Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zaštita automobila
#41
Moze sa jednim pic12f1840, jednim gyro senzorom, i jednim tag citacem, moze lako da se napravi. Problem je jedino deaktivacija jer kada se aktivira alarm mora da se iskljucuje rucno umesto sto bi normalno deaktivaciju deaktivirao daljinski. Ako bi se dodavao daljinski uredjaj onda bi bilo pozeljno enkriptovanje signala kripto kljucem koji se stalno menja tako da ako bi neko klonirao signal taj signal drugi put ne bi vise bio validan ali to je vec ozbiljan posao koji bi trebalo osmisliti. Bez daljinske kontrole moze vrlo jednostavan uredjajcic da se napravi. Ne mora cak ni da se oglasava nego da bude silent aktivacija, pa na to bi onda moglo i ono gore sto sam pisao. U stanju mirovanja PIC trosi veoma malo struje tako da ne treba solarni panel i slicno. Kako se aktivira uredjaj? Putem taga prilikom izlaska iz vozila aktivira se sklop, sklop ceka 1 minut dok vozac ne izadje iz automobila, nakon minut uzimaju se parametri gyro senzora koji su onda referentni za pozicija automobila, pali se uredjaj i ceka da ga neko pobudi. Dovoljna je samo mala promena polozaja vozila, recimo neko se nasloni na vozilo i promeni mu polozaj, pic ocita poziciju gyro senzora, ako se ne poklapa sa trenutnom pali se uzbuna na 1 sekund kao neko upozorenje, gasi se nakon recimo minut ako se pozicija vratila u pocetno stanje, tako u krug. Ako se pocetna pozicija gyro senzora ne poklapa sa trenutnom pozicijom recimo i nakon minute, pali se uzbuna koja vise nije upozoravajuca. Uzbuna moze da upali neki drugi uredjaj, recimo ono gore sto sam pisao sa kamerama, ili neki zvuk, po zelji. Gyro moze i ovakav jedan https://www.kupujemprodajem.com/elektron.../121318892 koji ima vec interupt pin koji bi probudio pic iz deep sleep mode da procita i uporedi referentnu i trenutnu poziciju polozaja.
Reply
#42
I kad detektuješ da ti kradu kola šta onda? Izlećeš pravo na batine goloruk ili makar lako naoružan?  Big Grin
Reply
#43
Pa pisao sam gore kako bi moglo, to je samo jedan od nacina, dovoljno ti je da ti stigne slika vozila, boja vozila, ako imas srece i broj tablice pa i figura samog lopova, 092 i prosledis dokazni materijal tamo gde treba
Reply
#44
Meni su obili auto na parkingu, dok je još nov bio, ali seljački, razbili zadnje staklo na vratima i malo ulubili okvir vrata. Muljali nešto oko lavlje kandže vide se neki sitni tragovi na plastici oko volana, maznuli alat iz rezervnog točka, aparat za gašenje požara, trougao, sajlu, torbu sa džidžbidžama i prvu pomoć iz gepeka i otišli. Čak da ih je i neko video, ne bi se mnogo potresli. To je bilo ispred zgrade gde svi prozori gledaju na parking, osvetljeno, do same ulice i nikom ništa. Možda je neko i video šta rade, ali bez reakcije. Sve u svemu napravili su mi štetu blizu 200eur za 1500din prihoda. Menjao sam  staklo na vratima, peglao bubortku na limu, menjao mehanizam elektro podizača, kompletno usisavanje od staklića, novi set alata u točku i obavezan komplet za kola. Verovatno su slučajno pokrenuli podizač tog slomljenog stakla pa se nešto unutra slomilo ili oštetilo od sitnog stakla u vratima.
Reply
#45
Imam ideju i za enkriptovan RF signal koji se nebi ponavljao. Treba nam jedan prijemnik i jedan predajnik, mozda ovako? https://www.kupujemprodajem.com/elektron.../120184489 . Predajna strana startuje od nekog broja recimo 1 koji mi treba da enkriptujemo specijalnim algoritmom koji samo mi znamo, broj 1 se enkriptuje da se dobije recimo 4 bajta koje saljemo na prijemnik, broj 1 se inkrementuje u 2 i taj broj 2 belezimo u eeprom. Na prijemnoj strani, isto ovo samo dekodiramo signal i preoverimo dali se dekodirani broj ponavlja, ako se ponavlja (neko je snifovao signal) onda nije validan, ako je validan inkrementira se broj i na prijemnoj strani. Broj mora da bude veci. Ako je manji ili jednak nije validan. Jednostavna enkripcija i dekripcija signala.
Reply
#46
a be, a fingerprint sensor??????
Reply
#47
Kako se otvara auto univerzalnim "kljucem"

Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)