Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zaštita automobila
#1
Obzirom da sam postao ponosni vlasnik Škodilaka pre par nedelja i da sam ga propisno obuo za zimu Continentalkama TS860 sad već razmišljam kako da ga obezbedim od lopova.

Meni poznate opcije:

1. Tzv. izmeštanje OBD konektora
2. Zeder zaključavanje volana
3. Alarm 
4. GPS praćenje

Prva stavka mi deluje dobra, ali me je strah jer moram u ovlašćenom servisu da uradim tu operaciju i tako informacija o tom zahvatu nije sigurna jer ja ne znam ko tamo radi i sa kime se druže Big Grin

Druga stavka mi i ne uliva poverenje. Nemam razlog, ali deluje mi kao lako za obivanje.

Treća stavka mi je totalno nepoznata i nisam dovoljno informisan.

Četvrta, to i nije neka zaštita ali je jedna od opcija.

E sad, od vas očekujem da me posavetujete, uverite u suprotno onom što sam napisao, ili uputite na neko peto rešenje... Šta god a da pomogne Big Grin

Još uvek mi se ne žuri, ali treba da se odlučim za nešto.
Reply
#2
@BeliNinja

recimo da sam imao takve nedoumice (zedr ili nista)

koliko sam uspeo da razumem, jedino je mehanicka zastita dobra, ostalo je igranje
mozda alarm nije na odmet

imam neki klin koji se nabije ispod volana i onemogucava okretanje istog
pored rupe za klin je rupa za kljuc koji to cudo vadi, nznm kako se sistem zove, dosao je s autom

recimo da je zeder elegantniji, ali opet i skup (250-300e ako se ne varam)
Reply
#3
Znam za cenu zedera, ali imam misljenje da je to vec provaljen mehanizam. To je moje misljenje koje nije bazirano na cinjenicama vec iakljucivo na bazi moje logike.
Reply
#4
Kupis psa, hranis ga samo danima kada ti je auto u garazi, kada ides negde ne hranis ga 3 dana ranije i ostavis u kabini onako izgladnelog i ludog Smile

Imas PM ...
Reply
#5
Big Grin Big Grin Big Grin
Pas mi je sad neostvarljiva zelja zbog zivotnog prostora, ali obozavam pse i to one za zastitu.
Reply
#6
Pokrenuo si dosta ozbiljnu temu.
Metoda zaštite ima više , mogu se pobrojati pa i diskutovati o njima. Efikasnost, isplativost, svrsishodnost, uspešnost.
Ali pre svega treba da odlučiš od čega želiš da zaštitiš auto. Pa onda da izabereš metod.
Sigurnog metoda zaštite nema. Ako hoće da ga uzmu natovariće ga na pauk i odneti ili ti staviti levor na čelo , uzeti ključ i odvesti se.
Moguće su sledeće situacije
1. Obijanje radi kradje neke stvari iz auta (torbe, odeće, multimedije...)
   Zaštite nema. Razbiju staklo i uzmu. Alarm ne daje rezultate. Čuješ alarm i ...šta? Kako reaguješ? Da izadješ i da se konfrontiraš sa njim(a)? Da te ubiju(prebiju) ili ti ubiješ(prebiješ) njih (njega)? Takodje niko neće ni da reaguje u slučaju alarma na tudjem autu. (Pametno)
Alarm može da pomogne samo kod lopova početnika, amatera, maloletnih delikvenata koje će da uplaši pa da odustanu. Ali ako su već razbili staklo , uzeće šta su hteli uz urlikanje alarma.
2. Kradja radi vožnje tzv pozajmica. Ima više vrsta, vožnja radi zezanja, provoda (delikventi) ili namenska kradja, radi prevoza na neko mesto, beg, izvršenje drugog krivičnog dela (ozbiljniji kriminalci).
I u ovom slučaju alarm ne pomaže. Razne blokade, Zederi, katanci na menjaču, pogotovo nalepnice na staklu sa upozorenjem da blokade postoje, će odvratiti potencijalne pozajmljivače. Izabraće neki drugi koji će manje da ih uspori u obijanju. Osim ako nisu pikirali baš na taj auto, u kom slučaju ih ništa ne sprečava. Sada se lako nabavljaju baterijske brusilice koje seku Zeder i katance bez muke.
3 Kradja radi preprodaje, ili kasapljenje radi delova (isplativije), ili ustupanje vlasniku ponovo radi naplate naknade "nalazaču". Ove kradje su značajno smanjene jer je (bar) auto mafija dosta sasečena. Ali ne totalno. Tu nema nikakve zaštite. Donose novu instrument tablu i odvoze auto. Imaju skenere.

