Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Klimerko IOT
#21
Danas sam imao nešto vremena pa sam ga iskoristio da se "poigram sa Klimerkom".
Za sada sam implementirao senzor Sensirion SPS30 u Klimerko projekat. Dobio sam merenja sa senzora... deluju realno.
Naredni korak, čitam dalje dokumentaciju kako postovati podatke na njihov cloud...

Code:
------------------------------ Project 'KLIMERKO' ------------------------------
|                  https://github.com/DesconBelgrade/Klimerko                    |
|                               www.klimerko.org                                 |
|                           Firmware Version: 2.0.0                              |
|    Hold NodeMCU FLASH button for 2 seconds to enter WiFi Configuration Mode.   |
| Sensors are read every 90 seconds and averages are published every 15 minutes. |
--------------------------------------------------------------------------------
SPS sensor probing successful
measurements started
[ID] Unique Klimerko ID: KLIMERKO-8412591
[MEMORY] AllThingsTalk Device ID:
[MEMORY] WiFi SSID:
[WiFi] Connecting to WiFi... Failed! Reason: 0

[WiFi] Connecting to WiFi... Failed! Reason: 0
PM  1.0: 41.41
PM  2.5: 43.90
PM  4.0: 43.99
PM 10.0: 44.03
NC  0.5: 283.78
NC  1.0: 329.30
NC  2.5: 330.48
NC  4.0: 330.59
NC 10.0: 330.65
Typical partical size: 0.57

[WiFi] Connecting to WiFi... Failed! Reason: 0
PM  1.0: 41.09
PM  2.5: 43.47
PM  4.0: 43.49
PM 10.0: 43.50
NC  0.5: 281.77
NC  1.0: 326.82
NC  2.5: 327.90
NC  4.0: 327.99
NC 10.0: 328.06
Typical partical size: 0.56

[WiFi] Connecting to WiFi... Failed! Reason: 0
[WiFi] Connecting to WiFi... Failed! Reason: 0
PM  1.0: 40.78
PM  2.5: 43.12
PM  4.0: 43.12
PM 10.0: 43.12
NC  0.5: 279.70
NC  1.0: 324.38
NC  2.5: 325.43
NC  4.0: 325.51
NC 10.0: 325.57
Typical partical size: 0.52

[WiFi] Connecting to WiFi... Failed! Reason: 0
PM  1.0: 40.70
PM  2.5: 43.05
PM  4.0: 43.05
PM 10.0: 43.05
NC  0.5: 279.19
NC  1.0: 323.80
NC  2.5: 324.86
NC  4.0: 324.94
NC 10.0: 325.00
Typical partical size: 0.55

[WiFi] Connecting to WiFi... Failed! Reason: 0
[WiFi] Connecting to WiFi... Failed! Reason: 0
PM  1.0: 38.90
PM  2.5: 41.20
PM  4.0: 41.26
PM 10.0: 41.29
NC  0.5: 266.66
NC  1.0: 309.37
NC  2.5: 310.45
NC  4.0: 310.54
NC 10.0: 310.60
Typical partical size: 0.57

[WiFi] Connecting to WiFi... Failed! Reason: 0
PM  1.0: 38.05
PM  2.5: 40.25
PM  4.0: 40.25
PM 10.0: 40.25
NC  0.5: 261.02
NC  1.0: 302.72
NC  2.5: 303.71
NC  4.0: 303.79
NC 10.0: 303.84
Typical partical size: 0.54

[WiFi] Connecting to WiFi... Failed! Reason: 0
[ID] Unique Klimerko ID: KLIMERKO-8412591
[MEMORY] AllThingsTalk Device ID:
[MEMORY] WiFi SSID:
[WiFi] Connecting to WiFi... Failed! Reason: 0

