Retarded award"  Smile

http://www.youtube.com/watch?v=LjfIS65mwn8



Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#48

Bahh, nasao sam sta zeza, kada se izabere da PK3 napaja IC (napajanje sa programatora) sa naponom od 5V onda zeza, ako se izabere u opcijama npr 4.5V ili 3.3V onda radi!

Ocigledno imaju neki problem sa internim regulatorom napona ...

Reply
#49
<p>Izgleda je problem sto su ti "matori" picevi sporiSmile , probaj da programiras neki 5V DSPIC sa starim programatorima, previse su brzi za te programatore Wink vecina to ne moze da odradi korektno ,imam jedan takav ICD2 , moraju da se otvaraju i dodaju otpori i kondovi ili jednostavno redno dodaju 100 ohma otpori na programske linije i stave 20pF kondovi za dekoplung i onda rade. Pretpostavljam da je neki slicni problem sa ovim matorim picevima ali inverznoWink</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Dok te nove i brze piceve PIC3 radi bez problema, sa linuxa ili windoguze.</p>
Reply
#50

Drugari, vama je sve jasno oko ovog tutorijala što sam napisao do sad? Smile

Hajde neko konstruktivno pitanje, ne budite samo nemi posmatrači ... Smile

Potreban me je vaš feadback da znam gde/šta/kako dalje da pišem ...

Sledeće što pišem je u vezi osigurača (fuses) i #pragma config direktiva, posle ulazimo u funkcije i petlje, valjalo bi da ovo do sad napisano vam bude jasno ...

Reply
#51

Miki, ja za sada nisam uspeo da se posvetim ovome u potpunosti.

Očekujem da ću za nedelju-dve da pozavršavam neka zaostatke na poslu i kod kuće pa ću tada i malo ozbiljnije da se ovome posvetim i počnem da postavljam pitanja i da ti češće dosađujem oko toga... Smile

Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#52
<p>Miki samo pisi, ima nas koji pratimo, za sad je sve jasno, jos uvek je tutorial na pocetku, kad bude malo odmaklo bice i vise pitanja.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Pozz..</p>
Reply
#53
<p>Samo napred miki , hteo sam da ti nacrtam semu al ni u jednom od dva programa koje imam za seme nije bilo pic16f886 , bilo je 887 al on je u dil40 kucistu pa sam se bojao da ne bude nesto zbunjujuce ...</p>
Reply
#54
Pratim Smile
Reply
#55
<p>Što se one šeme iz tutoriala tiče, naglasio bih samo da obratite pažnju na simbol PIC-a koji je OKRENUT horizontalno, da bi diode mogle da budu nacrtane počevši od one koja prikazuje bit najveće težine sa leve strane bez ukrštanja vodova.</p>
Reply
#56
<p>Miki za sad je sve ok.Tutorijal ide korak po korak.</p>
<p>Eventualno moze se napraviti proteus fajl radi nekih simulacija.</p>
Reply
#57
Da li se svaki Pic mora programirati, i onaj od 8 pinova ?
Reply
#58
<p>Ne mora, samo što u tom slučaju neće raditi ništa Big Grin</p>
Reply
#59
<p>Zbog čega forsirate PK2 i PK3?</p>
<p>Probajte USBurn8 ili 9.</p>
<p>Podržavaju 8-bitne, 16-bitne i 32-bitne pic-ove.</p>
<p>Imam ga već 3 godine, i nikada do sada nisam imao problema sa njim.</p>
<p>Pozdrav</p>
Mali izgubljeni vanzemaljac, 3.000.000.000.000.000 svetlosnih godina udaljen od svog doma
Reply
#60
Gledam na internetu seme sa Pic ali nema programa za njih , pa rekoh mozda netrebaju .
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)