Ako baš želiš da ugradiš nešto odluči šta, od čega da te štiti i koliko da platiš.
Ja bih ugradio par stvari.
1 Proksimity tag ili tastaturu za unos koda koji adtivira rele za paljenje. I to se kida , čupa i prespaja ali sakriveni proksimity tag daje pristojnu zaštitu. Osim od nasilnog otimanja taga.
2. Blokada dotoka goriva (elektro ventil) ako nije uneta šifra ili očitan tag. Lopovi ukradu auto, upale i odvezu se 200tinak metara, kolko ima goriva od motora do ventila. Kad to istroše, auto stane (obično nasred ulice). Sad ako i alarm svira, malo će im biti otežano da čačkaju i pronalaze ventil. Od pauka ne pomaže.
Reply
#7
Postoje dve vrste krađa kola, slučajna i namenska. Slučajna krađa je tipa
"ajde da maznemo neki auto da se provozamo, skinemo točkove i radio i
prodamo, ili recimo da maznemo auto i roknemo Miku, a auto posle toga
zapalimo".Namenska krađa je tipa "dajem 5000e za novi audi, nađite mi"
Prvu vrstu lopova odbija vidljiva mehanička zaštita i neki pištavi alarm jer
auto pored nema nikakvu zaštitu, ajde njega da maznemo. Škoda nije baš
uobičajena da se iz nje neko rokne, pa je prilično sigurna od takve bolesti.
Škoda se ne krade namenski, tako da si i tu prilično siguran. A od te vrste
krađe i nema nekog preteranog osiguranja, ali tako se krade audi, bmw,
meca ...
Prema tome, lavlja kandža i nešto što će da se dere. Za zeder moraš da
pitaš da li ne gubiš garanciju na kola.

_______________________________________________________

Ser Oliver je pre mene zakačio svoje viđenje problema. Samo da napomenem
da je vrlo upitno svako prepravljanje u kolima bez saglasnosti servisa. Puca
garancija
Reply
#8
U pravu ste obojica, apsolutno.

Ja bih najradije da zastitim auto od golubova, vrana kao i idiota koji ne znaju da otvore vrata a da ne ostete tudj auto, ali za to ne treba alarm vec garaza Big Grin

E sad, u Kgu i nije toliko popularna kradja auta. Ali zato neki drugi gradovi kao sto je Bg npr. nov auto moze da bude interesantan.

Sto se pauka tice, za to ce da mi se pobrine komsiluk koji jedva ceka da me prijavi kad parkiram na neobelezeno mesto jer nema slobodno parking mesto. Mada to mi je najsigurniji nestanak auta sa ucenjivanjem za povracaj Big Grin

Ove blokade goriva, struje i slicno deluju zanimljivo, ali ne znam da li narusavaju garanciju. Zeder ne narusava garanciju, provereno.
Reply
#9
Samo da opišem jedan primer.
Moj bliski rodjak živeo u Milanu u to vreme i kupi nov Chrysler Vojager (super luksuzan, 7osed, sa opcijom kancelarije, okretanje drugog reda sedišta unazad sa stolom u sredini, celularni internet u to vreme hit, ...čudo) Trebao mu zbog posla. Osigura on to casko a i zahteva fabričku ugradnju onog ventila koji prekida gorivo posle 2 minuta vožnje. Isproba ga, kad se ne uključi, može da se vozi 200-300 metara.

