Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Osiromašena tema
#21
Nemoj ovde da mi se ujedaš sa lampašima!
Cevka je cevka :-)

Šta ti tu meni neke diodice kao buva :-)
Reply
#22
(01-21-2022, 07:15 PM)branko tod Wrote: Mora da opadne emisija jer je izvor takav.
Nego, Gajger cevke su prevazidjene, sada
se koriste PIN diode kao detektori.

PIN diode? Koje, kako?
Reply
#23
Vidim ima dosta oko toga:
http://opengeiger.de/index_en.html
Reply
#24
Miki, najbednije BPW34, 4-6 komada u paraleli.

Evo semice
[Image: va0jvbJ.gif]
Reply
#25
Ovo je zanimljivo:



A ovo je posebno zanimljivo, "atomski mravi", znači mravi su naišli na parče grafita iz Černobilskog reaktora i skontali da je to nešto mnogo cool, toliko cool njima da su se tu nastanili i napravili koloniju, i tako tu živeli dok im ova lujka nije došla i zaplenila uzorak Smile

Reply
#26
Koje su to sumanute cifre, 115mSv/h to parče grafita iz Černobila staro 30+ godina ...

[Image: attachment.php?aid=36929]

Inače, Černobil je bila samo jedna u nizu nukleranih katastrofa, bilo je pre toga još nekoliko veoma ozbiljnih katastrofa, na primer užasna katastrofa 1957. u Engleskoj u sadašnjem Seallafield-u, Windscale incident, to su bilo počeci njihove nuklearne ere i napravili su užasnu glupost, sve im se raspalo na kraju i otišlo dodjavola.
Pogledajte ovaj BBC-ev dokumentarni film, da se naježite ...
https://www.youtube.com/watch?v=x_pWgRx7lno

Pa je dalje tu incident iz 1979. sa "Ostrvom 3 milja" u Pennsylvania, za dlaku je izbegnut Černobil scenario, ima i igrani film o tom incidentu, stim što to na primer nije ni približno bilo ozbiljno incidentu iz 1961. u Idaho Falls, Idaho, vojni eksperimentalni reaktor SL-1 projektovan za 3MW termalne snage su testirali na 4.7MW i reaktor ostao bez vode za hladjenje i gruno tako sto je generisao 20GW snage za 4ms, eksplodirao i napravio užasne posledice ...



Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#27
Mravima je otela grejalicu, oni se zimi bas lepo grejali na grafit.
Nisam shvatio koliko je taj komad grafita bio udaljen od centrale,
jer je on tako ozracen ocigledno iz jezgra reaktora, a tu je samo
posle eksplozije mogao da doleti. Ili ga je nesto donelo?
Reply
#28
https://www.kupujemprodajem.com/kolekcio.../113988284

Jedan ovakav bio na pijaci za 300 dinara... Smile
Reply
#29
(01-21-2022, 07:11 PM)Macola Wrote: Za kućnu upotrebu, sve što je osetno iznad prirodnog fona je za izbegavanje.

Takođe je najbitnije da se prvenstveno ima detektor za alfa emisiju jer je to najsmrtonosnije i ako ima nikakav domet, ali ako se udahne ili pojede e onda razvaljuje jer ima najveću masu...
To je ono što se nađe u hrani vodi ili prašini.
Retko se obični (kućni) smrtnici sreću sa dovoljno snažnim gama emiterom koji može da ih povredi.
Mala šansa za kontakt, ako nas ne roknu nekom bombom, ili ako ne rasturaš merače debljine u fabrikama azbesta, peći za kaljenje i slično...

Zracenje betona ili granita moze da bude sekirajuce iznad prirodnog fona. S obzirom na prisustvo uranijuma, znaci da je x u pitanju.
Ono sto ne valja je imati zlatni nakit, zlato poboljsava zracenje, komplikuje ga, od x zracenja pravi nekoliko razlicitih eksitacija
Reply
#30
Detektori alfa cestica su retke zverke i nisu naivni za izradu. Ove cestice su prakticno
bezopasne jer imaju izuzetno mali domet od par santimetara i moze da ih zaustavi list
papira. Alfa cestice mogu da budu opaste samo ako izvadite peletu iz detektora dima i
progutate je.
Dobar deo Gajger metara ni ne meri ove cestice, vec samo beta i gama, ili samo gama.
Gama su naprodorniji i oni ubijaju u daljim zonama pri eksploziji atomske bombe.

