Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Diy duvaljka, jbc lemilica, led svetlo, mikroskop
#61
Funkcionise na VOM i na IRFZ44N, cetiri godine lemim nikakvih problema nemam, imate video u prvompostu pa pogledajte kako radi dobro. Ne greju se fetovi ni najmanje niti imam hladnjak na njima. Ne moram da okidam na svaki zero cross mogu i na svaki treci, peti, za to vreme grejac radi, nakon treteg ili petog kako god, sve moze da se podesi, zero crosa gasim grejac i radim merenje, nije to nikakav problem. Nisam probao ove mosfetove iz nove sheme ali sam trazio slicne, trebalo bi da radi sve isto kao i na videu.

Ronovar sve to lepo izgleda ali to nije original JBC i ta lemilica radi na DC, vrhovi na DC ne traju dugo, lepa jeste ali nije jeftina.
Reply
#62
Neko je vec pravio sa VOM + BUZ11

https://www.youtube.com/watch?v=cYgjcDbSyRE
Reply
#63
Samo na schematic je buz11, u realnosti koliko vidim su drugi mosfetovi izabrani. Svakako ovde vadi stvar sto je napon koji se kontrolise sinus tako da sam sinus po prirodi ima spor prirast i samim tim je mala disipacija u prelaznom periodu on/off. U svakom slucaju lemilica nije neki zahtevan potrosac, plus se radi o sinusu tako da moze da prodje i ako je sporija tranzicija paljenja/gasenja mosfeta bez da napravi primetniju disipaciju. Za nesto iole ozbiljnije ovaj VOM je neupotrebljiv, da ne pricam o tome da treba da okine neki ozbiljniji mosfet sa jacim potrosacem i DC naponom, tu mozes da zaboravis upotrebu ovog VOM za neki pwm. Uostalom pogledaj ovo pa ce ti biti jasno o cemu pricam, a i ono sto je Gorso69 isto napomenuo:
https://electronics.stackexchange.com/qu...optocouple
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
#64
Pa naravno tema je vezana za lemilicu koja radi na AC naponu, nije audio uredjaj pa da nam za grejac treba mali thd, zar ne? Ok razumem da je tesko bilo sta sa VOM uraditi za druge stvari prvo sto je jako spor turnon turnoff time tako da ne moze ni da se pomisli da se sa njim radi recimo neka klasa D, za ovo sto nama treba u temi je sasvim ok, i odlicno to radi! Ja sam probao i sa BUZ11 i sa IRFZ44N koji je trenutno, oba jedanko dobro funkcionisu, a sada cu da probam sa ovim trecim sa nove sheme, trebalo bi da funkcionise. Na starom velikom pcb se nije nista grejalo, nadam se da nece ni na ovom novom.
Reply
#65
Naravno da je tema oko lemilice, i ne znam otkud thd u prici ali dobro ja i dalje stojim iza toga da pomenuto kolo nije za preciznu kontrolu, a ti si taj kome je bilo malo i 100 uzorkovanja u sekundi i na pocetku si hteo ultra giga preciznu kontrolu, zar ne?
Da bi ti znao da li VOM funkcionise ok morao bi da imas osciloskop i da pogledas signal na gejtu uporedno sa izlaznim naponom, tada bi video koliko to zapravo "dobro" funkcionise i shvatio bi o cemu ti pricam. Onaj link iznad ili nisi pogledao ili nisi shvatio o cemu je.  Isto tako post 15 izgleda i to nisi procitao, bar ne sa razumevanjem.

Na kraju krajeva taj VOM nema spor turnON/OFF kako ti kazes (mada brzina je subjektivni pojam, sta je vec nekome sporo ili brzo) vec ima malu izlaznu struju tj. izvor mu je slab i kada se zakaci gejt, zavisno od upotebljenog mosfeta i njegove gate kapacitivnosti dolazi do sporog prirasta napona na gejtu koji rezultuje sporim rise vremenom.