Ukradu mu ga posle 7 dana. Krene on po komšiluku da traži, pa mora da je tu u krugu od 200-300 metara. Obidje sve, nema. Ode kod karabinjera, pogledaju snimke kamera iz komšiluka i vide , natovaren na pauk i odnesen.
PS Samo da objasnim. PAUK je mafijin a ne od Parking servisa. Dodju obučeni u Parking Servis, sa kamionom, natovare auto, svi misle da je zbog parkiranja a on ukraden.

Prijavi se za naplatu osiguranja i posle 15 dana dobije vaučer da podigne isti takav auto u prodavnici, osiguranje će da plati. (Imao sreće što je samo 7 dana star auto inače bi mu smanjivali vrednost premije osiguranja). Naravno i tu istrpi zavitlanciju, nestandardni model, treba da se čeka na isporuku, uglavnom još tri meseca bez auta.
Kad je došo da podigne auto novo neprijatno iznenadjenje. Da ponovo plati PDV ( Kod Talijana se to zove IVA) 21%
Popizdi a onda mu objasne kako stvar funkcioniše.
Mafija mažnjava superluksuzna nova kola i vozi na bliski istok.
Policija potplaćena da i pored snimka ne pronadje lopove.
Osiguravajuće društvo je reosigurano kod Loyda ili tako nekog velikog i naplati štetu koju je pretrpelo. (Uplatu za casko strpa u kasu)
Proizvodjač je na dobitku jer je prodao još jedan auto.
Talijanska država na dobitku jer inkasirala još jednu IVU.
Jedino pokradeni na šteti jer opet platio IVU. Zadovoljan jer puko 21% umesto 100%
I crni Arapin zadovoljan jer dobio superluksuzni nov auto upola cene.
Reply
#10
Mislim da gubis garancija ako ugradis Zeder ali ne na ceo auto vec na neke delove. Moras se raspitati u auto salonu, mozda se nesto promeničlo. Cuo sam da je par kolega premestalo OBD konektor(sakrili na neko nepristupacno mesto) a onda su od njega vukli zice i povezali ga na avionski konektor(koji je na pristupacnijem mestu) na kome je samo njima poznat raspored pinova odnosno zica. Napravili su i drugi kraj konektora koji sluzi samo za pristup OBD, avio konektor na jednoj i obd na drugoj strani.

Inace, to sto imas garanciju ne znaci i da ce ti ppraviti ili zameniti deo. Kod mene je sedmogodisnja garancija i na trecem servisu ove godine sam se pozalio na raslojavanje plastike rukohvata kod suvozacevih vrata. Slikali su pa kao da prate da se vidi da li ce to jos da se siri ili ne...Kao ne podloze nekoj garanciji...To je sitnica, ali ako daju garanciju onda ocekujem i da zamene sve to a ne da se brukaju. Mozda sam i ja kriv sto ne insistiram da mi to zamene u garanciji, mozda treba da povecam glas malo pa bi zamenili.
Reply
#11

Ovde možete da vidite kako lopov prilazi kući i sa nekim uređajem aktivira
daljinski koji se nalazi u toj kući i tim kodom otključava auto. Da upali motor
ne polazi mu za rukom iz prvog puta pa ponovo prilazi kući.


Skidanje koda
Reply
#12
@Viktor

Provereno se ne gubi garancija, samo je neophodno da se dobike odobrenje za ugradnju i da ugradnju izvrsi neko ko je ovlascen za to, ne mora ovlasceni serviser.
Reply
#13
Ako neko resi da ti digne auto on ce to uraditi i ti ces ostati bez njega ma kakvu zastitu da stavis... u to budi siguran... Smile

Zato smatram da je alarm obavezan da otera sitnu boraniju i da zakreci cim neko pipne bravu ili cim ga malo kvrcne, a kada auto izadje iz garancije onda sakriveni prekidac koji prekida dovod goriva ili nesto slicno sto onesposobljava da auto upali (ovaj prekidac ISKLJUCIVO ti sam da uradis i da ga zavuces negde gde niko ne zna). Budi kreativan...