[WiFi] Connecting to WiFi... Failed! Reason: 0
PM  1.0: 36.92
PM  2.5: 39.04
PM  4.0: 39.04
PM 10.0: 39.04
NC  0.5: 253.22
NC  1.0: 293.67
NC  2.5: 294.63
NC  4.0: 294.70
NC 10.0: 294.76
Typical partical size: 0.53

Klimerko data:
Air Quality is Good (Average: Good)
PM 1:          36 (Average: 36)
PM 2.5:        39 (Average: 39)
PM 10:         39 (Average: 39)
Reply
#22
Povezao sam uređaj na prvi cloud AllThingsTalk, konekcija uspešna. Izgled moje ESP8266 stanice i prvi podaci koji su došli na cloud su u prilogu.

Sačekaću par dana pre nego podelim podatke na cloud/sajt Klimerka.
Za sada mi merenja značajno odstupaju od dva susedna koje imam u mojoj blizini, slobodna procena na nekih 300-500m vazdušnom linijom.
Nažalost nemam neki fabrički referentni da mogu da uporedim merenja, jer ova odstupanja mogu da budu iz više razloga.



Reply
#23
Izgleda da si visoko po ovoj tvojoj slici. Možda su ta dva pozicionirana niže od tvog.
Reply
#24
(01-04-2022, 04:12 PM)gorankg Wrote: Izgleda da si visoko po ovoj tvojoj slici. Možda su ta dva pozicionirana niže od tvog.

Hm, tu smo negde po mojoj proceni...

Ja sam na recimo 3. spratu.

Jedan susedni je "Visina montaže: 12m" kako vidim u podacima sa Clouda, drugi je "Visina montaže: 8m"

Trenutno, na mom meraču, i mirisom se osetio smog u vazduhu od individualnih ložišta, merenja su se popela na PM10: 67ug/m3.
Videćemo sutra kako će biti...
Reply
#25
Kada sam otvorio temu bio sam gotovo siguran da ce iz Kragujevca bar 3 upita da bude za Klimerka. Do danas nije stigao ni jedan upit, po informaciji koju imam od jutros. Kragujevcane ocito ne zanima previse podatak o zagadjenju ili imaju dovoljno cist vazduh da im ne treba ovo Smile ?
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
#26
Vazduh imamo (kakav god) ali slobodnog vremena teško ... : (

Ja mogu da se priključim priči ali tek za jedno mesec dana ...
Reply
#27
(01-12-2022, 09:37 AM)ddanijel Wrote: Kada sam otvorio temu bio sam gotovo siguran da ce iz Kragujevca bar 3 upita da bude za Klimerka. Do danas nije stigao ni jedan upit, po informaciji koju imam od jutros. Kragujevcane ocito ne zanima previse podatak o zagadjenju ili imaju dovoljno cist vazduh da im ne treba ovo Smile ?

Ja sam slao upit na onaj mail koji si dao ali je stigao samo odgovor da ćemo biti u kontaktu. Zainteresovan sam, naravno, za bilo kakvu vrstu saradnje.
Reply
#28
Goran licno cu kontaktirati da vidim iz kog razloga je takav odgovor poslat, jer nemaju razloga za taj tip odgovora posto vec nemaju nikoga u KG i ne kapiram sta taktiziraju, a ovamo u Surdulici ima 6 klimerka i jos toliko se prijavilo, tipa u jednoj ulici "komada vise" . Posalji mi samo na private tvoje podatke, email i ime i prezime molim te.

(01-12-2022, 09:40 AM)mikikg Wrote: Vazduh imamo (kakav god) ali slobodnog vremena teško ... : (

Ja mogu da se priključim priči ali tek za jedno mesec dana ...