Sa tim VOM kolom mozes ti da odradis i par KHz pwm ali ne sa opcijom da direktno ganjas gejt mosfeta. Nigde ja nisam pomenuo audio uredjaj, ali sam pomenuo i snazniji grejac kao opciju i da ne mozes ni na nivou periode precizno sa njime da kontrolises (zbog izlazne struje reda 20-30 mikro ampera ) !! To na gejtu dovede do tako sporog prirasta da bi u nekoj ozbiljnijoj prici dobio disipaciju gde bi trebalo aktivno hladjenje ili bi ti se raspali mosfetovi. Glavni argument ti je da  sa na starom velikom pcb nista nije grejalo, pa naravno da nije kada je lemilica potrosac reda 5W u nekom proseku.
Da dodam da ti zero cross kolo nije dobro, tj. sa onim imas detekciju svakog drugog prolaska kroz nulu ali dobro, to po meni nije hendikep, plus sto moze i softverski da se resi predikcija sledeceg prolaska kroz nulu na osnovu tajminga.
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
#66
Ok dodacu jos dve diode na zero cross da imam full bridge da moze da reaguje i na negativnu sinusoidu. Procitao sam post 15 ali ne razumem kakav problem je imao i o kakvom cekicu se radi. Sta predlazes da se uradi? Mogu da sve izbacim i ubacim ganFet sa integrisanim drajverom, iso kapijama, floating napajanjem ako cu bas da imam jednu spravicu gde cu moci da stavim 500W grejac, ali stvar nije u tome da me to izadje 200eur nego je stvar da se prepravi/poboljsa ovo sto sam vec napravio tako kako sam napravio i sto funkcionise dobro, kako izgelda na osciloskopu ne zanima me puno jer nemam osciloskop, zanima me da to bude low cost a da radi posao. Dakle pitanje je sta bi ti ovde uradio da to bude bolje nego sto je takvo kakvo je sad?
Reply
#67
Ja sam spomenuo Audio, tj 50Hz sinusni napon, u tom kontekstu sam predlagao full-bridge Class-D koji može da se realizuje sa lako dostupnim komponentama na primer IR2110 x2 komada i IRFZ44N x4 komada i to je ceo izlazni most koji ne mora da bude galvanski rastavljen, sve je na potencialu MCU-a.

Dalje NE TREBA nikakav zero-detekt sklop jer ulazni napon je DC, može samo da se meri taj ulazni napon ako te to interesuje i ako ti je bitno za funkcionalnost sklopa (da radi sa nekim opsegom ulaznog napona).

Svi opto kapleri se preskaču za tu funkcionalnost jer nema potrebe da se stavlja tako da se dobije veoma brza i vrlo upravljiva sprava sa karakteristikama upravljanja koje sve ove dosadasnje sprave koje smo spominjali mogu da sanjaju i cenom BOM-a manjom ili sličnom od do sada predloženih shema ali sa karakteristikama recimo x100 bolje u korist full-bridge Class-D sa spomenutim dsPIC.

I 10/12bit A/D što ima taj dsPIC može da završi veoma dobro posao ako se lepo sve odradi u analognom delu tako da se iskoristi svih 12bita HW rezolucije, to je 4096 count ili predstavljeno u temperaturu recimo 409.6 *C tj sa rezolucijom uzrokovanja od 0.1*C, jel' fali tome nešto? Pričamo o HW tj realnoj rezoluciji bez ujednjačavanja i oversemplinga!!!
Zbog spojene mase od temperaturnog senzora sa grejačem neophodno je da se A/D konvezija radi jedino kada je grejanje isključeno tako da sve legne na svoje mesto.

Neće ništa da se greje od komponenti, radiće sa AC pobudom i to takvom da možeš da menjaš i frekvenciju i oblik i amplitudu!!!

