Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Diy duvaljka, jbc lemilica, led svetlo, mikroskop
Čekam, ne žurim. Hvala.
Reply
Jel neko upseo da pokrene fake KMS na CM4 modulu na DSI? Nisam uspeo ni na DSI ni na HDMI, da nije zastareo taj stari stack na novom kernelu i os? Probao sam i backup starog os sa rpi4, instalirao ga na cm4, ali nece ni tako, zasto ne znam. Meni se fake kms svidja jer sam mogao da radim lajere na ekranu preko Dispmanx stacka, na primer mogao sam nekoliko providnih png slika preko ekrana da prikazem, ne znam kako cu to uspeti da odradim na Savioli kada budem radio touch meni preko postojeceg displej okruzenje, bice tu zurke pronaci nacin.
Reply
Ja cu javiti rezultate cim mi stigne onaj adapter za nosac i kameru imam sve osim osvjetljenja pa cim stigne cu postaviti u temi slike i zakljucak, imam onaj crni mikroskop 80x, stalak koji moze max WD se rastegnut na cca 100cm i zastitno staklo za mikroskop da ne ulazi dim i prasina, te IMX334 Sony senzor. Za svjetla nisam nasao nista gdje moze da se uvije polarizirajuci filter mada ih ima filtera razlicitih dijametara ali nemogu naci LED usb svijetlo sa regulacijom jacine i da budu fleksibilna crijeva za navedene dijametre filtra sto se nudi, ako neko zna link na alixpress ili drugi web site slobodno neka postavi u temi.
Reply
Na ovim led svetlima sto imam, tu gde je socivo taj deo se odvne, gledao sam koji je navoj ali nisam bas 100% siguran da je M24x0.75 znam samo da je manji navoj u precniku od ovog na CPL, pa bi mozda mogao neki adapter mada cisto sumnjam jer bi prelaz iz M24 u M25 davao unatraske taj zarez unutar cevi u koju treba da legne socivo, taj deo na led svetlima ovako nekako izgleda https://rafcamera.com/adapter-m25x0-75m-...-7mm-black , bas tu gde je taj zarez unutar te cevke tu upada socivo u taj zljeb, steta je sto je na led M24x0.75 bar da je malo veci od M25 onda bi postojao taj zljeb dovoljan da socivo legne, ovako tesko da bi bilo koji adapter mogao da se nadje jer je taj prelaz sa M24 na M25 bio unatraske, ali imam bolju ideju, kad mi stigne ureznica M25x0.75 tu gde je socivo koje se vadi mozda bude mogao da se ureze navoj M25x0.75, trebalo bi da moze jer ima dovoljno mesa tu izmedju sociva i aluminijuma nekih 1 do 2mm taman dovoljno da se ureze navoj, tako da tu sad gde bude navoj malo ce se prosiriti prostor izmedju sociva i ruba aluminijuma taman dovoljno da socivo ne smeta kad se krene zavrtati cpl. Ako bude moglo da se ureze navoj cpl ce moci da se zavrne. : ) Cpl je inace M25x0.75, probao sam da ga zavrnem u kameru i moze, znaci C-mount je definitivno dimenzije M25x0.75

[Image: LED-Clamp-Type-Microscope-Illuminator-Ad....jpg_.webp]
Reply
Jel bi bio dobar ovaj led light sa regulacijom jacine svjetlosti tj dali ima filter velicine fi koji se zatakne na ovaj led light? Gledam koji je fi kriuga ali bas nema info..

Just found this amazing item on AliExpress. Check it out!
€9.07 49%OFF | 48 LEDs Desk Lamp Clip USB Book Light Bedside 360° Flexible Eye Protection Gooseneck Reading Light Brightness Adjustable 3 Level
https://a.aliexpress.com/_EwQNpnL
Reply
Kako god svejedno ces morati da lepis. Ja sam hteo istu tu da kupim ali plan se promenio kada smo skontali da i svetlo treba da se polarizuje, ta gore lampa sto imam je odlicna i kvalitetna lampa, stvarno dobra, jedina mana sto ne moze da se zavrne polarizer nego moras da ga zalepis. A ovako nesto? Ja se resio dodatnog dc adaptera i stipaljke na stolu! : ) Ubacio u onu moju alu kutijicu jedno od led svetala i spojio na onaj moj pwm modul, radi super. Druga lampa je ostala na stolu sa stipaljkom, neka se nadje kad zatreba.