Vidjao sam da su likovi stavljali DB9 muski na autu a kao privezak za kljuceve su imali DB9 zenski, u "privesku" su premostili odredjene zice tako da samo ta kombinacija moze da upali auto... Interesantno resenje samo me tu brine ukoliko se zaprlja "privezak" u dzepu i izgubi kontakt onda ne mozes da upalis auto...

Zeder je OK ako te ne mrzi da se cimas sa njime... meni bi bio smor stalno skini/stavi... ili jos gore da ogrebem tablu ili volan dok ga montiram ili demontiram - to bi mi bilo gore nego da mi ukradu auto Smile Mislim da bi ga ja prvih mesec dana koristio a posle bi ga bacio u gepek... Smile

Inace, sve zastite koje su odobrene od strane ovlascenih servisa profi kradljivci cu vec montirali u svoj testni auto i znaju kako da ih obidju, dok one prekidace i DB9 fore tesko mogu da provale iz prve... ako nista bar ce se malo pomuciti pre nego sto ti ga ukradu... Smile
Reply
#14
Pozdrav,
meni su pre par godina ispred kuce ukrali auto (Peugeot 508).

Jedina stvar koja me je "spasila" je kasko osiguranje.
Za ove "ne popularne" automobile je rata oko 2500 RSD mesecno.
Reply
#15
Moram da se složim sa Milan_Kg, ja lično sam pristalica kaska za nove automobile.
Pored krađe ima još više mogućih uzroka da se kasko iskoristi... Nije sve do tebe, dovoljno da te neko "očeša" na parkingu i napravi štetu od par hiljada eura. (paprene su cene farova, branika i slične kozmetike, za nove autmobile koji su pod garancijom naročito).
Sve varijante električnih zaštita mogu biti od koristi ali ne u toj meri da spreče krađu.
Mehaničke imaju više smisla, a kao što Branko reče, zavisi od namere onog ko vrši krađu.
Za moju Mazdu 3 (2016. godište) kasko je bilo nešto oko 300 Eura godišnje, sad su podigli cene značajno. Ako kreneš u tim smeru, obavezno proveri kod par kasko osiguranja cene, razlike idu i do 150 Eura. Da ne reklamiram ovde, ako te zanima pišem ti u PM jer sam pre par meseci obnavljao kasko. Kod nekih kasko osiguranja imaš i pomoć na putu na teritoriji Evrope pa i to dobro dođe, zlu ne trebalo...
Reply
#16
(11-10-2020, 08:40 AM)pakonja Wrote: Zeder je OK ako te ne mrzi da se cimas sa njime... meni bi bio smor stalno skini/stavi... ili jos gore da ogrebem tablu ili volan dok ga montiram ili demontiram - to bi mi bilo gore nego da mi ukradu auto Smile Mislim da bi ga ja prvih mesec dana koristio a posle bi ga bacio u gepek... Smile

Zeder se ne skida, skida se Lavlja kandža. Montiran je ispod volana trajno i fizički blokira volan + može da prekine strujno kolo kada je zaključan. Kod mene je samo mehanička blokada.