Dalje od toga nemam šta da objašjavam ... Smile
Reply
#68
Ma ok je Miki nije stvar u tome stvar je sto ovaj VOM daje 8.9V i 47uA kada se na led diodu dovede 20-30mA, zar nije to dovoljno da puni gate od nekog mosfeta recimo tog IRFZ44N ili recimo ovog sto sam ja izabrao https://www.lcsc.com/product-detail/MOSF...96083.html i da se radi turnon-tirnoff na svakih pedesetak uS do 1mS nije mi uopste bitno da punjenje gatea nekog mosfeta bude ekstra brzo nego mi je bitno da sklop funkcionise a ujedno imam i fast turnOFF 24uS preko VOM-a kada hocu da ispraznim gate mosfeta i stavim mosfet u OFF stanje da mogu da odrdim merenje temperature, ne razumem zasto se komplikuje bespotrebno. VOM i jeste napravljen da napuni gate sporo ne moze se ni ocekivati bolje i brze sa 47uA ali zar nije to dovoljno dobro i jednostavno za odraditi za ovu lemilicu? Sta tu improvizovati da bude jos bolje?! Jel treba sad da pravim sa LMG3411R050, iso-m, floating napajanjem, znam da moze ali cemu za ovako nesto se trositi bespotrebno?! Uostalom ako bas treba gate da se napuni skroz do maksimuma pa mogu pustiti VOM da ga puni i par zero kros ciklusa vise pre nego sto ugasim gate mosfeta da bi izmerio temperaturu, ali pokazalo se da se T245 vrlo lako i brzo greje tako da nema uopste potrebe praviti nesto gde cu imati vise struje na gate mosfeta jer bi onda automatski morao da menjam i termokouple amplifier koji takodje nije dovoljno brz, tako da bi i njega morao da cekam malo duze dok ne uradi sample tako da mi je sasvim svejedno sto VOM sporo puni gate jer je i ovaj termocouple amplifier isto tako spor kao i taj VOM. Za lemilicu to stvarno dobro funkcionise. Uostalom sve je stalo na plocicu 50x50mm a moze i manja ako bi se potrudio.
Reply
#69
(11-06-2022, 03:36 PM)savan Wrote: zar nije to dovoljno da puni gate od nekog mosfeta recimo tog IRFZ44N ili recimo ovog sto sam ja izabrao https://www.lcsc.com/product-detail/MOSF...96083.html i da se radi turnon-tirnoff na svakih pedesetak uS do 1mS

Nije dovoljno, ti imas 2 mosfeta sed10070gg od kojih svaki ima total gate charge 95nC, znaci total 190nC ! Ako nisam omasio u racunu sa 47uA treba ti 4mS vremena za tranzijent, znaci ni govora o onih pedesetak uS sto si spomenuo iznad.
edit: ne znam ni sto bi ti radio na 1mS neki turnon-turnoff kada je poluperioda na 50Hz duzine 10mS Smile , neces valjda da palis/gasis u sred pika, cemu onda zerocross?
Pogledaj ovaj post:
https://forum.yu3ma.net/thread-650-post-...l#pid77927

(11-06-2022, 03:00 PM)savan Wrote: ...kako izgelda na osciloskopu ne zanima me puno jer nemam osciloskop

Ako ti tako kazes neka bude tako.
(koliki mi je krvni pritisak ne zanima me puno jer nemam merac krvnog pritiska)
Imas problem sto si preskocio analogni domen i osnove elektrotehnike, naelektrisanja, struja, napon....
Nije sve digitalija i nije sve crno ili belo, postoji i ono izmedju sto 'ebe !