Miki, ne moze za mesec dana jer imaju projekat koji moraju da realizuju i isporuce 125komada mislim do kraja ovog meseca (ili mozda i ranije), takav je ugovor sa sponzorima.
Znaci ako mozes da se prijavis uradi to sada, svakako ne treba ti puno vremena. Ako bas bas nemas lufta posaljes svoj ssid, wifi pass i kordinate gde si i dobijes kompletno podesen uredjaj. Ako ne zelis da saljes info o wifi u tom slucaju treba ti 15ak minuta vremena da odradis setup i kazi jos toliko da usrafis nosac i zakacis u struju.
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
#29
(01-12-2022, 03:53 PM)gorankg Wrote: Ja sam slao upit na onaj mail koji si dao ali je stigao samo odgovor da ćemo biti u kontaktu. Zainteresovan sam, naravno, za bilo kakvu vrstu saradnje.

Ako nije problem molim te javi mi se na private pa da mi forwardujes email ili screenshot jer tvrde da nikakav upit iz KG nisu dobili Smile
Pa cisto da isteram to do kraja sa njima, jer ocito mora sve na misice .
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
#30
Kragujevac ima cetiri senzora iz ekipe "sensor community", van drzavnih, i vide se na AirCare aplikaciji. Mislim da je to eko straza nesto organizovala...
Reply
#31
(01-12-2022, 03:53 PM)gorankg Wrote:
(01-12-2022, 09:37 AM)ddanijel Wrote: Kada sam otvorio temu bio sam gotovo siguran da ce iz Kragujevca bar 3 upita da bude za Klimerka. Do danas nije stigao ni jedan upit, po informaciji koju imam od jutros. Kragujevcane ocito ne zanima previse podatak o zagadjenju ili imaju dovoljno cist vazduh da im ne treba ovo Smile ?

Ja sam slao upit na onaj mail koji si dao ali je stigao samo odgovor da ćemo biti u kontaktu. Zainteresovan sam, naravno, za bilo kakvu vrstu saradnje.

Slicna prica-kolegi sa posla sam predlozio da se javi istim tekstom mejla  kao i ja (uz odgovarajuce konkretne podatke ). Mislim da nije dobio nikakav odgovor. Pisem za Krusevac gde je samo jedna tacka aktivna (kod mene).
Reko sam ti sve. a pomenuo te ne. ipak sada znaju svi. da si to ti
Reply
#32
Vidim da je pozicioniranje na mapi pri gašenju panela za prikaz podataka određene stranice sređen. Bravo, baš me je bilo nezgodno pogledati dva susedna merenja.
Jedna sugestija osobi/ma koje održava/ju je da ne aproksimiraju sve. Ima mernih stanica koje ne mere sve. Na primer na Ceraku ima 2 merne stanice, jedna meri samo temperaturu i vlažnnost vazduha a zagađenost ne. Kad odzumirate i prikaže jednu vrednost ona bude (0+x)/2 što ne odgovara stvarnom stanju na terenu.
Reply
#33
To moras ili na githubu ili iskreno pojma nemam gde da prijavis. Ne znam tacno ko im odrzava www deo, svakako ima dosta propusta od kojih je jedan taj koji si naveo koji zbog navedenog cesto ume da prikaze skroz pogresno stanje.
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
#34
Društvo, jedna važna informacija u vezi projekta Klimerko, tačnije, dobio sam zvaničnu molbu od gospodje Željka Milošević iz udruženja "Građani za bolji vazduh" u vezi prijava za uredjaje i učestvovanju u projektu, da sve prijave idu direktno ka njoj kako bi izbegli "šumove" u komunikaciji i logistički ubrzali proces prijave.

U prilogu imate NEOPHODNI formular koji se treba popuniti prilikom prijave i poslati na email adresu "boljivazduhgradjanima@gmail.com".
Potrebno je poslati jedan formular, dostavljam dva ista formulara u različim file formatima radi lakšek editovanja.

