Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pitanja u vezi tutorijala | Programiranje PIC mikrokontrolera u jeziku C
#1

Ukoliko imate pitanja, predloge ili komentare vezana za tutorijal "Tutorial | Uvod u programiranje PIC mikrokontrolera u jeziku C" mozete ih postaviti ovde ...

Slobodno pitajte sve sto vam nije jasno ...

Reply
#2
<p>oce li biti za atmel-avr i neke druge procesore ili samo za pic?</p>
<p>i moze li se koristiti arduino kao programator(isp) za picove kao sto se koristi za avr</p>
<p>inace tema je super samo istrajno!</p>
<p> :frantics:</p>
Reply
#3
<p>Programator je najmanji problem. Pun je net toga ( predlazem klon PIC KIT 2 ).</p>
<p>Treba doci do onoga sto se programatorom upisuje u flash PIC-a.&nbsp;</p>
<p>Licni predlog: upoznati se ili nauciti asembler a onda preci na visi programski jezik ( moze neki BASIC, ali bolje neki C ).</p>
<p>C nauciti iz referentnog udzbenika Kenington i Rici: Uvod u programski jezik C.</p>
<p>Nakon toga pogledati na primer &nbsp;<a data-ipb='nomediaparse' href='http://www.microchipc.com'>http://www.microchipc.com</a>. I onda vezbanje ( simulator, pa InCircuitDebugger ) u Majkrocipovom razvojnom okruzenju. Miki kaze da je sve prosto. Jeste, ali kad &nbsp;naucis... Sve u svemu, kada se stigne do odredjenog nivoa, ideje o primeni se nekontrolisano gomilaju u glavi.&nbsp; </p>
<p>Naravno, najteze je na pocetku. Napredak je postepen i posebno spor u pocetku kada se javlja more pitanja na koja treba naci odgovor.</p>
<p>Oni koji tada ne odustanu, sigurno krecu ka cilju.</p>
<p>Oblast je veoma siroka, i svako ko se odlepi od pocetka moze da postavlja sam sebi granice.</p>
<p>Ukoliko nekog zanima mogu da mu prenesem neka svoja iskustva i eventualno skratim deo puta u savladavanju ove veoma primamljive i uvek aktuelne oblasti.</p>
Reko sam ti sve. a pomenuo te ne. ipak sada znaju svi. da si to ti
Reply
#4

@dlakovic slobodno mozes izneti ovde tvoja iskustva oko te teme pa mozemo to posle da copy/paste u tutorijal ...

Sledece sto sam planirao da pisem je vezano za internu strukturu PIC-a, sta se to sve unutra nalazi a u pocetku ce detalji biti vezani za osnovne digitalne ulazno/izlazne linije.

Posle toga sam planirao da krenem sa prostim programom tipa "Blinky LED".

Dakle ko zeli da se ukjuci u pracenje tutorijala neka vec krene sa instalaciom Mplab X, XC 8 i XC 16 prevodioca.

Slobodno postavite pitanje ako imate oko te instalacije.

Reply
#5
<p>Znaci MPLABX &nbsp;v2.00 ovo je zadnja verzija.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>da se i ja malo igram sa C.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>odlicna tema.</p>
Reply
#6
<p>Mislim da niko nije spomenuo plug-in code configurator, link:</p>
<p><a data-ipb='nomediaparse' href='http://www.microchip.com/pagehandler/en_us/devtools/code_configurator/home.html'>http://www.microchip.com/pagehandler/en_us/devtools/code_configurator/home.html</a></p>
<p>&nbsp;</p>
<p>dolje imate video helpove koje treba pogledati a ukratko objasnjavaju kako se koristi i instalira code configurator plug-in.</p>
<p>Mozete ga instalirati direktno iz mplab x koji ga dovuce sa neta. Nazalost podrzava samo neke od 16F piceva, ali i to je velika pomoc za nekoga ko pocinje sa ovim mikrokontrolerima. Ukratko plugin vam generira C kod oko setovanja pinova i perifernog hardvera u PIC-u. Treba vam jos i XC8 , C kompajler za 8 bitne piceve.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Inace mplab x mi se jako svidja i na linuxu radi jako dobro i brzo pogotovo ako imate SSD hard disk, kompilacija koda koja je na prastarom mplabu i klasicnom hardu trajala vjecnost ovdje traje u milisekundamaSmile</p>
Reply
#7

Micro, dobar je ovaj Code Configurator plugin! Nisam koristio do sad tako nesto za PIC (koristio sam slicne programe za ARMv7).