[Image: attachment.php?aid=42474]


Attached Files
.jpg   DSC_2276[1].jpg (Size: 1 MB / Downloads: 150)
Reply
Odlicna ti je ideja!

Ako imas inspiraciju nacrtaj novo alu kuciste za tu led sa navojem filtra da se samo usarafi i to se naruci i zamjeni na crijevu kuciste sa novim kucistem i led diodom i usarafe se originalno filtri a ostalo sve ostane tako kako je.

Ja sam nasao jednu led sa flexibilnim crijevom i filtrom koji se utakne original al je skupo...led sa crijevom 37€ i filter 9€
Reply
Znam onu sto si nasao, ok je ali je stvarno skupa, ne verujem da je bolja od ove led lampe. Od nedelje ce mi stici ureznica pa cemo videti moze li se urezati navoj na lampu, trebalo bi da nema problema. Pwm moram drugaciji, sa ne555 kada se svetlo utisa pocinju da se pojavljuju plivajuce linije preko ekrana, frekvencija mora znatno vislja da bude da se to ne vidi, tu bi trebalo pronaci neki dobar pwm ic za led svetla pa napraviti novi pcb na pot ovako kako je sad. Na onoj mojoj led lampi ja sam to odradio sa pic i nije bilo problema jer je frek bila fiksna samo se duty menjao, mozda odradim jedan pcb na taj sistem. Pwm modul koji dolazi uz led lampu mu je obrisana oznaka, cini mi se da je to neki mikrokontroler u pitanju nesto nalik na pic, i ima dva mosfeta u sot23, jako prost pwm.
Reply
Evo ga pwm koji radi kao i2c slave, kontrolisao sam ga preko touch ekrana na skalameriji iz prvog posta. Ovo bi moglo i da se ugradi na rpi diy kamerici i da se izvede jedan usb port u koji bi se samo utakla ta montazna lampa koja bi stojala kao na slici gore odmah do kamere i dva dodatna dugmenceta +- za kontrolu jacine svetla. Kad vec ide pic u diy kameru sto da ne ga iskoristiti i dodati samo jedan mosfet i eto ga i led kontrola. : )

[Image: attachment.php?aid=42475]


Attached Files
.jpg   2024-03-14_145644.jpg (Size: 103,71 KB / Downloads: 137)
Reply
Sto kazes na ovaj pcb holder za smd komponente? Pcb ide sirine 100mm.

Just found this amazing item on AliExpress. Check it out!
€44.97 25%OFF | MECHANIC Alien X Special-Shaped Clamp Multifunctional IC Chip Glue Removal Fixture For Phone Motherboard Repair Clamp
https://a.aliexpress.com/_EHWk0hx
Reply
Ima i led fleksibilno crijevo sa 25mm okvirom...

Just found this amazing item on AliExpress. Check it out!
€7.23 20%OFF | Dimmable 1W 3W LED Spotlights Mini led ceiling Down lights Surface Mounted Light bulbs for cabinet counter showcase AC110V 220V
https://a.aliexpress.com/_EIXekk1

Ako se taj okvir da skinuti moze se staviti 25mm cpl filter i sve original i jedna led koliko nam treba.
Reply
Sta znam, mene licno da pitas u vezi holdera ne volim takve pcb holdere, ja volim da mi je sve na ravnom i ergonomski, pogotovo nebi voleo da mi isklizne pcb komponenta sa pincete pa upadne u holder pa onda rastavljaj, vadi pcb, trazi.... ostasje ono kako sam isplanirao sa jakim magnetima. Nemam sad vremena da se time bakcem ali i to jednom prilikom da zavrsim.

