Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Balansiranje mreže
#21
Malo smo izmesali razlicite stvari, ali je to odlicno da se malo nauci. Te bateriske centrale imaju
osnovnu namenu velike pegle da ispeglaju nabore u snabdevanju strujom. Popunjavaju vrsna
opteredjnja mreze i opteredjuju ju je kada skacu naponi. U principu to su kratkotrajni procesi koji
traju nekoliko minuta i to nisu primarni izvori. Sluze samo dok automatika ne odreaguje i preusmeri
linije kojima se vrsi distribucija struje.
Ovo je tipicno reagovanje sistema Hornsdale Wind Farm. U trenutku preoterecenja mreze dolazi do
pada frekvencije i baterije guraju u mrezu 7-8 MW, u trajanju od tri minuta dok odrade distribucije i
ne preusmere izvore. Za dva minuta ne moze da startuje ni hidro centrala, a pogotovo termo, kojih
Australija ima puno, vec se ocigledno vrsi samo bolja preraspodela postojeceg.

[Image: HPR-frequency-fig-copy.jpg]

Evo jos jednog grafikona reagovanja baterija u Januaru 2018. Kao sto znate u Januaru je najtoplije
u Australiji. Kao sto se lepo vidi pikovi potrosnje su od 4 do 6 popodne, kada se ljudi vracaju kuci.
Temperatura je tada  bila zestoko preko 40*C.

[Image: horsndale-power-jan-copy.jpg?itok=qTPBg0E8]
Reply
#22
(12-16-2021, 04:58 PM)HomeMadeAudioProject Wrote:
(12-16-2021, 12:49 PM)gorankg Wrote:
(12-16-2021, 12:21 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: baterije su skupo i rešenje kratkog trajanja što za upotrebu (svega par sati korišćenja) što po veku trajanja - trebaju ih baš gomile a koštaju svaka ne male pare.
jako je tu teško biti mudar i pametan.

Ko zna koliko je novca odnela i vratila ova naša reverzibilna ali traje i dan danas. S druge strane, kad je akumulacija puna, ona može da gura i više dana tako da nema poređenja sa baterijama.

slažem se u potpunosti,meni su čak hidroelektrane i vizuelno daleko najlepše od svih ostalih dosad poznatih vidova proizvodnje električne energije.
nuklearke su problem baš zbog otpada, vetrenjače su (za moj pojam) nešto najružnije,svaki vid termoelektrana je zapravo postrojenje sa izduvnom cevi.
hidroelektrane su mahom (opet za moj pojam) najčešće estetski u najmanju ruku prihvatljive a mnogo češće i lepe. ako se koriste kao most onda su i multipraktične,nemaju izduvne cevi,ako postoji šansa za akumulacijom vode onda su i "ogromna baterija" koja se na prirodan način dopunjava - ali postoji taj manji problem sa plovnošću i veći sa prekidanjem životne okoline svih bića koja u rekama žive.

Obzirom da smo prilično gusto naseljeno područje u odnosu na neke delove sveta, pitanje je da li bi veću štetu napravilo pucanje brane poput Đerdapa, ili ekces u nuklearnoj elektrani slične snage.
Homer Simpson može da se dogodi pri gradniji brane i kasnijem radu elektrane, kao što može i pri gradnji reaktora i kasnijem radu.

Politika i nepotizam su slabe tačke kod obe opcije snabdevanja energijom i to nije rezervisano samo za Srbiju (možda se suviše podcenjujemo).

Skorašnji primer blokiranog voza i evakuacije posle 10 časova blokade nije privilegija Srbije jer postoje prilično sveži primeri blokade vozova po Skandinaviji i Nemačkoj, gde su blokade bez evakuacije trajale i duže od 10 časova...

Nuklearke su fantastičan i vrlo ekološki izvor energije, ako ispravno funkcionišu (što zahteva vojničku disciplinu u rukovanju), a torijumski reaktori bi rešili problem količine otpada.
Štaviše, ukoliko je sve u redu, najmanju štetu naprave po živi svet.