Quote:Poštovani,
U okviru novog Projekta "Građani za bolji vazduh - od merenja do čistog vazduha", u mogućnosti smo da podelimo još 125 Klimerko uređaja. U okviru našeg prethodnog Projekta "Bolji vazduh građanima - Svet kakav želiš", imali smo na raspolaganju 40 uređaja Klimerko, ali se na naš poziv javilo mnogo više zainteresovanih građana. Svi oni koji nisu, imaće mogućnost da ga dobiju sada.
Uređaji su podeljeni onima koji su se prvi javili, nažalost bilo je slučajeva da se pozvani ne odazovu duži vremenski period. Pošto se zbog uslova Projekta spisak ažurirao na dnevnom nivou, uređaji su poslati onima koji su bili aktivni u komunikaciji. Zato vas molimo da pošaljete povratni mejl u svakom slučaju, ako ste sprečeni da učestvujete u ovom Projektu iz nekog razloga, svakako je dobro da to znamo i preusmerimo vaš uređaj nekom ko je zainteresovan. Uređaji ce stići poštom i biti konfigurisani prema podacima koje pošaljete, vaše je samo da ih uključite u struju i postavite negde napolju, zaštićene od kiše. Posle 24 časa videćete vašeg Klimerka i podatke koje on očitava na mreži. Molimo popunite Izjavu u prilogu i mejlom je vratite, kako bi započeli saradnju. Čim primimo popunjenu Izjavu, uređaj se sprema za slanje brzom poštom i šalje na adresu koju ste naveli u Izjavi. Takođe, napravićemo Viber grupu ISOC RS GZBV Des, pa nas obavestite ukoliko ne želite da budete deo iste.

Hvala što pomažete da zajedno izmerimo kakav je zaista vazduh u Srbiji!

Predsednica upravnog odbora internet društva Srbije


Attached Files
.doc   Klimerko IZJAVA GZBV.doc (Size: 206,5 KB / Downloads: 14)
.pdf   Klimerko IZJAVA GZBV.pdf (Size: 534,2 KB / Downloads: 19)
Reply
#35
(01-12-2022, 09:37 AM)ddanijel Wrote: Kada sam otvorio temu bio sam gotovo siguran da ce iz Kragujevca bar 3 upita da bude za Klimerka. Do danas nije stigao ni jedan upit, po informaciji koju imam od jutros. Kragujevcane ocito ne zanima previse podatak o zagadjenju ili imaju dovoljno cist vazduh da im ne treba ovo Smile ?

Pre nekih dvadesetak + godina, moj ortak Mlađa i ja smo izradili nekoliko primeraka merača zagađenja vazduha.
To je bilo napravljeno za preduzeće "Arion" (ne znam da li još uvek postoje) i bilo postavljeno na nekoliko mesta po gradu.

Uređaj je se sastojao od vakuum pumpe, koja je usisavala vazduh, distribuiran motornim ventilom-distributerom na nekoliko papirnih filtera definisane propusnosti, prema očekivanoj veličini čestica koje se "love".
Posle određenog broja časova, filteri su se vadili, zamenjivali novim, i vršilo je se merenje preciznim meračem procenta zatamnjenosti svakog filtra (takođe naš rad).

Viđao sam moju spravu pet-šest godina, u jednom (čuvenom) lokalu za pljeskavice blizu gl. autobuske stanice, kasnije je nestala.

Kragujevac je to imao pre dvadeset godina, ali avaj, izgleda da smo nešto bili ispred vremena tada...
Reply
#36
Upravo poslata izjava, da pratimo i vazduh u Staroj Pazovi Smile
Susedni uređaji su u Rumi i Bg...
Reply
#37
Tamo nekih devedesetih godina, moj drugar i ja smo napravili za HMZ Srbije prototip
meraca zagadjenosti. U opciji su bile dve pumpe jer je sistem morao tacno odredjenu
kolicinu vazduha da provuce kroz filter za 24 sata. Od te dve pumpe u igri, jedna je
bila sa protokomerom sa kuglicom i optikom, a druga klipna. Ova klipna je bolje radila
i koliko se secam odradjeno je 25 komada. Filteri su mili okrugli papirici precnika od
nekoliko santimetara i oni su hemiski odradjivani da bi se dobio sastav zagadjenja.