Pozdrav
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
#70
https://www.ti.com/lit/ds/symlink/csd195...e.com%252F
Reply
#71
Prostudiracu malo da razumem kako si dosao do tih racunica, odlicno mi je za nauk jer sam u fazi ucenja, da sam znao da to odradim kao i da nadjem odgovarajuci mosfet ja bi to uradio i nebi trazio pomoc ovde, priznajem nisam imao pojima oko izbora mosfeta, od prilike sam to uradio, nebi ovde trazio pomoc da su mi neke stvari jasne, nadam se da me razumete jer i vi ste pocinjali od necega i niste znali neke stvari oko analogije kao ni ja sto ne znam, nisam od onih koji ne priznaju svoje greske, niko se naucen nije rodio pa tako ni mene nije sramota kada nesto pogresim pa ni da priznam da nesto ne znam. Samouk sam i nemam skolu elektrotehnike! Gorso svaka sast i svaka cast ddanijel na linku! Znaci bitan je Qg parametar, odlicno, eto da i ja nesto naucim! Sad vidim da nisam puno ni pogresio izborom mosfeta jer radice i irfz44n, i buz11 pa i ovaj sad sto sam izabrao. Znaci na 50Hz sinusoide 10mS treba da prodje da zero cross obavesti mikrokontroler kada da ugasi mosfet da bi se uradilo merenje, jel tako, znaci moj sklop greje grejac u trajanju 10mS (minus vreme potrebno da se napuni gate) , pa se ugasi grejac na sledecem zero cross i odradi merenje, ceka sledeci zero cross da upali ili ne upali grejac, tako funkcionise ovaj sklop. Priznajem da sam lupio ona uS vremena. Potrazicu neki primereniji mosfet jer jos uvek nisam nista narucio tako da imam vremena da pcb i shemu jos malo popravim, dodam jos dve diode za full bridge na zero cross delu circuita... itd
Reply
#72
(11-06-2022, 04:08 PM)ddanijel Wrote:
(11-06-2022, 03:36 PM)savan Wrote: zar nije to dovoljno da puni gate od nekog mosfeta recimo tog IRFZ44N ili recimo ovog sto sam ja izabrao https://www.lcsc.com/product-detail/MOSF...96083.html i da se radi turnon-tirnoff na svakih pedesetak uS do 1mS

Nije dovoljno, ti imas 2 mosfeta sed10070gg od kojih svaki ima total gate charge 95nC, znaci total 190nC ! Ako nisam omasio u racunu sa 47uA treba ti 4mS vremena za tranzijent, znaci ni govora o onih pedesetak uS sto si spomenuo iznad.
edit: ne znam ni sto bi ti radio na 1mS neki turnon-turnoff kada je poluperioda na 50Hz duzine 10mS Smile , neces valjda da palis/gasis u sred pika, cemu onda zerocross?
Pogledaj ovaj post:
https://forum.yu3ma.net/thread-650-post-...l#pid77927

(11-06-2022, 03:00 PM)savan Wrote: ...kako izgelda na osciloskopu ne zanima me puno jer nemam osciloskop

Ako ti tako kazes neka bude tako.
(koliki mi je krvni pritisak ne zanima me puno jer nemam merac krvnog pritiska)
Imas problem sto si preskocio analogni domen i osnove elektrotehnike, naelektrisanja, struja, napon....
Nije sve digitalija i nije sve crno ili belo, postoji i ono izmedju sto 'ebe !

Pozdrav

Sve tačno!

Zero cross sa tu nekih promenljivih 3-5ms delay i tačno će da upali u najgorem mogućem trenutku poluperiode, to se kod SMPS zove "hard-switching", stim sto smo ovde jos na 50Hz, to je promašena tema potpuno! Smile

Ako se radi sa zero-cross, sistem mora da bude brz kao metak da bi to imalo smisla, i sistem za detekciju i sistem za izvršni element. 
Svaki pokušaj da se to kompenzuje (gde u SW?) je uglavnom osudjen na promašaj jer ne može da se kompenzuje jer se menjaju parametri sa promenom temperature i napona/struje.