Usput, samo da se zna, na ovom svetu je urađeno preko 2100 nuklearnih eksplozija ogromne snage, od 1945 pa do danas. Od toga je većina bila neuporedivo snažnija od onih koje su bačene na Hirošimu i Nagasaki.
Na primer "Car bomba" je imala snagu od oko 3900 Hirošima.
Postoji jedan rad na tu temu u obliku ubrzanog video zapisa. Preporučujem da se pogleda i potom ponovo razmisli o nuklearnoj energiji (Francuska je oko 70% energije obezbedila nuklearkama, pa su živi).

Video rad obuhvata period od 1945. do 1998.

https://www.youtube.com/watch?v=LLCF7vPanrY
Reply
#23
Posle ovog videa imamo taksativnu listu upropastitelja planete, u ime "svetskog mira", redom, počev od "izuzetnih" sa preko 1000 komada, preko Sovjeta sa preko 700 komada, pa Francuza sa preko 200 komada i tako dalje i tako dalje...

Vidite koliko je teško samo "očuvati mir u Svetu", a možete samo zamisliti koliko je teže obezbediti hranu i energiju...

Ukupno je spucano oko 540 Megatona.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_nu...pons_tests

P.S.

Asteroid, prečnika preko 10 kilometara, je super rešenje, koje bi omogućilo kišnim glistama i insektima da nesmetano žive, bez nas poganih...
Reply
#24
(12-16-2021, 10:43 PM)mikikg Wrote: @hmap i ovo je zanimljiv video ...
Pa, mogu da kažem da su se slični eksperimenti izvodili na eksperimentalnom reaktoru u Vinči pre više od 40 godina.
Na primer, tu se proizvodio Tc99m (tehnecijum 99m), izotop koji ima široku dijagnostičku primenu u nuklearnoj medicini. Pored dijagostike raka, koristi se i za ispitivanje funkcije bubrega i žučne kese, a bilo je i eksperimenata na srcu.
Još uvek imam programe koje sam tada pisao za određivanje parametara punjenja i pražnjenja žučne kese i bubrega (od 1983. do 1985. sam honorarno radio na Odeljenju nuklearne medicine u Kg - tu se tada nalazila najmodernija gama-kamera u YU).
Proizvodio se i radioaktivni jod za dijagnostiku i lečenje oboljenja štitne žlezde.

Posle uspostavljanja "demokratije" došli su Amerikanci i umrtvili taj reaktor.

Pozdrav
Reply
#25
napravimo čudo od skretanja sa mikijeve teme,ali ovo nalazim kao veoma zanimljivo:
https://www.rts.rs/page/magazine/ci/stor...aa9g7FAc64

"Морски талас за једну секунду помери један метар брод тежак 100.000 тона. На копну је за тако нешто потребна снага од једног гигавата. Тиме се доктор машинских наука Миле Драгић руководио разрађујући свој патент да снагу таласа претвора у електричну енергију. "
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#26
Jesmo li rekli da nema divana o politici  Cool

Evo bateriskih modula kod Teslinih sistema koji su me odusevili.
Hermeticki boksovi sa prinudnim hladjenjem, antifrizom, utikacima
i komunikacijom. Prelepo odradjeno:

[Image: attachment.php?aid=36719]

[Image: attachment.php?aid=36720]


Reply
#27
izvinjavam se svima - nisam pročitao tekst do kraja gde se spominje '99-a. čak sam mu ime i prezime pročitao ali ga nisam povezao sa njegovom fabrikom niti njim lično,iako ga ne vidim u politici ikako.
ako iko od urednika smatra da treba- neka obrise slobodno.
svakako mi je u oči prvo upala računica "100 000 tona 1 metar 1 sekund" i navedena efikasnost. sve ostalo mi bi' manje do nikako važno
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#28
Ne pokece voda samo brod vec je on samo tu i pokrece se sa
sredinom u kojoj je. Sila se ostvaruje ako je brod ukotvljen.
A politika je i zivot, kao sto je i zivot politika prema tome bez
problema, lezerno u nove radne (i politicke) pobede ,,,

