Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Balansiranje mreže
#1
Ovih dana kada kalendarski zima još nije počela i gde već sa prvim snegom imamo probleme sa električnom mrežom i ispadima pojedinih velikih sistema i podsistema i de je izmedju mnogih problema koji postoje u tehničkom i organizacionom nivou, jedan od ogrmnih problema je balansiranje mreže i naših resursa koji preizvode električnu energiju.

Na tehničom smo forumu pa ne moram da puno objašnjavam srž problema, ali ukratko, imamo "generatore" struje i "potrošače" koji su fiziči dislocirani, ogroman problem sunčani paneli i vetrogeneratori koji proizvode različit nivo energije zavisno od doba dana ili uslova, VARIRA proizvodnja energije i tu počinju problemi koje smo praktično videli pre par dana kada je 130.000+ ljudi ostalo tri dana bez električne energije.

Da skratim priču, jedno od rešenja je "KONDENZATOR", malo "pametniji" kondenzator ili više manjih koji su strateški postavljeni na 3-4 lokacija u Srbiji koji bi služili za balansiranje električne energije u mreži i dodatno imali ODGOVOR na "pik potrošnju" a ne da se intervetno uvozi struja koja je toliko skupa da POJEDE cenu jednog ovog sistema za balansiranje verovatno za jednu zimsku sezonu.

U pitanju je TESLA Powerpack koji je upravo odgovor na sva ova gore pitanja, sistem koji služi baš za takve stvari.
Više detalja ovde:
https://www.tesla.com/powerpack

Naravno postoje i drugi sistemi za balansiranje strujom poput reverzabilnih hidroelektrana i sličnih sistema ali su to daleko obimniji projekti koji zahtevaju 5-10 godina da se izgrade.
Ovo sa Tesla Powerpack je modularno rešenje, "Kol'ko ćes sine MW/h postrojenje?", nema problema, uplati, stiže, pobrini se za ostalo ...

Šta mislite o ovom rešenju?

Quote:The Powerpack system scales to the space, power and energy requirements of any site, from small commercial businesses to regional utilities. It can be configured in various arrangements, offering far more modularity than competing models.


BTW: Da ne objašnjavam, držite se TEHNIKE u temi!
Reply
#2
I da, moram da spomenem, spominjani su nuklearni reaktori, samo da kazem da sam pristalica takvih rešenja, bilo je u "opticaju" ideja sa modularnim kontejnerskim reaktorima koji se ukopavaju duboko u zemlju i nemaju radioaktivan otpad tokom 30 godina exploatacije. Mislim da je to malo pametnije rešenje i drastično ćistije u odnosu na termo elektranu koja spaljuje BLATO ili ugalj u najboljem slučaju!
Reply
#3
Vidjenje ti je sasvim ok, slazem se i za nuklearne reaktore i sve izreceno iznad pa cak i "držite se TEHNIKE u temi" Smile
Medjutim sve sto mozemo je samo da tupimo prste jer tesko da cemo mi doziveti ista od napisanog. Dovoljno je bilo samo pogledati par obracanja ljudi koji su kod nas zaduzeni za resor energetike i upravljanja elektranama itd i svakome sa normalnim mozgom je sve jasno. Temperature u SRB zadnjih dana nisu silazile nesto posebno ispod nule, pogotovu ne na kopovima, a oni se vade kako im je smrzlo i napadao sneg bla blaaaaa truc truc. Oni bi i tesla pack pokvarili i nasli neki "pametan" izgovor tipa kako je za to odgovorna neka "visa sila" , eventualno MRAZ ! Ja se zapravo posle svega vidjenog zadnjih dana na tv pitam kako mi sa takvim kadrovima uopste imamo struju?! Nego ocito je da ispod ovih na vrhu jos uvek postoje neki mali mravi koji i dalje uredno i marljivo rade svoj posao i trude se iz petnih zila. Necu zameriti ako mi obrises post posto odstupam od onoga sto si podvukao ali ovo je jace od mene, a veoma sam besan dokle smo kao zemlja dogurali.

Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
#4
99te je bilo redovnije snabdevanje el energijom
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#5
Sta/koji (stabilizator, UPS, nesto trece) preporucujete za "peglanje" napona, za nas koji cemo kao podrsku koristiti neke stare benziske agregatore (par KW) za struju...? Hvala.
“If you think you are too small to make a difference, try sleeping with a mosquito.” - Dalai Lama XIV
Reply
#6
Reverzibilne HE su odlično rešenje ali potrebno je da se ispune preduslovi koji ne podrazumevaju samo novac. Problem je što ne može da se spusti bilo gde kao ovaj powerpack. S druge strane i ovaj powerpack ima mane. Mana su svakako baterije koje treba menjati kad im dodje vreme za to. Bajina Bašta radi od 1982 sa 600MW instalisane snage a valjda je samo jednom rađen remont (za ovo nisam siguran). Pošto je napravljena za 6 godina dovoljno je razmišljati samo malo unapred.
Kad neko spomene nukleranu elektranu kod nas, odmah mi padne na pamet Homer Simpson a kako je na ovom podneblju broj Homera po glavi stanovnika najveći na svetu, pičvajz je vrlo izgledan. 
E sad, obrni-okreni opet dođemo na ovo o čemu piše ddanijel a rekli smo da nećemo o tome.
Reply
#7
Tih malih mrava je, na žalost, sve manje i manje. Oskudacija je izazvana što prirodnim putem, što veštački.
Reply
#8
O tom Teslinom projektu citao sam jos pre nekoliko godina i cak razmisljao da ga kacim na forum,
ali samo kao tehnicki kuriozitet, ali nisam koliko se secam. Odusevila me je konstrukcija i tehnicka
izrada bateriskih blokova. Sve je izvedeno sa Samsungovim baterijama 2170, koje imaju kapacitet
preko 3Ah. Znaci taj power pak ima koji milion baterija, Nekoliko stotina tih baterija je spakovano u
hermeticki zatvoren paket koji se prinudno hladi nekim fluidom. Kojim, zaboravio sam, i takvih oko
petnaestak paketa je spakovano u jedan ormar. Gomile tih ormara su spojene redno, paralelno i to
sve ide na reverzibilni pretvarac, i dalje u mrezu.
U Australiji je oko 2016 za vreme onih jezivih pozara dolazilo do ispada dalekovoda i neki delovi su
ostajali bez struje. To se desavalo na visokonaponskoj mrezi prema glavnom proizvodjacima struje.
Onda je vlada Juzne Australije potrazila resenje za vadredne situacije i Mask je ponudio resenje za
taj problem prihvativsi rok od 9 meseci koji je ispostovao. Ta njegova prva baterija je mogla punom
snagom da radi nepun sat. Koliko znam sada su kapaciteti povecani pa verovatno moze da radi cak
tri sata  Cool Da napomenem da taj deo ima puno vetra i da je pun vetrenjaca i da je ceo uglavnom
ravan kao tepsija. Vidim da su se takve baterije pojavile i po Nevadi, koja isto ima oblik tepsije i bez
kapi vode uglavnom.
Havarija koja se desila u Srbiji ima dvojak uzrok. Prvi uzrok je sneg koji je pao kada mu vreme nije.
Bez sale, od vlaznog snega su popadale uglavnom niskonaponske mreze lokalnog karaktera kao
i uvek u takvim situacijama, sto nije neka uteha onima koji nemaju struju. Da li su mreze fizicki lose
stvarno nemam pojma, ali verovatno da i tu ima istine. Drugi uzrok je ispad TENT, koji se nije desio
zbog snega, vec na njega ima direktan uticaj vlast. Igrom slucaja sam juce bio tamo, i popravljao im
masinu za metalografiju, kojoj su zbog dobrog napona crkla dva copera od 15 i 24V, u istom trenu.
Tu sam uz kahvicu i dunjevacu doznao sve abere i razloge zasto radi samo jedan blok u TENT-u,
i da redovno barzama dopremaju dodatni ugalj iz podvodnog rudnika kod Kovina.
Istina je dostupna samo na licni zahtev na PP jer je ovo tehnicki forum  Big Grin
Kod nas bi bilo mnogo bolje bolje odraditi reverzibilne vodene akumulatore i skinuti moratorijum na
nuklearne centrale. Mi imamo brda da turimo reverzibilna jezera na njih, a imamo i Dunav da nam
on sluzi za hladjenje atoma.
A za te podzeme kontejnere nisam do sada cuo.