Svetlo to sto si nasao je slicno onom mom,po meni ono moje bolje jer ima ona stipaljka pa je mozes pricvrstiti gde god ti padne na pamet, stipaljka je izuzetno jaka. Ali jedan problem u vezi toga sto ti hoces da zavrnes taj cpl, ne moze da se zavrne jer je tu socivo koje je 10mm duboko, upada u taj aluminijumski prsten koji se skida, tu ima neki zljeb, to je isto kao i kod mene, jedina opcija kako sam ranije rekao jeste da se ureze M25x0.75 navoj sa unutrasnje strane okvira tako da se ta rupa gde je socivo malo usput prosiri na M25 dimenziju i da onda moze da se zavrne CPL, ja mislim da ce moci, probacu! Adapter ces tesko naci je je navoj na aluminijumu u kojem je socivo zaboravio sam sad koja je tacna mera ali znam da je navoj manji u precniku od M25, tako da ako bi nabavio adapter sa tom ajde lupicu M24 na M25 taj zljeb unutar tog auminijuma gde leze socivo bi ti bio unatraske i socivo nebi moglo da legne! I jos jedna stvar, cpl ima muiski navoj a i na lampi je muski navoj. Mora specijalan adapter da se napravi koji ima taj zljeb za socivom, ali nece to biti lako napraviti ako bas zelis da to sve bude tip top. Opcija ti je najjednostavnija il da urezes navoj M25x0.75 ili da zalepis termo trakom onako kako sam ja zalepio, vidim da ne volis da budzis, volis da to bude kako treba tako da ne znam sta bi ti predlozio, ja ne volim da cekam puno sa Alija pa izbegavam da kupujem sa Alija, samo kad nesto moram i sto ne mogu da napravim onda cekam.

Edit: i moja lampa je precnika 25mm, navoj je ja mislim da je M24x0.75 , muski navoj.
Reply
Nece da moze da se ureze navoj M25 na precnik svetala 25mm, skroz sam zaboravio da je prpecnik lampe 25mm tako da samo spoljni navoj bi mogao da se napravi i onda neki drugi cpl : ) To je to, necu vise eksperimentisati oko svetala, ostaje zalepljeno termo trakom, jedino sto cu da uradim jeste narucicu jos jednu istu kutijicu i lepo napraviti pcb sa pic i dva tastera i dva USB-C porta... jednom kad se setim : ) Inace da JLC hoce da rade M25x0.75 navoj, ne razumem zasto nece, moram ih priupitati, mogli bi da se naprave i adapter za cpl tj kompletno novi taj prsten gde su sociva tako da bi prsten bio recimo na 27mm i onda bi mogao da ide zenski M25x0.75 navoj za cpl.
Reply
Urezao sam navoj na kameru uspesno ali to nije taj navoj, deklaracija ureznice nije M25x0.75, moze da se zavrne mikroskop do pola, vec preko pola vidi se da korak ne odgovara. Takodje to nije HSS, vec nakon prvog navoja vidi se da se tupi alat, tako da je sve macka u dzaku ma sta se tamo kupuje. Ovo -> https://www.aliexpress.com/item/1005004988462512.html nemojte da kupujete!
Reply
pogresna tema
Reply
Uzmi češalj za navoje pa uporedi korake
Reply
(03-27-2024, 04:50 PM)savan Wrote: Urezao sam navoj na kameru uspesno ali to nije taj navoj, deklaracija ureznice nije M25x0.75, moze da se zavrne mikroskop do pola, vec preko pola vidi se da korak ne odgovara. Takodje to nije HSS, vec nakon prvog navoja vidi se da se tupi alat, tako da je sve macka u dzaku ma sta se tamo kupuje. Ovo -> https://www.aliexpress.com/item/1005004988462512.html nemojte da kupujete!