Koliko vidim bas su lepo to osmislili, izabere se prvo model PIC-a (koji je podrzan za plugin), dobiju se raspolozive opcije i onda se izklikce gde/sta koji pin da radi i kako je vezan za pojedine I/O nozice.

Posle toga automatizovano izgenerise potreban CODE i ubaci u glavni projekat potrebne SW delove. Bas pismena opcija Wink

Probacu na proto plocici npr sa PIC16F1509 (taj mi se zateko na lageru a DIP kciste) i da vidim da li ce to da radi a nema razloga da ne radi.

Mozda tutorijal bazirano i na ovom plugin, sto da ne! Bolje tako nego da kopamo po specifikaciji tacne registre Wink

Reply
#8
<p>Ma kakav konfigurator, nek se muče :devil:&nbsp; Big Grin</p>
<p>Moje mišljenje ovde dođe laičko, ali ću ipak reći, da pošto se radi o samim počecima upoznavanja sa mikrokontrolerima i njihovog programiranja, ideja je valjda da se nauči (sa razumevanjem) a ne samo uradi posao za što kraće vreme, kao robot. Čak i ako bi se objašnjavao generisani kod moglo bi da bude kao kad se gleda rešenje zadatka i pomisli, OK, razumem ovo, a onda probaš da uradiš sam i vidiš da ne znaš&nbsp; Smile</p>
Reply
#9

Hehe, ako imas vremena, napisi nam "ukratko" kako se konfigurisu portovi preko registra Smile

Za sad u tutorial cu se bazirati na konfiguratoru jer mislim da je to kolko-tolko blize i razumljivije za početnike.

Reply
#10
<p>Tvoj je tutorial i ako si tako odlučio neću da se mešam, kako misliš da treba tako neka bude&nbsp; :thumbsup:</p>
Reply
#11
<p>Ucio sam i ucim programiranje i preko pic-a i preko arduina i arduino je za pocetnike mnogo bolji jer nije potrebno veliko ulaganje znanja da bi se dodlo do rezultata a kad arduino vise ne ispunjava zahteve koji su potrebni lako je preci na pic a pritom i jedan i drugi se baziraju na c-u ...</p>
Reply
#12

Arduino je zgodan za pocetnike iz razloga sto imaju definisanu platformu, nekoliko modela i tacno definisanim mikrokontrolerskim IC sto im daje mogucnost da iz IDE-a veoma uproste neke funkcije koje se ticu definicije ulazno/izlaznih portova i ostalih periferija.

Takodje je zgodno sto se te Arduino plocice jednostavno ustekaju u USB port, nema dodatnih programatore i sve moze jako brzo i prosto da se pusti u pogon.

Sa Microchip PIC je malkice drugacija prica jer imamo izbor velikog broja razlicitih kontrolera, prakticno za svaku aplikaciju mozemo da izaberemo modeli koji najvise "paše".

Dodatno ovde se barata samo sa čipovima sto je većini ovde na forumu interesantno za izradu raznih malih namenskih uredjaja.

Reply
#13

Tvoj je tutorial i ako si tako odlučio neću da se mešam, kako misliš da treba tako neka bude  :thumbsup:

Čim je tutorial došao ovde na forum nije više "moj" već "naš" Smile

Mi koji imamo nešto više iskustva oko tih stvari valjalo bi da to znanje podelimo sa ostalim članovima i u tom kontekstu nije moranje da nekim stvarima pristupimo baš onako kako ja npr predložim.

Neće ništa faliti ako neke stvari objasnimo iz različitih uglova, tim bolje ako imamo različite pristupe oko iste problematike.