[Image: tab2-8.gif]
Reply
#31
PIPS detektori su kompleksne tehnološke sprave i koriste se za istraživanja. Bucmasta alfa ne može ni kožu da probije kratkog je dometa, ne služi da alarmira opasnu radijaciju.
Reply
#32
Institut u Kragujevcu ima ekipu koja zvanično radiološki pregleda prehrambenu robu iz uvoza.

Njima sam popravljao neke merne uređaje i od njih saznao da je upravo alfa emisija najsmrtonosnija ako se unese u telo (a najteže detektuje), što se i događalo udisanjem prašine posle bombardovanja, takođe unošenjem kontaminirane hrane i vode.

Onda nema prepreka za "probojnost" alfa emisije pošto je u direktnom kontaktu sa membranom ćelije, a radi se o najmasivnijoj čestici sa najvećom snagom destrukcije pri najmanjem broju čestica (nije moje mišljenje, već od eminentnih stručnjaka). Da bi se isto stradalo od gama emisije, potreban je fluks čestica za nekoliko redova veličina veći.

Inače, zanimljiv je događaj kada je ekipa sa KG instituta vratila čitavu železničku kompoziciju mesa, nazad u Austriju, jer su otkrili da je boja na pečatu bila jako kontaminirana alfa radijacijom.

Glavnina mesa je bila ok, ali svuda gde je stavljen pečat, to je bilo smrtonosno.

To je bio alarmantan incident pre nekih deceniju možda (koji je, ne znam zašto, zataškan da ne ode u javnost), i svi verujemo da je se kontaminirana boja pečata "sasvim slučajno" omakla Austrijancima, ili nekom usput, pa poslata nama...

Ljudi sa instituta smatraju da su imali izvestan stepen sreće da iz neposredne blizine izmere mesto sa pečatom.
Da je neko bio manje ažuran, to bi se tako lako moglo provući u promet, sa veoma ozbiljnim posledicama po masu ljudi, ali posledicama odloženim na nekoliko meseci, godina...
Reply
#33
"Inače, zanimljiv je događaj kada je ekipa sa KG instituta vratila čitavu železničku kompoziciju mesa, nazad u Austriju, jer su otkrili da je boja na pečatu bila jako kontaminirana alfa radijacijom."

Mene upravo najviše brine to što mi od austrougara uvozimo meso, i smatram da je naslov teme primereniji ovoj dikusiji nego uranijumu za koji mi nismo dorasli (pri tome ne mislim na stručnjake koji su se time bavili, već na društvo koje je odabralo rukovodioce tim stručnjacima).

Jedan moj drug, a član ovog foruma i možda se i prepozna, mi rekao jednu veoma tačnu rečenicu: Dok smo mi vukli volove drugi su pravili automobile, vozove i avione. 
Ali smatram da ta rečenica nije dopunjena. A dopuna je da smo onda rešili i mi da pravimo automobile, vozove i avione ali tako što smo kopirali druge ili pravili po nečijim matorim licencama pa sada više niti vučemo volove niti pravimo automobile, vozove i avione Sad
Reply
#34
Nije baš tako Ninjo (nemoj tako o svojoj majci zemlji, niti o svom narodu).

Kod nas su recimo radili Nemci i Česi, gastarbajteri, u rudnicima na planini Rudnik u okolini G.Milanovca, eto, bar što ja znam od najstarijih ljudi iz tog kraja...

Pročitaj negde kada je upaljena prva sijalica kod nas, kada je poleteo prvi avion kod nas, prvi telefon, prvi radio prenos, prva televizija, sve to u odnosu na druge države po Evropi i iznenadićeš se poprilično, da ne idem daleko nazad u istoriju.

E sad, sasvim je drugačija priča to što su kolonijalne sile: Britanci, Nemci (Argentina), Poljaci (oko Sueckog kanala), Francuzi, Holandezi, i još dosta nenabrojanih, ma koliko kratko posedovali kolonije, pljačkom dostigle takav nivo kapitala da mogu kontrolisati, suzbijati i indirektno pljačkati okolne države, a kod sebe investirati u razvoj.

Rezultat je naravno: kod njih napredak, kod ostalih nazadovanje.

Van toga, preko nas je pregazilo toliko, i to kakvih, osvajača, da je dobro što uopšte još uvek i postojimo.

Zanemariću to što smo i sada, na jedan vrlo perfidan način, kolonija više zapadnih država, gde polako crpu resurse i iznose ih u svoje države.

Taman, preživimo, podignemo glavu i oporavimo se od teških pogibija, odmah nas nagaze i ne dozvole da dignemo glavu iznad vode, već koliko samo da uzmemo vazduha.