Pogled na bateriju u Australiji:
https://www.google.com/maps/place/33%C2%...59f4?hl=en
Reply
#9
Hehe ovde si bio? Smile

https://twitter.com/BesnaGlista14/status...6704921602
“If you think you are too small to make a difference, try sleeping with a mosquito.” - Dalai Lama XIV
Reply
#10
(12-16-2021, 08:21 AM)gorankg Wrote: Reverzibilne HE su odlično rešenje ali potrebno je da se ispune preduslovi koji ne podrazumevaju samo novac. Problem je što ne može da se spusti bilo gde kao ovaj powerpack. S druge strane i ovaj powerpack ima mane. Mana su svakako baterije koje treba menjati kad im dodje vreme za to.

Te baterije rade u drugom režimu, kada je sve u redu sa mrežom one su verovatno u stand-by, verujem da je za toliko čika Mask predvideo, i verujem da je predvideo takvu dinamiku sistema da moze da kontroliše resurse od 0% do 100% za verujem brže od 20 mili sekundi Smile Takvu dinamiku ne verujem da imaju drugi sistemi ...

U tom smislu, ne verujem da se baterije menjaju kao na laptop svakih 3 ili 5 godina, a i ako se menja, sve je vrlo "pismeno" odradjeno, izvadiš/stavis jedno po jedno pakovanje baterije, ne mora ceo sistem da se zaustavlja nego se odradi "orman po orman" ... A i za 3 do 5 godina možda sami počnemo da pravimo baterije Big Grin
Reply
#11
Sto se tice te brzine odziva Maskovog sistema u Australiji, cini mi se da sam negde procitao da je dve nule ispred svih trenutnih (bio tada). Probacu da nadjem link.
“If you think you are too small to make a difference, try sleeping with a mosquito.” - Dalai Lama XIV
Reply
#12
teško je izvesti temu da se ne dotakne politike... ja se recimo plašim nuklearke svakako,a naročito u rukama kako reče čovek,ljudi poput onih iz Springfilda. "bliže" su mi hidrocentrale ali i za njih je teško uraditi išta jer se menjaju vodotokovi i svi propratni problemi koje hidrocentrale donose.
baterije su skupo i rešenje kratkog trajanja što za upotrebu (svega par sati korišćenja) što po veku trajanja - trebaju ih baš gomile a koštaju svaka ne male pare.
jako je tu teško biti mudar i pametan.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#13
Malo samo informativno i slikovito da vratimo temu u tok, vrlo je zanimljivo, kako izgleda puštanje experimentalnog reaktora u rad koji dostiže 500kW i 1MW snage za oko 70 minuta.
Ova plava "neonska" svetlost/boja je realno ponasanje reaktora, to se stvarno dešava, nije crtani film ...
Jezgro reaktora je praktično veliko oko 1 kubni metar i može da proizvodi energiju tako godinama dok se ne istroši nuklearno gorivo ...
Jezgro je potopljenu u vodu, nivo radiacije iznad tog nivoa vode u bazenu je takav da "skoro nema" radijacije, bezopasno je za ljude u bliskoj blizini reaktora, naravno kada je sve pod kontrolom, i u ovom konkretnom slučaju je samo ultimativni zahtev samo da sistem ne ostane bez vode koja silom prilika mora da cirkuliše da bi "odnsila" energiju na drugo mesto da se ne akumulira u jezgru.

Reply
#14
(12-16-2021, 12:21 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: baterije su skupo i rešenje kratkog trajanja što za upotrebu (svega par sati korišćenja) što po veku trajanja - trebaju ih baš gomile a koštaju svaka ne male pare.
jako je tu teško biti mudar i pametan.

Ko zna koliko je novca odnela i vratila ova naša reverzibilna ali traje i dan danas. S druge strane, kad je akumulacija puna, ona može da gura i više dana tako da nema poređenja sa baterijama.
Reply
#15
Tesla Powerpack je "kondenzator", niti proizvodi niti troši struju, čak ima i neki konačan ESR : ) tj iskoršćenje koje je oko 89% u najboljoj konfiguraciji.

