DIY Electronic projects

Full Version: Osiromašena tema
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4
(01-19-2022, 02:56 AM)ddanijel Wrote: [ -> ]a kako smo mi mala i siromasna zemlja...

Da smo bili bogati - ne bi nas bombardovali osiromašenim uranijumom.

Osiromašeno po osiromašenom :-)
Macola, da li to znaci da smo bogati da bi nas onda bombardovali obogacenim uranijumom Huh
Da smo već imali obogaćen uranijum, spakovan u prigodne pakete za slanje, kao što ima izvesni Kim, ne bi im palo na pamet da nas gađaju.

A bili smo lepo počeli u Vinči i u Unis...
Imali smo obogaceni uranijum dovolnjo za bum, ali bez upaljaca i
bez raketa za isporuku nasim "prijateljima". Pod demokratskom
vladom Zorana Djindjica i uz finansisku i moralnu podrsku amera
2003 je prebacen u Rusiju.
Evo novinskih clanaka o tom dogadjaju, doduse malo su u raskoraku
ali dokazuju da smo imali materijal za izradu necega.
Bilo bi pametno da moderatori za dva tri dana pobacaju sa teme sva
ova piskaranja koja nemaj veze, jer je tema interensantna.

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/supert...ju/rezf2f7
https://www.vreme.com/vreme/poslednji-ra...-reaktora/
O tome valja u novoj temi, tj kad se bude dodala GM cevčica na Klimerka Big Grin

Na dalje da se držimo temperature, pritiska vlažnosti i broja čestica čadji u vazduhu ... Smile
BTW: Zagovaram ideju da se pre bilo kakvog pomišljanja o nuklearnoj enerigiji ili bilo šta da se po tom pitanju radi, prvo osposobi MREŽA MONITORA pa onda prčkajte sa tim Smile
Prvo treba stvoriti generaciju školovanih ljudi...
Mene interesuje TRENUTNO broj impulsa u sekundi po raznim tačkama ... Smile
A tek će da me interesuje kad dodju "stručnjaci" ... Smile
(01-21-2022, 04:23 PM)progster Wrote: [ -> ]Prvo treba stvoriti generaciju školovanih ljudi...

Sace Mica da oformi smer management u nuklearnoj energetici, i za samo dvanaest nedelja, eto experata iz bioskopa. Smile
@Miki
Imam Gajgerov brojač ako te nešto konkretno zanima...
(01-21-2022, 04:23 PM)progster Wrote: [ -> ]Prvo treba stvoriti generaciju školovanih ljudi...

Au, bar 3 generacije....
(01-21-2022, 05:30 PM)Macola Wrote: [ -> ]@Miki
Imam Gajgerov brojač ako te nešto konkretno zanima...

Možda mi zatreba ali kada budem kalibrisao cevku, trebaće mi ona "tačkica" sa kutije instrumenta koja je verovatno i dalje u funkciji Smile
Pa će onda da probamo šta pokazuje instrument kada se na primer prinese "Nindzina" elektroda za zavarivanje senzoru? Smile
(01-21-2022, 06:27 PM)mikikg Wrote: [ -> ]
(01-21-2022, 05:30 PM)Macola Wrote: [ -> ]@Miki
Imam Gajgerov brojač ako te nešto konkretno zanima...

Možda mi zatreba ali kada budem kalibrisao cevku, trebaće mi ona "tačkica" sa kutije instrumenta koja je verovatno i dalje u funkciji Smile

Neces bas lako kalibrisati sa tom "tackicom" Cool
Kalibrator je tu, ali je moguće da mu je opala emisija zbog starosti (vojni komad iz 80.).

Inače, kod Ninjine tehnike, volfram sa crvenom oznakom će da vrišti, a ne da pucka na gajgeru!
Ta je radioaktivna (torijum) i to namerno (mada su je izbacili iz upotrebe u većem delu sveta).
Kada je dopirana torijumom ta volfram elektroda tako lako i lepo pali na TIG, milina jedna, a za majstora ih zabole...
Napišu negde sitno da se radi sa rukavicama i to ti je, a kad je oštri na tocilu pa udiše prah, toga se malo ko seti.
(01-21-2022, 06:52 PM)branko tod Wrote: [ -> ]
(01-21-2022, 06:27 PM)mikikg Wrote: [ -> ]
(01-21-2022, 05:30 PM)Macola Wrote: [ -> ]@Miki
Imam Gajgerov brojač ako te nešto konkretno zanima...

Možda mi zatreba ali kada budem kalibrisao cevku, trebaće mi ona "tačkica" sa kutije instrumenta koja je verovatno i dalje u funkciji Smile

Neces bas lako kalibrisati sa tom "tackicom"  Cool

Istina! Moraće da se obrati instituciji sa kojom je u dobrim odnosima inače...

Mada za kućne potrebe možda i ne mora.
Dovoljno je da vidi razliku između prirodnog fona i nečeg što ima dosta više od toga (i odmah će da mu se noge odseku :-)
Koliko ja znam ta tackica je stroncijum 90 koji ima vreme
polu raspada skoro 29 godina. Znaci da sada zraci dosta
manje nego kada je namontiran, verovatmo oko 30%.
(01-21-2022, 06:54 PM)Macola Wrote: [ -> ]Kalibrator je tu, ali je moguće da mu je opala emisija zbog starosti (vojni komad iz 80.).

To sam mu i rekao.

Za kućnu upotrebu, sve što je osetno iznad prirodnog fona je za izbegavanje.

Takođe je najbitnije da se prvenstveno ima detektor za alfa emisiju jer je to najsmrtonosnije i ako ima nikakav domet, ali ako se udahne ili pojede e onda razvaljuje jer ima najveću masu...
To je ono što se nađe u hrani vodi ili prašini.
Retko se obični (kućni) smrtnici sreću sa dovoljno snažnim gama emiterom koji može da ih povredi.
Mala šansa za kontakt, ako nas ne roknu nekom bombom, ili ako ne rasturaš merače debljine u fabrikama azbesta, peći za kaljenje i slično...
Mora da opadne emisija jer je izvor takav.
Nego, Gajger cevke su prevazidjene, sada
se koriste PIN diode kao detektori.
Pages: 1 2 3 4