Cilj je da sto više sitnih detalja prenesemo početnicima kako bi mogli da se upuste u tu vrlo zanimljivu i korisnu tehniku. Neko ozbiljnije upoznavanje sa problematikom je svakako vezano za nečiji lični pristup tome.

Reply
#14
<p>Evo, našao sam jednu malenu a korisnu knjižicu, koja lako može ovde da se uploaduje.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Nadam se da će koristiti ovoj temi koju si započeo.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>[attachment=7403:Osnove_C_Programiranja.pdf]</p>


Attached Files
.pdf   Osnove_C_Programiranja.pdf (Size: 76,14 KB / Downloads: 42)
Reply
#15
<p>Imam knjigu za prvu godinu fakulteta programiranje u c-u pa ako je neko stvarno voljan da se ozbiljno pozabavi tom tematikom rad sam da skeniram kad uhvatim vremena (na hrvatskom je knjiga ali je razumljivo)</p>
Reply
#16
<p>Poenta je sto ovaj code configurator nema one picove sto su pocetnicima najprihvatljivija opcija u startu npr.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>12F &nbsp;629</p>
<p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; 675</p>
<p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; 683</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>16F 628</p>
<p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;88</p>
<p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;887</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>ima naprednije picove,mislim da ce pocetnici probati bas sa nekim od ovih.</p>
<p>Ali kako god da bude i kako se odluci dobro je da tutorial krece.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>&nbsp;</p>
Reply
#17
<p>Ako ce mo realno za ove cipove konfigurator i ne treba .</p>
Reply
#18
<p>Evo, nađoh još nešto baš dobro za početnike:</p>
<p>&nbsp;</p>
<p><a data-ipb='nomediaparse' href='http://www.google.rs/url?sa=t&amp;rct=j&amp;q=&amp;esrc=s&amp;source=web&amp;cd=5&amp;ved=0CFMQFjAE&amp;url=http%3A%2F%2Fes.elfak.ni.ac.rs%2FPapers%2FRazvojni%2520sistem%2520za%2520PIC16F877A.pdf&amp;ei=iSIJU_K8AsWyywOKkIGgBA&amp;usg=AFQjCNE2eMG3YytLXw4WW74mHtQg2WEyJQ&amp;bvm=bv.61725948,d.bGQ&amp;cad=rja'>http://www.google.rs/url?sa=t&amp;rct=j&amp;q=&amp;esrc=s&amp;source=web&amp;cd=5&amp;ved=0CFMQFjAE&amp;url=http%3A%2F%2Fes.elfak.ni.ac.rs%2FPapers%2FRazvojni%2520sistem%2520za%2520PIC16F877A.pdf&amp;ei=iSIJU_K8AsWyywOKkIGgBA&amp;usg=AFQjCNE2eMG3YytLXw4WW74mHtQg2WEyJQ&amp;bvm=bv.61725948,d.bGQ&amp;cad=rja</a></p>
Reply
#19
<p>877 nema interni oscilator al zato 887 ima , a ovaj tutorijal je extra , vrlo detaljan ...</p>
Reply
#20
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="mikikg" data-cid="21308" data-time="1393105554">
<div>
<p>Mi koji imamo nešto više iskustva oko tih stvari valjalo bi da to znanje podelimo sa ostalim članovima i u tom kontekstu nije moranje da nekim stvarima pristupimo baš onako kako ja npr predložim.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Neće ništa faliti ako neke stvari objasnimo iz različitih uglova, tim bolje ako imamo različite pristupe oko iste problematike.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Cilj je da sto više sitnih detalja prenesemo početnicima kako bi mogli da se upuste u tu vrlo zanimljivu i korisnu tehniku. Neko ozbiljnije upoznavanje sa problematikom je svakako vezano za nečiji lični pristup tome.</p>
</div>
</blockquote>
<p>Kad bi svi tako dopisivali šta znaju i kako misle, na šta bi to onda ličilo&nbsp; Smile 100 babica kilavo dete Smile&nbsp;Ti si počeo da pišeš tutorial koji će imati neki tok priče, i to treba poštovati. Ako je odluka pala na konfigurator - OK&nbsp; Smile Samo ne kvariti koncepciju.</p>
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)