To je veliki UPS koji spašava "situaciju" kao što je meni moj kućni UPS svaki put kada je nestala struja SPASAO SITUACIJU, i ne samo što me je "spasao" nego me je poštedeo bar jednog dela nerviranja Smile
Reply
#16
Baterije imaju smisla samo ako postoji višak energije, a to u RS nije slučaj.
Kako pokazuje dijagram dinamike najveće baterije na svetu:
https://hornsdalepowerreserve.com.au/
ona u suštini radi kao akumulator u automobilu - segmenti punjenja i pražnjenja se preklapaju.
Potpuno napunjena, takva baterija može da drži jednu serversku farmu možda jedan sat i onda je kraj.
Za ilustraciju, u gradu u kome živim nedavno je puštena u rad prva faza serverske farme koja će kada bude potpuno završena imati potrebu od 50MVA.
Već za prvu fazu instaliran je novi trafo koji se napaja iz mreže od 110KV.
Poređenja radi, grad bez te farme ima potrebu od 110MVA (117'000 stanovnika).

Nuklearni reaktori snage ispod 100MW (tehnologija pogona podmornica i velikh brodova) postoje i mogli bi da budu relativno brzo rešenje, ali ostaje problem odlaganja otpada.
Rusi su nedavno jednu takvu centralu od 50MW na splavu ukotvili kod njihovog najsevernijeg grada u Sibiru.
Oko 2030. treba da se pojave prvi torijumski reaktori koji u odnosu na klasične imaju veliku prednost što se tiče otpada, ali će mjihova perspektiva postati jasnija tek kada proradi prototip od 2MW u pustinji Gobi (trebalo je da se uključi 21. septembra, ali nešto kasne).
Interesantno je da je već krajem 40-tih godina bilo jasno da je taj tip reaktora imao puno prednosti u odnosu na uranske, ali pošto nije mogao da proizvodi plutonijum za atomske bombe, američka vojska je zaustavila sva istraživanja u tom smeru.
Kada sam 1974. god. na magistarskim studijama (smer Reaktorska termotehnika) spremao ispit iz reaktora, u knjizi nije bilo ni reči o torijumskim reaktorima.

Možda će se u RS za par godina proizvoditi baterije od litijuma iz Jadra, ali mislim da će potrebe biti vrlo male.

Pozdrav
Reply
#17
(12-16-2021, 12:49 PM)gorankg Wrote:
(12-16-2021, 12:21 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: baterije su skupo i rešenje kratkog trajanja što za upotrebu (svega par sati korišćenja) što po veku trajanja - trebaju ih baš gomile a koštaju svaka ne male pare.
jako je tu teško biti mudar i pametan.

Ko zna koliko je novca odnela i vratila ova naša reverzibilna ali traje i dan danas. S druge strane, kad je akumulacija puna, ona može da gura i više dana tako da nema poređenja sa baterijama.

slažem se u potpunosti,meni su čak hidroelektrane i vizuelno daleko najlepše od svih ostalih dosad poznatih vidova proizvodnje električne energije.
nuklearke su problem baš zbog otpada, vetrenjače su (za moj pojam) nešto najružnije,svaki vid termoelektrana je zapravo postrojenje sa izduvnom cevi.
hidroelektrane su mahom (opet za moj pojam) najčešće estetski u najmanju ruku prihvatljive a mnogo češće i lepe. ako se koriste kao most onda su i multipraktične,nemaju izduvne cevi,ako postoji šansa za akumulacijom vode onda su i "ogromna baterija" koja se na prirodan način dopunjava - ali postoji taj manji problem sa plovnošću i veći sa prekidanjem životne okoline svih bića koja u rekama žive.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#18
Ivane, taj u rupi u blatu sam ja ...

Miki, brzina reagovanja sistema je 300 mS ...

Braco, ti ko i uvek kazes sve i jos vise od toga, samo da dodam
da ove baterije ustvari rade bas ono sto je Miki dao kao naslov,
balansiraju. Kada se javi neki vrh u opterecenju malo dodaju u
roku par minuta da se ne bi mreza raspala. Vidljivo je da se to
desava prilicno cesto, da bi bili naponi ispeglani, i da baterije kao
sto daju isto taku i uzimaju energiju da bi sprecile oscilacije mreze.

Evo kako je radila HRP baterija u Australiji u Decembru 2018:

[Image: REW_TeslasSABattery1.png]
Reply
#19
Branko, ne bi znao sta drugo da kazem osim veliko HVALA!

A za sve koji nisu ispratili:
https://twitter.com/BesnaGlista14/status...2112904211
“If you think you are too small to make a difference, try sleeping with a mosquito.” - Dalai Lama XIV
Reply
#20
@hmap i ovo je zanimljiv video ...

Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)