Fakat, 100% zaštita samo kasko.
Za sve ostalo se prihvati da je gradski auto, biće iščvakan vratima, ogreban na parkingu... a postoji i verovatnoća da dobije noge mada je to izgleda u poslednje vreme nešto utihnulo u odnosu na 90te i rane 2000te. Meni su na parkingu pre 10 godina, kišna noć između nedelje i ponedeljka, demontirali ceo prednji branik i odneli.
Nemoj silom, uzmi veći čekić.
Reply
#17
Ako je auto bio na parkingu koji vidis sa terase i eventualno cujes alarm, nema sanse da su mogli da demontiraju branik za 15sekunde i da uz to ne naprave ni jednu vibraciju. Bilo koji krsteni alarm sa adekvatno podesenim shock senzorom bi aktivirao alarm, ti bi izasao na terasu da vidis o cemu se radi i sigurno niti bi ti dopustio da ti skidaju branik niti bi oni nastavili da demontiraju isti. Inace ima po forumima okolo gomila slika kako izgleda to cerupanje automobila, dodju i demontiraju calu jednu stranu , tipa skinu haubu, branik, krilo, far....sve ono sto treba da bi nekome prodali kome je auto udaren sa te strane.
Popularno je i skidanje kompletnih tockova u NS i BGD , auto zateknes na blokovima ujutru i sve naravno na autima koje nemaju nikakav alarm ili imaju fabricko sranje od alarma koje nema shock senzor (tako je po EU zakonu da ne smeju vise da pakuju shock kao senzore), tako da one price da alarm ne pomaze i slicno, ko hoce neka se drzi te price i dalje ali stvar je jako prosta, od 10 auta na parkingu njih 8 nema nikakav vid zastite i normalno je da je puno manja verovatnoca da ce neko da se cima na autu koji ima alarm, uz sve to taj neko nema pojma da li imas dojavu i da li ces mu se pojaviti, isto tako nema pojma da li ces mu se pojaviti sa utokom, ili sa par drugara i motkama u ruci i sto bi onda rizikovali i skidali nesto sa tvog auta kada moze lepo da operise na autu koji nema nikakvu zastitu. Sto se tice KASKA slazem se skoro sa svim ali ne treba zaboraviti da i u kasko varijanti ako vam otudje auto ste u gubitku od minimalno 20-30% od realne cene jer za novac koji vam oni isplate ne mozete kupiti isto vozilo u istom stanju ako ne dodate jos tih 20-30% .
Reply
#18
(11-10-2020, 03:18 PM)ddanijel Wrote: Sto se tice KASKA slazem se skoro sa svim ali ne treba zaboraviti da i u kasko varijanti ako vam otudje auto ste u gubitku od minimalno 20-30% od realne cene jer za novac koji vam oni isplate ne mozete kupiti isto vozilo u istom stanju ako ne dodate jos tih 20-30% .

Ovo nije nužno, zavisi kako se ugovara. Postoji opcija da ako se ispostavi da je auto ukraden, osiguranje pokriva iznos novog auta u trenutku kada je kupljen/osiguran.
Dodatno, vodite računa o sitnim slovima, da kasko ne priznaje krađu ukoliko ne posedujete DVA ključa od automobila, nakon krađe. Smatraju da ste ostavili
ključ u autu pa je vaša greška što je ukraden. Itd... znači obavezno se detaljno informišite pre odabira kasko-a i paketa kasko-a.
Reply
#19
Ovako. Auto ima kasko osiguranje ali mene to ne tangira jer necu da dodjem u tu situaciju.
Zeder nije opterecenje jer se samo zakljuca i otkljuca ali mi ne uliva poverenje jer smem samo na par mesta da ga ugradim a ne tamo gde ja hocu.
Kombinacije zastita su ok ali izgleda da ne mogu da se provucem bez narusavanja garancije.
Pricao sam sa jednim clanom foruma o jednoj mogucoj varijanti pajsera zastite ali moram da proverim da li je izvodljivo.
Reply
#20
(11-09-2020, 10:29 PM)branko tod Wrote: Ovde možete da vidite kako lopov prilazi kući i sa nekim uređajem aktivira
daljinski koji se nalazi u toj kući i tim kodom otključava auto. Da upali motor
ne polazi mu za rukom iz prvog puta pa ponovo prilazi kući.

Da je vlasnik auta znao za ovakvu mogućnost kradje , ključ bi držao u metaliziranoj torbici !
(Čak i kesa od čipsa radi isti posao - Faradejev kavez !)
i lopovi nebi imali nikakve šanse sa tim repetitorima ...

Lično mislim da su vozila sa klasičnim imobilajzerom i transpoderom u samom ključu bezbednija od
novijih vozila sa "keyless go" sistemom.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)