Koliki THD ti ima taj regulator za lemilicu? Big Grin
Reply
#73
Verovatno +50db Big Grin PIC12F1840 ce to da odradi ja mislim korektno kada mu dovedem output sa H11L1 u interupt da moze brzo da ugasi gate, VOM-u treba 27uS da brzo ugasi gate jer ima onaj turnoff circuit i ne mora nista eksterno da mu se dodaje za tu svrhu, i onda ima preostalih par mS da naredi AD-u da uradi sample pa i ako ne stigne da to uradi do sledeceg zero cross interupta cekace sledeci zero cross interupt da upali ili ugasi mosfet, mislim da je ok? H11L1 mislim da nece da omane sto se zero cross detekcije tice, ima vec neko ko je to i analizirao https://www.bristolwatch.com/ele2/zcnew.htm . I mislim da ovaj pic svakako to brze iz interupta odradi nego rpi4 preko gpio pina bar sto se tice zero kros funkcije?
Reply
#74
Kada sam spomenuo samo da se izbaci optocoupler to sam rekao samo da bi se još više ubrzala ZCD i izbacila potpuno bespotrebna koponenta na tom mestu.
Spomenuo sam običan seriski R+C koji je dovoljan da sa 24VAC radi vrlo korektnu i brzu detekciju, ako hoćeš jos preciznije od toga onda ste stavi komparator.
Za ZCD sa 230VAC seriski R+C još bolje radi, jer brže "proleti" kroz nulu i tačnija je detekcija.

Stim što sam ja i dalje za DC varijantu i da ima Class-D izlaz, to bi bila neka sprava koja ima po meni smisla da se napravi jer je kopromis uloženog truda i krajnjeg rezultata koji se dobije.
Bez toga ove regulatore za temperaturu pravim sa OP-AMP i ne treba mi digitalija inače da mrsi sa tim.

Ako se pravi nešto, napravite ga za primer da radi bolje od sve do sad vidjeno ne samo sto ima nove neke komponente nego nov koncept primene istih tih komponenti.
Reply
#75
Cekaj polako docicu nekad na taj nivo da mogu i sam nesto da osmislim, moras priznati i ovo sto sam radio od 2018. godine do sada bez skole elektrotehnike i kao samouk nije cak ni toliko lose, recimo onaj DC buck digitalni sa XL41015 to mi je bio prvi pcb, eto za ne poverovati da neko ko nikada nije napravio pcb dodje do informacije da postoji easyeda,jlcpcb i dodje na ideju da proba nesto da napravi pa jos tako ne bas jednostavan dc buck konverter pa jos i digitalni sa sve lcd ekranom i pic-om koji nikada ni pomislio u zivotu nisam mislio da cu uspeti da savladam za kratko vreme... itd, i jos sto je unique, takvog nema na netu, pa jos i funkcionise. Znaci ipak imam slifa i talenta da ne hvalim samog sebe ali skromno priznajem tako je, znaci da ipak imam talenta samo treba malo vise vremena da prodje da se neke osnove savladaju ali znas kako to ide kada si samouk a nesto te ne zanima puno onda je malo teze da se to savlada nego treba da prodje neko vreme da nesto zapne i da te nesto zainteresuje do te mere da na kraju to krene da se savladava. Znas kako sam ja dosao uopste na ideju da pocnem sa elektronikom? Jednostavno programirao sam nesto u php-u, u c-u i doslo se do razumevanja bitova, kada sam razumeo te bitove odmah mi je doslo na um da je tak oi u elektronici, da je bit 1=high a da je bit 0=low i tako sam eto dosao na ideju za taj dc buck konverter uz pomoc malo digitalije pa se doslo i do prvog pic mikrokotrolera pa se malo citalo po data shitovima.. itd. P.S. nadam se da cu da savladam i ove malo osnovnije stvari da bi i sam mogao da dolazim na kojekakvih ideje, treba tu vremena bar jedno 5 dogina najmanje. Neko moze da me razume neko ne, neko ima strpljenja a neko ne, sta da radim. Bitno mi je da sam se pronasao u elektronici, pogotovo audio me najvise zanima.
Reply
#76
Sve te razumem zato poslušaj savete koje ti daju iskusniji članovi foruma, sve smo te stvari svi manje više prošli i svako ima neke rupe u znanju oko elektronike jer je to veoma kompleksna svera nauke, za koju god pod-oblast da se uhvatiš tako da ovde na forumu probaj da upiješ što više saveta kako bi sklapao mozaik od kockica znanja i na kraju dobiješ makar jasniju sliku onoga oko čega se vrtimo.