I ta klipna je imala neku optiku kojom sam brojao ukupan broj taktova klipa.

Prema tome, u Kosutnjaku je sistem za merenje zagadjenja postojao pre >25 godina.
Reply
#38
Momci svaka cast na tim projektima od pre 20 i kusur godina, realno tada i nije bilo neke bolje metode, dok danas kinezi napravili kutijicu koja sa laserskim izvorom svetla, malim ventilatorom i kamericom prate i racunaju kolicinu partikla razlicitih velicina i to sto je najbolje sve u realnom vremenu. Svakako interesantan i poucan primer ovo iznad da se sagleda malo sira slika kako se to nekad radilo, a kako se danas moze meriti i to zadovoljavajuce precizno.
Oficijelni certifikovani meraci kostaju red velicine 5 cifara, dok ovo sto se koristi u klimerku kosta 10-15eura (pms7003) . Oficijelni godisnje obavezno idu na bazdarenje, pa tako recimo ovog leta u Smederevu Sepina merna stanica nije mesec dana merila PM cestice ( kazu otisao merac na redovno bazdarenje) a kako smo mi mala i siromasna zemlja nema se ocito za rezervni koji bi radio na toj lokaciji za vreme dok traje bazdarenje postojeceg. Ono sto najvise izdvaja ove skupe certifikovane merace pored tog bazdarenja je i grejanje vazduha koji se uzorkuje tako da se eliminise uticaj magle. Kineski pms7003 ukoliko je jaka magla tj. relativna vlaga >90% pokazuje nesto vece zagadjenje od realnog i tek kod relativne vlage 100% ume da pokaze duplo vece vrednosti od realnih. Svakako nije mu zameriti, a dalo bi se i to resiti sa predgrevanjem vazduha za relativno jeftin novac. Isto tako potrebno je jednom u 1-2godine otvoriti i ocistiti senzor, ventilator... Ili jednostavno za 15eura zameniti i postaviti novi modul (pms7003).

Da rezimiram, tema se svakako ne bavi nikakvim novim otkricem niti nekom preterano novom metodom merenja zagadjenja vazduha vec se radi o neprofitabilnom projektu gde ucesnici dobijaju uredjaj besplatno, a poenta je sira slika zagadjenosti vazduha na nivou Srbije i to ako ne u realnom vremenu onda sa minimalnim kasnjenjem prikazanih rezultata.

Nego da ja malo obogatim temu sa odgovorom u vidu vica vezano za :

(01-18-2022, 02:58 PM)branko tod Wrote: Prema tome, u Kosutnjaku je sistem za merenje zagadjenja postojao pre >25 godina.

(01-14-2022, 03:17 PM)Macola Wrote: Kragujevac je to imao pre dvadeset godina, ali avaj, izgleda da smo nešto bili ispred vremena tada...


Ruski arheolozi iskopali rupu na dubini od 100-tinu metara i
pronadju telefonsku zicu,pa kazu:-Vidis da smo mi Rusi prvi
koristili telefon jos prije stotinu godina...
Americki arheolozi iskopase rupu na dubini od 200 metara i
isto pronadju telefonsku zicu pa ponosno objavise da su oni
jos prije 200 godina koristili telefon...
Hercegovac iskopa rupu na dubini od 500 metara i nije
pronasao telefonsku zicu,pa rece:-Vidite da smo mi
Hercegovci koristili bezicni telefon jos prije 500 godina...

Pozdrav i zivi mi bili (nadam se da se nece niko uvrediti zbog vica) .
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
#39
Offtopic prebačen u:
https://forum.yu3ma.net/thread-2674-post...#pid118927
Reply
#40
Danas pristigao i pušten u rad uređaj u Staroj pazovi Smile
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)