Po čemu ceniš da nije HSS, odokativna metoda nakon tupljenja u eloksaciji? Smile

Ne volim da isterujem "pravdu" ali citiracu samog sebe:
"Urezivanje u aluminijumu obično ide lagano ali ti ćes ovde imati problem sa slojem eloksacije koji je nekoliko puta tvrdji od aluminijuma tj. tvrdji i od čelika.
Moj savet je da ides na 0.2mm užu rupu koju bi kad budeš radio masinski sa glodalom doveo na meru i time skinuo eloksaciju, a onda posle ureznica da odradi svoje na cistom alu."
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
Sloj eloksa je povrsinski a ovde je u pitanju vrh tj tacka koja ulazi u meso aluminijuma, i ta tacka kada vec udje u meso aluminijuma ona nema veze sa tackom koja je iznad te tacke blize eloksu, tako da u poredjenju na kvalitet nasih DIN ureznica ovo je kvalitet nula! Znam o cemu pricam. Ovde nije trvdi eloks u pitanju nego onaj klasican mikronski koji se lako guli. ALi dobro nema veze. Sta sam zakljucio? Nisam ustanovio koji je navoj za C-mount, negde stoji da je 25.4 a negde da je 25, ja bi rekao da nije 25.4 jer ova rupa je vec sama po sebi malo veca od C=mount muskog navoja, skoro da oblazne na navoj na mikroskopu, tako da sam rupu za urezivanje smanjio sa 24.65 na 24.5 i trebalo bi da odgovara u sledecoj turi, ali ajde sad ti znaj dali je navoj na ureznici stvarno 0.75, ja bi rekao da nije, prvi navoj koji sam urezao nisam mogao da zavrnem mikroskop do kraja nego do pola, e onda sam se malo razocarao prvo zbog boje koja mi je ruzna pa onda i zbog navoja koji nije izgledao lepo, pa sam ponovo urezivao navoj verovatno i malo ga omasio tako da navoj sada na diy kameri ne valja, mikroskop moze da se zavrne do kraja ali zavrtanje je sada infiniti : ) . Rupa mora za nijansku manja da bude lep navoj, ovako mi deluju tupe ivice na navoju sto je znak da je rupa veca nego sto treba a mislim da ce 24.5 biti ok ili mozda cak ici na 24.4 . Nije mi se radilo jer nisam bio zadovoljan pa uzeo da radim bezvoljno i moralo je da ne valja. Urezacu navoj u plastiku kad uhvatim vremena pa videti jel to c-mount navoj i ponovo naruciti zajedno sa poklopcem a ovo ostaviti kao probni primerak dok ne ustanovim sve potrebne mere.
Reply
Pcb sam skoro zavrsio, jos par sitnica da smestim, onda cu da ga narucim i kad stigne postavim u probni primerak da se uverim da sve dimenzije odgovaraju pa cu onda naruciti novu kutiju druge boje i poklopac i sve ostalo samo da se sklopi i nadam se da sve radi kako sam zamislio.


Attached Files
.jpg   2024-03-28_132252.jpg (Size: 176,55 KB / Downloads: 9)
Reply
Kompletno sve taćke ureznice prolaze kroz sloj eloksa na početku. Nebitna je debljina eloksacije jer je dovoljno tvrda da vec pri tom prolasku uništi HSS ureznicu. Znam vrlo dobro o čemu pričam jer sam kroz razvoj cnc rutera urezivao navoje u čist aluminijum i u eloksirani i susreo se sa tim problemom tako da nije napamet priča Uostalom možeš da veruješ meni ili da ne veruješ ali imao si bliski susret sa hss i eloksom pa ti sad izvlači zaključke kako ti volja, a ja nisam koristio kineske ureznice pa se isto dešavalo.

Gorso69 ti je lepo rekao za češalj za navoje da sa njime nadješ korak. Druga "štap kanap" metoda koju možeš da primeniš je da papir utisneš na navoj mikroskopa i time preneseš korak, da se ocrta. Zatim uzmes na drugom papiru A4 i laser printeru odštampas linijice sa koracima 0.50 / 0.75 / 1.00 itd da služe kao etaloni. To postavis ispod kamere/mikroskopa i uveličano uporedis jedno pored drugog i samo će ti se kasti koji je korak.
Za sledeći put odradiš kako sam ti već i ranije savetovao rupu malo manju tako da mozes bijaksom ili masinskom obradom na cnc strugu da iznutra počistiš sloj eloksa i dovedes rupu na meru, a nakon toga odradis urezivanje. Da si malo bliže dodješ do mene i na cnc ruteru proteramo žrtveni alat iznutra da se oslobodimo eloksa, a onda sa bočnim V slot glodalom odradimo navoj kakav god želiš, korak, dubina, šta god.
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)