Ovo rešešenje sa kontrolerom i punim mostom i AC pobudom grejača iz DC izvora je recimo tehnološko/topologiski bolje od bilo kojeg sličnog kontrolera sa Ali/Ebay i onih sa YouTube, taj most čak može da radi i u Bust režimu ako recimo odgovara zbog nižeg napona da bi radio iz nekih LiIon baterija i da bude izmedju ostalog i portabilna varijanta koja naravno uvek može da se pretvori u ne-portabilnu varijantu sa dodavanjem kilo-dva transformatora ili možda malo pismenije da radi na univerzalni SMPS ispravljač od 12V.

To pokušavam da ti objasnim i predložim jer možeš uz takav jedan projekat da savladaš i neke koncepte koji potpuno isto važe i za audio samo za sad pričamo o temperaturi u ovoj temi.

Dao sam ti shemu sa dsPIC, tako to poveži nema šta da preterano mozga, ostale slobodne nožice iskoristi za šta god, diplej, buttone, rx/tx, to je prosto sve kad ove druge stvari postaviš na svoje mesto.
Za firmware pomoći ću sve što treba, pravio sam to, radi kao sat nema šta da se luta, samo da se osposobi HW i malo poigra sa SW a ima fenomenlane potenciale ceo sklop.

Dragan100 ako može samo da ti malo pomogne oko OP-AMP za termo par da to dovedeš na A/D ulaz i sve ostalo bitno oko kontrole imaš rešeno na HW nivou a SW je lagan i za to ne brini.
Reply
#77
Ne mogu da nadjem mikrokontroler koji ima dobru podrsku na netu, mnogo primera a da je C kompatibilan, da nije vezan za sdk (to mi ide na zivce), znaci da mogu jednostavno da prepravim,dodam nesto u C i da jednostavno kompilujem a ne da trazim po netu kao sto je slucaj sa rp2040 da ne mogu ni njihov osnovni sdk da pokrenem i kompilujem hello world, stvarno sam se razocarao u rp2040. Dali ima neki dsPic o kom pricas da ima dobru C podrsku i da je dobro podrzan na netu? Ili neki slicno dobar mikrokontroler? To mi je prvo sto treba da nadjem. Pythom me ne zanima, c++ me ne zanima, asembly i slicno me ne zanima, niti imam volje da ucim drugi programski jezik. Kao onaj Propeler, ma dzaba mu sve kada se pise u asembly slicnom programskom jeziku i slabu podrsku u c ima, a steta super mcu
Reply
#78
Sta mislite za ovaj https://datasheet.lcsc.com/lcsc/22102020...900259.pdf u kombinaciji sa VOM?

Ili ovaj https://www.lcsc.com/product-detail/MOSF...00257.html
Ili https://www.lcsc.com/product-detail/MOSF...12995.html

Na cega da obratim paznju ako znamo da vom daje 8.9V i 49uA?

Na rds(on), Vgs, Vgs(th)@Id, C iss, Q gs, i jos nesto? Konkretno u izboru za VOM, ne racunam Vdss i Id to se podrazumkeva da treba da ima dovoljno...
Reply
#79
Kao da pričam u prazno, dao sam ti shemu sa napisanim tačnim dsPIC koji da upotrebiš, u pitanju je dsPIC33EP128MC502, ovo 128 je veličina flash-a, može bilo koji od recimo 64-512K, bitna je ova MC502 oznaka, u bilo kom kućištu izaberi, DIP ili SOIC nebitno, možda čak baš i da bude u DIP da ostane na podnožju da može da menja i kombinuje sa tim.

Sve je u C, nema tu ništa specialno, ima nekoliko registra koja treba da se upisuju/modulišu i to je to, to radi HW zato je prost SW.
Reply
#80
Ok to sam hteo da znam, bitno mi je da ima dobru podrsku na netu, da je C kompatibilan da ne mora da se piise u programskim jezicima koji nisu C... itd, ok pogledam!

Edit:
U startu kad vidim nula na stanju muka me uhvati https://www.lcsc.com/search?q=dsPIC33EP128MC502 , necu ni da gledam dalje. Smile Pogledam ja neki drugi dsPIC, deluje mi skroz ok!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)