Sve što smo dobili u strahotnim ratovima, odmah potom smo izgubili po proglašenju mira, zahvaljući halapljivosti važnih ili slavoljubivih ljudi na vrhu, od kojih je tako lako otkupiti patriotizam.

Samo pročešljaj po svetu i saberi sve naše ljude koji su dali nemerljiv doprinos razvoju nauke, tih "demokratskih" "civilizacija", čija se "demokratija" svodi na to da premet uvođenja "demokratije" mora reći: "izvinjavamo Vam se što nas tučete bejzbol palicom po glavi".

Nismo mi bez potencijala, čak naprotiv, već je većina dovedena u tu situaciju vekovnom supresijom od spolja.
Kad si siromašan ili u oporavku od strašnog šoka, i kad si podrivan od onih kojima treba verovati, i zec na tebe diže onu stvar.

Kod nas prvo treba početi od prevaspitavanja vaspitačica, pa tek onda dalje, da bi nam za jedno pedeset godina bilo bolje...

P.S.

"Prvo uspešno livenje topova u kragujevačkoj Topolivnici izvedeno je 15.-27.oktobra 1853. Tom prilikom su izlivena četiri topa od po četiri funte i dve kratke haubice."

"Желимо вам добродошлицу у најстарију (kragujevačku) српску гимназију јужно од Саве и Дунава која траје 188 година..."
Reply
#35
Maki,

Nisi me razumeo. Protumači ponovo: "pri tome ne mislim na stručnjake koji su se time bavili, već na društvo koje je odabralo rukovodioce tim stručnjacima".

A onda ćeš videti da si u stavari i shvatio šta sam hteo da kažem: "zahvaljući halapljivosti važnih ili slavoljubivih ljudi na vrhu, od kojih je tako lako otkupiti patriotizam".

Nadam se da ti je jasnije da nisam mislio na naše velikane i naše uspehe, već da nismo bili sposobni da budemo održivi u bilo čemu jer imamo mnogo ovih iz tvog citata a koje smo mi kao društvo stvorili i postavili tu.
Reply
#36
Ma opusti se Nindžo, znam ja da si mislio dobro.
Samo sam hteo da podvučem onu od Đoleta Balaševića - ... loši đaci svetom vladaju ...
Reply
#37
Razvijen je loš sistem vrednosti kod nas (od strane navedenih loših đaka).

Kad si talentovan i kad "strčiš", u pljačkaškim zemljama te jedva dočekaju i odmah stimulišu, jer iz iskustva znaju da će na tebi zaraditi više, ovde te ili proglase budalom, ili otseku glavu da ne "strčiš" :-)

Plitkoumno razmišljanje koje zna samo za danas, a šta će biti sutra, kako će biti deci i deci naše dece, to im nije bitno.
Jedan neopevan nivo sebičnosti.
Što jednom reče Rambo Amadeus - treba zabraniti funkcionalno pismenim osobama da određuju sudbinu kolektiva, i ako su u većini.
Reply
#38
(01-24-2022, 07:46 PM)Macola Wrote: Kod nas su recimo radili Nemci i Česi, gastarbajteri, u rudnicima na planini Rudnik u okolini G.Milanovca, eto, bar što ja znam od najstarijih ljudi iz tog kraja...

Ta gospoda se zovu Sasi i dolaze sa prostora današnje Nemačke, Luksemburga, Francuske....Da, radili su u rudnicima na planini Rudnik i kroz vekove se infiltrirali medju naš narod. Rudnik je bogata planina i bila je pod "vlasništvom" Djuradja Brankovića, za koga su ti Sasi i kopali. Kažu da je u reci Srebrenici koja teče kroz sela Ljubičevac, Stragare....itd, koja se nalaze na obroncima Rudnika bilo dosta srebra, zato se reka tako i zove i da je celim tokom bila naseljena našim ljudima i Sasima. U selu Ljubičevac još uvek postoji ko zna koj po redu grad (utvrdjenje) proklete Jerine koj je danas zarastao u šumi.
Malo skretanja sa teme, izvinjavam se ali bilo je i njiovih gastosa na baušteli kod nas...
Reply
#39
Macola...Smile
Reply
#40
https://www.kupujemprodajem.com/kolekcio...1491109545

Ako nekoga interesuje, to je bas stari model koji ima pojacavac sa cevima.
Ima Gajger Miler cev 18504, verovatno Filipsovu koja je vrlo dobra, a ima i
jonizacionu komoru koja meri visoke nivoe radijacije. Ona se koristi za one
slucajeve kada padne atomka u drugo selo.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)