Reply
#29
i to mi je palo na pamet,ali u smislu da su izdizanja tela u vodi.
drugi deo "A politika je i zivot, kao sto je i zivot politika..." takođe shvatam samo što ga u svom realnom životu jako teško prihvatam i još mu se teze prilagođavam. više sam za drugarstvo i Branka Kockicu,politiku svakako bataljujem čim je uočim.
nego,lepo si počeo temu u pravom smeru - skidanja "peak" skokova potrošnje električne energije u elektro mreži jednog sistema 😀 tek sam tu shvatio o čemu je Miki i počeo celu stvar. tvoji dijagrami su uprostili smisao cele stvari - pa da nastavimo tako 👍
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#30
Kako, bre, upropastili smisao, opet ti politiku 24
Reply
#31
Branko Kockica, na sreću ili žalost, nije apolitičan.
“If you think you are too small to make a difference, try sleeping with a mosquito.” - Dalai Lama XIV
Reply
#32
Politican je bas jako, ali sad da preskocimo to.

Jedna stvar mi je nejasna, nisam uspeo da shvatim kolika je cena peglanja
pikova. Jer izgleda da su peglaci odvojeni od prenosa, pa kada peglaju malo
udaraju po usima cenom. Nisam taj deo danas dobro shvatio.

Inace, razvijaju su nove baterije 4680 za Tesline centrale koje ce verovatno
imati kapacitet do 14Ah.
Reply
#33
Ranije su se za to koristile kinetičke mašine: sinhroni motori sa zamajcem i podesivom pobudom kao kontrolnim ulazom.
Radili su dve stvari: kompenzaciju reaktivnih opterećenja i "peglanje" pikova. Na žalost, njihovo dejstvo je bilo uspešno nekoliko desetina do nekoliko stotina sekundi, ali je udarna snaga bila moćna.
Reply
#34
Jevropo, kude su  ti  sad vetrenjace?
Dosta nas zajebavas   sa  zelenom energijom,mini hidroelektranama, elektroautomobilima,...
Reply
#35
(12-17-2021, 09:20 PM)Macola Wrote: Ranije su se za to koristile kinetičke mašine: sinhroni motori sa zamajcem
Odusevila me je jedna takva sprava koja se koristila u telefonskoj centrali
u BIGZ-u. Zamajac precnika metar i po koji je davao i 25 Hz za zvono i
razmak za pulsno biranje. Sprava koja je ubacena kada se zidao BIGZ,
pre drugog svetskog rata. Verovatno da je jos tamo, ali sta ce biti sa tim
ko zna, BIGZ je prodat. Ustvari se zna ...
Reply
#36
(12-17-2021, 07:57 PM)1van Wrote: Branko Kockica, na sreću ili žalost, nije apolitičan.

(12-17-2021, 08:10 PM)branko tod Wrote: Politican je bas jako, ali sad da preskocimo to.

Jedna stvar mi je nejasna, nisam uspeo da shvatim kolika je cena peglanja
pikova. Jer izgleda da su peglaci odvojeni od prenosa, pa kada peglaju malo
udaraju po usima cenom. Nisam taj deo danas dobro shvatio.

Inace, razvijaju  su nove baterije 4680 za Tesline centrale koje ce verovatno
imati kapacitet do 14Ah.

a BGJ, gde ja živim...

edit: a kakva je situacija sa Tomom,Džerijem i Plutonom? Smile ili su i oni zastranili... Big Grin Smile Smile
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#37
Jesu, njih su zabranili zato što su nasilni... A i Pepe tvora, kažu predator. Big Grin
Reply
#38
Zato su dve mame ili dve (dvojica?) tate ok.

Samo za informaciju, nije politika
https://www.danas.rs/ljudi/milorad-grcic...-do-eps-a/
https://www.danas.rs/vesti/ekonomija/cen...-000-kuca/
Reply
#39
(12-18-2021, 07:50 AM)progster Wrote: Jesu, njih su zabranili zato što su nasilni... A i Pepe tvora, kažu predator. Big Grin

auu jbt... zna li se šta o Šilji? je li Mini još sa Mikijem? Big Grin Big Grin Big Grin
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#40
(12-17-2021, 07:53 PM)branko tod Wrote: Kako, bre, upropastili smisao, opet ti politiku 24

prediktivni tekst-pišem sa mobilnog telefona i umesto "uprostili" ispalo je...kako je ispalo. ispravio sam grešku u svom postu, izvinjavam se u ime svoje tastature! 😀
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)